سیاست ایران هراسی و راههای مقابله با آن


     در این راستا اقداماتی که علیه ایران شده بسیار غیر انسانی بوده که هیچ یک از نهادهای حقوق بشری در مورد این اقدامات عکس العملی نشان ندادند اقداماتی مانند:
  • چندین دهه تهدید ظالمانه علیه ملت ایران
  • اعلام حمایت رسمی از هر گونه نا امنی و اغتشاشات در سال های 78، 82، 88
  • ترور دانشمندان هسته ای ایران با همکاری موساد
  • تحریک مخالفان جمهوری اسلامی و کمک به حرکت های تجزیه طلب و تروریستی
کودتای نوژه
  • ایجاد وحشت از ایران، اسلام و حکومت اسلامی با ابزارهای گوناگون و..  مواردی اندک از اقدامات غرب با بهانه خطر ایران و ایران هراسی می باشد.
    در این راستا و برای تقلیل پروژه ی ایران هراسی باید سیاست خارجی ایران به نحوه ی باشد که قدرت یابی ایران به مثابه‌ی فرصت در عرصه منطقه‌ای و بین المللی نمایان شود به طوری که دیگر بازیگران در این فرایند قدرت یابی از حوزه های فرصت بیشتر بهره ببرند تا تهدید. موضوع اصلی اینجا چگونگی کاستن از این موج و شکاف در این ائتلاف (غرب و اعراب و اسرائیل) است. همچنین لازم است که مسئولان جمهوری اسلامی ایران همکاری های خود را با کشورهای میانه‌رو منطقه و حتی جهان افزایش دهد و از اعمال گفتارهای نسنجیده و تحریک آمیز خودداری کند و از دیپلماسی رمز آلود اجتناب ورزد
    علاوه بر کارها و راهکارهای سیاسی در زمینه تضعیف ایران هراسی باید به راهکارهای فرهنگی و اجتماعی نیز بها داده شود برای مثال مستندی تحت این نام «ایران هراسی» که به کارگردانی عباس لاجوردی طوسی در سینمای شماره 13 پاریس پخش شد یک کار فرهنگی و مفیدی بود که در این زمینه انجام شد. این مستند 50 دقیقه‌ای در رابطه با ترس مردم دنیا از ایران و اینکه بسیاری از مردم کشورهای مختلف از آمدن به ایران هراس دارند، بحث می‌کند. به گفته ی کارگردان این مستند: «بعضی از مردم دنیا با توجه به تصویر غلطی که بوجود آمده، فکر می‌کنند اگر به ایران بیایند سر خیابان‌ها تانک‌ و سرباز وجود دارد». در این فیلم روی این فضای منفی ایجاد شده کار شده است. ما در زمینه ایران هراسی با پدیده ای به نام هالیوود یا «هالیوودیسم» برخورد می کنیم که چند دهه است که هزینه ی زیادی در زمینه اسلام هراسی به خصوص ایران هراسی می گذارد.
      از جمله راههای مقابله با پروژه ایران هراسی: تلاش برای برگزاری برنامه های متنوعی در حوزه ایران شناسی در قالب برگزاری نشست های تخصصی و جشنواره های ملی و بین المللی معرفی مشاهیر، ادبا و علما و دانشمندان ایرانی باید انجام گیرد، اطلس های فرهنگی مناسبی در ابعاد وسیع در اختیار جهانیان گذاشته شود، شعبات ایران شناسی زیادی با تلاش وزارت ارشاد در کشورهای مختلف ساخته و در شناساندن ایران و ایرانی به جهانیان تلاش شود، در کشور ما باید به مقوله فرهنگ و شناساندن آن به جهانیان کار انجام گیرد تولید فرهنگ می تواند از ایران هراسی موجود در جهان بکاهد و دید منفی که با وارونه کردن غرب از ایران و ایرانی خلق کرده را از بین ببرد؛ در این مورد نیز رهبر معظم جمهوری اسلامی ایران آیت الله خامنه ای در کتابی با عنوان دغدغه های فرهنگی می فرمایند: «تولید فرهنگ منفجر کردن سرچشمه ی فرهنگ در دل ها و روح ها و استعدادهاست این واجب است که وادار کنیم قلم ها روی کاغذ بیایند، فکرها کار کنند. کشور ما کشوری است که از جهت استعدادهای هنری و فرهنگی باید جزء کشورهای علی الظاهر کم نظیر و نمونه باشد» و در جای دیگر اضافه می کنند: «این انقلاب بیش از همه به یک ادبیات قوی، به یک فرهنگ غنی نیازمند است» این سخنان از زبان رهبر کشوری که به خشونت و جنگ طلبی معروف شده است چیزی است که تمام مردمان آزاده دنیا را در مقابل این همه تبلیغات منفی تقویت حس ایران ترسی به فکر فرو می برد.
   همچنین می توان با تقویت گروههای دوستی پارلمانی یا افزایش رایزنی میان کمیسیونهای امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران و اعضای شورای همکاری خلیج فارس، اعضای کنفرانس اسلامی، اعضای جنبش عدم تعهد و ... نقش مهمی را در فرایند اعتمادسازی و همگرایی منطقه ای ایفا کرد.
/ 1 نظر / 145 بازدید
دانلود فیلم عکس متن

با سلام خدمت شما وبلاگ نویس محترم انصافا وبلاگ زیبایی دارین.این رو جدی میگم... امیدوارم موفق باشین. اگر میشه تبادل لینک داشته باشیم ممنون میشم