تشکیل شاخه خراسان القاعده !

چندی پیش شبکه القاعده از تشکیل شاخه نظامی خراسان برای انجام عملیات در نواحی جنوب آسیا خبر داد. این شاخه که عمدتا از اتباع کشورهای یمن، لیبی، هند، پاکستان و افغانستان تشکیل شده است کار ویژه خود را مقابله با آمریکا تعریف می‌کند اما چرا القاعده نام این شاخه خود رزا خراسان قرار داده است؟ آیا این گروه به فکر اشغال خراسان است؟

سرویس سیاسی «فردا»- علیرضا کیانفر: نشریه آمریکایی "گلوبال پست" با رونمایی از طنازی جدید سلفی ها  از آغاز فعالیت گروه تروریستی با نام خراسان به‌عنوان یکی از زیرشاخه‌های نظامی سازمان تروریستی القاعده خبر داد. این نشریه گزارش داده است که تاکنون این گروه تحرکات متفاوتی را در فضای تبلیغی به زبان فارسی انجام داده است که از جمله می‌توان به راه‌اندازی یک سایت اینترنتی به زبان فارسی اشاره کرد.

چندی پیش اعلامیه ای از این گروه به زبان فارسی در خاک افغانستان و پاکستان پخش شد که برای دعوت به همکاری و عضوگیری در خاک این دو کشور منتشر و توزیع شده بود.

اعلامیه فارسی زبان گروه خراسان برای جذب نیرو در افغانستان و پاکستان

علت نامگذاری خراسان به معنی طرح القاعده برای اشغال استان خراسان ایران نیست بلکه بخش اعظمی از منطقه جنوب آسیا از زمان ساسانیان به بعد به نام خراسان یعنی سرزمین خورشید نامگذاری شده است و در بعد میدانی نیز القاعده قدرت مقابله با نیروهای مسلح ایران را ندارد و همواره در محدوده کشورهایی فعالیت کرده است که دارای سازمان نظامی منسجمی نیستند. درخصوص فعالیت القاعده در پاکستان هم بخوبی مشخص است که دولت پاکستان تا حدود زیادی با اهداف القاعده در منطقه همراهی می‌کند.

منطقه خراسان در نقشه‌های تاریخی

اما درخصوص اینکه چرا گروه خراسان برخی اعلامیه‌های خود را به زبان فارسی منتشر می‌کند می‌توان گفت این سیاست القاعده درواقع نوعی همراهی با آمریکا برای کشاندن پای ایران به جنگ با تروریسم به رهبری آمریکاست در واقع پشت پرده ماجرا به این شکل ترسیم شده است که برایند تحولات به تشکیل ائتلافی بیانجامد که به نوعی زعامت آمریکا در منطقه را تثبیت نماید و تلاش این کشور را برای به شکست کشاندن گفتمان ضدآمریکایی موجود در منطقه تضمین نماید.

سایت اطلاع‌رسانی خراسان وابسته به شبکه تروریستی القاعده

در واقع مقامات آمریکایی یک سازمان تروریستی بزرگ را کاملا تغذیه می‌کنند و با اهرم رسانه‌های خود اقدام به بزرگ‌نمایی خطر این سازمان می‌نمایند در گام بعد گروه تروریستی وظیفه دارد تا خود را در تقابل مستقیم با منافع آمریکا نمایش دهد سپس دولت آمریکا با تشکیل یک ائتلاف با کشورهای منطقه تمام گفتمان‌های موجود ذیل هژمونی خود تعریف می‌کند.

این استراتژی که چندین بار در منطقه خاورمیانه با عدم رقبت کشورمان در پیوستن به ائتلاف دروغین ضد تروریست با شکست روبرو شد بار دیگر مقدمات تشکیل خود را در جنوب آسیا طی می‌کند و البته این بار هم آمریکایی‌ها از درگیر کردن ایران در این بازی غفلت نکرده‌اند و درتلاش هستند تا با توضیح اعلامیه‌های فارسی و تبلیغ احتمال حضور تروریست‌ها در ایران، مقامات کشورمان را با این بازی همراه سازند.

گلوبال پست همچنین از فعالیت گسترده القاعده برای جذب نیرو از منطقه روهینگیا در میانمار خبر داد. منطقه‌ای که تا چندی پیش شاهد جنایات گسترده بودیان این ناحیه در قبال مسلمانان بود و کشورهای عربی و اسلامی هیچ واکنش خاصی در قبال این جنایات انجام ندادند.

رسانه‌های آمریکایی چند هفته است که تلاش می‌کنند ایران را همگام سیاست‌های آمریکا در خصوص فعالیت‌های تروریستی در خاورمیانه نشان دهند اما درواقع هیچ هماهنگی درخصوص فعالیت نظامی بین دو طرف صورت نمی‌گیرد و نیروهای نظامی ایران مطابق با مشی دیپلماتیک کشور در نقش مستشار نظامی ظاهر می‌شوند.

روز گذشته روزنامه واشنگتن تایمز آمریکا نوشت نیروهای ویژه سپاه پاسداران ایران با رضایت مقامات آمریکایی در عراق مستقر شده‌اند این در حالی است که مشاوره نظامی ایران در قالب سپاه قدس به ارتش عراق مدت‌ها قبل از طرح ائتلاف آمریکا برای مقابله با داعش شروع شده است.

علت اصلی تلاش برای کشاندن پای ایران به مقابله با داعش در عراق و همچنین تشکیل گروه تروریستی خراسان در جنوب آسیا تنها با یک هدف صورت می‌گیرد و آن همراه نشان دادن جمهوری اسلامی با طرح‌های آمریکا در منطقه است که خوشبختانه با موضع گیری مناسب مقامات سیاسی ایران ناکام مانده است.

/ 0 نظر / 54 بازدید