رسانة اسلامی؛ بایسته‌ها، کارکردها و کاستی‌ها

حال پیش از شروع و پرداختن به ویژگی‌ها و کارکردهای رسانة اسلامی، نخست، رسانه‌های یهودی و مسیحی را بررسی می‌کنیم؛ زیرا، این دو رسانه،‌یا در سرزمین‌های اسلامی فعالیت دارند و یا در خارج از مرزها، این سرزمین‌ها را هدف گرفته‌اند.

یکم. رسانة یهودی

در سال 1869م، خاخام راشورون براغ، اظهار داشت که: «اگر، قدرت نخست در جهان طلا باشد، مطبوعات قدرت دومند».

برپایة همین سخن، صهیونیزم جهانی، به روش‌های گوناگون ـ‌که مطبوعات نیز از جملة‌آن‌ها است ـ بیش‌ترین رسانه‌های تبلیغاتی را در همة نقاط جهان، به ویژه در ایالات متحده آمریکا، به دست گرفته است.

تبلیغات این رسانه‌ها، همگی در جهت مصالح اسرائیل است. از این رو، یکی از تلاش‌های عمدة رسانة اسلامی ـ که به آن خواهیم پرداخت ـ محدودتر ساختن تأثیر رسانه‌هایی است که برای مصالح صهیونیست‌ها، در تلاشند.

دوم. رسانه مسیحی

تعدد رسانه‌های مسیحی، صرفاً با علت تعددِ کلیساهای شرق و غرب نیست، بلکه مربوط به سمت و سویِ فعالیت‌های نحله‌هایی از مسیحیتِ نوین، همانند پرسپیترین (prespyterian) و دیسپنسی شنالیزم (Dispensiationalism) است.

به باور من، معرفی این طیف از مسیحیت نوین در آمریکا ـ یعنی دیسپنسی شنالیزم ـ به عنوان یک رسانة مسیحی، ظلمی آشکار در حق مسیحیتِ اصیل و واقعی است. ولی با توجه به فعالیت‌های گستردة این رسانه که با بهره‌گیری از مفاهیم دینی؛ قدرت، نفوذ و شیوع یافته است، باید به لحاظ شکل و محتوا ارزیابی گردد.

این نهاد کلیسایی، بر این باور است که، تدبیر و تقدیر همة امور به دست خداوند سبحان است. در کتاب مقدس، به ویژه در اسفار حزقیال، رویا و یوحنّا، درباره چگونگی تدبیر و تقدیر عالم توسط خداوند خبرهایی صریح و روشن وجود دارند که سرانجام امور عالم را چنین برشمرده‌اند:

بازگشت یهود به فلسطین.

قیام اسرائیل.

هجوم دشمنان خدا به اسرائیل.

وقوع انفجار و آتش سوزیِ هسته‌ای در آرماگدون.

گسترش ویرانی و جنگ و کشته شدن میلیون‌ها تن از مردم.

ظهور حضرت مسیح (ع).

مسیحی شدن باقیماندة یهودیان.

گسترش امنیت در سرزمین مسیح به مدت هزار سال.

بد نیست بدانید که بیش از شصت میلیون آمریکایی به این مذهب گرویده‌اند، که در میان آنان بسیاری از مسؤولان بلند پایة کاخ سفید، پنتاگون و وزارت خارجه ـ یعنی آنان که در شکل‌گیری پیمان‌های سیاسی و نظامی ما بین اعراب و اسرائیل، دخیلند ـ حضور دارند.

از این رو، بدیهی است که رسانة چنین نهادی ‌که رو به توسعه بوده می‌تواند منشأ خطراتِ جدی و چشمگیری باشد. بنابراین، علاوه بر مقابلة رسانه‌ای، باید در سطوح سیاسی و دینی نیز با آن به مبارزه پرداخت.

شایان یادآوری است که آوردگاه اصلی و حیاتی هر دو رسانة یهودی و مسیحی، منطقة خاورمیانه است و شگفت آن‌که بر مبنای پژوهش‌های مستند و مدلّل، متخصصان ادیان و مذاهب، سابقة صهیونیست‌مسیحی، حدود چهارصد سال پیش از صهیونیست یهودی است! از همین‌ مطلب می‌توان دریافت که بخش عمده رسانة مسیحی نیز مانند رسانة یهودی در اختیار آمال و منافع صهیونیزم جهانی است.

سوم. رسانة اسلامی

یکمین ویژگی رسانة اسلامی آن است که ماهیت دفاعی دارد و در مواجهه با برخوردهای خصمانة سایر رسانه‌ها، صرفاً، واکنشی تدافعی از خود بروز می‌دهد. این ویژگی، باعث می‌شود که دیگران بتوانند، رسانه را به نقطه‌ای بکشانند که تنایش آفرین و تحریک‌پذیر جلوه نماید.

ویژگی‌های رسانه از منظر دین اسلام

رسانه در اسلام، دارای اصوی ثابت و اخلاقی است که می‌توان این اصول را در موارد ذیل برشمرد:

الف) آزادی و اختیار عمل: اصل یکم در رسانة اسلامی، اصلِ والای آزادی است. قرآن کریم می‌فرماید: «لَا إِکْرَاهَ فِی الدِّینِ قَدْ تَبَیَّنَ الرُّشْدُ مِنْ الغَیِّ؛(1) در دین، زور و اجباری نیست، و راه رشد از راه گمراهی، روشن گشته است».

مراد از کلمة دین در آیه شریفه، مطلقِ باورهای انسان است. شأن نزولِ این آیه شریفه، درباره مردی نصرانی است که پس از هجرت پیامبر اکرم (ص) به مدینة منوره، همراه همسرش مسلمان شدند. سپس وی تلاش کرد تا با به کارگیری همة ابزارهای تشویق و تهدید و حتی محرومیت از ارث، فرزندانش را به دین مقدس اسلام، مشرف سازد. از این رو، فرزندان وی به حضرت رسول اکرم (ص) شکایت کردند و پدرشان اعتراف نمود که فرزندانش را با وجود میل باطنی‌شان به دین اسلام وادار ‌نموده است.

پیامبر اکرم (ص) شیوه او را بسیار ناپسند شمرد و این آیه شریفه، نازل شد: «در دین زور و اجباری نیست؛ زیرا، راه رشد، از راه گمراهی، به خوبی روشن گشته است».

ب) پرهیز از برتر انگاری خویش در انتقال پیام

پیامبر اکرم (ص) حتی در جدال فکری با مشرکان نیز، خود را متواضعانه،‌در ردیف دعوت شدگان قرار داده می‌فرمودند: «إِنَّا أَوْ إِیَّاکُمْ لَعَلَى هُدًى أَوْ فِی ضَلَالٍ مُبِینٍ؛(2) همانا ما یا شما، یا در مسیر هدایتیم و یا در گمراهی آشکار!»

ج) تأکید بر نیکوترین شیوة جدل

اسلام، انسان‌ها را به پیروی از نیکوترین شیوة جدل فراخوانده است و در این‌باره به پیامبر اکرم (ص) چنین دستور می‌دهد: «أُدْعُ إِلَى سَبِیلِ رَبِّکَ بِالْحِکْمَةِ وَالْمَوْعِظَةِ الْحَسَنَةِ وَجَادِلْهُمْ بِالَّتِی هِیَ أَحْسَنُ إِنَّ رَبَّکَ هُوَ أَعْلَمُ بِمَنْ ضَلَّ عَنْ سَبِیلِهِ وَهُوَ أَعْلَمُ بِالْمُهْتَدِینَ؛ (3) ای پیامبر! مردم را با حکمت و موعظة نیکو به راه پروردگارت فراخوان و با آنان به نیکوترین شیوه، جدل نما، که همانا پروردگارت به احوال آنان که از راه مستقیم گمراه شدند و نیز به راه‌یافتگان، داناتر است.)

د) سفارش اکید بر گفتار نیک

اسلام، سخن نیکوی راست را، زیر بنایِ اعمال شایسته، قلمداد می‌کند و مردم را به راست‌گویی و نکوگویی، فرمان می‌دهد. در قرآن کریم آمده است: «أَلَمْ تَرَى کَیْفَ ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلًا کَلِمَةً طَیِّبَةً کَشَجَرَةٍ طَیِّبَةٍ أَصْلُهَا ثَابِتٌ وَفَرْعُهَا فِی السَّمَاءِ»؛ (4) ای رسول ما! آیا ندانستی که چگونه خداوند، کلمة پاکیزه را به درخت نیکو مثل زده است که اصلِ ساقة آن ثابت و پایدار و شاخة آن به آسمانِ (رفعت و سعادت) رسیده و به اذن خداوند، همة اوقات، میوه‌های خوش می‌دهد. خداوند، این مثل‌های روشن را برای هدایت مردم یادآوری می‌کند. و مثل کلمة پلید نیز، مانند درختی است که ریشة آن در زمین نیست، بلکه بر روی زمین افتاده و هیچ ثبات و بقایی ندارد».

در جای دیگر می‌خوانیم: «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَقُولُوا قَوْلًا سَدِیدًا. یُصْلِحْ لَکُمْ أَعْمَالَکُمْ وَیَغْفِرْ لَکُمْ ذُنُوبَکُمْ وَمَنْ یُطِعْ اللَّهَ وَرَسُولَهُ فَقَدْ فَازَ فَوْزًا عَظِیمًا؛ (5) ای کسانی که ایمان آورده‌اید! تقوای الاهی پیشه کنید و سخن راست و نیکو بگویید، تا اعمالتان اصلاح گردد و گناهانتان، بخشوده شود و کسی که از خداوند و پیامبرش اطاعت کند، به رستگاری بزرگی رسیده است».

آری، اسلام بر یک رسانة راستگو و قابل اعتماد، تأکید می‌کند و از دروغ گفتن و دروغ بستن، سخت برحذر می‌دارد. در سورة حجرات آمده است: «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِنْ جَاءَکُمْ فَاسِقٌ بِنَبَإٍ فَتَبَیَّنُوا أَنْ تُصِیبُوا قَوْمًا بِجَهَالَةٍ فَتُصْبِحُوا عَلَى مَا فَعَلْتُمْ نَادِمِینَ؛ (6) ای کسانی که ایمان آورده‌اید! هنگامی که فاسقی، خبری برایتان آورد، قبل از تحقیق، آن را تصدیق نکنید، که مبادا با سخن دروغ فاسقی، از روی جهل به قومی آسیبی بزنید، که آنگاه بر کردة خویش، سخت پیشمان خواهید شد».

حال، سؤال این است که آیا رسانة اسلامی در تبلیغ اهداف خویش، به این ارزش‌های ثابت اخلاقی پایبند بوده است یا خیر؟

برای پاسخ به این سؤال، باید، وجه تمایز دقیق رسانة اسلامی و رسانة حرکت‌های سیاسی ـ اسلامی را معین ساخت. هیچ گروه و دولتی نمی‌تواند ادعا کند که رسانة آن‌ها، دقیقاً اسلامی است؛ زیرا، اهداف این رسانه‌ها، مختلفند. (انواع حزبی، مذهبی و سیاسی) از سوی دیگر، قدرت‌ها، دولت‌ها و سازمان‌های مختلف نیز، دچار اختلاف در نظریاتند. ولی، همگی آن‌ها بر این باورند که دارای رسانه‌ای اسلامی‌اند و هدفشان دفاع از اسلام است. البته چنین نیست که اگر کسی عنوان اسلامی بودن را برخود بنهد، نمایندة اسلام نیز باشد. دیگر آن‌که منطقی نیست، آنچه را که این رسانه‌ها منتشر می‌کنند، (شکلی و محتوائی) تبلیغاتِ اسلامی به شمار می‌آید. و نیز جایز نیست، خطاهایی را که گاه برخی رسانه‌ها مرتکب می‌شوند، نقص اسلام دانست.

بنابراین، ساده اندیشی است که گمان بریم که دارای یک رسانة اسلامی با شخصیت حقوقی مستقل و توانمندیم، چه این مهم، نه در سطح مجموعة جهان اسلام ـ که در سازمان کنفرانس اسلامی گردهم آمده‌اند و جمعیتی در حدود یک و نیم میلیارد مسلمان را زیر پوشش دارند ـ و نه حتی در جهان عرب ـ با بیست و دو کشور ـ تحقق نیافته است.

آنچه که علیرغم مطالب پیشگفته، رسانة اسلامی نامیده می‌شود از مشکلاتی بسیار رنج می‌برد. این مشکلات عبارتند از:

یک. رسانة اسلامی، بخشی از رسانة جهان سوم است و همچون سایر مسائل جهان سوم، قربانی مشکلاتِ ویژة این جهان است.

دو. نهادهای رسانه‌ای اعم از رادیو، تلویزیون و مطبوعات در این منطقه از جهان بی‌رقیب نیستند، بلکه مؤسسه‌های رسانه‌ای منطقه‌ای و دولتی دیگری نیز بینندگان و شنوندگان این مناطق را هدف قرار داده‌اند که در این زمینه، از شیوه‌های متنوعی بهره می‌جویند.

این مؤسسه‌ها با توجه به کثرتشان، به راحتی می‌توانند، همة مردمِ منطقه را تحت پوشش قرار داده و با رسانة محلی در حوزة محتوای مطالب، سرعتِ انتقال، شیوة ارائه و ...، به رقابت برخیزند.

سه. ضعف بنیة دارندگان رسانة اسلامی، چه در زمینة منابع و مآخذ اطلاعاتی و چه در سطح ابزارها و دستگاه‌های پیشرفته و نوین جهت ارسال و نشرِ مطالب و اطلاعات.

این ضعف، باعث شده است که رسانة اسلامی، حضور کمرنگ‌تری در غرب عالم، داشته باشد.

مخاطبانِ غربی، معمولاً به این رسانه به عنوان یک رسانة بی‌اعتبار و خلاف واقع می‌نگرند؛ زیرا، مطالب رسانة اسلامی، بیش‌تر در نشریه‌هایی به چاپ می‌رسند که خود آن نشریه‌ها، مطالب آن را به نقد می‌کشند و بی‌اعتبار جلوه می‌دهند.

این رسانه حتی در نزدِ بسیاری از مخاطبان جهان سوم نیز، اعتبار قابل توجه ندارد، چرا که آنان معتقدند که این گفته‌ها، ادعایی صرف است که هیچگونه تطابقی با واقع ندارد.

چهار. تعددِ موانع قانونی و سوء برداشت از مفاهیمی مانند آزادی، مسؤولیت رسانه‌ای و ... که اساساً به نظام‌های حاکم سیاسی مرتبط است.

این امر، سبب شده، تا نسبت پیشرفت وسایل ارتباط جمعی در بسیاری از کشورهای جهان اسلام کم‌تر از رشد جمعیت و حتی کم‌تر از رشد درآمد ملّی باشد.

پنج. کمبود نیروهای آموزش دیده، در زمینه‌های مختلف فنّی و هنری (روزنامه‌نگار، کارگردان، فیلم ساز و ...) که با اوضاع و شرایط رشد و توسعه هماهنگ باشند.

شش. وارد شدن افراد کم سواد و کم تخصص در امر رسانه، تولید رسانه را با همة امکاناتش، ناکارا می‌سازد.

هفت. پافشاری بر به کارگیری روش‌های سنتی در برخورد با مسایل پیشرفته و امور مربوط به توسعه.

هشت. بی‌توجهی برخی از دست‌اندرکاران رسانه در کشورهای جهان اسلام نسبت به هماهنگی میان دستگاه‌های رسانه‌ای و تلاش برای متمرکز کردن فعالیت ها و جلوگیری از دوگانگی در مطالب تولید شده.

نه. فقدان راهبردِ اسلامی یا رسانه‌ای واحد میان دارندگان این رسانه و کمبود میزان همکاری و هماهنگی میان سازمان‌های رسانه‌ای در جهان اسلام.

ده. پافشاری برخی از رسانه‌های جهان اسلام، بر تبلیغ و ترویج دیدگاه‌های حکومت، بدون توجه به صحت این دیدگاه‌ها و بررسی صدق و کذب آن‌ها. این امر سبب تردید شهروندان نسبت به تولیدات رسانه‌های کشورشان می‌شود. از این رو، عجیب نیست که شهروند عادی برای اطمینان از صحت یک خبر، به عنوان مثال به رادیوی لندن روی آورد و یا برای پیگیری یک رویداد، روی امواج مونت کاریو رود.

آری، رسانه ـ با همة ویژگی‌های متنوع خود ـ عرصه‌ای برای همة درگیری‌ها است. و جنگ به تعبیر کارفون کلاو زیتس، «چیزی به جز درگیری سیاسی نیست و فقط ابزار آن متفاوت است». بنابراین،‌ رسانه، اساساً ابزار درگیری و جنگ است، خواه در مرحلة سیاسی و خواه در میدان نظامی، و اما این‌که گفته می‌شود، رسانه برای رسانه، هنر برای هنر و ...، سخن‌هایی حقّند که از آن‌ها ارادة باطل شده است.

تاریخ درج1390/2/31علی زاثی

/ 0 نظر / 4 بازدید