راهکارهای اندیشکده واشنگتن برای مهار قدرت نرم ایران در عراق

بر اساس این گزارش، سرنگونی رژیم صدام حسین در سال 2003، فرصت تاریخی را در اختیار جمهوری اسلامی ایران قرار داد تا روابط خود با عراق را ارتقا بخشد. این دو کشور دارای مرزهای طولانی بوده و بسیاری از سیاستمداران کلیدی عراق نیز از دیرباز روابط نزدیکی با ایران داشته‌اند. همین شرایط نیز ایران را تبدیل به یکی از قدرت‌های کلیدی صحنه عراق کرد.
گزارش اندیشکده واشنگتن ادامه می‌دهد: قدرت نرم ایران در عراق بسیار تاثیرگذار بوده است. بطوریکه این کشور توانسته با صدور انقلاب اسلامی خود به عراق و با استفاده از تاثیرگذاری علمای قم بر صحنه سیاسی عراق، کار را برای نفوذ آمریکا در عراق دشوار سازد.
این گزارش در بخش دیگری می‌افزاید:‌ تشکیل دولت جدید عراق که شامل بسیاری از متحدان نزدیک ایران است و از سوی دیگر خروج نظامیان آمریکایی از عراق، فرصت جدیدی را برای توسعه نفوذ ایران به این کشور فراهم کرده است و این احتمال وجود دارد که عراق نیز تبدیل به لبنانی دیگر شود.
گزارش مطالعاتی اندیشکده واشنگتن با تاکید بر آنکه بر اساس ارزیابی‌ها، ایران "برنده" بزرگ صحنه عراق خواهد بود می‌نویسد:‌ ایالات متحده می‌بایست طی سال‌های آینده بطور فعالی با تاثیرگذاری ایران بر عراق مقابله کند.
در این راستا آمریکا می‌بایست این اقدامات را در دستور کار خود قرار دهد:
- حمایت از تلاش‌های نیروهای امنیتی عراق برای ایجاد ثبات در این کشور
- تلاش برای به حاشیه راندن جنبش صدر و دیگر "افراطی‌های" حاضر در دولت جدید
- ایجاد رابطه توصیف شده در توافقنامه استراتژیک آمریکا و عراق
- کمک به توسعه بخش‌های انرژی و نفت عراق

/ 0 نظر / 19 بازدید