نیکسون با چین کنار آمد، اوباما هم با ایران کنار بیاید

وی افزود: آن ها چین را همانگونه که بود به رسمیت شناختند وسعی نکردند چین را عوض کنند و ما نیز باید با ایران همینگونه برخورد کنیم و آن را به رسمیت بشناسیم.


** تهران هیچگاه اسراییل را به رسمیت نمی شناسد

وی به موضع اصولی جمهوری اسلامی در قبال رژیم صهیونیستی به عنوان یک کیان اشغالگر اشاره کرد و گفت: ایران به هیچ عنوان اسراییل را به رسمیت نخواهد شناخت، همانگونه چین هرگز تایوان را به رسمیت نشناخت و این مساله به هیچ وجه مانع از همکاری چین و آمریکا نشد.

در ادامه این نشست فلاینت لورت مشاور پیشین شورای امنیت ملی و وزرات خارجه آمریکا درباره رویکرد دولت اوباما و مساله تحریم ها سخن گفت و هشدار داد که این سیاست می تواند برای آمریکا پیامد بدی داشته باشد.


** تحریم ها آمریکا را به دشمن شماره یک ملت ایران تبدیل می کند

وی گفت: تحریم ها می تواند مردم ایران را به دشمن آمریکا و نه دشمن حکومت ایران تبدیل کند.


** مردم منطقه به دنبال الگو پذیری از انقلاب اسلامی

این تحلیلگر آمریکایی تصریح کرد: ایران روابط بسیار خوبی با مردم منطقه دارد، بویژه پس از بهار عربی، مردم منطقه می گویند اگر ما با ایران رابطه خوبی داشته باشیم، ایران می تواند الگوی و کمک مناسبی در ابعاد فناوری و پیشرفت برای ما باشد.** واکنش ملت ایران به تعرض احتمالی غرب

لورت افزود: اگر ایران از پایگاه های غربی در کشورهای همسایه مورد حمله قرار گیرد مردم آن کشورها واکنش نشان خواهند داد.


**اوضاع باثبات در داخل ایران

این مشاور پیشین وزارت خارجه آمریکا به وضع داخلی ایران نیز اشاره کرد و گفت: ایران دارای وضع باثباتی در داخل است.

وی افزود: در ایران نهادهای دموکراتیک وجود دارد که همه پیش بینی ها درباره فروپاشی آن را برهم زده است.


** روند توسعه در ایران تحسین برانگیز است

این نویسنده آمریکایی تاکید کرد: زنان در دانشگاه ها و مراکز مختلف در ایران وضع بهتری از مردان دارند، نظام دانشگاهی ایران، تامین اجتماعی و روند توسعه ایران بسیار جالب توجه و بعضا تحسین برانگیز است.

لورت گفت: تنها یک ایران اسلامی می توانست این پیشرفت ها را به دست آورد، این درحالی است که شاه ایران نتوانست آنچه که جمهوری اسلامی انجام داد، حاصل کند.


** آسیب بزرگ عربستان به منافع مردم آمریکا

وی در پایان از رویکرد آمریکا به عربستان بشدت انتقاد کرد و گفت: عربستان از تروریسم به عنوان ابزار سیاست خارجی بهره می برد که آسیب بزرگی به مردم آمریکا و منافع آمریکا زده است.

فلاینت لورت و هیلاری لورت تاکنون چند بار از ایران دیدار کرده و کتابی با عنوان ˈسفر به تهران: چرا ایالات متحده باید با جمهوری اسلامی مصالحه کندˈ منتشر کرده اند.

/ 0 نظر / 5 بازدید