سخنرانی اوباما در رابطه با تحولات خاورمیانه

.اما اسرائیل با صدور بیانیه ای بازگشت به مرزهای ژوئن ۱۹۶۷ را رد کرده و گفته است که آمریکا در سال ۲۰۰۴ در این خصوص به اسرائیل تعهد داده بود.در جنگ شش روزه ژوئن سال ۱۹۶۷ ارتش اسرائیل کرانه باختری رود اردن از جمله بیت المقدس شرقی را در کنار نوارغزه، به تصرف خود درآورد.ادامه….

دولت اسرائیل در بیانیه خود این مرزها را غیرقابل دفاع خوانده و گفته است که بازگشت به این مرزها به معنای از دست دادن نواحی مسکونی عمده ای در مناطق یهودا و سامریه خواهدبود.

 اسرائیل بازگشت به مرزهای سال ۱۹۶۷ را رد کرده است

برآورد شده است که حدود ۳۰۰ هزار اسرائیلی در شهرک های ساخته شده در کرانه باختری زندگی می کنند که در خارج از این مرزها قرار دارد.

ساخت و ساز شهرک های یهودی نشین در اراضی اشغالی کرانه باختری، براساس قوانین بین المللی غیر قانونی اعلام شده است، هر چند که اسرائیل این موضوع را قبول ندارد.

خبرنگار بی بی سی در بیت المقدس می گوید هر چند انتظار می رود آقای نتانیاهو با استقبال گرم مقامات آمریکایی روبرو شود، اما در عین حال تردیدی نیست که در پی توافق ایجاد شده بین گروه های فتح و حماس، اسرائیل برای تغییر موضع نسبت به ایجاد یک کشور مستقل فلسطینی تحت فشار جامعه بین المللی قرار بگیرد.

به گفته خبرنگار بی بی سی، ادعای اسرائیل مبنی بر این که تنها کشور دمکراتیک منطقه است بدون شک تحت تاثیر تغییرات چشمگیری قرار خواهد گرفت که جهان عرب این روزها شاهد آن است.

همزمان اسرائیل حضور نظامی خود در بلندی های اشغالی جولان را افزایش داده و این بلندی ها را منطقه بسته نظامی اعلام کرده است.

اسرائیلی ها می خواهند از تکرار اتفاق یکشنبه گذشته در این منطقه جلوگیری کنند.

در آن زمان سربازان اسرائیلی به سوی معترضان لبنانی و سوری که می خواستند از یک حصار امنیتی در مرز سوریه و بلندی های اشغالی جولان عبور کنند، شلیک کرده و ۱۴ معترض را کشتند.

/ 0 نظر / 7 بازدید