آیا نیچروان بارزانی قربانی مسعود بارزانی می شود؟


نازم کبیر همچنین یکی از کسانی بود که در چند روز گذشته در پارلمان اقلیم کردستان عراق به یکی از اعضای پارلمان اقلیم کردستان عراق بنام علی محمد صالح از لیست جنبش تغییر که از ادامه ریاست مسعود بارزانی بر پست ریاست اقلیم انتقاد کرده بود حمله کرد و به همراه یکی دیگر از اعضای فراکسیون پارتی تا توانستند علی محمد صالح را زدند. 
او همچنین می گوید از این کار خود پشیمان نیست و ضروری است تقدیس رهبر توسط قانون سازماندهی شود و پارلمان کردستان قانونی در این خصوص صادر کند. 
در نقطه مقابل سیاسیون سایر احزاب از این وضعیت انتقاد کرده و معتقد هستند که قانون در خصوص ریاست اقلیم رعایت شود. 
قادر رزگه یی عضو پارلمان اقلیم از لیست اتحادیه میهنی کردستان عراق نیز در همین خصوص به هفته نامه لفین گفته است: مسعود بارزانی مقدس نیست و هیچ قانونی در اقلیم کردستان وجود ندارد که بارزانی را مقدس بکند و این تقدیس را به حالت قانونی دربیاورد،در عین حال برای بارزانی که الهام نیامده است تا مقدس بشود، درست است رئیس اقلیم است اما در نزد ما نه مقدس است و نه خط قرمز است،بحث کردن در مورد پست وی هم ممنوع نیست و هیچ فرد و رهبری نزد ما مقدس نیست. 
ابوبکر هه له دنی رئیس فراکسیون اتحاد اسلامی در پارلمان اقلیم یز به همین نشریه گفته است : ضروری است از هم اکنون در خصوص پست کاک مسعود بحث کنیم چون این یک موضوع قانونی است و مدت زمان کمی برای آن باقی مانده است. 
در همین خصوص برخی از اعضای پارلمان اقلیم از لیست جنبش تغییر بیشتر جلو رفته و مسعود بارزانی را به عنوان خائن معرفی می کنند کما اینکه انور قادر از این حزب به همین نشریه لفین گفته است : تمام کسانی که در تاریخ خیانت کرده اند نه تنها مقدس نیستند، بلکه ضروری است ملت از آنها نگذرد و روزی هم خواهد رسید که محاکمه بشوند چرا که مسعود بارزانی یک خیانتکار تاریخی است و خیانتهایش برای همه روشن است. 
این سخنان اعضای فراکسیون جنبش تغییر در حالی رسانه ای می شود که براساس شواهد فعلی روابط رهبر جنبش تغییر هیچ وقت بدین سان با مسعود بارزانی خوب نبوده است. 
از همین رو بخش عمده روشنفکران نیز از همراهی بیش از اندازه نوشیروان مصطفی امین با بارزانی شاکی بوده و معتقد هستند نه تنها نوشیروان از اصول خود عدول کرده است بلکه به مانیفیست اعتراضات مردمی در 17 شوبات نیز خیانت کرده است. 
ولی بالاخره کدام درست می گویند؟ نوشیروان مصطفی امین یا نمایندگانش در پارلمان اقلیم که این روزها از مسعود بارزانی یک خائن ملی درست کرده اند؟ 
نوشیروان مصطفی امین که براساس اسناد منتشر شده توسط خودش از منتقدین طالبانی بود و دلیل عمده انتقادش نیز این بودکه طالبانی بیشترین امتیاز را به بارزانی در بحث همین ریاست اقلیم داده بود و همین هم سبب شد که بخش مهمی از بدنه اتحادیه را جدا کرده و جنبش تغییر را تشکیل دهد 
براساس تجربه و شناخت نوشیروان مصطفی امین باید گفت که بعید است نوشیروان با آن همه سرسختی اش امروز دیدگاهش در خصوص بارزانی عوض شده باشد، از این رو نزدیکترین احتمال به واقعیت این است که نوشیروان نیز با شناختن نقطه ضعف پارتی در واگذاری پست ریاست اقلیم ، به کادرهای جوان خود که بسیار هیجانی هستند این آزادی را داده است تا  می توانند بحث ریاست اقلیم و شخص مسعود و نیچیروان بارزانی را به چالش بکشند .یکی را به اتهام تمامیت خواهی و دیگر را به اتهام فساد و دزدی در حکومت تا چند کار مهم را به انجام برساند؛ 
1-در راس همه این کارها با بازگرداندن قانون ریاست اقلیم یا با اصلاح این قانون در گام اول زمینه کاهش اختیارات بارزانی را فراهم کند و رئیس اقلیم را هم به سطوحی بیاورد تا هر موقع لازم باشد پارلمان که ریاستش در دستان نماینده اوست بتواند در مورد سرنوشت بارزانی تصمیم بگیرد و طبیعتا این اولین گام نوشیروان خواهد بود. 
2-در مرحله دوم نوشیروان یا تغییر بی میل نیستند که از این وضعیت بهره برداری کرده و بیشتر از قبل در درون ساختارهای حکومت اقلیم برای حزبش جای پا پیدا کند چون همین تجربه اخیر هم رزمش مصطفی سید قادر در پارلمان اقلیم نشان داده است که امکان اصلاح ساختارهای دولتی حکومت اقلیم از بالا به پایین وجود ندارد لذا باید رگه های حیاتی حکومت را در سطوح پایینی بدست بیاورد، کاری که در اتحادیه کرد ودر چشم به هم زدنی توانست بخش اعظم بدنه اتحادیه را با خود همراه کند، تیپ شخصیت نوشیروان آدمی است بسیار تشکیلاتی و منظم و با دیسپلین و سخت گیر و قاطع.همه اینها سبب شده است که نوشیروان مصطفی امین جنبش اصلاحات را از یک حرکت خیابانی به درون حکومت بکشاند و توجه ویژه آنها به این امر هم سبب شده است که نوشیروان و جنبش تغییر کمتر به ارتباط با عوامل خارجی متمایل شوند تا مبادا اتهام وطن فروشی به آنها داده شود. 
واقعیت این است که نوشیروان بسیار هوشیار است و می داند به کجا می رود اما سوال این است که باج این انتقادها به ریاست اقلیم را چه کسی پرداخت می کند؟ 
در پاسخ باید گفت هم مسعود بارزانی و هم نیچیروان بارزانی. مسعود بارزانی این باج را با کاهش اختیاراتش و کاهش وجه عمومی اش پرداخت می کند و در مقابل نیچیروان بارزانی با پذیرش ورود نسل جدیدی از نیروهای جوان نوشیروان با ورود به درون حاکمیت حکومت اقلیم و چه بسا پست خود را هم از دست بدهد؟ 
چرا پست ریاستش را؟ چون همین دیروز بود که زمزمه های موافقت اتحادیه با تمدید ریاست اقلیم به شرط واگذاری پست ریاست حکومت اقلیم منتشر شد و منابع غیر رسمی اعلام کردند این شرط اتحادیه برای تمدید ریاست اقلیم مسعود بارزانی است و به نظر می رسد شرایط برای نیچیروان پیچیده تر از هر زمانی باشد. 
قطعا اتحادیه علیرغم اختلافات داخلی اش اما هنوز به خوبی قدرت مانور دارد و حرکت اخیر اتحادیه در آزادی حیدر ششو نیز این را نشان داد که اتحادیه هم در سطح سیاسی  هم در سطح نظامی قدرت مانور در قلب حزب دمکرات کردستان عراق را دارد. 
اینجاست که باید قرائت بیشتری از پیوستن نوشیروان مصطفی امین به اتحادیه به دیدار اخیر هیرو ابراهیم احمد و نوشیروان مصطفی امین داشت. 
ولی سوال اصلی اینجاست که آیا نیچیروان بارزانی قربانی مسعود بارزانی خواهد شد که مدتی قبل بطور رسمی اعلام کرده بود او با تمام توانش از ریاست مجدد مسعود بارزانی بر پست ریاست اقلیم کردستان عراق حمایت می کند؟ 
هر چند که گذشت زمان به این سوالها پاسخ خواهد داد و چه بسا این شرایطی که اعلام شد صددرصد عملیاتی نشود اما یک واقعیت برجای می ماند که هنوز سخنان اعضای پارلمان جنبش تغییر و اتحادیه در خصوص مسعود بارزانی و به عبارت بهتر پارتی فلسفه سیاسی تغییر و اتحادیه است .نوشیروان همان نوشیروان است و اتحادیه هم هنوز اتحادیه است اگرچه مخالفان اتحادیه و جنبش تغییر در همین تلویزیون رووداو کاک نیچیروان تو بوق و کرنا کرده بودند که جنبش تغییر تسلیم سیاستهای پارتی شده و اتحادیه هم از درون پاشیده است.

/ 1 نظر / 80 بازدید
Nima

سلام وبلاگت عاليه ... خوشحال ميشم يه سري هم به من بزني و نظرتو بگي [قلب]