ایران دغدغه ۲۰۱۳ اوباما


در ادامه اظهار نظرها در مورد روابط ایران و امریکا روزنامه انگلیسی «فایننشال تایمز» به مناسبت آغاز سال جدید میلادی، در مصاحبه با کارشناسان مختلف بحث چگونگی روابط ایران و آمریکا و احتمال درگیری نظامی دو طرف در سال ۲۰۱۳ را مورد بررسی قرار داد
«فیلیپ استیفنز» کارشناس «فایننشال تایمز» در پاسخ به این سوال که آیا دولت اوباما در سال ۲۰۱۳ به ایران حمله می‌کند، نوشته است: نه. به نظر می‌رسد رئیس‌جمهور آمریکا راهبردی همچون «چرچیل» در پیش بگیرد و مذاکره را به جنگ ترجیح دهد. آقای اوباما به دنبال مذاکره دو جانبه با ایران خواهد بود.
وی ادامه داده است که البته هیچ تضمینی وجود ندارد که ایران حتما پیشنهاد مذاکره مستقیم را پذیرا باشد، هرچند که تحریم‌ها و فشار اقتصادی می‌تواند مشوق خوبی برای پذیرش این پیشنهاد باشد.
استیفنز در ادامه می‌نویسد: به نظر می‌رسد آمریکا اکنون برای مذاکراتی فراتر از موضوع هسته‌ای و گفتگو بر سر مسائلی چون تضمین امنیت آمریکا، آماده باشد. البته «بنیامین نتانیاهو» (نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی) تلاش خواهد کرد تا اوباما را به جهتی دیگر ببرد و از او بخواهد که به تأسیسات هسته‌ای ایران حمله‌ای پیشدستانه انجام دهد.
تحلیلگر اندیشکده شورای روابط خارجی امریکا نیز با ادعای حرکت خزنده ایران به سوی قابلیت تسلیحاتی هسته ای گفت که لحظه سرنوشت درباره موضوع هسته ای ایران ممکن است در سال ۲۰۱۳ فرا برسد.
جیمز لیندسی گفت : ادامه درگیری ها در سوریه که ثبات منطقه را به خطر انداخته است، نزدیک شدن ایران به خط قرمز توان تولید تسلیحات هسته ای، تنش های بین چین وهمسایگانش که صلح را در شرق آسیا در معرض تهدید قرار داده است.
لیندسی درباره برنامه هسته ای ایران گفت: سال هاست که از رسیدن لحظه سرنوشت در ارتباط با ایران سخن می گوییم و با توجه به حرکت خزنده ایران به سوی خطوط قرمز در برنامه هسته ای ، این لحظه سرنوشت ممکن است در سال ۲۰۱۳ فرا برسد. یک احتمال این است که این وضعیت منجر به مذاکره و مصالحه ای شود که مانع از دستیابی این کشور به سلاح هسته ای یا توانایی ساخت سریع آن شود اما کسی نمی داند که آیا این مذاکرات برگزار و یا موفق خواهد شد یا خیر. چنانچه مذاکره ای برگزار نشود و نتیحه ای حاصل نگردد، دولت اوباما باید درباره استفاده از نیروی نظامی برای متوقف کردن ایران از دستیابی به سلاح هسته ای تصمیم بگیرد که این امر باعث طرح سوالاتی درباره تبعات استفاده از نیروی نظامی، نحوه واکنش ایران، میزان موفقیت حمله نظامی و عواقب این حمله برای ثبات منطقه می شود.
گمانه زنی ها درمورد تلاش امریکا برای مذاکره با ایران در حالی مطرح می شود تارنمای روسی رگنوم در گزارشی تحلیلی اعلام کرد: تحریم نفتی غرب در باره ایران که برای به زانو در آوردن این کشور اعمال شده بود، شکست خورده است.
در گزارش رگنوم آمده است: صادرات نفتی ایران نشان می دهد که این کشور توانسته با موفقیت تحریم های نفتی غرب را دور بزند.
در این گزارش به استناد گزارش سازمان گمرکات کشورمان آمده است: ایران در ۹ ماهه نخست امسال ۷/۳۱ میلیارد دلار صادرات نفتی داشته است.
تارنمای روسی افزود: ایران این مقدار نفت را در شرایطی صادر کرد که تلاش های گسترده ای از طرف غرب به سرکردگی آمریکا برای کاهش صادرات نفتی آن صورت گرفته است.
رگنوم نوشت: ایران از توانمندیهای بزرگی در عرصه نفت و گاز برخوردار است که تحریم این کشور را بی اثر می کند.
در پایان گزارش آمده است: شاخص های بازرگانی ایران این واقعیت را بوضوح نشان می دهد که این کشور با موفقیت، تحریم های غرب را دور می زند و از آهنگ توسعه اقتصادی خود نمی کاهد.
همچنین ارزش مبادلات بازرگانی ایران و ترکیه طی ۱۱ ماه سال ۲۰۱۲ میلادی با بیش از ۴۰ درصد رشد نسبت به دوره مشابه سال گذشته به ۲۰ میلیارد و ۸۷۴ میلیون و ۸۹۲ هزار دلار رسید.
بر اساس گزارش تازه موسسه آمار دولتی ترکیه حجم تجارت دو کشور در سال گذشته میلادی، ۱۶ میلیارد و ۵۱ میلیون دلار بود.
ترکیه برای معافیت از تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران، پیشتر اعلام کرده بود که در سال جاری میلادی واردات نفت خام از ایران را ۲۰ درصد کاهش خواهد داد.
علی باباجان معاون نخست وزیرو رییس شورای مدیریت اقتصاد ترکیه به تازگی در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره به پایان زمان معافیت این کشور از تحریم های آمریکا علیه ایران گفت:کاهش ۲۰ درصدی خرید و واردات نفت ایران توسط ترکیه در راستای دریافت مجدد معافیت از آمریکا صورت گرفته است. ماه گذشته معافیت ترکیه از سوی آمریکا برای یک دوره شش ماهه دیگر تمدید شد.

/ 0 نظر / 10 بازدید