موج جدید انتفاضه در سایه بیداری اسلامی منطقه .

هم چنین مسلمانان اردن نیز با برپایی تجمع گسترده ای خواستار بازگرداندن سرزمین های اشغالی به مردم فلسطین شده و جنایت های اسراییل را محکوم کردند.

از سوی دیگر ده ها هزار نفر از مردم مصر نیز در سالروز یوم النکبه در اعتراض به روابط مصر با رژیم صهیونیستی در میدان التحریر تجمع کرده و با آتش زدن آدمک منقوش به ستاره داوود و سردادن شعارهای ضد صهیونیستی خواستار قطع روابط با رژیم صهیونیستی شدند. مصری ها همچنین با تجمع مقابل سفارت رژیم صهیونیستی در قاهره و دفتر کنسول گری این رژیم در اسکندریه با سردادن شعارهایی خواستار پایان اشغالگری صهیونیست ها در فلسطین شدند. در همین حال مردم بندر العریش نیز در اقدامی خود جوش به خیابان ها آمده و خواستار بازگشایی مرز رفح توسط دولت مصر شدند. بر پایه این گزارش، پلیس مصر نیز با استفاده از گاز اشک آور قصد متفرق کردن معترضین را داشت که منجر به درگیری شدید بین انقلابیون مصری و ارتش شد.

اما علاوه بر اینها، امسال راهپیمایی مردم فلسطین در سالروز یوم النکبه نیز رنگ و بوی دیگری داشت و  تظاهرات مسالمت آمیز فلسطینیان در این روز به خاک و خون کشیده شد. این در حالی است که نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی خواستار آرامش هر چه سریع تر شده و  اعلام کرد: "این تظاهرات در همان سالروز اعلام موجودیت اسرائیل رخ داد و ما امیدواریم که آرامش هر چه سریع‌تر بازگردد." همچنین موشه یعلون رییس سابق ستاد مشترک ارتش اسراییل نیز گفت: "حوادثی که دیروز در مرز رخ داد نشان داد که اسرائیل هنوز هم در حال دفاع از موجودیت خود است."

اما در این میان سید "حسن نصرالله " دبیرکل حزب‌الله لبنان در پیام مهمی خطاب به تمام کسانی که دیروز در تظاهرات ضد صهیونیستی در مرزهای سرزمین‌های اشغالی و داخل فلسطین شرکت کردند، تصریح کرد که باید در برابر شجاعت، ایمان و قهرمانی تمام این افراد که با سینه‌های عریان و سربلند در برابر طغیان ارتش دشمن ایستادند، سر تعظیم فرود بیاوریم.

وی ادامه داد: با شهادت دهها نفر از این تظاهرات کنندگان و زخمی شدن صدها نفر دیگر، آنها موضع قاطع خود را با خون پاک خود با صدای بلند به تمام جهان اعلام و تصریح کردند که در برابر این کشتارها کوتاه نخواهند آمد و گذشت سالها و کم بودن یاوران آرمان فلسطین و بالا بودن تعداد توطئه‌چینان علیه این آرمان آنها را از پا نینداخته است.


دبیرکل حزب‌الله خطاب به حاضران در این تظاهرات گفت: ای مردم شریف، شما دیروز روز نکبت را به روز دیگری تبدیل کردید و معانی آنها را تجدید کردید، شما به دوست و دشمن ثابت کردید که پایبندی به حقوقتان غیرقابل سازش و فراموشی و تضییع است و بازگشتتان به کشور اصلی هدف و یقینی است که برای آن خونهای زیاد و قربانیان بزرگی داده‌اید. نصرالله در این پیام افزود: شما به دوستان این پیام قوی را رساندید که به یک کشور جایگزین برای فلسطین راضی نشوند و از اسکان دائمی فلسطینی‌ها در کشورهایشان نترسند، چرا که هدف قطعی شما بازگشت به میهن است.


وی ادامه داد: ‌پیام محکم شما به دشمنان نیز این است که در آزادسازی سرزمینتان هر قدر هم که پرهزینه باشد مصمم هستید و سرنوشت رژیم صهیونیستی به سوی زوال است و ابتکارها و توافقنامه‌ها و مرزها آن را از این سرنوشت قطعی بازنمی‌دارد، شما ثابت کردید که حتما به فلسطین باز خواهید گشت و این بازگشت از هر زمان دیگری به شما نزدیکتر شده است.


نصرالله در ادامه ضمن اعلام همبستگی با ملت فلسطین تاکید کرد: ما با شما هستیم، با شادی شما شاد و با غم شما غمگین می‌شویم و همان آرمان‌ها و دردهای شما را داریم و همراه با شما در مسیر مقاومت گام برمی‌داریم تا درهای پیروزی را به صورت کامل به روی خود باز کنیم و تمام سرزمین‌ها و مقدسات خود را آزاد نماییم.

به نظر می رسد با توجه به موج بیداری اسلامی در منطقه، روند انتفاضه نیز با سرعت بیشتری نسبت به گذشته پیش رود، نکته ای که جنبش حماس نیز در آخرین بیانیه خود، آن را مورد اشاره قرار داده است: "این راهپیمایی‌ها مرحله نوینی را از منازعه با رژیم صهیونیستی کلید زد"

تاریخ درج:1390/2/29 علی راثی

/ 0 نظر / 13 بازدید