چرا آمریکا قطر عربستان و ترکیه در سوریه دخالت می کنند؟


دخالت قطر و عربستان در مصر، تونس، موریتانی، سوریه، لبنان، عراق، بحرین و افغانستان و پاکستان و بسیاری دیگر از کشورهای جهان قابل ملاحظه است.
این کشورها با حمایت مالی و تسلیحاتی از گروه های مسلح در سوریه و همراهی با غرب به دنبال راه اندازی جنگ داخلی در سوریه و ساقط کردن حکومت بشار اسد هستند.
عربستان و قطر به غیر از میلیون ها دلار هزینه ای که به تروریست های مستقر در سوریه اختصاص می دهند تا جنایات و کشتارهایی را در این کشور به راه بیندازند به روش های مختلف می کوشند در امور داخلی این کشور مداخله کنند.
اخیراً مقامات لبنانی که این روزها با توطئه غرب همسو شده اند اعلام کردند مأموران گمرک این کشور یک محموله قاچاق حاوی دستگاه های ارتباطی مدرن را که از طریق یک فروند هواپیمای متعلق به قطر حمل می شده است کشف کردند.
عوامل قاچاق این محموله در تلاش بوده اند تا آن را از طریق لبنان وارد سوریه کنند یا اینکه سعی داشتند از این محموله در ادامه سیاست های تنش آفرینی خود در منطقه استفاده کنند.
دستگیری نمایندگان و فرستادگان ویژه عربستان و قطر در فرودگاه کشورهای درگیر در بحران با چمدان های پر از پول بخشی دیگر از اقداماتی است که این کشورها برای متشنج کردن اوضاع در این کشورها و کمک به مخالفان انجام می دهند.
اخیرا فاش شد که حمدبن جاسم نخست وزیر و وزیرخارجه قطر 200میلیون ریال قطری برای جلب نظر برخی شخصیت های کویتی به منظور سرنگونی خانواده حاکم بر کویت هزینه کرده است. در مصر نیز چند روز قبل از برگزاری دور اول انتخابات ریاست جمهوری رئیس اطلاعات قطر با کیف های پر از پول در فرودگاه قاهره به دست نیروهای امنیتی فرودگاه گرفتار شد.
تروریست های سوری در اعترافات خود فاش کرده اند که براساس فتوای شیوخ عربستان و قطر عمل و پول و سلاح خود را از طریق این کشورها تامین می کنند، ترکیه نیز یکی از محورهای اصلی ایجاد فتنه و توطئه در منطقه است و پناهگاه تروریست های مسلح است، تروریست هایی که اعتراف کرده اند از طریق مرز ترکیه وارد سوریه می شوند.
ترکیه کسانی را که از ارتش فرار می کنند و همچنین گروهک های مسلح تروریستی را در خاک خود پناه می دهد و آنها را پس از آموزش دوباره از طریق مرز ترکیه وارد خاک سوریه می کند.
اینها تنها بخشی از مداخله جویی های کشورهای قطر، عربستان و ترکیه در امور داخلی کشورهای دیگر است که با چراغ سبز آمریکا صورت می گیرد.
کارشناسان منطقه ای این کشورها را آلت دست سیاست های آمریکا و انگلیس در خاورمیانه و جهان می دانند.
این واقعیت را می توان در اظهارات مداخله جویانه وزیرخارجه انگلیس نیز به خوبی مشاهده کرد.
«ویلیام هیگ» در کمیته امورخارجی پارلمان انگلیس اعتراف کرد که برخلاف مورد لیبی، هرگونه مداخله بین المللی در سوریه، تنها با پشتیبانی کامل ایالات متحده آمریکا امکان پذیر خواهد بود.
کاخ سفید تا مدتی قبل سعی در القای این موضوع داشت که در اتفاق های سوریه دخالتی ندارد اما بر کسی پوشیده نیست که آمریکا طراح اصلی صحنه بحران سوریه است.
دخالت های سفیر آمریکا در تحولات سوریه و همراهی علنی وی با تروریست ها، کمک های مالی و تسلیحاتی به مخالفان مسلح و آموزش آنها در پایگاه های نظامی ترکیه، کمک شش میلیون دلاری آمریکا به شبکه تلویزیونی وابسته به مخالفان، تصویب قطعنامه های متعدد در شورای امنیت برای مداخله در سوریه، تحریم سیاسی و اقتصادی این کشور، رایزنی و گفت وگو با مقامات کشورهای مختلف برای مداخه نظامی در سوریه همگی از مواردی است که سردمداران کاخ سفید تاکنون برای استمرار این ناآرامی ها در سوریه سرمایه گذاری کرده اند تا از این طریق بستر سرنگونی رئیس جمهور سوریه را فراهم سازند. اگرچه تاکنون تلاش های آنها با وجود سرمایه گذاری فراوان رسانه ها و تبلیغات متعدد بی نتیجه مانده است.
دمشق به عنوان محور مقاومت با ایستادگی در مقابل رژیم صهیونیستی و حمایت از لبنان و فلسطین عرصه را برای منافع آمریکا و اسرائیل در منطقه تنگ کرده و مانع بزرگی در مسیر دستیابی آنها به اهدافشان شناخته می شود.
لذا قطر، ترکیه و عربستان تلاش می کنند با ابزارهای گوناگون یا موجبات سقوط نظام سوریه را فراهم آورند و یا این کشور را به جرگه حامیان آمریکا در منطقه در آورند و اکنون که تهدیدهای گوناگون بی اثر مانده است به اقدامات دسته جمعی و توطئه های مشترک روی آورده اند. تحلیلگران منطقه معتقدند تفاوت عمده تحولات سوریه با دیگر کشورهای منطقه حمایت و پشتیبانی مردم از نظام سوریه است. به گفته آنان سوری ها به طور یقین اجازه نخواهند داد کشورشان از سوی نظامیان آمریکایی به سرنوشت عراق، افغانستان و یا لیبی دچار شود.
این تحلیلگران تاکید می کنند تنها مردم سوریه هستند که می توانند درباره حکومت آینده خود تصمیم بگیرند و سرنوشت خود را تعیین کنند. کارشناسان سیاسی منطقه همچنین با اشاره به اینکه سیاست واشنگتن در خاورمیانه کاملا شکست خورده است و ملت های این منطقه از حضور سیاسی و نظامی آمریکا تنفر دارند تاکید کردند که نتیجه هرگونه عملیات نظامی از جمله هوایی و دریایی علیه سوریه شکستی مفتضحانه برای متجاوزان به همراه خواهد داشت و قطعاً با توجه به شرایط کنونی آمریکایی ها دست به خودکشی سیاسی نمی زنند.
«آندرس فوگ راسموسن» دبیر کل ناتو این واقعیت را تایید و اعلام کرده که ناتو قصد مداخله نظامی در سوریه را ندارد. وی همچنین تاکید کرده بهترین راه حل برای وضعیت سوریه راه حل سیاسی است.
رسانه های منطقه نیز گزارش می دهند سوریه مانند لیبی نیست و ناتو درسوریه به دربسته خواهد خورد.
در همین رابطه شبکه خبری الانتقاد در مقاله ای با اشاره به مداخله جویی های غرب در سوریه نوشت، سوریه، افغانستان و عراق نیست.
سوریه از آغاز دهه 90 تاکنون دوران طولانی ناامنی و کودتاهای نظامی مختلفی را پشت سر گذاشته است و در شرایطی که اکثر رژیم های عربی در برابر خواست آمریکا و اسرائیل تسلیم شدند این کشور سرتسلیم فرود نیاورده است.
الانتقاد تاکید کرد، امروز سوریه آمریکا را به همان بلایی گرفتار کرده که لبنان رژیم صهیونیستی را.
تحولات سوریه نشان داد که مداخله گران منطقه بازنده خواهد بود و قدرت های جدیدی در منطقه جهان به وجود آمده اند که بسیار باانگیزه هستند و با حمایت ملت هایشان معادلات منطقه را تغییر خواهند داد.

فریده شریفی

/ 0 نظر / 5 بازدید