ایران بازگو
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ ایران بازگو
آرشیو وبلاگ
      ایران بازگو (بازگو کننده گلچینی ازاخبار ومقالات سیاسی ،فرهنگی روز ایران و جهان)
خاور میانه و انقلاب فیس بوکی نویسنده: ایران بازگو - ۱۳٩٠/۳/۳

خاور میانه و انقلاب فیس بوکی
آنچه که در ادامه خواهید خواند، مطالبی پیرامون مقاله ایست که خبرگزاری رویترز اخیراً پیرامون تأثیر فیس بوک و شبکه های ماهواره ای در خیزش های مردمی منتشر کرده است. این مقاله در ادامه سایر تلاش های استکبار در زمینه پروژه کتمان روند بیداری اسلامی و ماهیت "اسلامی" خیزش های مردمی در کشورهای مسلمان منتشر شده است.
آنچه که مشخص است این است که این مقاله تنها بیان راهبردهایی است که دشمن از طریق آنها سعی می کند مطامع خود را بر کرسی بنشاند. راهبردهایی که اگرچه قدرت های استکباری در تمام طول مدت انقلاب های رخ داده در تونس و مصر و سایر حرکت های اسلامی در حکومت های خودکامه، تلاش کردند تا با نهادینه سازی آنها اول از همه به هدف اصلی خود یعنی کتمان اسلامی بودن این حرکت ها و سپس راهبری این خیزش ها به سمت مقاصد خود برسند، اما باید اذعان کرد که دشمنان نه تنها به هیچیک از این هدفهای خود نرسیده اند، بلکه این ماهیت اسلامی خیزش ها در لیبی، بحرین، مصر، تونس، مراکش و یمن بوده است که صبغه لیبرالیستی این حرکت ها را شکست داده و طراحان این توطئه ها را مضمحل کرده است.


ما سعی کرده ایم در این مقاله که ترجمه آن به صورت کامل ارائه شده است؛ علت تلاش وافر دشمن در پر رنگ کردن مقولاتی مثل فیس بوک و شبکه های ماهواره ای، در انقلاب های رخ داده در کشورهای اسلامی را برای مخاطبان، از زبان خود دشمن بیان کنیم.

کریستیا فری لند،‌ نویسنده مقاله رویترز با عنوان خاورمیانه و تأثیر گروپان در گزارش خود پیرامون تحولات تونس،‌ مصر و لیبی می‌نویسد: "این انقلاب (اشاره به روند بیداری اسلامی در کشورهای مسلمان) با اسم "انقلاب فیس بوک" شروع شد. اما بهتر است برای این قیام آغاز شده از خاورمیانه، واژه اثر گروپان را به کار ببریم. زیرا کاری که شبکه های قدرتمند ماهواره ای و شبکه های اجتماعی برای کمک به جنبش های اعتراضی انجام می دهند همان روشی است که گروپان برای کنترل خرده فروش ها به کار می برد.(گروپان یک گروه تجاری است که از طریق یک وب سایت و ایجاد یکسری فورمول های فروش، بازارهای تجاری بسیاری را در سرتاسر جهان ایجاد کرده و بیش از ۳۵ میلیون کاربر دارد.) جالب آنکه فری لند در گزارش خود به هیچ وجه به ماهیت اسلامی این انقلاب ها و اقدامات اسلامی صورت گرفته در این خیزش ها اشاره ای نمی کند و در واقع به گونه‌ ای مطلب را مطرح می کند که گویی در این انقلاب ها هرچیزی مطرح بوده است غیر از اسلام و اسلام خواهی.

رویترز در ادامه به نتایج تحقیقات آقای دارون، از اساتید دانشگاه ماساچوست در مورد تاثیرات شبکه های اجتماعی اشاره می کند و می گوید: مخالفان باید بدانند که این یک نکته ارزشمند است که عده زیادی از نظرات آنها در مخالفت با رژیم حاکم با خبر شوند و این مسئله در گسترده شدن مخالفت ها تأثیر گذار است. این در حالی است که منظور این عبارت از "گسترده شدن مخالفت ها" بیان مخالفت برای تمام مخالف ها است. به این معنا که محقق یاد شده به تعداد مخالفان و اینکه آیا آنها در اکثریت و یا اقلیت هستند، هیچ توجهی نداشته است. به دیگر سخن اینکه آیا مثلا در کشوری که به دلایل مختلف اکثریت مردم حامی حکومت و نحوه اداره آن هستند، آیا باخبر شدن مخالفان که در اقلیت شدید هستند، آیا می تواند کمک به آنها محسوب شود...؟!

او همچنین با یک اشاره نرم به سمت اغتشاشگرانی که در فکر چگونگی هماهنگی برای مقاصد مختلف خود هستند، ادامه می دهد: هرکسی که می خواهد با حضور در خیابان رژیم را سرنگون کند باید تلاش کند تا حرف ها و انتظارات گروه خود را به اشتراک بگذارد.اگر اکثریت قریب به اتفاق، خواهان تغییر هستند، راه آن این است که به اندازه بسیار زیادی با دوستان و اعضای کمپین در زمینه مخالفت ها صحبت شود.

و اینجاست که راز بسیاری از اقدامات اصلاح طلبان و فتنه گران و در ادامه منتسبان به آنها در فتنه های اخیر مبنی بر تشکیل کمپین ها و بیان صحبت ها از طریق شبکه های غیر مجاز در فضای مجازی آشکار می شود.

رویترز که یکی از رسانه های ایفاکننده نقش اصلی در پروژه کتمان اسلامی بودن خیزش مردم در کشورهای اسلامی است در ادامه می نویسد: در تظاهرات و اعتراضات صورت گرفته در تونس، مصر، بحرین و لیبی نقش قوی شبکه تلویزیونی الجزیره و شبکه های اینترنتی برای هماهنگی بیشتر اعتراضات به آسانی آشکار است. فیس بوک، توییتر، انتشار تصاویر ما با یکدیگر و شبکه های تلویزیونی نقش مهمی در حل مشکلات معترضین جمعی دارند. اینکه مردم ناراضی از حکومت، نظرات خود را به صورت گسترده به اشتراک بگذارند، اعتماد به نفس عجیبی به آنها می دهد.

رویترز همچنین در ادامه اشاره های نرم خود به نقش شبکه های اجتماعی در ایجاد اغتشاشات می‌نویسد: در واقع باید گفت، این ظرفیت فناوری در حل مشکلات جمعی است.

فعالان جبهه جنگ نرم نباید از این نکته غفلت کنند که "ظرفیت فناوری" همانطور که می تواند به عنوان یک سلاح توسط دشمن به کار گرفته شود، می تواند به عنوان یک ظرفیت برای حمله به دشمن نیز مورد استفاده قرار گیرد. و در عین حال همین "ظرفیت فناوری" است که می توان از آن به عنوان یکی از مهمترین عوامل در کنترل و خنثی سازی توطئه های نرم دشمنان استفاده کرد.

گزارش رویترز ادامه می‌دهد: راه تضمین افزایش مشارکت هواداران در یک اعتراض جمعی، شناسایی آنهاست. البته فعالیت های سیاسی هنوز تضمینی برای حضور مردم در صحنه فیزیکی ندارند و حتی اگر همه ما با دیدن تلویزیون و پوشش اعتراضات، تمایل خود را برای پیگیری جنبش های آن لاین اعلام کنیم، با هم تضمینی برای اینکه مردم ریسک حضور فیزیکی در خیابان ها را قبول کنند، وجود ندارد!!!

اینجا نقطه ایست که استکبار از درک آن عاجز است. استکبار همواره از درک حرکت هایی همچون ۹دی در ایران – مخالفت گسترده توده مردم با فتنه گران _ و یا چرایی حضور اسلام خواهان در صحنه های مبارزه با دیکتاتورها در کشورهای اسلامی عاجز بوده است. زیرا مبانی تفکر استکباری قادر به درک انگیزه خداخواهی و اسلام خواهی مسلمانان نیست و همین مسئله است که موجب شکست حرکت های شبیه فتنه اخیر فتنه گران و اغتشاشگران در ایران شده و ان شاءالله عامل شکست کامل استکبار در منحرف کردن انقلاب ها در کشورهای مسلمان جهان نیز می شود.

این گزارش همچنین با اشاره به نقش ماهواره ها در ایجاد مخالفت مصنوعی در مردم می نویسد: هم اکنون ترکیبی از تلویزیون های ماهواره ای و شبکه های اجتماعی اینترنتی در دسترس است تا به نحو چشمگیری، غلبه ناراضیان بر حکومت ها را تسهیل بخشد. این قدرت رسانه ای جدید دگرگون کننده است و راه های بسیار ساده تری را برای ابراز خشم عمومی مردم در جوامع ایجاد می کند. در اینجا باید گفت که به محض آنکه مشکل اقدام جمعی در برقراری ارتباطات این گونه ای برطرف شد، مردم اقدامات فیزیکی در بیان اعتراضات خود انجام می دهند که بسیار هم قدرتمند است – نظیر آنچه که در مصر و تونس دیدیم.

این نکته را باید ساده اندیشانی مورد توجه قرار دهند که هنوز هم منکر وجود جنگ نرم هستند و حتی در بیانات رسمی شان اعلام می کنند که چنین چیزی وجود ندارد.

به این معنا که باید دانست جنگ نرم مقدمه ای برای ورود به جنگ سخت و اغتشاش است. در واقع این مسئله نیز از جملات گزارش رویترز مستفاد می شود که تساهل در توجه به جنگ نرم می تواند آثار زیانباری را به همراه داشته باشد که کوچکترین آنها اغتشاشات شهری و فتنه فیزیکی است.

رویترز می گوید: باید گفت که اگر به تعداد کافی بتوانیم همفکرانی مثل خودمان را پیدا کنیم که با دولت مخالف باشند و در ادامه بتوانیم تمام این مخالفت ها و اعتراضات را یکپارچه کنیم و از سویی دولت هم توان مقابله نداشته باشد، آنگاه خواهیم توانست، حکومتی که با آن مخالف هستیم را سرنگون کنیم.

رویترز اما به این نکته هیچ اشاره ای نمی کند که ماهیت حکومت های سرنگون شده و یا حکومت هایی که هم اکنون مردم علیه آنها شوریده اند چه بوده است. در واقع باید گفت که رویترز در این گزارش خود تمایزی میان دیکتاتوری و حکومت های مردمی قائل نیست.

ذکر این نکته ضروریست که حکومت های سرنگون شده در حرکت های اسلامی اخیر در کشورهای مسلمان، جملگی دیکتاتور، مستبد و خودفروخته بوده اند. به دیگر سخن اینکه این حکومت های خودکامه نه هیچگاه در دل مردم جای داشتند و نه غیر از کشتار مردم کار دیگری را دانسته اند. نتیجه آنکه فقط در چنین حکومت هایی است که مخالفان جملگی می توانند در جبهه مخالفت حکومت قرار گرفته و دولت سراپا ضعف را سرنگون کنند.

نویسنده گزارش رویترز در خاتمه مطلب خود نیز به یک نکته مهم اشاره می کند. نکته ای که باید حتما به آن توجه ویژه ای داشت.

او می نویسد: همچنین در اینجا تأکید می کنیم که نصب یک رژیم بهتر و جدیدتر یک پروژه سخت تر است که به راحتی توسط شبکه های اجتماعی ممکن نیست. در واقع شبکه های اجتماعی فقط راه هایی هستند برای به اشتراک گذاشتن اعتقادات ما."

و این بند آخر گزارش رویترز،‌ در واقع شاه بیتی است که سرنخ آن را میتوان در تیترهای اول این روزهای خبرگزاری های صهیونیستی مشاهده کرد: "اوباما از پادشاه بحرین خواست خویشتن دار باشد" ، "اوباما خواستار توقف کشتار مردم در لیبی شد" ، " هشدار اوباما به مبارک برای شنیدن صدای مردم" و ... و تمام این تیترها گویای این مطلب است که استکبار پس از استیلای خود بر افکار توده ها به وسیله قدرت نرم، خود را به عنوان یگانه منجی مردم در توانایی برای کمک به آنها برای تشکیل حکومت جدید و معرفی چهره ای که بتواند یک "رئیس جمهور خوب!" باشد، معرفی می کند.

شاید در اینجا ضروری باشد که به گزارشی به نام "افشای دیجیتال" از خبرگزاری الجزیره نیز اشاره کنیم.

الجزیره در این گزارش خود که چند ماه قبل آن را با یکی از تصاویر فتنه سبز سال گذشته در ایران منتشر کرد،‌ نوشت: رسانه هایی مثل فیس بوک،‌ خصلت یاغی گری را در مخاطبان خود ایجاد می کنند.

  نظرات ()
مطالب اخیر مقتدی صدر در عربستان به دنبال چیست؟ چالش‌های بارزانی برای استقلال اقلیم؛ بارور کردن ابرها دوای درد بی آبی و خشکسالی ایران می شود؟ «مفهوم قدرت و جایگاه آن در تئوری روابط بین الملل» نقش و جایگاه امارات عربی متحده در تحولات یمن آیا جنوب عربستان تجزیه خواهد شد؟ + تصاویر تجزیه سوریه عملا کلید خورده است 30 ویژگی کره جنوبی از نظر سریع القلم پنج سلاح روسی که چینی ها بایـد از آن بترسنـد+تصویـر ترس اعراب از ایران بوی حسادت می‌دهد
کلمات کلیدی وبلاگ ایران (۱۳۱) سوریه (٦٥) ترکیه (٥۸) امریکا (٥٢) خاورمیانه (٤٧) بحران سوریه (۳٩) سیاست خارجی (۳٥) عراق (۳۳) عربستان (٢٩) مقالات جغرافیای سیاسی (٢٥) داعش (٢٤) یمن (٢٢) ژئوپلتیک (٢٢) تحولات یمن (۱٩) مصر (۱۸) روسیه (۱۸) سیاست خارجی ایران (۱٧) اوباما (۱۳) تحولات جهان عرب (۱۳) تحولات سوریه (۱۳) قطر (۱٢) بیداری اسلامی (۱٢) کردها (۱۱) روابط بین الملل (۱٠) اردوغان (۱٠) القاعده (۱٠) سیاست (۱٠) امنیت (۱٠) انرژی (۱٠) صادرات گاز (۱٠) حوثی ها (۱٠) چین - امریکا (٩) چین (٩) قدرت نرم (٩) توافق هسته ای (۸) سیاست خارجی امریکا (۸) سلفی گری (۸) تحریم (۸) دیپلماسی (۸) جهان عرب (۸) پرونده هسته ای (٧) اعراب (٧) پاکستان (٧) لبنان (٧) نفت (٧) افغانستان (٧) عربستان سعودی (٧) اتحادیه اروپا (٧) اسلام گرایی (٧) خلیج فارس (٦) گاز (٦) اسرائیل (٦) انتخابات (٦) آفریقا (٦) تروریسم (٦) جهانی شدن (٦) اخوان المسلمین (٦) روابط ایران ترکیه (٦) انتخابات‌ (٦) خاورمیانه اسلامی (٦) آسیای مرکزی (٦) تاریخچه داعش (٦) داعش عراق (٥) داعش سوریه (٥) بندر چابهار (٥) شیعیان یمن (٥) سیاست خارجی ترکیه (٥) بهار عربی (٥) ایران عراق (٥) ایران امریکا (٥) خاورمیانه بزرگ (٥) انتخابات شورا (٥) رژیم های بین المللی (٥) امنیت ملی (٥) استراتژی (٥) جغرافیا (٥) وهابیت (٥) اروپا (٥) رسانه (٥) حزب الله (٥) دیپلماسی عمومی (٥) کردستان (٥) جنگ نرم (٥) کردستان عراق (٥) هژمونی (٤) نوری مالکی (٤) علویان (٤) شمال آفریقا (٤) مذاکرات هسته ای (٤) مرز (٤) بشار اسد (٤) انقلاب اسلامی (٤) حزب الله لبنان (٤) امارات متحده عربی (٤) اردن (٤) فلسطین (٤) بلوچستان (٤) امارات (٤) جغرافیای سیاسی (٤) اوکراین (٤) سیاست خارجی قطر (٤) علویان ترکیه (٤) کردهای سوریه (٤) گاز ایران (٤) جبهه النصره (٤) ارتش آزاد سوریه (٤) قفقاز جنوبی (٤) رقابت ایران و عربستان (٤) تبلیغات انتخابات (٤) ژئواستراتژیک (٤) نظام بین الملل (٤) افراط گرایی (٤) داعش در عراق (٤) چین اقتصاد (۳) ساختار یمن (۳) بحران عراق (۳) حوثی های یمن (۳) سیاست خارجی روسیه (۳) فدرالیزم (۳) شیوه تبلیغات انتخاباتی (۳) ژئوپلتیک گاز (۳) هدف مندی یارانه ها (۳) ژئوپلتیک ایران (۳) مدیریت بحران (۳) استراتژی ایران در عراق (۳) انقلاب های عربی (۳) چاپ تبلیغات انتخابات (۳) خاورمیانه جدید (۳) علویان سوریه (۳) حافظ نیا (۳) قطر شبکه الجزیره (۳) همکاری بین المللی (۳) یارانه (۳) خزر (۳) دموکراسی (۳) طالبان (۳) آذربایجان (۳) فرهنگ (۳) ترانزیت (۳) منافع ملی (۳) انتخابات ریاست جمهوری (۳) تحریم های بین المللی (۳) جهان اسلام (۳) شورای امنیت (۳) قفقاز (۳) خط لوله صلح (۳) حسن البنا (۳) ایران عربستان (۳) انتخابات ایران (۳) 11سپتامبر (۳) ژئواستراتژی (۳) حقوق بین الملل (۳) کریمه (٢) تبارشناسی (٢) موادمخدر (٢) بحران آب (٢) تحریم اقتصادی (٢) نفت وگاز (٢) سازه انگاری (٢) منطقه گرایی (٢) اسد (٢) شیعیان عربستان (٢) هارتلند (٢) ایران هراسی (٢) مدل مفهومی (٢) شورای همکاری خلیج فارس (٢) رئیس جمهور آمریکا (٢) حزب عدالت و توسعه (٢) بارزانی (٢) ایران هسته ای (٢) احمدی نژاد (٢) اسلام سیاسی (٢) جمهوری آذربایجان (٢) تهدید نرم (٢) پوتین (٢) غرب (٢) اسلام (٢) آمریکا (٢) لیبی (٢) مازندران (٢) حق وتو (٢) مذاکره (٢) کویت (٢) بی بی سی (٢) جمهوری اسلامی ایران (٢) آلمان (٢) روحانی (٢) سازمان ملل (٢) ارتباطات (٢) جهان سوم (٢) هویت فرهنگی (٢) بحران (٢) هویت ملی (٢) موسویان (٢) قومیت (٢) شیعیان عراق (٢) چالش های ترکیه (٢) راهبرد ترکیه در سوریه (٢) ترکیه سوریه (٢) امریکا خاورمیانه (٢) انتخابات امریکا (٢) لبنان و بحران سوریه (٢) ساختار شورای امنیت (٢) سیاست بین الملل (٢) محمد مرسی (٢) عراق جدید (٢) کردستان سوریه (٢) رشد اسلام گرایی (٢) ایران سوریه (٢) قدرت ملی (٢) تاریخ یارانه (٢) رقابت ایران و ترکیه (٢) امنیت جمهوری اسلامی ایران (٢) موضوع هسته ای ایران (٢) ترکیه وبحران سوریه (٢) آگهی انتخاباتی (٢) مشاوره تبلیغات انتخابات (٢) القاعده آفریقا (٢) چاپ آگهی انتخاباتی (٢) چاپ تراکت انتخابات (٢) انتخابات ترکیه (٢) روابط با عراق (٢) روابط ایران و ترکیه (٢) نظریه های روابط بین الملل (٢) مشاوره انتخاباتی (٢) انقلابات عربی (٢) ترکیه خاورمیانه (٢) پیمان کمپ دیوید (٢) مرزهای ایران (٢) بازار انرژی (٢) موازنه قدرت (٢) ترورریسم (٢) انر}ى هسته ای (٢) رژزیم حقوقی (٢) مقاومت و حزب الله (٢) انقلاب تونس (٢) انقلاب مصر (٢) خاورمیانه جدید (٢) علی عبدالله صالح (٢) تحولات خاورمیانه (٢) تحولات مصر (٢) ایران مصر (٢) تحریم سیاسی (٢) اسلام رادیکال (٢) رادیکالیسم اسلامی در آفریقا (٢) جایگاه قطر (٢) ترورریسم سوری (٢) اقتصاد امارات (٢) سیاست خارجی عربستان (٢) کریدور شمال- جنوب (٢) طرح توسعه شرق (٢) توسعه شرق (٢) یرنامه چهارم توسعه (٢) حکومت اقلیم کردستان (٢) ساختار قومی یمن (٢) شیعیان زیدی (٢) دولت اسلامی عراق و شام (٢) سیاست خارجی چین (٢) ایران ترکیه سوریه (٢) عبدربه منصور هادی (٢) الگوی امنیتی (٢) سلفی گری وهابی (٢) مقالات ژئوپلیتیک (٢) مقالات ژئوپلتیک (٢) گروه سلفی خراسان (٢) گروه خراسان (٢) گروه تکفیری خراسان (٢) ژنوم ژئوپلیتیک (٢) بحران یمن (٢) روابط افغانستان -پاکستان (٢) منابع گازی (٢) تبارشناسی تروریسم (٢) هیدروپلیتیک آب (٢) کنکره امریکا (٢) رودخانه مرزی (٢) داعش افغانستان (٢) دیپلماسی آبی (٢) روابط ایران روسیه (٢) الرمادی (۱) مدیریت سیاسی فضا (۱) منظقه آزاد چابهار (۱) مدل اندرسون، (۱) روابط ایران و عمان (۱) کد ژئوپلیتیک (۱) ژئوپلتیک نفت (۱) روابط ایران -اروپا (۱) عبدالرضا فرجی راد (۱) آثار توافق هسته ای بر خاورمیانه (۱) سلاح های روسی (۱) روابط روسیه چین (۱) نقش امارات در یمن (۱) باور سازی ابرها (۱) انتخایات ترکیه (۱) اسلام گرایان ترکیه (۱) نوار مرزی ایران ترکیه (۱) مسائل مرزی (۱) تجزیه استانهاس سنی عراق (۱) تحول ژئوپلیتیک (۱) ساختار ژئوپلیتیکی جهان (۱) جغرافیای سیاسی (۱) نظریه‌های ژئوپلیتیک (۱) داعش در آسیای مرکزی (۱) دولت آشتی ملی افغانستان (۱) سیاست خارجی پاکستان (۱) دموکرات ها (۱) عربستان یمن (۱) ژئواستراتژیک ایران (۱) حسن بهشتی پور (۱) تحریم های علیه ایران (۱) نیچروان بارزانی (۱) استخدام کارشناس ارشد علوم سیاسی (۱) دعوت به همکاری روابط بین الملل (۱) استخدام کارشناس ارشد روابط بین الملل (۱) استخدام ارشد روابط بین الملل (۱) افغانستان ایران (۱) سیاست خارجی افغانستان (۱) ژئوپلیتیک آب (۱) نقش ایران عربستان در یمن (۱) قدرت ملی ایران (۱) دالان شمال جنوب (۱) ژئوپلتیک بلوچستان (۱) فیمینسیم (۱) هیدرو پلیتیک (۱) مختاری،حسین (۱) عبدی،عطاءالله (۱) داعش آفریقا (۱) جریان های افراطی (۱) روابط عربستان اسرائیل (۱) تفاهم لوزان (۱) پارلمان ترکیه (۱) ارتش های جهان (۱) روسیهر (۱) گروه تروریستی خراسان (۱) ایرانیان در قزاقستان (۱) شیعیان قزاقستان (۱) آذری های قزاقستان (۱) نونس (۱) نقشه سوریه (۱) نقشه نبرد در سوریه (۱) جبهه‌های جنگ در سوریه (۱) انرژی هسته ای (۱) تروریسم سلفی- تکفیری (۱) تروریسم سلفی (۱) احزاب آذربایجان (۱) جنبش مقاومت (۱) آگهی جذب فوق لیسانس علوم سیاسی (۱) اقتصاد قطر (۱) داعش در سوریه (۱) بندربن سلطان (۱) دیپلماسی شهری (۱) اسه آن (۱) نگاه به شرق (۱) ابوبکر البغدادی (۱) کارکرد گرایی (۱) حامیان داعش (۱) تحولات عراق (۱) موصل (۱) اقتصاد یمن (۱) یمن در نگاه استراتژیک عربستان (۱) زیدی های یمن (۱) جغرافیای یمن (۱) واقعیت داعش (۱) کردهای عراق (۱) آینده کردها (۱) الحوثی ها (۱) انتخابات‌ سوریه (۱) ساختار قومی (۱) کردهای ایران (۱) انرژى هسته ای (۱) ژئوپلیتیک عراق (۱) ساختار سیاسی عمان (۱) اقتصاد عمان (۱) نفت کردستان (۱) ترکیه داعش (۱) رابطه ترکیه با داعش (۱) جنگ آب (۱) مناطق جدایی طلب اروپا (۱) جدایی طلبی (۱) کوبانی (۱) تقابل ترکیه-عربستان (۱) اختلاف ترکیه عربستان (۱) رقابت ترکیه عربستان (۱) سقوط صنعا (۱) ترانزیت گاز (۱) انصارالله (۱) موقعیت اقتصادی یمن (۱) جایگاه منطقه ای یمن (۱) روابط آمریکا روسیه (۱) تروریسم رسانه ای (۱) ریشه های بحران سوریه (۱) دوران جنگ سرد (۱) یکجانبه گرایی (۱) چندجانبه گرایی (۱) مفهوم منطقه گرایی (۱) معاهده شنگن (۱) نظریه های انقلاب (۱) انقلاب های عربی (۱) نظریه های جغرافیای سیاسی (۱) نظریه های ژئوپولیتیک (۱) منابع کنکور دکتری علوم جغرافیا ی سیاسی (۱) هارتلند جدید (۱) بهار عربی، (۱) گروه های معارض سوریه (۱) حزب سلفی نور (۱) حزب النهضه (۱) ژئواستراتژی جهانی (۱) مکیندر (۱) امنیت سیاسی (۱) روابط جهانی (۱) توافق ایران و 1+5 (۱) عمق استراتژیک (۱) عمق استراتژیک ایران (۱) روسیه سوریه (۱) سلفی گری تکفیری (۱) وهابیت تکفیری (۱) تحولات اقتصادی امارات (۱) تحریم نفتی (۱) چالش های صادرات گاز (۱) سیاست خارجی دولت نهم ودهم (۱) جبهه اسلامی سوریه (۱) اتحادیه اروپایی (۱) روند صلح (۱) فلسطین، اسرائیل (۱) روندصلح خاورمیانه (۱) جغرافیای خاورمیانه (۱) تاریخ خاورمیانه جدید (۱) مازی (۱) شیعیان مالزی (۱) بلوچستان آزاد (۱) مدل مفهومی بحران سوریه (۱) تجزیه سوریه (۱) محمد جواد ظریف (۱) مذاکرات سازش (۱) یاران رئیس جمهور (۱) گروه های ذینفوذ (۱) همگرایی، واگرایی (۱) منارعات قومی (۱) ارتش آزاد مصر (۱) بوکوحرام (۱) توسعه ملی (۱) سیاستهای امنیتی (۱) جنگ تمدنها (۱) احزاب عراق (۱) دموکراسی در عراق (۱) تحریم اقتصادی (۱) نقش اردن در سوریه (۱) اعتراضات ترکیه (۱) اسلام گرایی آفریقا (۱) امنیت ایران (۱) انتخابات تبلیغات (۱) شیوه های تبلیغات (۱) تحریم های بین النللی (۱) تحریم های بکجانبه (۱) امنیت، (۱) قفقاز شمالی (۱) روابط ایران و پاکستان (۱) انتخابات پارلمانی المان (۱) حزب سبز آلمان (۱) انقلاب یمن (۱) موج بیداری (۱) آل خلیفه (۱) قذاقی (۱) مقتدا صدر (۱) تهاجم رسانه ای (۱) قدرت سخت (۱) سونامی بیداری اسلامی (۱) جان کری (۱) مدیریت سیاسی (۱) مورگان شوستر (۱) جنبش صهیونیسم (۱) اویغورها (۱) مرزهای ایران و عراق (۱) شبکه های فارسی زبان (۱) نظریه دولت (۱) سیر تکوین دولت درایران (۱) مفهوم دولت (۱) تحول حکومت در ایران (۱) تحولات عربستان (۱) دکتر سمیعی (۱) اقوام -قومیت (۱) الیاس واحدی (۱) نظریه های ژئوپلتیک (۱) عوامل ژئوپلتیک (۱) راتزل (۱) ایران-امریکا (۱) روسیه-چین (۱) جهانی شدن فرهنگ (۱) مجتهدزاده (۱) پور پویان رضا (۱) منابع دکترای جغرافیای سیاسی (۱) ژئوپلتیک انتقادی (۱) ژئوپلتیک فراگیر (۱) ایران- روسیه (۱) جوزف نای (۱) سفیر انگلیس (۱) نهضت ملی نفت (۱) جغرافیای انتخابات (۱) ارتش روسیه (۱) امپریالیسم خبری (۱) مقالات رسانه و اینترنت (۱) ‍ژئورسانه ژئومدیا (۱) حزب الله و رفتار رسانه ای (۱) منابع ارشد جغرافیای سیاسی (۱) مبانی جغرافیا (۱) متون تخصصی جغرافیا (۱) ژئوپلتیک دوره تولد (۱) ژئوپلتیک دوره احیا (۱) ژئوپلتیک دوره افول (۱) ژئوپلتیک دوره شکوفایی (۱) ژئواستراتژِی خلیج فارس (۱) عزت اله عزتی (۱) پایگاه دریای ام الغنم (۱) پایگاه هوایی ظهران (۱) پایگاه دریایی جفیر (۱) پایگاه دریایی خضب (۱) منابع ارشد ژئوپلتیک (۱) موازنه نرم (۱) انتخابات 2012آمریکا (۱) سیاست های روسیه (۱) رئیس جمهور روسیه (۱) سیاست های روسیه سیه (۱) رسانه های یهودی (۱) اامپریاالیسم رسانه ای (۱) شبکه ماهواره (۱) الکوثی (۱) هادی تی وی (۱) شبکه جهانی اهل بیت (۱) تاریخچه بی بی سی (۱) کارمندان بی بی سی فارسی (۱) رسانه نوین (۱) رسانه های ارتباطی (۱) آثار ماهواه (۱) رسانه فارسی (۱) ایران، (۱) جهان تک قطبی (۱) خاورمیانه رمیانه (۱) کردستان ترکیه (۱) توازن قدرت (۱) تجزیه عربستان (۱) سید قطب (۱) مناقشه اعراب و اسرائیل (۱) جنبش اخوان المسلمین (۱) اخوان المسلمین آفریقا (۱) جمال عبداناصر (۱) فرار عروس قذافی (۱) همسر قذافی (۱) اویغورها باما (۱) تحولات مصر لات مصر (۱) آینده مصر (۱) ترکیه اسرائیل (۱) سیاست خاورمیانه ترکیه (۱) اهداف ترکیه (۱) اختلافات مرزی (۱) احزابرسیاسی ایران (۱) ناپایداری احزاب (۱) قدرت نظامی (۱) اخوان المسلمین سوریه (۱) نظر سنجی انتخاباتی (۱) ترکیه سیاست خارجی (۱) اعتراضات سوریه (۱) ترکیه و اعراب (۱) روابط ایران و عراق (۱) مطالعات منطقه ای (۱) ایران و عربستان (۱) انقلاب سوریه (۱) خلیج‌فارس (۱) قدرت نرم ایران (۱) اربیل (۱) انقلابات عربی و ترکیه (۱) چاپ بنر انتخابات (۱) بروشورهای انتخابات (۱) تبیلغات انتخابات (۱) چاپ آگهی (۱) طراحی آگهی انتخابات (۱) گرو های تندرو (۱) جایگاه انتخابات در ایران (۱) چاپ تبلیغات انتخاباتی (۱) چاپ انتخابات (۱) تبلیغات انتخابات مجلس (۱) تبلیغات در انتخابات (۱) شیوه های انتخاباتی (۱) تبلیغات انتخابات رسانه (۱) چاپ آگهی انتخابات (۱) هزینه تبلیغات انتخابات (۱) ایران ترکیه (۱) جریان مقاومت (۱) جبهه مقاومت (۱) ایران اعراب (۱) العراقیه (۱) کشور عمان (۱) قراردادگاز ایران پاکستان (۱) روابط فرهنگی (۱) واردات گاز ترکمنستان (۱) رقابت ایران و مصر (۱) رقایت امریکا روسیه (۱) شورای اطلاعات ملی آمریکا (۱) محمئد (۱) استراتژی ایران (۱) تغییر نظام سوریه (۱) عراق کردستان (۱) بغداد اربیل (۱) ایران ترکبه (۱) ایران ترکیه جهان عرب (۱) مشارکت‌ سیاسی‌ (۱) رای‌ و رای‌دادن‌ (۱) تبلیغات‌ انتخاباتی‌ (۱) یارانه ها در جهان سوم (۱) تاریخچه هدف مندی یارانه ها (۱) فتح اله گولن (۱) انقلاب اسلامی ایران (۱) داود اوغلو (۱) تئوری جیمزروزنا (۱) تجمیع انتخابات (۱) مشاکرت سیاسی (۱) اسلام گرایی ترکیه (۱) اهل تسنن عراق (۱) جنبش مصر (۱) انقلاب مصز (۱) تحولات لبنان (۱) شیعیان کویت (۱) انتخابات گویت (۱) بحرانهای قومی عراق (۱) ترکیه عراق (۱) میادین نفت و گاز (۱) تحدید حدود مرز (۱) خطوط مرزی (۱) چاک هاگل (۱) عهدنامه 1975 (۱) مرزایران عراق (۱) مناقشات مرزی (۱) مرزهای غربی ایران (۱) مرز عراق (۱) ترکان سین کیانگ (۱) استراتژی امریکا (۱) [ جریان های ملی گرا (۱) تحولات ایران (۱) بازیگران تحولات سوریه (۱) مخالفان آل سعود (۱) سقوط بشار اسد (۱) تاثیر ماهواره بر جوانان (۱) هژمون (۱) ارتش آزاد (۱) پیروزی اوباما (۱) ارتش عراق (۱) استراتژی چیست (۱) تاثیرات شبکه های ماهواره ای (۱) نقش مخرب شبکه های خارجی (۱) مرزهای دریایی ایران (۱) مرزهای ایران در خلیج فارس (۱) مرزهای ایران و کویت (۱) آثار بحران سوریه (۱) پیامدهای بحران سوریه (۱) فلسفه جغرافیا (۱) مسعود بارزانی (۱) موازنه منطقه ای (۱) جلال طالبانی (۱) عدالت و توسعه (۱) جنبش اسلامی (۱) صادرات نفت (۱) کردهای ترکیه (۱) سیاست ترکیه (۱) جمهوری خواهان (۱) ارتش امریکا (۱) روابط ایران و عربستان (۱) امنیت منطقه ای (۱) اصلاح شورای امنیت (۱) استراتژی امنیت (۱) انتخابات کویت (۱) پیامدهای انتخابات کویت (۱) امریکا خلیج فارس (۱) امریکا سیاست خارجی (۱) پارس جنوبی (۱) سیاست خارجی پاکستان (۱) ایران پاکستان (۱) قطر سیاست (۱) روابط خارجی قطر (۱) قطز خاورمیانه (۱) امریکا قطر (۱) پیامدهای سقوط بشار اسد (۱) سقوط اسد (۱) سقوط سوریه (۱) امنیت اسرائیل (۱) اهداف ترکیه در سوریه (۱) تئوری های روابط بین الملل (۱) رژیم های سیاسی (۱) جامعه شتاسی سیاسی (۱) تئوری های بین الملل (۱) حمیرا مشیر زاده (۱) تاریخ سوریه (۱) اقتصاد سوریه (۱) جغرافیای سوریه (۱) تحولات عربی (۱) رقابت ایران ترکیه (۱) خشکسالی (۱) نظریه (۱) ناتو (۱) جزایر سه گانه (۱) تنش زدائی (۱) دریای خزر (۱) ترکمن (۱) جغرافیای سیاسی خاورمیانه (۱) چشم انداز (۱) سکولار (۱) هیرمند (۱) تجارت آزاد (۱) قالیباف (۱) اقتصاد ایران (۱) اسلام هراسی (۱) اوپک (۱) مشارکت سیاسی (۱) ظریف (۱) شما (۱) باکو (۱) انگلستان (۱) حاکمیت (۱) سکولاریسم (۱) استراتژیک (۱) احزاب (۱) ژئوپلیتیک (۱) جرج بوش (۱) هویت (۱) تشیع (۱) تبلیغات انتخاباتی (۱) توسعه اقتصادی (۱) ارمنستان (۱) حماس (۱) بریتانیا (۱) روابط خارجی (۱) توسعه پایدار (۱) بحرین (۱) مشارکت مردمی (۱) صهیونیسم (۱) اکونومیست (۱) قانون انتخابات (۱) سوخت هسته ای (۱) مدودف (۱) کلینتون (۱) قدرت (۱) جان مک کین (۱) گردشگری (۱) رهبری (۱) توریسم (۱) هیلاری کلینتون (۱) مصدق (۱) بغداد (۱) توسعه (۱) هند (۱) بوش (۱) قزاقستان (۱) دولت (۱) مبارک (۱) سرزمین (۱) موشک (۱) مدیریت (۱) ونزوئلا (۱) مقاومت (۱) ماهواره (۱) انتخابات مجلس (۱) آب (۱) شیعیان (۱) دبی (۱) انتفاضه (۱) آذری (۱) سلام (۱) دانش (۱) علم (۱) انقلاب ایران (۱) ملی گرایی (۱) ترکمنستان (۱) عمان (۱) اومانیسم (۱) کره جنوبی (۱) آتاتورک (۱) انتخابات آمریکا (۱) علوم سیاسی (۱) ریگی (۱) هوگو چاوز (۱) گرجستان (۱) هرمنوتیک (۱) رژیم صهیونیستی (۱) منافع (۱) بی بی سی فارسی (۱) راه آهن (۱) بین الملل (۱) تاریخ اسلام (۱) مشترک المنافع (۱) رئیس جمهور (۱) چاوز (۱) واقع گرایی (۱) فرانسیس بیکن (۱) ابوموسی (۱) قیمت نفت (۱) آسیای مرکزی و قفقاز (۱) رضاشاه (۱) ایران گردی (۱) پارس جنوبی (۱) فیس بوک (۱) صدای امریکا (۱) جنگ روانی (۱) آل سعود (۱) فعالیت هسته ای (۱) ژئوپولیتیک (۱) کشف حجاب (۱) موساد (۱) رژیم حقوقی (۱) اسامه بن لادن (۱) جنگ سرد (۱) کرکوک (۱) زیباکلام (۱) قدرت نظامی ایران (۱) برخورد تمدنها (۱) سیدجمال الدین (۱) علاوی (۱) منطقه آزاد ارس (۱) جنگ یمن (۱) حسین بشیریه (۱) موقعیت ایران (۱) فرصت چالش (۱) حوادث زاهدان (۱) استراتژِی (۱) هانتیگتون (۱) مرز امنیت (۱) گزارش سازمان ملل (۱) نجران (۱) چرخه سوخت هسته ای (۱) نظم نوین جهانی (۱) مصطفی کمال آتاتورک (۱) هویت قومی (۱) شیعه ستیزی (۱) صعده (۱) تنب بزرگ (۱) ترانزیت کالا (۱) امارات متحده (۱) نظریه تربیتی (۱) مناقشه (۱) ارتش چین (۱) پیروزی در انتخابات (۱) امنیت انرژی (۱) برنامه هسته ای ایران (۱) رود ارس (۱) دولت یازدهم (۱) الشباب (۱) گرهاردشرودر (۱) الهام علی اف (۱) سیاست داخلی (۱) هانتینگتون (۱) سازمان های بین المللی (۱) بنیادگرایی (۱) سلاح شیمیایی (۱) لویی جرگه (۱) مفهوم قدرت (۱) موتلفه اسلامی (۱) المنار (۱) توییتر (۱) تقسیمات کشوری (۱) ژئواکونومی (۱) شنگن (۱) سرحد (۱) جنگ رسانه (۱)
دوستان من تنهایی خورشید بررسی استراتژیک دانش سیاست و روابط بین الملل دیپلماسی ایرانی فرارو عصرایران مرکز تحقیقات استراتژیک مرکز مطالعات وزارت امورخارجه مرکز مطالعات تاریخ معاصر مرکز مطالعات تاریخ معاصر مرکز مطالعات استراتژیک آریا پرتال زیگور طراح قالب