خاور میانه و انقلاب فیس بوکی

ما سعی کرده ایم در این مقاله که ترجمه آن به صورت کامل ارائه شده است؛ علت تلاش وافر دشمن در پر رنگ کردن مقولاتی مثل فیس بوک و شبکه های ماهواره ای، در انقلاب های رخ داده در کشورهای اسلامی را برای مخاطبان، از زبان خود دشمن بیان کنیم.

کریستیا فری لند،‌ نویسنده مقاله رویترز با عنوان خاورمیانه و تأثیر گروپان در گزارش خود پیرامون تحولات تونس،‌ مصر و لیبی می‌نویسد: "این انقلاب (اشاره به روند بیداری اسلامی در کشورهای مسلمان) با اسم "انقلاب فیس بوک" شروع شد. اما بهتر است برای این قیام آغاز شده از خاورمیانه، واژه اثر گروپان را به کار ببریم. زیرا کاری که شبکه های قدرتمند ماهواره ای و شبکه های اجتماعی برای کمک به جنبش های اعتراضی انجام می دهند همان روشی است که گروپان برای کنترل خرده فروش ها به کار می برد.(گروپان یک گروه تجاری است که از طریق یک وب سایت و ایجاد یکسری فورمول های فروش، بازارهای تجاری بسیاری را در سرتاسر جهان ایجاد کرده و بیش از ۳۵ میلیون کاربر دارد.) جالب آنکه فری لند در گزارش خود به هیچ وجه به ماهیت اسلامی این انقلاب ها و اقدامات اسلامی صورت گرفته در این خیزش ها اشاره ای نمی کند و در واقع به گونه‌ ای مطلب را مطرح می کند که گویی در این انقلاب ها هرچیزی مطرح بوده است غیر از اسلام و اسلام خواهی.

رویترز در ادامه به نتایج تحقیقات آقای دارون، از اساتید دانشگاه ماساچوست در مورد تاثیرات شبکه های اجتماعی اشاره می کند و می گوید: مخالفان باید بدانند که این یک نکته ارزشمند است که عده زیادی از نظرات آنها در مخالفت با رژیم حاکم با خبر شوند و این مسئله در گسترده شدن مخالفت ها تأثیر گذار است. این در حالی است که منظور این عبارت از "گسترده شدن مخالفت ها" بیان مخالفت برای تمام مخالف ها است. به این معنا که محقق یاد شده به تعداد مخالفان و اینکه آیا آنها در اکثریت و یا اقلیت هستند، هیچ توجهی نداشته است. به دیگر سخن اینکه آیا مثلا در کشوری که به دلایل مختلف اکثریت مردم حامی حکومت و نحوه اداره آن هستند، آیا باخبر شدن مخالفان که در اقلیت شدید هستند، آیا می تواند کمک به آنها محسوب شود...؟!

او همچنین با یک اشاره نرم به سمت اغتشاشگرانی که در فکر چگونگی هماهنگی برای مقاصد مختلف خود هستند، ادامه می دهد: هرکسی که می خواهد با حضور در خیابان رژیم را سرنگون کند باید تلاش کند تا حرف ها و انتظارات گروه خود را به اشتراک بگذارد.اگر اکثریت قریب به اتفاق، خواهان تغییر هستند، راه آن این است که به اندازه بسیار زیادی با دوستان و اعضای کمپین در زمینه مخالفت ها صحبت شود.

و اینجاست که راز بسیاری از اقدامات اصلاح طلبان و فتنه گران و در ادامه منتسبان به آنها در فتنه های اخیر مبنی بر تشکیل کمپین ها و بیان صحبت ها از طریق شبکه های غیر مجاز در فضای مجازی آشکار می شود.

رویترز که یکی از رسانه های ایفاکننده نقش اصلی در پروژه کتمان اسلامی بودن خیزش مردم در کشورهای اسلامی است در ادامه می نویسد: در تظاهرات و اعتراضات صورت گرفته در تونس، مصر، بحرین و لیبی نقش قوی شبکه تلویزیونی الجزیره و شبکه های اینترنتی برای هماهنگی بیشتر اعتراضات به آسانی آشکار است. فیس بوک، توییتر، انتشار تصاویر ما با یکدیگر و شبکه های تلویزیونی نقش مهمی در حل مشکلات معترضین جمعی دارند. اینکه مردم ناراضی از حکومت، نظرات خود را به صورت گسترده به اشتراک بگذارند، اعتماد به نفس عجیبی به آنها می دهد.

رویترز همچنین در ادامه اشاره های نرم خود به نقش شبکه های اجتماعی در ایجاد اغتشاشات می‌نویسد: در واقع باید گفت، این ظرفیت فناوری در حل مشکلات جمعی است.

فعالان جبهه جنگ نرم نباید از این نکته غفلت کنند که "ظرفیت فناوری" همانطور که می تواند به عنوان یک سلاح توسط دشمن به کار گرفته شود، می تواند به عنوان یک ظرفیت برای حمله به دشمن نیز مورد استفاده قرار گیرد. و در عین حال همین "ظرفیت فناوری" است که می توان از آن به عنوان یکی از مهمترین عوامل در کنترل و خنثی سازی توطئه های نرم دشمنان استفاده کرد.

گزارش رویترز ادامه می‌دهد: راه تضمین افزایش مشارکت هواداران در یک اعتراض جمعی، شناسایی آنهاست. البته فعالیت های سیاسی هنوز تضمینی برای حضور مردم در صحنه فیزیکی ندارند و حتی اگر همه ما با دیدن تلویزیون و پوشش اعتراضات، تمایل خود را برای پیگیری جنبش های آن لاین اعلام کنیم، با هم تضمینی برای اینکه مردم ریسک حضور فیزیکی در خیابان ها را قبول کنند، وجود ندارد!!!

اینجا نقطه ایست که استکبار از درک آن عاجز است. استکبار همواره از درک حرکت هایی همچون ۹دی در ایران – مخالفت گسترده توده مردم با فتنه گران _ و یا چرایی حضور اسلام خواهان در صحنه های مبارزه با دیکتاتورها در کشورهای اسلامی عاجز بوده است. زیرا مبانی تفکر استکباری قادر به درک انگیزه خداخواهی و اسلام خواهی مسلمانان نیست و همین مسئله است که موجب شکست حرکت های شبیه فتنه اخیر فتنه گران و اغتشاشگران در ایران شده و ان شاءالله عامل شکست کامل استکبار در منحرف کردن انقلاب ها در کشورهای مسلمان جهان نیز می شود.

این گزارش همچنین با اشاره به نقش ماهواره ها در ایجاد مخالفت مصنوعی در مردم می نویسد: هم اکنون ترکیبی از تلویزیون های ماهواره ای و شبکه های اجتماعی اینترنتی در دسترس است تا به نحو چشمگیری، غلبه ناراضیان بر حکومت ها را تسهیل بخشد. این قدرت رسانه ای جدید دگرگون کننده است و راه های بسیار ساده تری را برای ابراز خشم عمومی مردم در جوامع ایجاد می کند. در اینجا باید گفت که به محض آنکه مشکل اقدام جمعی در برقراری ارتباطات این گونه ای برطرف شد، مردم اقدامات فیزیکی در بیان اعتراضات خود انجام می دهند که بسیار هم قدرتمند است – نظیر آنچه که در مصر و تونس دیدیم.

این نکته را باید ساده اندیشانی مورد توجه قرار دهند که هنوز هم منکر وجود جنگ نرم هستند و حتی در بیانات رسمی شان اعلام می کنند که چنین چیزی وجود ندارد.

به این معنا که باید دانست جنگ نرم مقدمه ای برای ورود به جنگ سخت و اغتشاش است. در واقع این مسئله نیز از جملات گزارش رویترز مستفاد می شود که تساهل در توجه به جنگ نرم می تواند آثار زیانباری را به همراه داشته باشد که کوچکترین آنها اغتشاشات شهری و فتنه فیزیکی است.

رویترز می گوید: باید گفت که اگر به تعداد کافی بتوانیم همفکرانی مثل خودمان را پیدا کنیم که با دولت مخالف باشند و در ادامه بتوانیم تمام این مخالفت ها و اعتراضات را یکپارچه کنیم و از سویی دولت هم توان مقابله نداشته باشد، آنگاه خواهیم توانست، حکومتی که با آن مخالف هستیم را سرنگون کنیم.

رویترز اما به این نکته هیچ اشاره ای نمی کند که ماهیت حکومت های سرنگون شده و یا حکومت هایی که هم اکنون مردم علیه آنها شوریده اند چه بوده است. در واقع باید گفت که رویترز در این گزارش خود تمایزی میان دیکتاتوری و حکومت های مردمی قائل نیست.

ذکر این نکته ضروریست که حکومت های سرنگون شده در حرکت های اسلامی اخیر در کشورهای مسلمان، جملگی دیکتاتور، مستبد و خودفروخته بوده اند. به دیگر سخن اینکه این حکومت های خودکامه نه هیچگاه در دل مردم جای داشتند و نه غیر از کشتار مردم کار دیگری را دانسته اند. نتیجه آنکه فقط در چنین حکومت هایی است که مخالفان جملگی می توانند در جبهه مخالفت حکومت قرار گرفته و دولت سراپا ضعف را سرنگون کنند.

نویسنده گزارش رویترز در خاتمه مطلب خود نیز به یک نکته مهم اشاره می کند. نکته ای که باید حتما به آن توجه ویژه ای داشت.

او می نویسد: همچنین در اینجا تأکید می کنیم که نصب یک رژیم بهتر و جدیدتر یک پروژه سخت تر است که به راحتی توسط شبکه های اجتماعی ممکن نیست. در واقع شبکه های اجتماعی فقط راه هایی هستند برای به اشتراک گذاشتن اعتقادات ما."

و این بند آخر گزارش رویترز،‌ در واقع شاه بیتی است که سرنخ آن را میتوان در تیترهای اول این روزهای خبرگزاری های صهیونیستی مشاهده کرد: "اوباما از پادشاه بحرین خواست خویشتن دار باشد" ، "اوباما خواستار توقف کشتار مردم در لیبی شد" ، " هشدار اوباما به مبارک برای شنیدن صدای مردم" و ... و تمام این تیترها گویای این مطلب است که استکبار پس از استیلای خود بر افکار توده ها به وسیله قدرت نرم، خود را به عنوان یگانه منجی مردم در توانایی برای کمک به آنها برای تشکیل حکومت جدید و معرفی چهره ای که بتواند یک "رئیس جمهور خوب!" باشد، معرفی می کند.

شاید در اینجا ضروری باشد که به گزارشی به نام "افشای دیجیتال" از خبرگزاری الجزیره نیز اشاره کنیم.

الجزیره در این گزارش خود که چند ماه قبل آن را با یکی از تصاویر فتنه سبز سال گذشته در ایران منتشر کرد،‌ نوشت: رسانه هایی مثل فیس بوک،‌ خصلت یاغی گری را در مخاطبان خود ایجاد می کنند.

/ 0 نظر / 14 بازدید