پروژه ایران هراسی امریکا با کمک برخی کشورهای عربی

مقامات واشنگتن برای جلوگیری از ورشکستگی کارخانه‌های تولید سلاح در امریکا، دست به تشدید تنش در منطقه استراتژیک خاورمیانه و خلیج فارس می‌زنند. علاوه بر این برخی کشور‌های عربی حوزه خلیج فارس که با بحران مشروعیت داخلی و مردمی مواجه هستند، به دلیل گسترش موج بیداری اسلامی در منطقه، امنیت و ثبات خود را در گرو ارتباط بیش‌تر با امریکا می‌دانند و با خرید سلاح نظامی، فکر می‌کنند که در مسیر حفظ حیات سیاسی خود گام برمی‌دارند.

 

رسانه‌های غربی، همواره در راستای پروژه ایران‌هراسی خود، حضور نظامیان امریکا در منطقه را برای کنترل فعالیت ایران در خلیج فارس معرفی می‌کنند حال آن‌که در شرایط کنونی و بعد از شروع موج جدید دومینوی بیداری اسلامی در بحرین، یمن، مسئله‌ای است که برای حضور امریکا در خاورمیانه، گران تمام خواهد شد.

 

پروژه ایران هراسی امریکا با   کمک  برخی کشورهای عربی

وزیران امور خارجه شورای همکاری خلیج فارس و امریکا در پایان نشست مشترک خود در شهر نیویورک علیه ایران بیانیه صادر کردند. وزیران امور خارجه شورای همکاری خلیج فارس شنبه شب نشست مشترکی را با هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه امریکا در حاشیه شصت و هفتمین اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحده در نیویورک برگزار کردند.

 

وزیران امور خارجه کشورهای شورای همکاری و امریکا در این نشست بیانیه‌ای را صادر کرده و در آن آنچه را حمایت مالی و تسلیحاتی ایران از نظام سوریه و دخالت مداوم ایران در امور داخلی کشورهای شورای همکاری خواندند، محکوم کردند. وزیر امور خارجه کشورهای شورای همکاری و امریکا در این بیانیه از ایران خواستند تا به موازین بین‌المللی در این زمینه احترام بگذارند.

 

در این زمینه می‌توان این‌گونه به بحث پرداخت که تشکیل شورای همکاری خلیج فارس در سال 1981 را در واقع می‌توان واکنش حکام عرب در برابر پیروزی انقلاب اسلامی در ایران دانست که شش کشور عربی اقدام به تشکیل این شورا کردند و مواضع خصمانه سران عرب در قبال ایران با گذشت بیش از سی سال به موضوعی تکراری تبدیل شده است. بررسی مواضع و بیانیه‌های شورای همکاری خلیج‌فارس در سه‌دهه گذشته این واقعیت را آشکار می‌کند که این شورا در انتخاب واژگان، همواره واژه‌های مداخله‌جویانه را با هدف انتقال رویکرد خصمانه تکرار کرده و بارها در بیانیه‌های خود جمهوری اسلامی ایران را متهم به اقدام علیه امنیت کشورهای این شورا کرده است.

 

از سوی دیگر رصد مواضع شورای همکاری خلیج فارس در قبال دیگر تحولات منطقه، این موضوع را عیان می‌کند که شورای فوق در اتخاذ سیاست‌های خود از ترتیبات منطقه‌ای گذر کرده و وارد مرحله مداخله‌گرایی منطقه‌ای با دخالت در امور سایر کشورها شده است. برای اثبات این موضوع مصادیق فراوانی یافت می‌شود که می‌توان کمک‌های فراوان و مستمر اعضای این شورا در طول جنگ تحمیلی به صدام، مشارکت و اعزام نیرو از سوی کشورهای عضو این شورا به لیبی، اعلام مواضع خصمانه و مداخله‌جویانه در موضوع هسته‌ای ایران و مذاکراتش با گروه 1+5 و دخالت‌های آنها را درباره حق حاکمیت جمهوری اسلامی ایران بر جزایر سه‌گانه نام برد.

 

تلاش امریکا و اعراب منطقه برای استقرار سیستم دفاع موشکی

علاوه بر مسئله بیانیه صادر کردن اعراب علیه ایران که به موضوعی تکراری تبدیل شده است، این کشورها به همراه امریکا سخن از طرحی به نام استقرار سپر دفاع موشکی در خلیج فارس زده‌اند. بر این اساس مقامات امریکایی و کشورهای همپیمان عرب آنها در تلاش هستند همکاری‌ها در زمینه دفاع موشکی در منطقه استراتژیک خلیج فارس را افزایش دهند. بر اساس گزارش شبکه بی‌ بی سی عربی امریکا و برخی همپیمانان آنها در کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس در نظر دارند همکاری‌های دوجانبه در زمینه استقرار سیستم‌های دفاع موشکی را تقویت کنند.

 

بر اساس این گزارش، توافق امریکا و کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس طی ماه‌های آتی اعلام می‌شود، اما در همین راستا «هیلاری کلینتون» وزیر امور خارجه امریکا روز گذشته در نیویورک با برخی مقامات کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس گفت‌وگو و برای تامین سیستم‌های دفاع موشکی آنها علیه تهدیدات احتمالی ایران ابراز آمادگی کرد. یک مسئول امریکایی بلندپایه نیز پس از پایان این دیدارها اظهار داشت: هدف اصلی ما پشتیبانی دفاعی از همپیمانان امریکا در منطقه خلیج فارس است و ما آنها را در برابر تهدیدهای موشکی کمک خواهیم کرد.

 

وی افزود: مقامات کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس نیز برای استفاده از توانمندی موشکی امریکا ابراز آمادگی کردند. این مقام امریکایی البته به جزئیات بیش‌تری درباره توافق واشنگتن با عربستان سعودی، کویت، قطر، بحرین و عمان اشاره‌ای نکرد. در همین حال روزنامه الدستور مصر در گزارشی با اشاره به تلاش‌های امریکا در زمینه تجهیز کشورهای منطقه به سیستم‌های موشکی، اعلام کرد: شرکت لاکهید مارتین بزرگ‌ترین تامین‌کننده تسلیحات وزارت دفاع امریکا اخیرا اعلام کرد که پیشنهادی 2 میلیارد دلاری برای فروش سیستم‌های دفاع موشکی به امارات دریافت کرده است. در صورت عملی شدن این قرار داد برای نخستین‌بار خواهد بود که امریکا سیستم‌های دفاع موشکی ساخت خود را به کشورهای خارجی واگذار می‌کند.

 

پیش از این وزیر امور خارجه رژیم بحرین در گفت‌وگو با یک روزنامه ژاپنی از توافق امریکا و شش کشور عرب حاشیه خلیج فارس درباره استقرار سپر موشکی یکپارچه در منطقه خبر داده بود. امریکا در این راستا به کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس پیشنهاد استقرار سپر موشکی واحد را ارایه داده که بر مبنای آن سیستم‌های راداری مشترک و عملیات تبادل اطلاعات میان دو طرف صورت می‌گیرد. وزیرخارجه بحرین با اشاره به جریان بودن گفت‌وگوهای عربستان سعودی، امارات، قطر، عمان، بحرین و کویت با امریکا درباره موضوع استقرار سپر موشکی در منطقه خلیج فارس، اعلام کرده بود که ما با تهدیداتی از سوی ایران مواجه هستیم و توافق ما بهترین اشاره برای آنهاست.

 

اما خوش‌باوری‌های اعراب طولی نکشید و مدتی بعد اعلام شد که توافقی در این زمینه میان کشورهای عربی وجود ندارد. بر این اساس بی‌اعتمادی و اختلافات میان کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس به بسته شدن پرونده سپر موشکی مشترک آنها منجر شد. بنا بر گزارش رویترز کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس که میلیاردها دلار نفتی برای استقرار سکوهای پرتاب موشک در حاشیه خلیج فارس هزینه کرده‌اند، هنوز نتوانسته‌اند درباره مسئله تبادل اطلاعات و سیستم پیش هشداردهنده به توافق برسند. تحلیلگران معتقدند با وجود حضور کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس در یک ائتلاف سیاسی و نظامی که تحت لوای شورای همکاری خلیج فارس تعریف می‌شود، آنها همچنان درباره تبادل اطلاعات امنیتی به توافق نرسیده‌اند.

 

همچنین باید گفت عدم توافق اعراب حاشیه خلیج فارس درباره مقر فرماندهی مشترک این سیستم و دشواری توافق درباره نحوه همکاری در وضع فوق‌العاده از جمله دیگر دلایل بسته شدن پرونده سپر موشکی مشترک شورای همکاری خلیج فارس بوده است. به نظر می‌رسد پس از ایجاد سپر دفاع موشکی تحت عنوان (دفاع ملی موشکی) در منطقه امریکای شمالی و همچنین پیگیری ایجاد طرح سپر دفاع موشکی در اروپا در قالب طرح دفاع موشکی ناتو که اکنون مقدمات آن در ترکیه در حال اجرا است، اکنون در راستای این طرح کلی ایجاد سپر دفاع موشکی در منطقه خلیج فارس پیگیری می‌شود.

 

امریکا تقریبا از اوایل دهه 90 میلادی به دنبال جلب موافقت کشورهای شورای همکاری خلیج فارس برای استقرار سپر موشکی در این منطقه بوده که البته چندان نیز موفقیت‌آمیز نبوده است، اما اخیرا منابع رسانه‌ای خبر از تحرکات گسترده‌ای ازسوی مقام‌های امریکایی برای رایزنی در کشورهای عربی برای تحقق این ایده داده‌اند.

 برخی از منابع، برنامه واشنگتن برای استقرار سامانه سپر موشکی در خلیج فارس را نشان‌دهنده شکست طرح باراک اوباما رئیس‌جمهور امریکا برای طرح‌ریزی ساختار جدیدی در برقراری رابطه با ایران می‌دانند. موج جدید ایران‌هراسی که امریکا در حال ایجاد آن است نشان می‌دهد که این کشور در نظر دارد میلیاردها دلار سلاح  در چارچوب سپر دفاع موشکی خلیح فارس به این کشورها فروخته و به اقتصاد خود کمک کند. ضمن این‌که مداخله‌جویی‌های خود را مانند گذشته با درآمدهای نفتی کشورهای منطقه انجام دهد. از نظر جمهوری اسلامی طرح امریکا برای استقرار سامانه موشکی در منطقه خلیج فارس باعث نگرانی نیست زیرا ایران اقدامات پیشگیرانه لازم را برای مقابله با آن اتخاذ کرده است.

 

به باور کارشناسان سیاسی، امریکا مثل همیشه در مرحله اول سعی دارد تولیدات نظامی خود را بفروشد تا به نوعی چرخه فروش و درآمد تسلیحاتی این کشور متوقف نشود. اما در گام دوم در شرایط فعلی، اختلاف کشورهای خلیج فارس با ایران و رساندن این اختلاف به یک مرحله پیش از جنگ دقیقا مد نظر امریکاست. چرا که امریکا می‌خواهد با فروش سلاح به کشورهایی همچون عربستان، قطر، امارات، کویت وعمان، آنها در جبهه ای مقابل ایران قرار دهد و از این طریق هم به اختلافات دامن بزند و هم این ایران را تحت فشار قرار دهد.

 فارغ از همه مسائل گفته شده بعید است که در آینده نزدیک چنین سیستمی در خلیج فارس راه‌اندازی شود. در راه استقرار پروژه‌هایی از این قبیل موانع و محدودیت‌های زیادی وجود دارد. اکنون که بار دیگر اعراب سخن از این پروژه آورده‌اند، می‌توان گفت تلاش آنها به جایی نخواهد رسید. چرا که کشورهای عربی با وجود توافقات ظاهری با یکدیگر در پشت پرده اختلاف‌های زیادی با هم دارند. بر سر مسئله الحاق بحرین به عربستان نیز با وجود هیاهوی زیاد رسانه‌های عربی این طرح به سرانجامی نرسید. در پایان باید مشکلات کنونی اعراب خلیج فارس با ایران را در این جمله خلاصه کرد که به دلیل وقوع انقلاب‌های عربی در منطقه جایگاه این کشورها به خطر افتاده است.

 

 

/ 0 نظر / 178 بازدید