جزئیات جدید از خاورمیانه نفتی در آمریکای شمالی

سازمان انرژی نیز پیش بینی می‌کند که تولید نفت خام و دیگر هیدروکربن‌های مایع آمریکا که سوخت‌های فسیلی را نیز در برمی گیرد، در سال آینده به طور میانگین به 11.4 میلیون بشکه در روز می‌رسد. این میزان، رکورد جدیدی را برای آمریکا بر جا می‌گذارد که تنها کمی کمتر از عربستان سعودی است که 11.6 میلیون بشکه در روز ظرفیت تولید دارد.

همچنین "سیتی بانک" تخمین می‌زند که تولید نفت آمریکا تا سال ۲۰۲۰، روزانه به ۱۵ میلیون بشکه خواهد رسید و این مسئله از آمریکایی شمالی، "خاورمیانه جدید" می‌سازد.

در سال ۲۰۰۲ میلادی، پس از آنکه به دنبال حملات ۱۱ سپتامبر و کاهش شدید قیمت نفت، عربستان تولید نفت خود را به شدت پایین آورد، آمریکا مدتی عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت را از آن خود کرد؛ اما پس از آن ریاض به همراه مسکو، همواره در این زمینه پیشرو بودند.

آمریکا هنوز به واردات مقادیر زیادی نفت در سال‌های آینده نیاز دارد. در حال حاضر آمریکایی‌ها 18.7 میلیون بشکه مصرف روزانه دارند اما با کمک افزایش تولیدات داخلی و پیشرفت تکنولوژی در تولید اتومبیل‌ها و کامیون‌ها، این میزان مصرف تا پایان دهه جاری به نصف می‌رسد.

البته این افزایش تولید به معنای ارائه بنزین ارزان‌تر نیست و انتظار می‌رود قیمت‌ها در چند سال آینده به دلیل افزایش تقاضای نفت در کشورهای توسعه یافته و بی‌ثباتی سیاسی در خاورمیانه و آفریقایی شمالی همچنان روند افزایشی داشته باشد. هرچند که هنوز تولید نفت بیشتر داخلی و واردات کمتر می‌تواند زمینه گسترش چشمگیر اقتصادی را فراهم کند.

آی اچ اس در این باره می‌گوید که افزایش اکتشاف نفت و گاز که از 1.7 میلیون شغل حمایت می‌کند، می تواند تا پایان دهه جاری میلادی 1.3 میلیون شغل جدید را در سرتاسر آمریکا ایجاد کند.

"فیلیپ ورلگر" یکی از اقتصاددانان نفتی آمریکا، معتقد است "هنگامی که کامپیوترهای شخصی، تولیدات را در دهه ۹۰ میلادی افزایش دادند، مهم‌ترین تغییر در آمریکا صورت گرفت." تکنولوژی های جدید نفتی نیز این گونه اند و به کارگیری روش‌های جدید، منابع نفت و گاز بیشماری را مشخص کرده است اما این نگرانی را نیز به وجود آورده که مواد تولیدشده در فرآیند تولید به آب های آشامیدنی نفوذ کنند.

در همین حال ، افزایش طولانی مدت قیمت نفت، سرمایه بیشتری را در اختیار حفاران قرار می‌دهد و آنان را تشویق می‌کند که برای توسعه تکنولوژی‌های جدید و تحقیق برای کشف مکان‌های جدید نفتی، مبالغ بیشتری را هزینه کنند. در دهه گذشته به طور میانگین قیمت هر بشکه نفت ۶۹ دلار بوده است و در دهه‌های پیش از آن، هر بشکه حدود ۲۱ دلار خرید و فروش می شد.

همچنین تولید نفت در خلیج مکزیک که پس از فاجعه شرکت "بریتیش پترولیوم" کاهش یافته بود، دوباره در حال افزایش است. انتظار می‌رود که این کشفیات جدید به رشد اقتصادی آمریکا کمک شایان بکند.

افزایش تولید نفت از ذخایر شیل (برداشت نفت از سنگ‌های رسی) نیز حاکی از توسعه فناوری برداشت نفت از این ذخایر غیرمتعارف است که توانسته است ظرف پنج سال گذشته بازار انرژی آمریکا را متحول کند. همچنین انتظار می‌رود که تا سال ۲۰۲۰ این نوع از تولید نفت، به 4.2 میلیون بشکه در روز برسد.

طبق گزارش‌های منتشر شده اکنون روزانه 1.6 میلیون بشکه در آمریکا از طریق ذخایر شیل تولید می‌شود.

بنا بر گزارش‌های منتشر شده، تولید نفت و مواد مایع آمریکا در سال ۱۹۸۵ میلادی، روزانه به 11.2 میلیون بشکه در روز رسیده بود؛ یعنی زمانی که هنوز استخراج نفت از چاه‌های آلاسکا کاهش نیافته بود. از سال ۱۹۸۶ تا ۲۰۰۸ میلادی هر ساله تولید نفت در آمریکا کاهش یافت؛ اما کاهش ۴۴ درصدی در سال 1985 بی‌سابقه بود. به همین دلیل ایالات متحده از سال ۲۰۰۶ میلادی مجبور بود نزدیک به ۶۰ درصد نفت مورد نیازش را وارد کند.

اما با پایان سال ۲۰۱۲، میزان تولید نفت خام در آمریکا به بالا‌ترین رقم از سال ۱۹۹۸ رسید و واردات این کشور پایین‌ترین میزان از سال ۱۹۹۲ را ثبت کرد؛ یعنی ۴۱ درصد از نفت مصرفی در این کشور.

بورکهارد معتقد است که این بازگشت فوق العاده‌ای محسوب می‌شود.

اگر ایالات متحده، عربستان را به عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت که فعالیتش به قیمت نفت و میزان تولیداتش در سال جاری وابسته است، پشت سر بگذارد، ریاض همچنان عنوان بزرگ‌ترین دارنده ذخایر نفتی را در اختیار دارد و می‌تواند برای ثابت نگه داشتن قیمت این فرآورده، تولید خود را پایین نگه دارد.

بر اساس گزارش آژانس بین المللی انرژی، تولید نفت عربستان از هم اکنون تا ۲۰۱۷ میلادی، در سطح یکنواختی باقی می‌ماند.

این در حالی است که استخراج نفت عربستان بسیار ارزان است اما روش‌های استخراج در آمریکا به شدت برای حفاران گران تمام می‌شود. پس اگر قیمت نفت تا بشکه‌ای ۷۵ دلار سقوط کند، حفاران آمریکایی باید یک بار دیگر تولید خود را کاهش دهد.

بنا بر پیش بینی آژانس بین المللی انرژی، قیمت جهانی نفت در سال جاری به طور میانگین ۱۰۷ دلار خواهد بود اما در طول پنج سال آینده تا ۸۹ دلار کاهش می‌یابد. البته این میزان کاهش قیمت به حدی نیست که فعالیت شرکت‌های بزرگ استخراج نفت را متوقف کنند.

در حال حاضر هیچ آمریکایی انتظار ندارد که به روزهایی بگردد که گازوئیل ارزان وجود داشت. آنان همچنان می‌دانند که به دنبال حفاری‌های داخلی باید دلارهای بیشتری را در پمپ بنزین‌ها هزینه کنند چرا که حفاری‌های داخلی به خرید تجهیزات و استخدام آمریکایی‌های بیشتر نیازمند است.

ورلگر در این باره می‌گوید "حفاران باید قیمت‌های گزافی را پرداخت کنند اما آنان به طور قطع شغلی برای کسب درآمد خواهند داشت."

 منبع:themeshreport
  ترجمه: مریم جعفری

/ 1 نظر / 6 بازدید
بلاگ دایر

وبلاگ خود را به فهرست وبلاگ های فارسی اضافه کنید. www.blogdir.ir