هیلاری کلینتون چگونه می‌تواند دموکرات‌ها را به سومین پیروزی متوالی برساند؟


جورج دبلیو بوش بر "دیوار آبی‌" غلبه کرد و دو دور رئیس‌جمهوری آمریکا شد

دیوار آبی‌ اصطلاحی است که در مورد ۱۸ ایالت آمریکا به علاوه واشنگتن دی سی‌‌ به کار می رود: این مناطق، پس از پیروزی بیل کلینتون در سال ۱۹۹۲، همواره در تمامی دوره ‌های انتخابات ریاست جمهوری، بیشترین رأی را برای دموکرات‌ها به ارمغان آورده‌اند.

________________________

دیوار آبی‌ دموکرات‌ها

کالیفرنیا (با ۵۵ کالج انتخاباتی)، کانتیکت(۷)، دلاوِر (۳)، هاوایی(۴)، ایلینوی(۲۰)، مِین(۴)، مریلند(۱۰)، ماساچوست(۱۱)، میشیگان(۱۶)، مینه‌سوتا (۱۰)، نیوجرسی(۱۴)، نیویورک(۲۹)، اورگون(۷)، پنسیلوانیا(۲۰)، رود آیلند(۴)، ورمونت(۳)، واشنگتن(۱۲)، وشیننگتن دی سی‌‌‌.(۳)، ویسکانسین(۱۰)

________________________

آنچه که دیوار آبی را به برجی بلند بدل می‌کند، بزرگی بلوک‌های تشکیل دهنده آن است: برخی‌ از پرجمعیت‌ترین ایالت‌های کشور همچون کالیفرنیا، نیویورک، ایلینوی، میشیگان و نیوجرسی در این لیست قرار دارند.

کاندیدای برنده نیازمند کسب ۲۷۰ رأی کالج انتخاباتی است.

________________________

کالج انتخاباتی

رای دهندگان آمریکایی مستقیما در انتخابات ریاست جمهوری شرکت نمی‌کنند. آنها در روندی که کالج انتخاباتی خوانده می‌شود، افرادی را انتخاب می‌کنند که متعهد شده‌اند به یکی از نامزدها رای دهند. هر یک از ایالات، تعداد معینی از این "رای دهندگان" را به کالج انتخاباتی می‌فرستد. تقریبا در تمام ایالت‌ها، برنده رای اکثریت، تمام آرای کالج انتخاباتی آن ایالت را به دست می‌آورد.

________________________

طی‌ شش دوره اخیر انتخابات، ایالت‌های تشکیل‌دهنده دیوار آبی‌ توانستند ۲۴۲ رای برای حزب دموکرات به دست بیاورند که این تعداد فقط ۲۴ رای کمتر از تعداد لازم برای پیروزی بوده است.

از طرف دیگر، ۱۳ ایالتی که در این شش دوره، به جمهوری‌خواهان رای داد‌ند، "دیوار قرمز" را برای این حزب تشکیل می‌دهند.

اما تعداد آرایی که این ایالت‌ها از طریق کالج انتخاباتی برای حزب خود به دست آوردند، از ۱۰۲ رای عبور نکرد.

به همین جهت، برخی‌ افراد از دیوار قرمز بیشتر به عنوان حصاری ناپایدار یاد می‌کنند تا سدی برای محافظت از حزب.

________________________

دیوار قرمزِ جمهوری‌خواهان

آلاباما(۹)، آلاسکا(۳)، آیداهو(۴)، کانزاس(۶)، می‌سی‌سی‌پی(۶)، نبراسکا(۵)، داکوتای شمالی‌(۳)، اوکلاهاما(۷)، کارولینای جنوبی(۹)، داکوتای جنوبی(۳)، تگزاس(۳۸)، یوتا(۶)، وایومینگ(۳)

________________________

برای حزب جمهوری‌خواه، شکست "دیوار آبی‌" کاری بس دشوار است اما کار غیر قابل شدن نیست.

در انتخابات سال‌های ۲۰۰۰ و ۲۰۰۴ به رغم رای ایالت‌های این دیوار به دموکرات‌ها، جورج دبلیو بوش پیروز هر دو دوره بود.

بسیاری از این "ایالت‌های آبی‌"، مانند میشیگان، ایلینوی و نیوجرسی، توسط فرمانداران جمهوریخواه اداره می‌شوند و این حزب کماکان در به همراه ساختن این ایالت‌ها با خود امیدوار است.

هیلاری کلینتون می‌تواند مانند بیل کلینتون در انتخابات پیروز شده و به کاخ سفید راه یابد؟

ایالت پنسیلوانیا، با ۲۰ رای کالج انتخاباتی از اولویت‌های حزب جمهوری‌خواه به شمار می‌رود.

اما دیوار آبی‌ برای دموکراتها مزیت دیگری نیز دارد.

کافی‌ است نگاهی‌ به این آمار بیاندازید: از سال ۱۹۹۲، میانگین تعداد رای کالج انتخاباتی برای جمهوری‌خواه‌ها ۲۱۱ رای و برای دموکرات‌ها ۳۲۷ رای بوده است.

مزیت‌های تغییر بافت جمعیتی

به نظر میرسد که بافت جمعیتی کشور نیز بیشتر به حزب دموکرات متمایل است تا حزب رقیب: "اقلیت‌ها"، "جمیعت رأی دهندگان زیر سی‌ سال" و "زنان" از جمله حامیان این حزب(دموکرات) هستند.

دموکرات‌ها به محبوبیت فراوانی در میا‌‌ن اقلیت‌های نژادی دست یافته‌اند، اقلیت‌هایی که بخش عمده‌ای از جمیعت رای دهندگان را تشکیل میدهند.

دموکرات‌ها رای بیشتری از میان رای‌دهندگان اقلیت به خود اختصاص می‌دهند و روز به روز بر اهمیت آنها در انتخابات افزوده می‌شود.

در انتخابات دور گذشته ریاست‌جمهوری، ۷۱ درصد جمیعت لاتین تبار به باراک اوباما رای دادند. در انتخابات سال ۲۰۰۸ این میزان حمایت، ۶۷ درصد بود.

همچنین در این انتخابات حدود ۷۳ درصد جمعیت آمریکایی‌های آسیایی تبار و ۹۳ درصد آمریکایی‌های آفریقا تبار به اوباما رای دادند.

همچنین رأی دهندگان زیر سی‌ سال، به علت داشتن دیدی لیبرال‌تر نسبت به موضوعاتی همچون "ازدواج همجنس‌گراها" و "پذیرش مهاجر در کشور" تمایل بیشتری به حزب دموکرات نشان می‌دهند.

اوباما توانست رای زنان و اقلیت‌ها را به خود اختصاص دهد

حدود دو سوم زیر سی ساله‌ها، در انتخابات سال ۲۰۱۲ رأی خود را به بارک اوباما دادند.

اکثریت جمعیت زنان آمریکا نیز در انتخابات گذشته، دموکرات‌ها را به رقیبشان ترجیح دادند. ۵۵ درصد زنان آمریکا به باراک اوباما رای دادند. به دلیل حمایت جمهوری‌خواه‌ها از قوانین محدود‌کننده اختیارات زنان در رابطه با "سقط جنین"، ۶۵ درصد زنان مجرد آمریکا به باراک اوباما رأی دادند.

واضح است که حزب محافظه‌کار نیز در میان بافت جمعیتی آمریکا هوادارانی دارد.

در سال ۲۰۱۲، ۵۹ درصد رای‌دهندگان سفیدپوست به میت رامنی رای دادند. میان جمعیت موسوم به "نسل آرام" که شامل متولدین سال‌های ۱۹۲۵ تا ۱۹۴۵ است نیز جمهوریخواهان از دموکرات‌ها جلو هستند.

استراتژی اصلی حزب جمهوری‌خواه از دوران جنبش حقوق مدنی در دهه ۶۰ میلادی، جذب رای سفیدپوستان بدون در نظر گرفتن میزان درآمد آنها بوده است،

حمایت اوباما

حزب جمهوری‌خواه باید امیدوار باشد که در صورت انتخاب هیلاری کلینتون به عنوان نماینده حزب دموکرات، ائتلاف شکل‌گرفته بین "اقلیت‌‌ها"، جوانان زیر سی‌ سال و "زنان" - موسوم به "ائتلاف اوباما" - به "ائتلاف هیلاری" تبدیل نشود.

این حزب دست کم امید دارد که هیلاری کلینتون، به اندازه اوباما، از حمایت سیاهپوستان برخوردار نباشد.

جمهوری‌خواهان همچنین امیدوارند بخشی از آرای لاتین تبارها را - که تا کنون به دلیل سیاست‌های سفت و سخت این حزب در زمینه مهاجرت از دست داده بودند، جذب کنند.

استراتژیست‌های حزب جمهوریخواه کماکان به دیدگاه رونالد ریگان در مورد این قضیه باور دارند: "شهروندان لاتین تبار جمهوری‌خواه هستند. هرچند خود از این امر خبر ندارند."

نظرسنجی‌های اخیر نشان می‌دهد که حمایت جمعیت زیر سی‌ سال آمریکا از حزب دموکرات رو به کاهش است. هرچند، نتایج یک بررسی که در آوریل ۲۰۱۵ توسط مؤسسه علوم سیاسی دانشگاه هاروارد انجام شد، نشان می‌دهد که ۵۵ درصد جمعیت رأی دهنده زیر سی‌ سال خواستار بقای حضور دموکرات‌ها در کاخ سفید هستند.

برخی‌ دموکرات‌ها بر این باورند که ائتلاف هیلاری میتواند از ائتلاف اوباما نیز قدرتمندتر باشد.

هیلاری کلینتون در صورت پیروزی، اولین رئیس‌جمهوری زن در تاریخ آمریکا خواهد بود. از این رو، او امیدوار است که حمایت بیشتر جمعیت زنان سفیدپوست را به دست بیاورد. بیش از نیمی از زنان سفیدپوست در جریان انتخابات گذشته به میت رامنی، کاندیدای جمهوریخواهان رای دادند.

همچنین احتمال این که هیلاری کلینتون نسبت به اوباما، از حمایت تعداد بیشتری از مردان سفیدپوست برخوردار شود، نیز وجود دارد.

هرچند ممکن است دموکرات‌ها با "اطمینان بیش از حد" به پیروزی خود، مرتکب اشتباه شوند؛ اشتباهی که حزب جمهوری‌خواه پس از پیروزیهای متوالی جورج دبلیو بوش مرتکب شد.

در آن‌ روزها جمهوری‌خواهانی چون کارل روو با اطمینان باور داشتند که به زودی یک اکثریت جمهوری‌خواه در جامعه آمریکا ظهور می‌کند و باقی‌ خواهد ماند. این دیدگاه با ۲ پیروزی پی‌ در پی‌ اوباما منتفی شد.

از طرفی‌، روحیه جمهوری‌خواهان برای انتخابات پیش رو، با دیدگاهی که جان جودیس، روزنامه نگار سیاسی ارائه کرده تقویت شده است، جودیس در آغاز قرن بیست و یکم "ظهور یک اکثریت دموکرات در جامعه آمریکا" را پیش بینی‌ کرده بود.

در ماه ژانویه جودیس مقاله دیگری در رد دیدگاه قبلی‌ خود با عنوان "ظهور جمهوری‌خواهان" منتشر کرد و از پیروزی این حزب در انتخابات میا‌‌ن‌دوره‌ای کنگره در نوامبر سال پیش، به عنوان "تازه‌ترین خیز دوباره ائتلاف جمهوری‌خواهان" یاد کرد.

رای سفید

جودیس می‌گوید که حزب جمهوری‌خواه (نسبت به حزب رقیب) از محبوبیت بیشتری در میا‌‌ن سفیدپوستان برخوردار است. دموکرات‌ها برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری همچنان به ۳۶ تا ۴۰ درصد رأی سفیدپوستان طبقه کارگر محتاجند.

هرچند نباید قدرت یک حزب در قوه قانونگذاری را لزوما به موفقیت آن در عرصه ریاست‌جمهوری ربط داد.

در اغلب موارد، حزبی که در کنگره قدرت دارد، امکان ورود به کاخ سفید (ریاست‌جمهوری) را پیدا نمی‌کند.

با ریاست جمهوری دونالد ریگان، عصر سلطه جمهوری‌خواهان آغاز شد

برای مثال بین سال‌های ۱۹۶۸ تا ۱۹۹۲ مجلس نمایندگان آمریکا در دست دموکرات‌ها بود و در تمام آن‌ دوران، نمایندگان دموکرات بودند که ریاست مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا را به عهده داشتند.

در آن دوره حزب دموکرات تنها یک بار توانست - با پیروزی جیمی کارتر بر جرالد فورد در سال ۱۹۶۷- در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شود.

تعداد و ترکیب رای‌دهندگان در انتخابات کنگره آمریکا با انتخابات ریاست جمهوری متفاوت است.

تاریخ نشان داده است که رسیدن به سه‌ پیروزی متوالی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به سادگی‌ میسر نیست.

پس از جنگ جهانی‌ دوم، حزب جمهوری‌خواه تنها یک بار موفق شد که به این پیروزی دست یابد. زمانی‌ که جورج بوش پدر پس از ریگان به ریاست جمهوری رسید.

آیا هیلاری کلینتون می‌-تواند پس از ۶۵ سال، دموکرات‌ها را دوباره به این پیروزی برساند؟

درج این مطلبی به منزله تایید آن نمی باشد صرفا جهت اطلاع  دانشجویان محترم از دیدگاه های رایج در خصوص جغرافیای انتخابات امریکا درج شده است

منبع: بی بی سی فارسی

/ 0 نظر / 64 بازدید