ایران بازگو
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ ایران بازگو
آرشیو وبلاگ
      ایران بازگو (بازگو کننده گلچینی ازاخبار ومقالات سیاسی ،فرهنگی روز ایران و جهان)
رسانة اسلامی؛ بایسته‌ها، کارکردها و کاستی‌ها نویسنده: ایران بازگو - ۱۳٩٠/٢/۳۱
رسانة اسلامی؛ بایسته‌ها، کارکردها و کاستی‌ها

مقدمه:

در هیچ جای جهان، به اندازه خاورمیانه، دین با سیاست آمیخته نیست و تا به این پایه، دین در شکل‌گیری تاریخ، فرهنگ و تمدن نقش اساسی نداشته و در ترسیم خطوط حیاتی زندگی انسان‌ها، مؤثر نبوده است.

دلیل این موضوع، همان حکم خداوند متعال است: این منطقه باید محل نزول رسالت‌های آسمانی همانند: یهود، مسیح و اسلام باشد و نور این ادیان از همین‌جا به همة عالم بتابد.

این منطقه، تاریخی دیرین دارد و با آن‌که از موهبت‌های آسمانی بی‌شمار و تمدنی عظیم برخوردار بوده، از جنگ‌ها و درگیری‌ها نیز خالی نبوده است.

حال اگر دین و سیاست را دو چهرة یک حقیقت واحد بدانیم، رسانة منتسب به آن نیز جدای از دین و تبلیغ دینی، قابل تصور نخواهد بود.

لازم است که نگاهی دوباره به تعریف رسانه و ماهیت آن،‌بیافکنیم. ماهیت رسانه، ترکیبی از شناختن و شناساندن است و هدف آن نیز تأثیرگذاری است. از این رو، رسانه، دارای شش رکنِ اساسی است:

1. پیام؛ 2. پیام رسان؛ 3. پیام‌گیر؛ 4. ابزار انتقال؛ 5. نظام انتقال؛ 6. هدف از انتقال پیام.

حال پیش از شروع و پرداختن به ویژگی‌ها و کارکردهای رسانة اسلامی، نخست، رسانه‌های یهودی و مسیحی را بررسی می‌کنیم؛ زیرا، این دو رسانه،‌یا در سرزمین‌های اسلامی فعالیت دارند و یا در خارج از مرزها، این سرزمین‌ها را هدف گرفته‌اند


حال پیش از شروع و پرداختن به ویژگی‌ها و کارکردهای رسانة اسلامی، نخست، رسانه‌های یهودی و مسیحی را بررسی می‌کنیم؛ زیرا، این دو رسانه،‌یا در سرزمین‌های اسلامی فعالیت دارند و یا در خارج از مرزها، این سرزمین‌ها را هدف گرفته‌اند.

یکم. رسانة یهودی

در سال 1869م، خاخام راشورون براغ، اظهار داشت که: «اگر، قدرت نخست در جهان طلا باشد، مطبوعات قدرت دومند».

برپایة همین سخن، صهیونیزم جهانی، به روش‌های گوناگون ـ‌که مطبوعات نیز از جملة‌آن‌ها است ـ بیش‌ترین رسانه‌های تبلیغاتی را در همة نقاط جهان، به ویژه در ایالات متحده آمریکا، به دست گرفته است.

تبلیغات این رسانه‌ها، همگی در جهت مصالح اسرائیل است. از این رو، یکی از تلاش‌های عمدة رسانة اسلامی ـ که به آن خواهیم پرداخت ـ محدودتر ساختن تأثیر رسانه‌هایی است که برای مصالح صهیونیست‌ها، در تلاشند.

دوم. رسانه مسیحی

تعدد رسانه‌های مسیحی، صرفاً با علت تعددِ کلیساهای شرق و غرب نیست، بلکه مربوط به سمت و سویِ فعالیت‌های نحله‌هایی از مسیحیتِ نوین، همانند پرسپیترین (prespyterian) و دیسپنسی شنالیزم (Dispensiationalism) است.

به باور من، معرفی این طیف از مسیحیت نوین در آمریکا ـ یعنی دیسپنسی شنالیزم ـ به عنوان یک رسانة مسیحی، ظلمی آشکار در حق مسیحیتِ اصیل و واقعی است. ولی با توجه به فعالیت‌های گستردة این رسانه که با بهره‌گیری از مفاهیم دینی؛ قدرت، نفوذ و شیوع یافته است، باید به لحاظ شکل و محتوا ارزیابی گردد.

این نهاد کلیسایی، بر این باور است که، تدبیر و تقدیر همة امور به دست خداوند سبحان است. در کتاب مقدس، به ویژه در اسفار حزقیال، رویا و یوحنّا، درباره چگونگی تدبیر و تقدیر عالم توسط خداوند خبرهایی صریح و روشن وجود دارند که سرانجام امور عالم را چنین برشمرده‌اند:

بازگشت یهود به فلسطین.

قیام اسرائیل.

هجوم دشمنان خدا به اسرائیل.

وقوع انفجار و آتش سوزیِ هسته‌ای در آرماگدون.

گسترش ویرانی و جنگ و کشته شدن میلیون‌ها تن از مردم.

ظهور حضرت مسیح (ع).

مسیحی شدن باقیماندة یهودیان.

گسترش امنیت در سرزمین مسیح به مدت هزار سال.

بد نیست بدانید که بیش از شصت میلیون آمریکایی به این مذهب گرویده‌اند، که در میان آنان بسیاری از مسؤولان بلند پایة کاخ سفید، پنتاگون و وزارت خارجه ـ یعنی آنان که در شکل‌گیری پیمان‌های سیاسی و نظامی ما بین اعراب و اسرائیل، دخیلند ـ حضور دارند.

از این رو، بدیهی است که رسانة چنین نهادی ‌که رو به توسعه بوده می‌تواند منشأ خطراتِ جدی و چشمگیری باشد. بنابراین، علاوه بر مقابلة رسانه‌ای، باید در سطوح سیاسی و دینی نیز با آن به مبارزه پرداخت.

شایان یادآوری است که آوردگاه اصلی و حیاتی هر دو رسانة یهودی و مسیحی، منطقة خاورمیانه است و شگفت آن‌که بر مبنای پژوهش‌های مستند و مدلّل، متخصصان ادیان و مذاهب، سابقة صهیونیست‌مسیحی، حدود چهارصد سال پیش از صهیونیست یهودی است! از همین‌ مطلب می‌توان دریافت که بخش عمده رسانة مسیحی نیز مانند رسانة یهودی در اختیار آمال و منافع صهیونیزم جهانی است.

سوم. رسانة اسلامی

یکمین ویژگی رسانة اسلامی آن است که ماهیت دفاعی دارد و در مواجهه با برخوردهای خصمانة سایر رسانه‌ها، صرفاً، واکنشی تدافعی از خود بروز می‌دهد. این ویژگی، باعث می‌شود که دیگران بتوانند، رسانه را به نقطه‌ای بکشانند که تنایش آفرین و تحریک‌پذیر جلوه نماید.

ویژگی‌های رسانه از منظر دین اسلام

رسانه در اسلام، دارای اصوی ثابت و اخلاقی است که می‌توان این اصول را در موارد ذیل برشمرد:

الف) آزادی و اختیار عمل: اصل یکم در رسانة اسلامی، اصلِ والای آزادی است. قرآن کریم می‌فرماید: «لَا إِکْرَاهَ فِی الدِّینِ قَدْ تَبَیَّنَ الرُّشْدُ مِنْ الغَیِّ؛(1) در دین، زور و اجباری نیست، و راه رشد از راه گمراهی، روشن گشته است».

مراد از کلمة دین در آیه شریفه، مطلقِ باورهای انسان است. شأن نزولِ این آیه شریفه، درباره مردی نصرانی است که پس از هجرت پیامبر اکرم (ص) به مدینة منوره، همراه همسرش مسلمان شدند. سپس وی تلاش کرد تا با به کارگیری همة ابزارهای تشویق و تهدید و حتی محرومیت از ارث، فرزندانش را به دین مقدس اسلام، مشرف سازد. از این رو، فرزندان وی به حضرت رسول اکرم (ص) شکایت کردند و پدرشان اعتراف نمود که فرزندانش را با وجود میل باطنی‌شان به دین اسلام وادار ‌نموده است.

پیامبر اکرم (ص) شیوه او را بسیار ناپسند شمرد و این آیه شریفه، نازل شد: «در دین زور و اجباری نیست؛ زیرا، راه رشد، از راه گمراهی، به خوبی روشن گشته است».

ب) پرهیز از برتر انگاری خویش در انتقال پیام

پیامبر اکرم (ص) حتی در جدال فکری با مشرکان نیز، خود را متواضعانه،‌در ردیف دعوت شدگان قرار داده می‌فرمودند: «إِنَّا أَوْ إِیَّاکُمْ لَعَلَى هُدًى أَوْ فِی ضَلَالٍ مُبِینٍ؛(2) همانا ما یا شما، یا در مسیر هدایتیم و یا در گمراهی آشکار!»

ج) تأکید بر نیکوترین شیوة جدل

اسلام، انسان‌ها را به پیروی از نیکوترین شیوة جدل فراخوانده است و در این‌باره به پیامبر اکرم (ص) چنین دستور می‌دهد: «أُدْعُ إِلَى سَبِیلِ رَبِّکَ بِالْحِکْمَةِ وَالْمَوْعِظَةِ الْحَسَنَةِ وَجَادِلْهُمْ بِالَّتِی هِیَ أَحْسَنُ إِنَّ رَبَّکَ هُوَ أَعْلَمُ بِمَنْ ضَلَّ عَنْ سَبِیلِهِ وَهُوَ أَعْلَمُ بِالْمُهْتَدِینَ؛ (3) ای پیامبر! مردم را با حکمت و موعظة نیکو به راه پروردگارت فراخوان و با آنان به نیکوترین شیوه، جدل نما، که همانا پروردگارت به احوال آنان که از راه مستقیم گمراه شدند و نیز به راه‌یافتگان، داناتر است.)

د) سفارش اکید بر گفتار نیک

اسلام، سخن نیکوی راست را، زیر بنایِ اعمال شایسته، قلمداد می‌کند و مردم را به راست‌گویی و نکوگویی، فرمان می‌دهد. در قرآن کریم آمده است: «أَلَمْ تَرَى کَیْفَ ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلًا کَلِمَةً طَیِّبَةً کَشَجَرَةٍ طَیِّبَةٍ أَصْلُهَا ثَابِتٌ وَفَرْعُهَا فِی السَّمَاءِ»؛ (4) ای رسول ما! آیا ندانستی که چگونه خداوند، کلمة پاکیزه را به درخت نیکو مثل زده است که اصلِ ساقة آن ثابت و پایدار و شاخة آن به آسمانِ (رفعت و سعادت) رسیده و به اذن خداوند، همة اوقات، میوه‌های خوش می‌دهد. خداوند، این مثل‌های روشن را برای هدایت مردم یادآوری می‌کند. و مثل کلمة پلید نیز، مانند درختی است که ریشة آن در زمین نیست، بلکه بر روی زمین افتاده و هیچ ثبات و بقایی ندارد».

در جای دیگر می‌خوانیم: «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَقُولُوا قَوْلًا سَدِیدًا. یُصْلِحْ لَکُمْ أَعْمَالَکُمْ وَیَغْفِرْ لَکُمْ ذُنُوبَکُمْ وَمَنْ یُطِعْ اللَّهَ وَرَسُولَهُ فَقَدْ فَازَ فَوْزًا عَظِیمًا؛ (5) ای کسانی که ایمان آورده‌اید! تقوای الاهی پیشه کنید و سخن راست و نیکو بگویید، تا اعمالتان اصلاح گردد و گناهانتان، بخشوده شود و کسی که از خداوند و پیامبرش اطاعت کند، به رستگاری بزرگی رسیده است».

آری، اسلام بر یک رسانة راستگو و قابل اعتماد، تأکید می‌کند و از دروغ گفتن و دروغ بستن، سخت برحذر می‌دارد. در سورة حجرات آمده است: «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِنْ جَاءَکُمْ فَاسِقٌ بِنَبَإٍ فَتَبَیَّنُوا أَنْ تُصِیبُوا قَوْمًا بِجَهَالَةٍ فَتُصْبِحُوا عَلَى مَا فَعَلْتُمْ نَادِمِینَ؛ (6) ای کسانی که ایمان آورده‌اید! هنگامی که فاسقی، خبری برایتان آورد، قبل از تحقیق، آن را تصدیق نکنید، که مبادا با سخن دروغ فاسقی، از روی جهل به قومی آسیبی بزنید، که آنگاه بر کردة خویش، سخت پیشمان خواهید شد».

حال، سؤال این است که آیا رسانة اسلامی در تبلیغ اهداف خویش، به این ارزش‌های ثابت اخلاقی پایبند بوده است یا خیر؟

برای پاسخ به این سؤال، باید، وجه تمایز دقیق رسانة اسلامی و رسانة حرکت‌های سیاسی ـ اسلامی را معین ساخت. هیچ گروه و دولتی نمی‌تواند ادعا کند که رسانة آن‌ها، دقیقاً اسلامی است؛ زیرا، اهداف این رسانه‌ها، مختلفند. (انواع حزبی، مذهبی و سیاسی) از سوی دیگر، قدرت‌ها، دولت‌ها و سازمان‌های مختلف نیز، دچار اختلاف در نظریاتند. ولی، همگی آن‌ها بر این باورند که دارای رسانه‌ای اسلامی‌اند و هدفشان دفاع از اسلام است. البته چنین نیست که اگر کسی عنوان اسلامی بودن را برخود بنهد، نمایندة اسلام نیز باشد. دیگر آن‌که منطقی نیست، آنچه را که این رسانه‌ها منتشر می‌کنند، (شکلی و محتوائی) تبلیغاتِ اسلامی به شمار می‌آید. و نیز جایز نیست، خطاهایی را که گاه برخی رسانه‌ها مرتکب می‌شوند، نقص اسلام دانست.

بنابراین، ساده اندیشی است که گمان بریم که دارای یک رسانة اسلامی با شخصیت حقوقی مستقل و توانمندیم، چه این مهم، نه در سطح مجموعة جهان اسلام ـ که در سازمان کنفرانس اسلامی گردهم آمده‌اند و جمعیتی در حدود یک و نیم میلیارد مسلمان را زیر پوشش دارند ـ و نه حتی در جهان عرب ـ با بیست و دو کشور ـ تحقق نیافته است.

آنچه که علیرغم مطالب پیشگفته، رسانة اسلامی نامیده می‌شود از مشکلاتی بسیار رنج می‌برد. این مشکلات عبارتند از:

یک. رسانة اسلامی، بخشی از رسانة جهان سوم است و همچون سایر مسائل جهان سوم، قربانی مشکلاتِ ویژة این جهان است.

دو. نهادهای رسانه‌ای اعم از رادیو، تلویزیون و مطبوعات در این منطقه از جهان بی‌رقیب نیستند، بلکه مؤسسه‌های رسانه‌ای منطقه‌ای و دولتی دیگری نیز بینندگان و شنوندگان این مناطق را هدف قرار داده‌اند که در این زمینه، از شیوه‌های متنوعی بهره می‌جویند.

این مؤسسه‌ها با توجه به کثرتشان، به راحتی می‌توانند، همة مردمِ منطقه را تحت پوشش قرار داده و با رسانة محلی در حوزة محتوای مطالب، سرعتِ انتقال، شیوة ارائه و ...، به رقابت برخیزند.

سه. ضعف بنیة دارندگان رسانة اسلامی، چه در زمینة منابع و مآخذ اطلاعاتی و چه در سطح ابزارها و دستگاه‌های پیشرفته و نوین جهت ارسال و نشرِ مطالب و اطلاعات.

این ضعف، باعث شده است که رسانة اسلامی، حضور کمرنگ‌تری در غرب عالم، داشته باشد.

مخاطبانِ غربی، معمولاً به این رسانه به عنوان یک رسانة بی‌اعتبار و خلاف واقع می‌نگرند؛ زیرا، مطالب رسانة اسلامی، بیش‌تر در نشریه‌هایی به چاپ می‌رسند که خود آن نشریه‌ها، مطالب آن را به نقد می‌کشند و بی‌اعتبار جلوه می‌دهند.

این رسانه حتی در نزدِ بسیاری از مخاطبان جهان سوم نیز، اعتبار قابل توجه ندارد، چرا که آنان معتقدند که این گفته‌ها، ادعایی صرف است که هیچگونه تطابقی با واقع ندارد.

چهار. تعددِ موانع قانونی و سوء برداشت از مفاهیمی مانند آزادی، مسؤولیت رسانه‌ای و ... که اساساً به نظام‌های حاکم سیاسی مرتبط است.

این امر، سبب شده، تا نسبت پیشرفت وسایل ارتباط جمعی در بسیاری از کشورهای جهان اسلام کم‌تر از رشد جمعیت و حتی کم‌تر از رشد درآمد ملّی باشد.

پنج. کمبود نیروهای آموزش دیده، در زمینه‌های مختلف فنّی و هنری (روزنامه‌نگار، کارگردان، فیلم ساز و ...) که با اوضاع و شرایط رشد و توسعه هماهنگ باشند.

شش. وارد شدن افراد کم سواد و کم تخصص در امر رسانه، تولید رسانه را با همة امکاناتش، ناکارا می‌سازد.

هفت. پافشاری بر به کارگیری روش‌های سنتی در برخورد با مسایل پیشرفته و امور مربوط به توسعه.

هشت. بی‌توجهی برخی از دست‌اندرکاران رسانه در کشورهای جهان اسلام نسبت به هماهنگی میان دستگاه‌های رسانه‌ای و تلاش برای متمرکز کردن فعالیت ها و جلوگیری از دوگانگی در مطالب تولید شده.

نه. فقدان راهبردِ اسلامی یا رسانه‌ای واحد میان دارندگان این رسانه و کمبود میزان همکاری و هماهنگی میان سازمان‌های رسانه‌ای در جهان اسلام.

ده. پافشاری برخی از رسانه‌های جهان اسلام، بر تبلیغ و ترویج دیدگاه‌های حکومت، بدون توجه به صحت این دیدگاه‌ها و بررسی صدق و کذب آن‌ها. این امر سبب تردید شهروندان نسبت به تولیدات رسانه‌های کشورشان می‌شود. از این رو، عجیب نیست که شهروند عادی برای اطمینان از صحت یک خبر، به عنوان مثال به رادیوی لندن روی آورد و یا برای پیگیری یک رویداد، روی امواج مونت کاریو رود.

آری، رسانه ـ با همة ویژگی‌های متنوع خود ـ عرصه‌ای برای همة درگیری‌ها است. و جنگ به تعبیر کارفون کلاو زیتس، «چیزی به جز درگیری سیاسی نیست و فقط ابزار آن متفاوت است». بنابراین،‌ رسانه، اساساً ابزار درگیری و جنگ است، خواه در مرحلة سیاسی و خواه در میدان نظامی، و اما این‌که گفته می‌شود، رسانه برای رسانه، هنر برای هنر و ...، سخن‌هایی حقّند که از آن‌ها ارادة باطل شده است.

تاریخ درج1390/2/31علی زاثی

  نظرات ()
مطالب اخیر چرا خواب آمریکایی ها برای سوریه تعبیر نمی شود؟ تجارت با کردهای عراق ممنوع مقتدی صدر در عربستان به دنبال چیست؟ چالش‌های بارزانی برای استقلال اقلیم؛ بارور کردن ابرها دوای درد بی آبی و خشکسالی ایران می شود؟ «مفهوم قدرت و جایگاه آن در تئوری روابط بین الملل» نقش و جایگاه امارات عربی متحده در تحولات یمن آیا جنوب عربستان تجزیه خواهد شد؟ + تصاویر تجزیه سوریه عملا کلید خورده است 30 ویژگی کره جنوبی از نظر سریع القلم
کلمات کلیدی وبلاگ ایران (۱۳۱) سوریه (٦٦) ترکیه (٥۸) امریکا (٥۳) خاورمیانه (٤٧) بحران سوریه (٤٠) سیاست خارجی (۳٥) عراق (۳۳) عربستان (٢٩) مقالات جغرافیای سیاسی (٢٥) داعش (٢٤) یمن (٢٢) ژئوپلتیک (٢٢) تحولات یمن (۱٩) مصر (۱۸) روسیه (۱۸) سیاست خارجی ایران (۱٧) اوباما (۱۳) تحولات جهان عرب (۱۳) تحولات سوریه (۱۳) قطر (۱٢) بیداری اسلامی (۱٢) کردها (۱٢) روابط بین الملل (۱٠) اردوغان (۱٠) القاعده (۱٠) سیاست (۱٠) امنیت (۱٠) انرژی (۱٠) صادرات گاز (۱٠) حوثی ها (۱٠) چین - امریکا (٩) چین (٩) قدرت نرم (٩) توافق هسته ای (۸) سیاست خارجی امریکا (۸) سلفی گری (۸) تحریم (۸) دیپلماسی (۸) جهان عرب (۸) پرونده هسته ای (٧) اعراب (٧) پاکستان (٧) لبنان (٧) نفت (٧) افغانستان (٧) عربستان سعودی (٧) اتحادیه اروپا (٧) اسلام گرایی (٧) خلیج فارس (٦) گاز (٦) اسرائیل (٦) انتخابات (٦) آفریقا (٦) تروریسم (٦) جهانی شدن (٦) اخوان المسلمین (٦) روابط ایران ترکیه (٦) انتخابات‌ (٦) خاورمیانه اسلامی (٦) آسیای مرکزی (٦) تاریخچه داعش (٦) داعش عراق (٥) داعش سوریه (٥) بندر چابهار (٥) شیعیان یمن (٥) سیاست خارجی ترکیه (٥) بهار عربی (٥) ایران عراق (٥) ایران امریکا (٥) خاورمیانه بزرگ (٥) انتخابات شورا (٥) رژیم های بین المللی (٥) کردهای سوریه (٥) امنیت ملی (٥) استراتژی (٥) جغرافیا (٥) وهابیت (٥) اروپا (٥) رسانه (٥) حزب الله (٥) دیپلماسی عمومی (٥) کردستان (٥) جنگ نرم (٥) کردستان عراق (٥) هژمونی (٤) نوری مالکی (٤) علویان (٤) شمال آفریقا (٤) مذاکرات هسته ای (٤) مرز (٤) بشار اسد (٤) انقلاب اسلامی (٤) حزب الله لبنان (٤) امارات متحده عربی (٤) اردن (٤) فلسطین (٤) بلوچستان (٤) امارات (٤) جغرافیای سیاسی (٤) اوکراین (٤) علویان ترکیه (٤) سیاست خارجی قطر (٤) گاز ایران (٤) جبهه النصره (٤) ارتش آزاد سوریه (٤) قفقاز جنوبی (٤) رقابت ایران و عربستان (٤) تبلیغات انتخابات (٤) ژئواستراتژیک (٤) نظام بین الملل (٤) افراط گرایی (٤) داعش در عراق (٤) چین اقتصاد (۳) ساختار یمن (۳) بحران عراق (۳) حکومت اقلیم کردستان (۳) حوثی های یمن (۳) سیاست خارجی روسیه (۳) فدرالیزم (۳) شیوه تبلیغات انتخاباتی (۳) ژئوپلتیک گاز (۳) هدف مندی یارانه ها (۳) ژئوپلتیک ایران (۳) مدیریت بحران (۳) استراتژی ایران در عراق (۳) انقلاب های عربی (۳) چاپ تبلیغات انتخابات (۳) خاورمیانه جدید (۳) علویان سوریه (۳) قطر شبکه الجزیره (۳) همکاری بین المللی (۳) حافظ نیا (۳) یارانه (۳) خزر (۳) دموکراسی (۳) طالبان (۳) آذربایجان (۳) فرهنگ (۳) ترانزیت (۳) منافع ملی (۳) انتخابات ریاست جمهوری (۳) تحریم های بین المللی (۳) جهان اسلام (۳) شورای امنیت (۳) قفقاز (۳) خط لوله صلح (۳) حسن البنا (۳) ایران عربستان (۳) انتخابات ایران (۳) 11سپتامبر (۳) ژئواستراتژی (۳) حقوق بین الملل (۳) کریمه (٢) تبارشناسی (٢) موادمخدر (٢) بحران آب (٢) تحریم اقتصادی (٢) نفت وگاز (٢) سازه انگاری (٢) منطقه گرایی (٢) اسد (٢) شیعیان عربستان (٢) هارتلند (٢) ایران هراسی (٢) مدل مفهومی (٢) شورای همکاری خلیج فارس (٢) رئیس جمهور آمریکا (٢) حزب عدالت و توسعه (٢) بارزانی (٢) ایران هسته ای (٢) احمدی نژاد (٢) اسلام سیاسی (٢) جمهوری آذربایجان (٢) تهدید نرم (٢) پوتین (٢) غرب (٢) اسلام (٢) آمریکا (٢) لیبی (٢) مازندران (٢) حق وتو (٢) مذاکره (٢) کویت (٢) بی بی سی (٢) جمهوری اسلامی ایران (٢) آلمان (٢) روحانی (٢) سازمان ملل (٢) ارتباطات (٢) جهان سوم (٢) هویت فرهنگی (٢) بحران (٢) هویت ملی (٢) موسویان (٢) قومیت (٢) سیاست بین الملل (٢) محمد مرسی (٢) عراق جدید (٢) کردستان سوریه (٢) شیعیان عراق (٢) چالش های ترکیه (٢) راهبرد ترکیه در سوریه (٢) ترکیه سوریه (٢) امریکا خاورمیانه (٢) انتخابات امریکا (٢) لبنان و بحران سوریه (٢) ساختار شورای امنیت (٢) رشد اسلام گرایی (٢) ایران سوریه (٢) قدرت ملی (٢) تاریخ یارانه (٢) رقابت ایران و ترکیه (٢) امنیت جمهوری اسلامی ایران (٢) موضوع هسته ای ایران (٢) ترکیه وبحران سوریه (٢) آگهی انتخاباتی (٢) مشاوره تبلیغات انتخابات (٢) القاعده آفریقا (٢) چاپ آگهی انتخاباتی (٢) چاپ تراکت انتخابات (٢) انتخابات ترکیه (٢) روابط با عراق (٢) روابط ایران و ترکیه (٢) نظریه های روابط بین الملل (٢) مشاوره انتخاباتی (٢) انقلابات عربی (٢) ترکیه خاورمیانه (٢) پیمان کمپ دیوید (٢) مرزهای ایران (٢) بازار انرژی (٢) موازنه قدرت (٢) ترورریسم (٢) انر}ى هسته ای (٢) رژزیم حقوقی (٢) مقاومت و حزب الله (٢) انقلاب تونس (٢) انقلاب مصر (٢) خاورمیانه جدید (٢) علی عبدالله صالح (٢) تحولات خاورمیانه (٢) تحولات مصر (٢) ایران مصر (٢) تحریم سیاسی (٢) اسلام رادیکال (٢) رادیکالیسم اسلامی در آفریقا (٢) جایگاه قطر (٢) ترورریسم سوری (٢) اقتصاد امارات (٢) سیاست خارجی عربستان (٢) کردهای عراق (٢) تبارشناسی تروریسم (٢) یرنامه چهارم توسعه (٢) ساختار قومی یمن (٢) شیعیان زیدی (٢) دولت اسلامی عراق و شام (٢) سیاست خارجی چین (٢) ایران ترکیه سوریه (٢) عبدربه منصور هادی (٢) الگوی امنیتی (٢) سلفی گری وهابی (٢) مقالات ژئوپلیتیک (٢) مقالات ژئوپلتیک (٢) گروه سلفی خراسان (٢) گروه خراسان (٢) روابط افغانستان -پاکستان (٢) کنکره امریکا (٢) کریدور شمال- جنوب (٢) طرح توسعه شرق (٢) توسعه شرق (٢) منابع گازی (٢) هیدروپلیتیک آب (٢) دیپلماسی آبی (٢) بحران یمن (٢) رودخانه مرزی (٢) داعش افغانستان (٢) گروه تکفیری خراسان (٢) ژنوم ژئوپلیتیک (٢) روابط ایران روسیه (٢) الرمادی (۱) پارلمان ترکیه (۱) ارتش های جهان (۱) روسیهر (۱) مدل اندرسون، (۱) روابط ایران و عمان (۱) کد ژئوپلیتیک (۱) ژئوپلتیک نفت (۱) روابط ایران -اروپا (۱) عبدالرضا فرجی راد (۱) آثار توافق هسته ای بر خاورمیانه (۱) سلاح های روسی (۱) روابط روسیه چین (۱) نقش امارات در یمن (۱) باور سازی ابرها (۱) جدایی کردها (۱) انتخایات ترکیه (۱) اسلام گرایان ترکیه (۱) نوار مرزی ایران ترکیه (۱) مسائل مرزی (۱) تجزیه استانهاس سنی عراق (۱) تحول ژئوپلیتیک (۱) ساختار ژئوپلیتیکی جهان (۱) جغرافیای سیاسی (۱) نظریه‌های ژئوپلیتیک (۱) داعش در آسیای مرکزی (۱) دولت آشتی ملی افغانستان (۱) سیاست خارجی پاکستان (۱) دموکرات ها (۱) عربستان یمن (۱) ژئواستراتژیک ایران (۱) داعش آفریقا (۱) جریان های افراطی (۱) روابط عربستان اسرائیل (۱) تفاهم لوزان (۱) مدیریت سیاسی فضا (۱) منظقه آزاد چابهار (۱) ژئوپلیتیک آب (۱) قدرت ملی ایران (۱) دالان شمال جنوب (۱) ژئوپلتیک بلوچستان (۱) فیمینسیم (۱) ترانزیت گاز (۱) حسن بهشتی پور (۱) تحریم های علیه ایران (۱) نیچروان بارزانی (۱) استخدام کارشناس ارشد علوم سیاسی (۱) دعوت به همکاری روابط بین الملل (۱) استخدام کارشناس ارشد روابط بین الملل (۱) استخدام ارشد روابط بین الملل (۱) افغانستان ایران (۱) سیاست خارجی افغانستان (۱) هیدرو پلیتیک (۱) مختاری،حسین (۱) عبدی،عطاءالله (۱) گروه تروریستی خراسان (۱) ایرانیان در قزاقستان (۱) شیعیان قزاقستان (۱) آذری های قزاقستان (۱) نونس (۱) نقشه سوریه (۱) نقشه نبرد در سوریه (۱) جبهه‌های جنگ در سوریه (۱) انرژی هسته ای (۱) تروریسم سلفی- تکفیری (۱) تروریسم سلفی (۱) احزاب آذربایجان (۱) جنبش مقاومت (۱) آگهی جذب فوق لیسانس علوم سیاسی (۱) اقتصاد قطر (۱) داعش در سوریه (۱) بندربن سلطان (۱) دیپلماسی شهری (۱) اسه آن (۱) نگاه به شرق (۱) ابوبکر البغدادی (۱) کارکرد گرایی (۱) حامیان داعش (۱) تحولات عراق (۱) موصل (۱) اقتصاد یمن (۱) یمن در نگاه استراتژیک عربستان (۱) زیدی های یمن (۱) جغرافیای یمن (۱) واقعیت داعش (۱) الحوثی ها (۱) انتخابات‌ سوریه (۱) ساختار قومی (۱) کردهای ایران (۱) انرژى هسته ای (۱) ژئوپلیتیک عراق (۱) ساختار سیاسی عمان (۱) اقتصاد عمان (۱) نفت کردستان (۱) ترکیه داعش (۱) رابطه ترکیه با داعش (۱) جنگ آب (۱) مناطق جدایی طلب اروپا (۱) جدایی طلبی (۱) کوبانی (۱) تقابل ترکیه-عربستان (۱) اختلاف ترکیه عربستان (۱) رقابت ترکیه عربستان (۱) سقوط صنعا (۱) نقش ایران عربستان در یمن (۱) آینده کردها (۱) انصارالله (۱) موقعیت اقتصادی یمن (۱) جایگاه منطقه ای یمن (۱) روابط آمریکا روسیه (۱) تروریسم رسانه ای (۱) ریشه های بحران سوریه (۱) دوران جنگ سرد (۱) یکجانبه گرایی (۱) چندجانبه گرایی (۱) مفهوم منطقه گرایی (۱) معاهده شنگن (۱) نظریه های انقلاب (۱) انقلاب های عربی (۱) نظریه های جغرافیای سیاسی (۱) نظریه های ژئوپولیتیک (۱) منابع کنکور دکتری علوم جغرافیا ی سیاسی (۱) هارتلند جدید (۱) بهار عربی، (۱) گروه های معارض سوریه (۱) حزب سلفی نور (۱) حزب النهضه (۱) ژئواستراتژی جهانی (۱) مکیندر (۱) امنیت سیاسی (۱) روابط جهانی (۱) توافق ایران و 1+5 (۱) عمق استراتژیک (۱) عمق استراتژیک ایران (۱) روسیه سوریه (۱) سلفی گری تکفیری (۱) وهابیت تکفیری (۱) تحولات اقتصادی امارات (۱) تحریم نفتی (۱) چالش های صادرات گاز (۱) سیاست خارجی دولت نهم ودهم (۱) جبهه اسلامی سوریه (۱) اتحادیه اروپایی (۱) روند صلح (۱) فلسطین، اسرائیل (۱) روندصلح خاورمیانه (۱) جغرافیای خاورمیانه (۱) تاریخ خاورمیانه جدید (۱) مازی (۱) شیعیان مالزی (۱) بلوچستان آزاد (۱) مدل مفهومی بحران سوریه (۱) تجزیه سوریه (۱) محمد جواد ظریف (۱) مذاکرات سازش (۱) یاران رئیس جمهور (۱) گروه های ذینفوذ (۱) همگرایی، واگرایی (۱) منارعات قومی (۱) ارتش آزاد مصر (۱) بوکوحرام (۱) توسعه ملی (۱) سیاستهای امنیتی (۱) جنگ تمدنها (۱) احزاب عراق (۱) دموکراسی در عراق (۱) تحریم اقتصادی (۱) نقش اردن در سوریه (۱) اعتراضات ترکیه (۱) اسلام گرایی آفریقا (۱) امنیت ایران (۱) انتخابات تبلیغات (۱) شیوه های تبلیغات (۱) تحریم های بین النللی (۱) تحریم های بکجانبه (۱) امنیت، (۱) قفقاز شمالی (۱) روابط ایران و پاکستان (۱) انتخابات پارلمانی المان (۱) حزب سبز آلمان (۱) انقلاب یمن (۱) موج بیداری (۱) آل خلیفه (۱) قذاقی (۱) مقتدا صدر (۱) تهاجم رسانه ای (۱) قدرت سخت (۱) سونامی بیداری اسلامی (۱) جان کری (۱) مدیریت سیاسی (۱) مورگان شوستر (۱) جنبش صهیونیسم (۱) اویغورها (۱) مرزهای ایران و عراق (۱) شبکه های فارسی زبان (۱) نظریه دولت (۱) سیر تکوین دولت درایران (۱) مفهوم دولت (۱) تحول حکومت در ایران (۱) تحولات عربستان (۱) دکتر سمیعی (۱) اقوام -قومیت (۱) الیاس واحدی (۱) نظریه های ژئوپلتیک (۱) عوامل ژئوپلتیک (۱) راتزل (۱) ایران-امریکا (۱) روسیه-چین (۱) جهانی شدن فرهنگ (۱) مجتهدزاده (۱) پور پویان رضا (۱) منابع دکترای جغرافیای سیاسی (۱) ژئوپلتیک انتقادی (۱) ژئوپلتیک فراگیر (۱) ایران- روسیه (۱) جوزف نای (۱) سفیر انگلیس (۱) نهضت ملی نفت (۱) جغرافیای انتخابات (۱) ارتش روسیه (۱) امپریالیسم خبری (۱) مقالات رسانه و اینترنت (۱) ‍ژئورسانه ژئومدیا (۱) حزب الله و رفتار رسانه ای (۱) منابع ارشد جغرافیای سیاسی (۱) مبانی جغرافیا (۱) متون تخصصی جغرافیا (۱) ژئوپلتیک دوره تولد (۱) ژئوپلتیک دوره احیا (۱) ژئوپلتیک دوره افول (۱) ژئوپلتیک دوره شکوفایی (۱) ژئواستراتژِی خلیج فارس (۱) عزت اله عزتی (۱) پایگاه دریای ام الغنم (۱) پایگاه هوایی ظهران (۱) پایگاه دریایی جفیر (۱) پایگاه دریایی خضب (۱) منابع ارشد ژئوپلتیک (۱) موازنه نرم (۱) انتخابات 2012آمریکا (۱) سیاست های روسیه (۱) رئیس جمهور روسیه (۱) سیاست های روسیه سیه (۱) رسانه های یهودی (۱) اامپریاالیسم رسانه ای (۱) شبکه ماهواره (۱) الکوثی (۱) هادی تی وی (۱) شبکه جهانی اهل بیت (۱) تاریخچه بی بی سی (۱) کارمندان بی بی سی فارسی (۱) رسانه نوین (۱) رسانه های ارتباطی (۱) آثار ماهواه (۱) رسانه فارسی (۱) ایران، (۱) جهان تک قطبی (۱) خاورمیانه رمیانه (۱) کردستان ترکیه (۱) توازن قدرت (۱) تجزیه عربستان (۱) سید قطب (۱) مناقشه اعراب و اسرائیل (۱) جنبش اخوان المسلمین (۱) اخوان المسلمین آفریقا (۱) جمال عبداناصر (۱) فرار عروس قذافی (۱) همسر قذافی (۱) اویغورها باما (۱) تحولات مصر لات مصر (۱) آینده مصر (۱) ترکیه اسرائیل (۱) سیاست خاورمیانه ترکیه (۱) اهداف ترکیه (۱) اختلافات مرزی (۱) احزابرسیاسی ایران (۱) ناپایداری احزاب (۱) قدرت نظامی (۱) اخوان المسلمین سوریه (۱) نظر سنجی انتخاباتی (۱) ترکیه سیاست خارجی (۱) اعتراضات سوریه (۱) ترکیه و اعراب (۱) روابط ایران و عراق (۱) مطالعات منطقه ای (۱) ایران و عربستان (۱) انقلاب سوریه (۱) خلیج‌فارس (۱) قدرت نرم ایران (۱) اربیل (۱) انقلابات عربی و ترکیه (۱) چاپ بنر انتخابات (۱) بروشورهای انتخابات (۱) تبیلغات انتخابات (۱) چاپ آگهی (۱) طراحی آگهی انتخابات (۱) گرو های تندرو (۱) جایگاه انتخابات در ایران (۱) چاپ تبلیغات انتخاباتی (۱) چاپ انتخابات (۱) تبلیغات انتخابات مجلس (۱) تبلیغات در انتخابات (۱) شیوه های انتخاباتی (۱) تبلیغات انتخابات رسانه (۱) چاپ آگهی انتخابات (۱) هزینه تبلیغات انتخابات (۱) ایران ترکیه (۱) جریان مقاومت (۱) جبهه مقاومت (۱) ایران اعراب (۱) العراقیه (۱) کشور عمان (۱) قراردادگاز ایران پاکستان (۱) روابط فرهنگی (۱) واردات گاز ترکمنستان (۱) رقابت ایران و مصر (۱) رقایت امریکا روسیه (۱) شورای اطلاعات ملی آمریکا (۱) محمئد (۱) استراتژی ایران (۱) تغییر نظام سوریه (۱) عراق کردستان (۱) بغداد اربیل (۱) ایران ترکبه (۱) ایران ترکیه جهان عرب (۱) مشارکت‌ سیاسی‌ (۱) رای‌ و رای‌دادن‌ (۱) تبلیغات‌ انتخاباتی‌ (۱) یارانه ها در جهان سوم (۱) تاریخچه هدف مندی یارانه ها (۱) فتح اله گولن (۱) انقلاب اسلامی ایران (۱) داود اوغلو (۱) تئوری جیمزروزنا (۱) تجمیع انتخابات (۱) مشاکرت سیاسی (۱) اسلام گرایی ترکیه (۱) اهل تسنن عراق (۱) جنبش مصر (۱) انقلاب مصز (۱) تحولات لبنان (۱) شیعیان کویت (۱) انتخابات گویت (۱) بحرانهای قومی عراق (۱) ترکیه عراق (۱) میادین نفت و گاز (۱) تحدید حدود مرز (۱) خطوط مرزی (۱) چاک هاگل (۱) عهدنامه 1975 (۱) مرزایران عراق (۱) مناقشات مرزی (۱) مرزهای غربی ایران (۱) مرز عراق (۱) ترکان سین کیانگ (۱) استراتژی امریکا (۱) [ جریان های ملی گرا (۱) تحولات ایران (۱) بازیگران تحولات سوریه (۱) مخالفان آل سعود (۱) اصلاح شورای امنیت (۱) استراتژی امنیت (۱) انتخابات کویت (۱) پیامدهای انتخابات کویت (۱) امریکا خلیج فارس (۱) امریکا سیاست خارجی (۱) پارس جنوبی (۱) سیاست خارجی پاکستان (۱) ایران پاکستان (۱) قطر سیاست (۱) روابط خارجی قطر (۱) قطز خاورمیانه (۱) امریکا قطر (۱) پیامدهای سقوط بشار اسد (۱) سقوط اسد (۱) سقوط سوریه (۱) امنیت اسرائیل (۱) اهداف ترکیه در سوریه (۱) تئوری های روابط بین الملل (۱) رژیم های سیاسی (۱) جامعه شتاسی سیاسی (۱) تئوری های بین الملل (۱) حمیرا مشیر زاده (۱) تاریخ سوریه (۱) اقتصاد سوریه (۱) جغرافیای سوریه (۱) تحولات عربی (۱) رقابت ایران ترکیه (۱) سقوط بشار اسد (۱) تاثیر ماهواره بر جوانان (۱) هژمون (۱) ارتش آزاد (۱) پیروزی اوباما (۱) ارتش عراق (۱) استراتژی چیست (۱) تاثیرات شبکه های ماهواره ای (۱) نقش مخرب شبکه های خارجی (۱) مرزهای دریایی ایران (۱) مرزهای ایران در خلیج فارس (۱) مرزهای ایران و کویت (۱) آثار بحران سوریه (۱) پیامدهای بحران سوریه (۱) فلسفه جغرافیا (۱) مسعود بارزانی (۱) موازنه منطقه ای (۱) جلال طالبانی (۱) عدالت و توسعه (۱) جنبش اسلامی (۱) صادرات نفت (۱) کردهای ترکیه (۱) سیاست ترکیه (۱) جمهوری خواهان (۱) ارتش امریکا (۱) روابط ایران و عربستان (۱) امنیت منطقه ای (۱) خشکسالی (۱) نظریه (۱) ناتو (۱) جزایر سه گانه (۱) تنش زدائی (۱) دریای خزر (۱) ترکمن (۱) جغرافیای سیاسی خاورمیانه (۱) چشم انداز (۱) سکولار (۱) هیرمند (۱) تجارت آزاد (۱) قالیباف (۱) اقتصاد ایران (۱) اسلام هراسی (۱) اوپک (۱) مشارکت سیاسی (۱) ظریف (۱) شما (۱) باکو (۱) انگلستان (۱) حاکمیت (۱) سکولاریسم (۱) استراتژیک (۱) احزاب (۱) ژئوپلیتیک (۱) جرج بوش (۱) هویت (۱) تشیع (۱) تبلیغات انتخاباتی (۱) توسعه اقتصادی (۱) ارمنستان (۱) حماس (۱) بریتانیا (۱) روابط خارجی (۱) توسعه پایدار (۱) بحرین (۱) مشارکت مردمی (۱) صهیونیسم (۱) اکونومیست (۱) قانون انتخابات (۱) سوخت هسته ای (۱) مدودف (۱) کلینتون (۱) قدرت (۱) جان مک کین (۱) گردشگری (۱) رهبری (۱) توریسم (۱) هیلاری کلینتون (۱) مصدق (۱) بغداد (۱) توسعه (۱) هند (۱) بوش (۱) قزاقستان (۱) دولت (۱) مبارک (۱) سرزمین (۱) موشک (۱) مدیریت (۱) ونزوئلا (۱) مقاومت (۱) ماهواره (۱) انتخابات مجلس (۱) آب (۱) شیعیان (۱) دبی (۱) انتفاضه (۱) آذری (۱) سلام (۱) دانش (۱) علم (۱) انقلاب ایران (۱) ملی گرایی (۱) ترکمنستان (۱) عمان (۱) اومانیسم (۱) کره جنوبی (۱) آتاتورک (۱) انتخابات آمریکا (۱) علوم سیاسی (۱) ریگی (۱) هوگو چاوز (۱) گرجستان (۱) هرمنوتیک (۱) رژیم صهیونیستی (۱) منافع (۱) بی بی سی فارسی (۱) راه آهن (۱) بین الملل (۱) تاریخ اسلام (۱) مشترک المنافع (۱) رئیس جمهور (۱) چاوز (۱) واقع گرایی (۱) فرانسیس بیکن (۱) ابوموسی (۱) قیمت نفت (۱) آسیای مرکزی و قفقاز (۱) رضاشاه (۱) ایران گردی (۱) پارس جنوبی (۱) فیس بوک (۱) صدای امریکا (۱) جنگ روانی (۱) آل سعود (۱) فعالیت هسته ای (۱) ژئوپولیتیک (۱) کشف حجاب (۱) موساد (۱) رژیم حقوقی (۱) اسامه بن لادن (۱) جنگ سرد (۱) کرکوک (۱) زیباکلام (۱) قدرت نظامی ایران (۱) برخورد تمدنها (۱) سیدجمال الدین (۱) علاوی (۱) منطقه آزاد ارس (۱) جنگ یمن (۱) حسین بشیریه (۱) موقعیت ایران (۱) فرصت چالش (۱) حوادث زاهدان (۱) استراتژِی (۱) هانتیگتون (۱) مرز امنیت (۱) گزارش سازمان ملل (۱) نجران (۱) چرخه سوخت هسته ای (۱) نظم نوین جهانی (۱) مصطفی کمال آتاتورک (۱) هویت قومی (۱) شیعه ستیزی (۱) صعده (۱) تنب بزرگ (۱) ترانزیت کالا (۱) امارات متحده (۱) نظریه تربیتی (۱) مناقشه (۱) ارتش چین (۱) پیروزی در انتخابات (۱) امنیت انرژی (۱) برنامه هسته ای ایران (۱) رود ارس (۱) دولت یازدهم (۱) الشباب (۱) گرهاردشرودر (۱) الهام علی اف (۱) سیاست داخلی (۱) هانتینگتون (۱) سازمان های بین المللی (۱) بنیادگرایی (۱) سلاح شیمیایی (۱) لویی جرگه (۱) مفهوم قدرت (۱) موتلفه اسلامی (۱) المنار (۱) توییتر (۱) تقسیمات کشوری (۱) ژئواکونومی (۱) شنگن (۱) سرحد (۱) جنگ رسانه (۱)
دوستان من آفتاب انتخاب بررسی استراتژیک بولتن تابناک تسنیم دانش سیاست و روابط بین الملل دیپلماسی ایرانی عصرایران فارس فرارو مرکز تحقیقات استراتژیک مرکز مطالعات استراتژیک آریا مرکز مطالعات تاریخ معاصر مرکز مطالعات وزارت امورخارجه پرتال زیگور طراح قالب