ایران بازگو
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ ایران بازگو
آرشیو وبلاگ
      ایران بازگو (بازگو کننده گلچینی ازاخبار ومقالات سیاسی ،فرهنگی روز ایران و جهان)
آشنایی با تاریخچه ی عربستان سعودی نویسنده: ایران بازگو - ۱۳۸٩/٥/٤
آشنایی با تاریخچه ی عربستان سعودی

 

از سال 2003، فعالیت های روز افزون جنگجویان، احساس انزجار و آسیب پذیری حادی را عربستان سعودی به وجود آورده است. حملات 12 می 2003 به مجتمع مسکونی غرب در ریاض، که 35 کشته بر جای گذاشت، شلیک اولین گلوله را در سلسله حملات خونین علیه منافع خارجی ها و رژیم نشان می دهد؛ 17 تن که اغلب آنها کارگران خارجی از کشورهای عربی بودند د ر8 نوامبر 2003 کشته شدند. خشونت در 21 آوریل با انفجار اتومبیل بمب گذاری شده در یک ساختمان وزارت کشور در ریاض، کشتن 6 کارگر خارجی در شهر بندری ینبع در اول می و محاصره مجموعه واحه ای (بیابانی) در الخبر در 29 می که طی آن 22 نفر (که اغلب آنها سعودی بودند) کشته شدند، ادامه یافت. ربودن و بریدن سر یک شهروند آمریکایی به نام پل جانسون همراه با کشتن خارجی های دیگر در ریاض در سال های 2003 و 2004 فصل دیگری از روند روبه رشد خشونت ضد غربی و ضد رژیم می باشد. کشور عربستان سعودی متناوباً حملات خشونت آمیز علیه منافع خارجی ها و دولت را از اواسط دهه 90 تجربه کرده؛ لیکن در کل موج جدید، بعد دیگری را به نمایش می گذارد؛ موج خشونت امنیت عربستان سعودی و نظام های سیاسی و مذهبی این کشور را شدیداً تحت تأثیر قرار داده است.
هویت و وابستگی جنگجویان، موضوع تحقیق و پژوهش شده است. اگر چه فعال ترین آنها به نظر می رسد که به شبکه القاعده وصل شده اند ، ساختار سازمانی و عضویت در گروهی که خود را سازمان القاعده در شبه جزیره عربستان می نامد (تنظیم القاعده فی جزیره العربیه) ناشناخته مانده است. در واقع اگر هم سازمان مرتبط و هم بسته باشد، در برابر شبکه ای متشکل از عناصر مستقل شناخته شده نیست. هیچ برآورد معتبری از تعداد جنگجویانی که در حال عملیات هستند ، وجود ندارد، از این رو از انفجارهای کور، کشف اتومبیل های مجهز به مواد منفجره و گرفتنن سلاح های پیچیده، بر می آید که این اتومبیل های مجهز به مواد منفجره و گرفتن سلاح های پیچیده، بر می آید که این مقدار کم و ناچیز نیست (برخی تعداد آنها را بین 1000 و 2000 نفر تخمین می زنند، در حالی که بعضی دیگر رقم بسیار بالاتری را عنوان می کنند). دریایی از فقر جوانان و فقر آموزشی آنها در عربستان سعودی که ملهم از عقاید مذهبی افراطی است، عناصر متشکله اساسی و طبیعی گروه های جنگجو می باشند. نسیم حمایت جنگجویان در عربستان یک معمای دیگر در این چارچوب است. اگر چه نظر سنجی ها حکایت از احترام به اسامه بن لادن دارند، ولی در عین حال نشان دهنده این هستند که اکثریت عظیمی از سعودی ها نه او و نه سازمانش را به عنوان رهبران سیاسی قبول ندارند (1) و شواهد منقول موجود حکایت از یک تغییر ناگهانی عمومی در اقدامات خشونت آمیز به ویژه زمانی که علیه سعودی ها اعمال می شوند، دارند.
بر اساس بعضی تحلیل ها، سعودی ها از لحن جنگجویان- به ویژه از انتقاد آنها از ایالات متحده آمریکا و رژیم های فاسد عربی- حمایت می کنند، اما تصمیم به کشاندن صحنه نبرد به عربستان سعودی بیش ازآنکه مورد تحسین و استقبال واقع شود، هراس انگیز است.
از آنجا که جنگجویان، کهنه سربازان زبده کمپ های آموزشی القاعده در افغانستان هستند، رویکرد و دیدگاه عمومی آنها نسبت به خشونت به نظر می رسد برای جوانان معمولی سعودی بیگانه باشد؛ فرایندی که طی آن جنگجویان از تسخیر عربستان سعودی فارغ شدند، منجر به نگرانی (هر چند ثابت نشده) از اینکه آنها احتمالاً از حمایت هایی در داخل سرویس های اطلاعاتی برخوردار باشند، گردید؛ (2) اگرچه عدم کفایت آنها دست کم توضیحی از آینده را در بر دارد. اهداف آنها یعنی ؛ خلاص کردن عربستان سعودی از نفوذ خارجی، گسیختن روابط این کشور با ایالات متحده آمریکا، کاهش مشروعیت خاندان حاکم و تقلیل توانایی عربستان در تأمین ثبات بازار جهانی نفت به نظر می رسد توجیه کننده حملات آنها (به منافع رژیم) باشد، اما این بی هیچ تردیدی، یک شورش کلاسیک مجهز به یک استراتژی مشخص با هدف به دست گرفتن قدرت است.
جدی بودن تهدید ناشی از فعالیت های خشونت آمیز نیز چندان مشخص نیست، درحالی که حملات، اعتماد در ثبات و امنیت کشور را متزلزل نموده، جنگجویان حداکثر توانسته اند به اهداف کم اهمیت از قبیل افراد عادی مجتمع های مسکونی که از محافظت کمی برخوردارند، ضربه بزنند. این عقیده که رژیم در لبه سقوط قرار گرفته و یا اینکه کشور در آستانه یک جنگ داخلی است، به نظر می رسد موضوعیتی ندارد. روحانی های سلفی تندرو ازجمله ناصر الفهد، علی الخضیر و عبد العزیز الجوبو که تا سال 2003 مرشد و مشروعیت بخش به رادیکال ترین اسلام گراهای سعودی بودند، زندانی شده اند. نتیجتاً جنگجویان دیگر از آن ابزار مشروعیت بخش برای علمای مذهبی که برای تلاش های مربوط به استفاده از آنها ضروری است، برخوردار نیستند.
رژیم برای سرکوب جنگجویان به انواع اقسام ابزارها و روش ها متوسل گردید از جمله: اقدامات شدید امنیتی (که منجر به کشته شدن عبد العزیز المقرن، رهبر منطقه ای القاعده شد)؛ نشان دادن جنگجویان تواب در تلویزیون، تشویق روحانیون برای ارائه رویه های مذهبی به مباحثات و استدلال های جنگجویان، وارد کردن میانجی گران اسلام گرا و اخیراً اعلام عفو. (3) مهم تر آنکه حکومت، ده ها هزار تن از علما و روحانیون مذهبی را بسیج نمود تا ضمن سخنرانی علیه جنگجویان در مساجد و تلویزیون تشریح کنند که اعمال آنها نقض اصول و مبانی اسلام است. (4) اینها گام های مهمی است که درجهت مقابله با جنگجویان و گروه هایی که از آنها حمایت کرده و فعالیت های آنها را تسهیل می کنند، برداشته شده است. اگر چه در بلند مدت چنین اقداماتی تنها بخشی از پاسخ می تواند باشد. جنگجویان در خلأ به وجود نمی آیند بلکه ریشه های آنها در اعماق تاریخ سعودی و در محیطی که کثر گرایی در آن خاموش شده، از سازماندهی منافع اجتماعی و سیاسی جلوگیری به عمل آمده، و عدم مدارا وتأهل نضج گرفته است ، قرار داد. نهایتاً اینکه ثبات واقعی باید با یک استراتژی همراه با تدابیر امنیتی و نیز اصلاحات اجتماعی، سیاسی و نهادی برقرار گردد. عربستان سعودی در سال های اخیر با تدابیر احتیاطی حساب شده که از جهات متعدد گام های بی سابقه ای می باشد، شروع به پیمودن این مسیر کرده است. حملات خشونت بار باید نه به عنوان زمینه ای برای منحرف کردن آن بلکه به عنوان دلیلی ضروری جهت تسریح این جریان مورد استفاده قرار گیرد.

1)تاریخچه

موج اخیر خشونت را می توان از رویدادهای گذشته در دهه بعد از اولین جنگ خلیج فارس به رهبری ایالات متحده آمریکا ردیابی کرد. این برهه زمانی بود که خشم از تصمیم رژیم بر میزبانی نیروهای زرهی آمریکا با سرخوردگی از نظام سیاسی از دید بسیاری از سعودی ها استبدادی، مفسد، و غیر پاسخگو به نیازهای اجتماعی و اقتصادی بود، ممزوج گردید. اما وقایع فعلی را باید از خلال گذشته تاریخی عمیق تر به ویژه شکل گیری دولت و ایجاد نظام سیاسی موجود فهمید.

2) تاریخچه حکومت سعودی

اگرچه پادشاهی عربستان سعودی در سال 1932 پایه گذاری شد، خاندان حاکم دارای تاریخی طولانی از فعالیت های نظامی و سیاسی در شبه جزیره عربستان هستند. از پایگاه آنها در استان نجد دروسط عربستان، آل سعود در قرون هجدهم و نوزدهم متناوباً در صدد تثبیت خود در شبه جزیره بر می آمدند. در سال 1902، این خانواده به رهبری عبد العزیز بن عبد الرحمن آل سعود، کنترل ریاض را از رقیب (دشمن) اصلی خود یعنی آل رشید خارج نمود و خود مسلط گردید. بین سال های 1902 تا 1932، ملک عبد العزیز (که پس ا زسال 1916 از مساعدت انگلستان برخوردار شد) کلیه دشمنان مشهود خود را شکست داده ونهایتاً استان الحساء در شرق را (در سال 1913) فتح و به منطقه حکومتی خود منضم ساخت، همچنین عسیر در سال 1922 و حجاز در غرب در سال 1925 فتح گردید.
یکی ساختن (5) به معنی وحدت (6). نیست پادشاهی عربستان سعودی مأمن جوامعی متفرق با عقاید مذهبی و سیاسی متعدد و سنن و پیشینه قبیلگی متعدد گردید. ملک عبد العزیز برای شکست دادن رهبران محلی که در چالش بااقتدار وی قرار داشتند، بر قدرت نظامی و وهابیسم متکی بود، اما جنگ ها و تلاش های بعدی وی برای تأسیس یک دولت نیز تحت پرچم توحید (نامی که در عربستان به عقاید احیاگر مذهبی محمد بن عبد الوهاب، روحانی افراطی وسخت گیر قرن هجدهم که بازگشت به سنن صدر اسلام را توصیه می کرد، داده شد). فتوحات عبد العزیز شدیداًً وابسته به جنگجویان صحرایی با انگیزه های مذهبی بود.این جنگجویان دعوت وقابی را با آغوش باز پذیرفته و به عنوان اخوان (برادران) معروف شدند.
دراواسط قرن هجدهم، عبدالوهاب و بنیانگذار سلسله آل سعودد (محمد بن سعود) اتحادی را به وجود آوردند که در پس آن روحانیون، حکومت آل سعود را مشروعیت می بخشیدند و او (محمد بن سعود) نیز به نوبه خود هویت اسلامی دولت را تضمین می نمود.این امر در مؤسسات روحانی تجلی یافت که کنترل نهایی بر آموزش و پرورش و امر قضا و دست آخر نهادهای جدیدی از قبیل امر به معروف و نهی از منکر (7) که از طریق آنها بر اخلاق عمومی نظارت پلیس اعمال می گردد، را دارد. (8) این معامله وروابط ملازم میان قدرت مذهبی و غیر روحانی تا امروز پابرجاست. (9)
در حالی که در سراسر قرن بیستم نیروی (نظامی) متناوباً علیه تهدیدهای داخلی به کار می رفت، به تدریج راه برای استفاده از ابزارهای متعدد فشار باز شد. اجبار و اخاف دینی، تلاش برای به همکاری طلبیدن گروه های قبیله ای و اجتماعی از طریق ازدواج و برقراری علقه خونی، توزیع ثروت نفت و اختصاص پست های حکومتی از جمله این ابزارها به شمار می روند. نتیجه نهایی بنا نهادن نظامی سیاسی بود که بر اساس یک مبنای اجتماعی با تعریفی بسیار بسته، آیین وهابی حاکمان و حامیانش را نهادینه کرده و عدم تساهل نسبت به تفارت در مذهب (چه شیعه و چه دیگر فرق اهل سنت) را به نمایش گذاشت. (10)
بالا رفتن قیمت نفت پس از سال 1973 و افزایش ثروت نفتی در این دوره، حاکمان سعودی را قادر ساخت تا چشم به روی نوسازی بسیاری از وجود زندگی عربستان بگشایند. حکومت سرمایه گذاری زیادی در زیرساخت های کشور شامل ساخت جاده ها، مدارس، بیمارستان ها، نیروگاه های برق و کارخانه های آب شیرین کن به عمل آورد. همچنین با گشودن دست سخاوت به روی شهروندان برای ساختمان سازی یارانه مقرر نموده ودر بوروکراسی رو به گسترش برای آنها شغل فراهم آورد. اگر چه همه اینها همراه با تغییرات مقتضی در فرمول اساسی حکومت – مشروعیت قدرت عظیم سلطنتی ناشی از نهاد مذهبی وهابی – نبود.
چالش های مستقیم پیش روی رژیم (هرچند کم) عموماً در فواصل زمانی میان دو دهه 50 و 60 در سال 1975 که ملک فیصل، پادشاه وقت عربستان با شلیک گلوله ای توسط یکی ا زاهل فامیل به قتل رسید، اتفاق افتادند. اما جدی ترین چالش آل سعود در سال 1979؛ زمانی که دو رویداد همزمان، بنیاد سیاسی عربستان را سخت تکان داد، به وقوع پیوست. در 20 نوامبر همان سال جهیمان بن محمد العتیبی در شهر مکه، خانه خدا را متصرف شده و دو هفته آن را در اختیار خود داشت. سعودی ها به خانه خدا هجوم برده و آخرین بازمانده های شورشیان را در اوایل دسامبر قلع و قمع کردند. واقعه دوم به برگزاری مراسم عاشورا در 28 نوامبر که عملی خلاف تحریم رسمی محسوب می شد، باز می گردد. شیعیان تحت تأثیر سرخوردگی اجتماعی و سیاسی و با انرژی گرفتن از تحولاتی که در ایران انقلابی آشکار شد، مبادرت به این عمل نمودند. پاسخ سخت و شدید حکومت باعث سرپیچی و طغیان داخلی گشت. صفوف مردم فشرده تر شده و هفته بعد منطقه شرقیه که اکثر منابع نفتی در آن قرار دارد، شاهد درگیری خشونت آمیز میان نیروهای امنیتی دولت و تظاهر کنندگان گردید.
رویدادهای سال 1979 نقطه عطفی سیاست داخلی عربستان سعودی محسوب می شوند. قیام شیعیان نگرانی خاندان سلطنتی را از اینکه پیام انقلابی (امام) خمینی (ره) زمینه مناسبی را در شرق یافته و مستقیماً کنترل سعودی ها بر منابع نفتی را تهدید کند، برانگیخت. اگر چه رژیم گام هایی را در جهت بر آوردن مطالبات شیعیان برداشت، لیکن به درخواست های سیاسی آنها پاسخ مثبت نداد. در دهه 80 بسیاری از فعالان سیاسی شیعه از شبه جزیره گریختند و آنهایی که ماندند با اقدامات شدید دولت دربرابر نارضایتی عمومی مواجه گشتند.
تصرف خانه خدا در مکه توسط جهیمان تا حدودی الهام بخش سرخوردگی شورشیان از آنچه آنها فساد اخلاقی خاندان حاکم وانحراف از اصول بین مذهبی می پنداشتند، گردیده و رژیم را به اختصاص منابع بیشتری جهت مؤسسات و بنیادهای مذهبی از جمله ساختن نهادهای دینی جدید و کلاً پیشبرد آیین های دینی واداشت. این امر تأثیر قابل توجهی بر سیاست خارجی عربستان که در پس خاموش ساختن ندای انتقادات داخلی و مفری برای جنگجویان اسلامی جسور خود بود، داشت. تشویق هزاران سعودی توسط رژیم به شرکت در جهاد علیه اتحاد شوروی در افغانستان و حمایت از انواع متعدد دعوت مذهبی (به اسلام و فعالیت های دینی) در خارج، در این راستا بود.
ثبات سیاسی و شکوفایی اقتصادی دهه 80، در دهه بعد از آن شروع به گسیختن نمود. به دنبال جنگ دوم خلیج فارس در سال 1991 که به شکل گسترده ای عربستان آن را تأمین مالی کرده و این کشور را به کشوری بدهکار مبدل نمود و نیز منجر به تأسیس پایگاه های نظامی ایالات متحده آمریکا در خاک عربستان گشت، گروه های متعددی ازسعودی ها برای انجام اصلاحات سیاسی به رژیم اعمال فشار کردند، (11) اما این نداها از بخش های مختلف و در مواقعی از جانب جناح های رقیب برخاست. لابی موسوم به سکولار یا لیبرال دست نوشته ای (عریضه ای) تقدیم ملک که در آن بر ایجاد نهادهای جدید جهت باز کردن نظام سیاسی و مجال مشارکت بیشتر مردم و درجه ای از لیبرالیسم سیاسی و نهادی تأکید شده بود. اصلاح طلبان مذهبی (منتقد ترین ندا علیه رژیم) آنچه را به عنوان غربی کردن کشور و تبعیت و تسلیم در قبال ایالات متحده آمریکا می پنداشتند، محکوم کرده و بر تقویت قدرت روحانیون و نقش اسلام در خط مشی حکومت اصرار ورزیدند.
خاندان سلطنتی همانند سال 1979 نسبت به فشارهای رو به رشد، با یک سیاست دو وجهی واکنش نشان داد.از یک سو سرکوب قدرتمندترین عناصر ناراضی به ویژه هدف قرار دادن معارضین اسلام گرا در اواسط تا اواخر دهه 90 را در دستور کار قرار داد. از سوی دیگر در جهت تسکین و همدلی با گروه های مختلف تلاش کرده و ژست واعتبار سیاسی قابل توجهی به آنها داد. این سیاست، صدور قانون اساسی در سال 1992 و تشکیل مجلس شورا (که جنبه مشورتی داشت) در سال بعد را شامل می گشت که گام های سمبلیک محسوب شده، ره آورد آن تغییرات اندکی بود. این استراتژی دو وجهی برای مهار فشارهای داخلی و خارجی، محدود کردن دامنه سازش و اطمینان دادن به خاندان سلطنتی جهت حفظ انحصار خود بر قدرت سیاسی تدوین و اجرا شد.

پی نوشتها :

1. در تابستان 2003، نواف العبید یک مشاور امنیتی سعودی که در ریاض کار می کند یک نظر سنجی از افکار عمومی عربستان (از 15000 نفر) به عمل آورد. در مقاله ای در ژوئن 2004 وی نوشت: در حالی که تنها 7/4 درصد از پاسخگویان از اسامه بن لادن به عنوان رهبر پشتیبانی کردند، 7/48 درصد از آنها نسبت به لحن اودید مثبتی داشتند. چگونه می شود این پاسخ ها ی متناقض را با هم سازگار نمود؟ یکی از مصاحبه شوندگان از یک استان جنوبی محافظه کار به گروه ما گفت: وقتی که ما می شنویم علیه غرب صحبت می کند، به فساد و عدم صلاحیت حکومت های عرب و رنج های مردم فلسطین اشاره می نماید. گویی انسان را به عالم خواب و رؤیا می برد. ولی در عین حال وی ادامه می دهد: زمانی که ما صحنه های کشته شدن انسان های بی گناه برای این ایدئولوژی را مشاهده می کنیم، گویی دچار کابوس می شویم. به روزنامه دیلی استار، 24 ژوئن 2004 مراجعه شود.
2. See Los Angeles Times 21 June 2004.
3. امیر عبد الله طی یک سخنرانی از طرف ملک فهد اعلام کرد: ما فرصتی را برای هر کس که به گروه های گمراه تعلق دارد و هنوز درگیر عملیات تروریستی است، فراهم آوردیم تا توبه کرده، اقرار به جرم نماید و از این تاریخ به بعد تا یک ماه دیگر داوطلبانه خود را تسلیم کند. هر کس که این کار را بکند از تعقیب مصون بوده و بر اساس قانون شریعت در رابطه با نقض حقوق شخص ثالث با او برخورد خواهد شد. به نقل از آژانس خبری سعودی، 23 ژوئن 2004.
4. در 18 ژوئن 2004، روزی که پل جانسون کشته شد، امام جماعت خانه خدا در مکه به نمازگزاران گفت: آنهایی که مسلمانان و میهمانان خارجی را کشتند، کتاب خدا و یا سنت و احادیث پیامبر را نخوانده اند و مرتکب فساد عظیم و اعمال شیطانی بسیاره شده اند. به نقل از روزنامه الوطن، 19 ژوئن 2004.
5. Unification
6. Unity
7. Agency for the Pronotion of Virtue and the Prevention of Vice.
8. اخلاف ابن عبد الوهاب- خاندان آل الشیخ- به اشغال مناصب مهم ادامه دادند. عبدالله بن محمد آل الشیخ، وزیر دادگستری است در حالی که عبدالعزیز آل الشیخ مفتی (بلند پایه ترین مقام مذهبی کشور) می باشد.
9. در حالی که اخوان هم حمایت نظامی و هم پشتیبانی ایدئولوژیک در دوره گسترش (نفوذ و قدرت) سعودی را فراهم آورد، کشمکشی طولانی میان خاندان حاکم و جنگجویان مذهبی بین سال های 1927 تا 1930 وجود داشت که با شکست اخوان پایان یافته و به تبعیت آنها از خاندان حاکم ختم گردید. اگرچه به رغم اینکه نهاد مذهبی به جایگاهی دست دوم (بعد از خاندان حاکم) نزول کرد به طوری که دیگر تصمیمات رسمی را مهر تأیید نمی زد. باز هم ا زموضع و قدرت عظیمی برخوردار بود. برای اطلاعات بیشتر به منبع زیر مراجعه شود.
J-Habib, Ibn Sauds Warriors Of Islam: The Ikhwan Of Najd And Their Role In The Creation Of the Saudi Kingdom. 1910-1930, (Leiden, 1978).
10. به لحاظ تاریخی، وهابی ها خود را «موحدین» می نامند که ارجاعی به اصول اساسی مذهبی بوده و توسط ابن عبد الوهاب در قرن هجدهم طرح گردید.
واژه وهابی که رسانه های غربی آن را به عنوان ابزاری برای تشریح قرائتی سختگیرانه یا شدید از اسلام، شهرت دادند، بخشی از گفتمان داخلی پادشاهی عربستان سعودی شده است. اگر چه این واژه بیش از حد به کار گرفته شده و عاری از محتوای تحلیلی است، اگرچه این واژه بیش از حد به کار گرفته شده و عاری از محتوای تحلیلی است ، برای توصیف گروه ها و افراد نامتجانس در فضا و زمان استفاده می گردد؛ تا جایی که به یک دیدگاه سختگیر و محافظه کارانه از اسلام نیز متمسک می شود. در واقع بسیاری از آنهایی که عموماً وهابی خوانده می شوند، در خصوص تعصبات، اجرای شعائر و اهداف سیاسی توافقی با یکدیگر ندارند.
11.عربستان سعودی در گذشته آزادی های سیاسی محدودی را شاهد بوده است . انتخابات برای دفاتر و استان های محلی (در دهه 50) در منطقه شرقیه و حجاز برگزار می شد . مطبوعات نیز از درجه بیشتری از آزادی در میانه دهه 50 برخوردار گشت . اگر چه رژیم به تدریج دامنه چنین حقوق و آزادی های سیاسی را محدود نمود .

منبع: کتاب اصلاحات سیاسی در عربستان سعودی (تأثیر بحران عراق بر تحولات سیاسی عربستان سعودی)

  نظرات ()
مطالب اخیر مقتدی صدر در عربستان به دنبال چیست؟ چالش‌های بارزانی برای استقلال اقلیم؛ بارور کردن ابرها دوای درد بی آبی و خشکسالی ایران می شود؟ «مفهوم قدرت و جایگاه آن در تئوری روابط بین الملل» نقش و جایگاه امارات عربی متحده در تحولات یمن آیا جنوب عربستان تجزیه خواهد شد؟ + تصاویر تجزیه سوریه عملا کلید خورده است 30 ویژگی کره جنوبی از نظر سریع القلم پنج سلاح روسی که چینی ها بایـد از آن بترسنـد+تصویـر ترس اعراب از ایران بوی حسادت می‌دهد
کلمات کلیدی وبلاگ ایران (۱۳۱) سوریه (٦٥) ترکیه (٥۸) امریکا (٥٢) خاورمیانه (٤٧) بحران سوریه (۳٩) سیاست خارجی (۳٥) عراق (۳۳) عربستان (٢٩) مقالات جغرافیای سیاسی (٢٥) داعش (٢٤) یمن (٢٢) ژئوپلتیک (٢٢) تحولات یمن (۱٩) مصر (۱۸) روسیه (۱۸) سیاست خارجی ایران (۱٧) اوباما (۱۳) تحولات جهان عرب (۱۳) تحولات سوریه (۱۳) قطر (۱٢) بیداری اسلامی (۱٢) کردها (۱۱) روابط بین الملل (۱٠) اردوغان (۱٠) القاعده (۱٠) سیاست (۱٠) امنیت (۱٠) انرژی (۱٠) صادرات گاز (۱٠) حوثی ها (۱٠) چین - امریکا (٩) چین (٩) قدرت نرم (٩) توافق هسته ای (۸) سیاست خارجی امریکا (۸) سلفی گری (۸) تحریم (۸) دیپلماسی (۸) جهان عرب (۸) پرونده هسته ای (٧) اعراب (٧) پاکستان (٧) لبنان (٧) نفت (٧) افغانستان (٧) عربستان سعودی (٧) اتحادیه اروپا (٧) اسلام گرایی (٧) خلیج فارس (٦) گاز (٦) اسرائیل (٦) انتخابات (٦) آفریقا (٦) تروریسم (٦) جهانی شدن (٦) اخوان المسلمین (٦) روابط ایران ترکیه (٦) انتخابات‌ (٦) خاورمیانه اسلامی (٦) آسیای مرکزی (٦) تاریخچه داعش (٦) داعش عراق (٥) داعش سوریه (٥) بندر چابهار (٥) شیعیان یمن (٥) سیاست خارجی ترکیه (٥) بهار عربی (٥) ایران عراق (٥) ایران امریکا (٥) خاورمیانه بزرگ (٥) انتخابات شورا (٥) رژیم های بین المللی (٥) امنیت ملی (٥) استراتژی (٥) جغرافیا (٥) وهابیت (٥) اروپا (٥) رسانه (٥) حزب الله (٥) دیپلماسی عمومی (٥) کردستان (٥) جنگ نرم (٥) کردستان عراق (٥) هژمونی (٤) نوری مالکی (٤) علویان (٤) شمال آفریقا (٤) مذاکرات هسته ای (٤) مرز (٤) بشار اسد (٤) انقلاب اسلامی (٤) حزب الله لبنان (٤) امارات متحده عربی (٤) اردن (٤) فلسطین (٤) بلوچستان (٤) امارات (٤) جغرافیای سیاسی (٤) اوکراین (٤) سیاست خارجی قطر (٤) علویان ترکیه (٤) کردهای سوریه (٤) گاز ایران (٤) جبهه النصره (٤) ارتش آزاد سوریه (٤) قفقاز جنوبی (٤) رقابت ایران و عربستان (٤) تبلیغات انتخابات (٤) ژئواستراتژیک (٤) نظام بین الملل (٤) افراط گرایی (٤) داعش در عراق (٤) چین اقتصاد (۳) ساختار یمن (۳) بحران عراق (۳) حوثی های یمن (۳) سیاست خارجی روسیه (۳) فدرالیزم (۳) شیوه تبلیغات انتخاباتی (۳) ژئوپلتیک گاز (۳) هدف مندی یارانه ها (۳) ژئوپلتیک ایران (۳) مدیریت بحران (۳) استراتژی ایران در عراق (۳) انقلاب های عربی (۳) چاپ تبلیغات انتخابات (۳) خاورمیانه جدید (۳) علویان سوریه (۳) حافظ نیا (۳) قطر شبکه الجزیره (۳) همکاری بین المللی (۳) یارانه (۳) خزر (۳) دموکراسی (۳) طالبان (۳) آذربایجان (۳) فرهنگ (۳) ترانزیت (۳) منافع ملی (۳) انتخابات ریاست جمهوری (۳) تحریم های بین المللی (۳) جهان اسلام (۳) شورای امنیت (۳) قفقاز (۳) خط لوله صلح (۳) حسن البنا (۳) ایران عربستان (۳) انتخابات ایران (۳) 11سپتامبر (۳) ژئواستراتژی (۳) حقوق بین الملل (۳) کریمه (٢) تبارشناسی (٢) موادمخدر (٢) بحران آب (٢) تحریم اقتصادی (٢) نفت وگاز (٢) سازه انگاری (٢) منطقه گرایی (٢) اسد (٢) شیعیان عربستان (٢) هارتلند (٢) ایران هراسی (٢) مدل مفهومی (٢) شورای همکاری خلیج فارس (٢) رئیس جمهور آمریکا (٢) حزب عدالت و توسعه (٢) بارزانی (٢) ایران هسته ای (٢) احمدی نژاد (٢) اسلام سیاسی (٢) جمهوری آذربایجان (٢) تهدید نرم (٢) پوتین (٢) غرب (٢) اسلام (٢) آمریکا (٢) لیبی (٢) مازندران (٢) حق وتو (٢) مذاکره (٢) کویت (٢) بی بی سی (٢) جمهوری اسلامی ایران (٢) آلمان (٢) روحانی (٢) سازمان ملل (٢) ارتباطات (٢) جهان سوم (٢) هویت فرهنگی (٢) بحران (٢) هویت ملی (٢) موسویان (٢) قومیت (٢) شیعیان عراق (٢) چالش های ترکیه (٢) راهبرد ترکیه در سوریه (٢) ترکیه سوریه (٢) امریکا خاورمیانه (٢) انتخابات امریکا (٢) لبنان و بحران سوریه (٢) ساختار شورای امنیت (٢) سیاست بین الملل (٢) محمد مرسی (٢) عراق جدید (٢) کردستان سوریه (٢) رشد اسلام گرایی (٢) ایران سوریه (٢) قدرت ملی (٢) تاریخ یارانه (٢) رقابت ایران و ترکیه (٢) امنیت جمهوری اسلامی ایران (٢) موضوع هسته ای ایران (٢) ترکیه وبحران سوریه (٢) آگهی انتخاباتی (٢) مشاوره تبلیغات انتخابات (٢) القاعده آفریقا (٢) چاپ آگهی انتخاباتی (٢) چاپ تراکت انتخابات (٢) انتخابات ترکیه (٢) روابط با عراق (٢) روابط ایران و ترکیه (٢) نظریه های روابط بین الملل (٢) مشاوره انتخاباتی (٢) انقلابات عربی (٢) ترکیه خاورمیانه (٢) پیمان کمپ دیوید (٢) مرزهای ایران (٢) بازار انرژی (٢) موازنه قدرت (٢) ترورریسم (٢) انر}ى هسته ای (٢) رژزیم حقوقی (٢) مقاومت و حزب الله (٢) انقلاب تونس (٢) انقلاب مصر (٢) خاورمیانه جدید (٢) علی عبدالله صالح (٢) تحولات خاورمیانه (٢) تحولات مصر (٢) ایران مصر (٢) تحریم سیاسی (٢) اسلام رادیکال (٢) رادیکالیسم اسلامی در آفریقا (٢) جایگاه قطر (٢) ترورریسم سوری (٢) اقتصاد امارات (٢) سیاست خارجی عربستان (٢) کریدور شمال- جنوب (٢) طرح توسعه شرق (٢) توسعه شرق (٢) یرنامه چهارم توسعه (٢) حکومت اقلیم کردستان (٢) ساختار قومی یمن (٢) شیعیان زیدی (٢) دولت اسلامی عراق و شام (٢) سیاست خارجی چین (٢) ایران ترکیه سوریه (٢) عبدربه منصور هادی (٢) الگوی امنیتی (٢) سلفی گری وهابی (٢) مقالات ژئوپلیتیک (٢) مقالات ژئوپلتیک (٢) گروه سلفی خراسان (٢) گروه خراسان (٢) گروه تکفیری خراسان (٢) ژنوم ژئوپلیتیک (٢) بحران یمن (٢) روابط افغانستان -پاکستان (٢) منابع گازی (٢) تبارشناسی تروریسم (٢) هیدروپلیتیک آب (٢) کنکره امریکا (٢) رودخانه مرزی (٢) داعش افغانستان (٢) دیپلماسی آبی (٢) روابط ایران روسیه (٢) الرمادی (۱) مدیریت سیاسی فضا (۱) منظقه آزاد چابهار (۱) مدل اندرسون، (۱) روابط ایران و عمان (۱) کد ژئوپلیتیک (۱) ژئوپلتیک نفت (۱) روابط ایران -اروپا (۱) عبدالرضا فرجی راد (۱) آثار توافق هسته ای بر خاورمیانه (۱) سلاح های روسی (۱) روابط روسیه چین (۱) نقش امارات در یمن (۱) باور سازی ابرها (۱) انتخایات ترکیه (۱) اسلام گرایان ترکیه (۱) نوار مرزی ایران ترکیه (۱) مسائل مرزی (۱) تجزیه استانهاس سنی عراق (۱) تحول ژئوپلیتیک (۱) ساختار ژئوپلیتیکی جهان (۱) جغرافیای سیاسی (۱) نظریه‌های ژئوپلیتیک (۱) داعش در آسیای مرکزی (۱) دولت آشتی ملی افغانستان (۱) سیاست خارجی پاکستان (۱) دموکرات ها (۱) عربستان یمن (۱) ژئواستراتژیک ایران (۱) حسن بهشتی پور (۱) تحریم های علیه ایران (۱) نیچروان بارزانی (۱) استخدام کارشناس ارشد علوم سیاسی (۱) دعوت به همکاری روابط بین الملل (۱) استخدام کارشناس ارشد روابط بین الملل (۱) استخدام ارشد روابط بین الملل (۱) افغانستان ایران (۱) سیاست خارجی افغانستان (۱) ژئوپلیتیک آب (۱) نقش ایران عربستان در یمن (۱) قدرت ملی ایران (۱) دالان شمال جنوب (۱) ژئوپلتیک بلوچستان (۱) فیمینسیم (۱) هیدرو پلیتیک (۱) مختاری،حسین (۱) عبدی،عطاءالله (۱) داعش آفریقا (۱) جریان های افراطی (۱) روابط عربستان اسرائیل (۱) تفاهم لوزان (۱) پارلمان ترکیه (۱) ارتش های جهان (۱) روسیهر (۱) گروه تروریستی خراسان (۱) ایرانیان در قزاقستان (۱) شیعیان قزاقستان (۱) آذری های قزاقستان (۱) نونس (۱) نقشه سوریه (۱) نقشه نبرد در سوریه (۱) جبهه‌های جنگ در سوریه (۱) انرژی هسته ای (۱) تروریسم سلفی- تکفیری (۱) تروریسم سلفی (۱) احزاب آذربایجان (۱) جنبش مقاومت (۱) آگهی جذب فوق لیسانس علوم سیاسی (۱) اقتصاد قطر (۱) داعش در سوریه (۱) بندربن سلطان (۱) دیپلماسی شهری (۱) اسه آن (۱) نگاه به شرق (۱) ابوبکر البغدادی (۱) کارکرد گرایی (۱) حامیان داعش (۱) تحولات عراق (۱) موصل (۱) اقتصاد یمن (۱) یمن در نگاه استراتژیک عربستان (۱) زیدی های یمن (۱) جغرافیای یمن (۱) واقعیت داعش (۱) کردهای عراق (۱) آینده کردها (۱) الحوثی ها (۱) انتخابات‌ سوریه (۱) ساختار قومی (۱) کردهای ایران (۱) انرژى هسته ای (۱) ژئوپلیتیک عراق (۱) ساختار سیاسی عمان (۱) اقتصاد عمان (۱) نفت کردستان (۱) ترکیه داعش (۱) رابطه ترکیه با داعش (۱) جنگ آب (۱) مناطق جدایی طلب اروپا (۱) جدایی طلبی (۱) کوبانی (۱) تقابل ترکیه-عربستان (۱) اختلاف ترکیه عربستان (۱) رقابت ترکیه عربستان (۱) سقوط صنعا (۱) ترانزیت گاز (۱) انصارالله (۱) موقعیت اقتصادی یمن (۱) جایگاه منطقه ای یمن (۱) روابط آمریکا روسیه (۱) تروریسم رسانه ای (۱) ریشه های بحران سوریه (۱) دوران جنگ سرد (۱) یکجانبه گرایی (۱) چندجانبه گرایی (۱) مفهوم منطقه گرایی (۱) معاهده شنگن (۱) نظریه های انقلاب (۱) انقلاب های عربی (۱) نظریه های جغرافیای سیاسی (۱) نظریه های ژئوپولیتیک (۱) منابع کنکور دکتری علوم جغرافیا ی سیاسی (۱) هارتلند جدید (۱) بهار عربی، (۱) گروه های معارض سوریه (۱) حزب سلفی نور (۱) حزب النهضه (۱) ژئواستراتژی جهانی (۱) مکیندر (۱) امنیت سیاسی (۱) روابط جهانی (۱) توافق ایران و 1+5 (۱) عمق استراتژیک (۱) عمق استراتژیک ایران (۱) روسیه سوریه (۱) سلفی گری تکفیری (۱) وهابیت تکفیری (۱) تحولات اقتصادی امارات (۱) تحریم نفتی (۱) چالش های صادرات گاز (۱) سیاست خارجی دولت نهم ودهم (۱) جبهه اسلامی سوریه (۱) اتحادیه اروپایی (۱) روند صلح (۱) فلسطین، اسرائیل (۱) روندصلح خاورمیانه (۱) جغرافیای خاورمیانه (۱) تاریخ خاورمیانه جدید (۱) مازی (۱) شیعیان مالزی (۱) بلوچستان آزاد (۱) مدل مفهومی بحران سوریه (۱) تجزیه سوریه (۱) محمد جواد ظریف (۱) مذاکرات سازش (۱) یاران رئیس جمهور (۱) گروه های ذینفوذ (۱) همگرایی، واگرایی (۱) منارعات قومی (۱) ارتش آزاد مصر (۱) بوکوحرام (۱) توسعه ملی (۱) سیاستهای امنیتی (۱) جنگ تمدنها (۱) احزاب عراق (۱) دموکراسی در عراق (۱) تحریم اقتصادی (۱) نقش اردن در سوریه (۱) اعتراضات ترکیه (۱) اسلام گرایی آفریقا (۱) امنیت ایران (۱) انتخابات تبلیغات (۱) شیوه های تبلیغات (۱) تحریم های بین النللی (۱) تحریم های بکجانبه (۱) امنیت، (۱) قفقاز شمالی (۱) روابط ایران و پاکستان (۱) انتخابات پارلمانی المان (۱) حزب سبز آلمان (۱) انقلاب یمن (۱) موج بیداری (۱) آل خلیفه (۱) قذاقی (۱) مقتدا صدر (۱) تهاجم رسانه ای (۱) قدرت سخت (۱) سونامی بیداری اسلامی (۱) جان کری (۱) مدیریت سیاسی (۱) مورگان شوستر (۱) جنبش صهیونیسم (۱) اویغورها (۱) مرزهای ایران و عراق (۱) شبکه های فارسی زبان (۱) نظریه دولت (۱) سیر تکوین دولت درایران (۱) مفهوم دولت (۱) تحول حکومت در ایران (۱) تحولات عربستان (۱) دکتر سمیعی (۱) اقوام -قومیت (۱) الیاس واحدی (۱) نظریه های ژئوپلتیک (۱) عوامل ژئوپلتیک (۱) راتزل (۱) ایران-امریکا (۱) روسیه-چین (۱) جهانی شدن فرهنگ (۱) مجتهدزاده (۱) پور پویان رضا (۱) منابع دکترای جغرافیای سیاسی (۱) ژئوپلتیک انتقادی (۱) ژئوپلتیک فراگیر (۱) ایران- روسیه (۱) جوزف نای (۱) سفیر انگلیس (۱) نهضت ملی نفت (۱) جغرافیای انتخابات (۱) ارتش روسیه (۱) امپریالیسم خبری (۱) مقالات رسانه و اینترنت (۱) ‍ژئورسانه ژئومدیا (۱) حزب الله و رفتار رسانه ای (۱) منابع ارشد جغرافیای سیاسی (۱) مبانی جغرافیا (۱) متون تخصصی جغرافیا (۱) ژئوپلتیک دوره تولد (۱) ژئوپلتیک دوره احیا (۱) ژئوپلتیک دوره افول (۱) ژئوپلتیک دوره شکوفایی (۱) ژئواستراتژِی خلیج فارس (۱) عزت اله عزتی (۱) پایگاه دریای ام الغنم (۱) پایگاه هوایی ظهران (۱) پایگاه دریایی جفیر (۱) پایگاه دریایی خضب (۱) منابع ارشد ژئوپلتیک (۱) موازنه نرم (۱) انتخابات 2012آمریکا (۱) سیاست های روسیه (۱) رئیس جمهور روسیه (۱) سیاست های روسیه سیه (۱) رسانه های یهودی (۱) اامپریاالیسم رسانه ای (۱) شبکه ماهواره (۱) الکوثی (۱) هادی تی وی (۱) شبکه جهانی اهل بیت (۱) تاریخچه بی بی سی (۱) کارمندان بی بی سی فارسی (۱) رسانه نوین (۱) رسانه های ارتباطی (۱) آثار ماهواه (۱) رسانه فارسی (۱) ایران، (۱) جهان تک قطبی (۱) خاورمیانه رمیانه (۱) کردستان ترکیه (۱) توازن قدرت (۱) تجزیه عربستان (۱) سید قطب (۱) مناقشه اعراب و اسرائیل (۱) جنبش اخوان المسلمین (۱) اخوان المسلمین آفریقا (۱) جمال عبداناصر (۱) فرار عروس قذافی (۱) همسر قذافی (۱) اویغورها باما (۱) تحولات مصر لات مصر (۱) آینده مصر (۱) ترکیه اسرائیل (۱) سیاست خاورمیانه ترکیه (۱) اهداف ترکیه (۱) اختلافات مرزی (۱) احزابرسیاسی ایران (۱) ناپایداری احزاب (۱) قدرت نظامی (۱) اخوان المسلمین سوریه (۱) نظر سنجی انتخاباتی (۱) ترکیه سیاست خارجی (۱) اعتراضات سوریه (۱) ترکیه و اعراب (۱) روابط ایران و عراق (۱) مطالعات منطقه ای (۱) ایران و عربستان (۱) انقلاب سوریه (۱) خلیج‌فارس (۱) قدرت نرم ایران (۱) اربیل (۱) انقلابات عربی و ترکیه (۱) چاپ بنر انتخابات (۱) بروشورهای انتخابات (۱) تبیلغات انتخابات (۱) چاپ آگهی (۱) طراحی آگهی انتخابات (۱) گرو های تندرو (۱) جایگاه انتخابات در ایران (۱) چاپ تبلیغات انتخاباتی (۱) چاپ انتخابات (۱) تبلیغات انتخابات مجلس (۱) تبلیغات در انتخابات (۱) شیوه های انتخاباتی (۱) تبلیغات انتخابات رسانه (۱) چاپ آگهی انتخابات (۱) هزینه تبلیغات انتخابات (۱) ایران ترکیه (۱) جریان مقاومت (۱) جبهه مقاومت (۱) ایران اعراب (۱) العراقیه (۱) کشور عمان (۱) قراردادگاز ایران پاکستان (۱) روابط فرهنگی (۱) واردات گاز ترکمنستان (۱) رقابت ایران و مصر (۱) رقایت امریکا روسیه (۱) شورای اطلاعات ملی آمریکا (۱) محمئد (۱) استراتژی ایران (۱) تغییر نظام سوریه (۱) عراق کردستان (۱) بغداد اربیل (۱) ایران ترکبه (۱) ایران ترکیه جهان عرب (۱) مشارکت‌ سیاسی‌ (۱) رای‌ و رای‌دادن‌ (۱) تبلیغات‌ انتخاباتی‌ (۱) یارانه ها در جهان سوم (۱) تاریخچه هدف مندی یارانه ها (۱) فتح اله گولن (۱) انقلاب اسلامی ایران (۱) داود اوغلو (۱) تئوری جیمزروزنا (۱) تجمیع انتخابات (۱) مشاکرت سیاسی (۱) اسلام گرایی ترکیه (۱) اهل تسنن عراق (۱) جنبش مصر (۱) انقلاب مصز (۱) تحولات لبنان (۱) شیعیان کویت (۱) انتخابات گویت (۱) بحرانهای قومی عراق (۱) ترکیه عراق (۱) میادین نفت و گاز (۱) تحدید حدود مرز (۱) خطوط مرزی (۱) چاک هاگل (۱) عهدنامه 1975 (۱) مرزایران عراق (۱) مناقشات مرزی (۱) مرزهای غربی ایران (۱) مرز عراق (۱) ترکان سین کیانگ (۱) استراتژی امریکا (۱) [ جریان های ملی گرا (۱) تحولات ایران (۱) بازیگران تحولات سوریه (۱) مخالفان آل سعود (۱) سقوط بشار اسد (۱) تاثیر ماهواره بر جوانان (۱) هژمون (۱) ارتش آزاد (۱) پیروزی اوباما (۱) ارتش عراق (۱) استراتژی چیست (۱) تاثیرات شبکه های ماهواره ای (۱) نقش مخرب شبکه های خارجی (۱) مرزهای دریایی ایران (۱) مرزهای ایران در خلیج فارس (۱) مرزهای ایران و کویت (۱) آثار بحران سوریه (۱) پیامدهای بحران سوریه (۱) فلسفه جغرافیا (۱) مسعود بارزانی (۱) موازنه منطقه ای (۱) جلال طالبانی (۱) عدالت و توسعه (۱) جنبش اسلامی (۱) صادرات نفت (۱) کردهای ترکیه (۱) سیاست ترکیه (۱) جمهوری خواهان (۱) ارتش امریکا (۱) روابط ایران و عربستان (۱) امنیت منطقه ای (۱) اصلاح شورای امنیت (۱) استراتژی امنیت (۱) انتخابات کویت (۱) پیامدهای انتخابات کویت (۱) امریکا خلیج فارس (۱) امریکا سیاست خارجی (۱) پارس جنوبی (۱) سیاست خارجی پاکستان (۱) ایران پاکستان (۱) قطر سیاست (۱) روابط خارجی قطر (۱) قطز خاورمیانه (۱) امریکا قطر (۱) پیامدهای سقوط بشار اسد (۱) سقوط اسد (۱) سقوط سوریه (۱) امنیت اسرائیل (۱) اهداف ترکیه در سوریه (۱) تئوری های روابط بین الملل (۱) رژیم های سیاسی (۱) جامعه شتاسی سیاسی (۱) تئوری های بین الملل (۱) حمیرا مشیر زاده (۱) تاریخ سوریه (۱) اقتصاد سوریه (۱) جغرافیای سوریه (۱) تحولات عربی (۱) رقابت ایران ترکیه (۱) خشکسالی (۱) نظریه (۱) ناتو (۱) جزایر سه گانه (۱) تنش زدائی (۱) دریای خزر (۱) ترکمن (۱) جغرافیای سیاسی خاورمیانه (۱) چشم انداز (۱) سکولار (۱) هیرمند (۱) تجارت آزاد (۱) قالیباف (۱) اقتصاد ایران (۱) اسلام هراسی (۱) اوپک (۱) مشارکت سیاسی (۱) ظریف (۱) شما (۱) باکو (۱) انگلستان (۱) حاکمیت (۱) سکولاریسم (۱) استراتژیک (۱) احزاب (۱) ژئوپلیتیک (۱) جرج بوش (۱) هویت (۱) تشیع (۱) تبلیغات انتخاباتی (۱) توسعه اقتصادی (۱) ارمنستان (۱) حماس (۱) بریتانیا (۱) روابط خارجی (۱) توسعه پایدار (۱) بحرین (۱) مشارکت مردمی (۱) صهیونیسم (۱) اکونومیست (۱) قانون انتخابات (۱) سوخت هسته ای (۱) مدودف (۱) کلینتون (۱) قدرت (۱) جان مک کین (۱) گردشگری (۱) رهبری (۱) توریسم (۱) هیلاری کلینتون (۱) مصدق (۱) بغداد (۱) توسعه (۱) هند (۱) بوش (۱) قزاقستان (۱) دولت (۱) مبارک (۱) سرزمین (۱) موشک (۱) مدیریت (۱) ونزوئلا (۱) مقاومت (۱) ماهواره (۱) انتخابات مجلس (۱) آب (۱) شیعیان (۱) دبی (۱) انتفاضه (۱) آذری (۱) سلام (۱) دانش (۱) علم (۱) انقلاب ایران (۱) ملی گرایی (۱) ترکمنستان (۱) عمان (۱) اومانیسم (۱) کره جنوبی (۱) آتاتورک (۱) انتخابات آمریکا (۱) علوم سیاسی (۱) ریگی (۱) هوگو چاوز (۱) گرجستان (۱) هرمنوتیک (۱) رژیم صهیونیستی (۱) منافع (۱) بی بی سی فارسی (۱) راه آهن (۱) بین الملل (۱) تاریخ اسلام (۱) مشترک المنافع (۱) رئیس جمهور (۱) چاوز (۱) واقع گرایی (۱) فرانسیس بیکن (۱) ابوموسی (۱) قیمت نفت (۱) آسیای مرکزی و قفقاز (۱) رضاشاه (۱) ایران گردی (۱) پارس جنوبی (۱) فیس بوک (۱) صدای امریکا (۱) جنگ روانی (۱) آل سعود (۱) فعالیت هسته ای (۱) ژئوپولیتیک (۱) کشف حجاب (۱) موساد (۱) رژیم حقوقی (۱) اسامه بن لادن (۱) جنگ سرد (۱) کرکوک (۱) زیباکلام (۱) قدرت نظامی ایران (۱) برخورد تمدنها (۱) سیدجمال الدین (۱) علاوی (۱) منطقه آزاد ارس (۱) جنگ یمن (۱) حسین بشیریه (۱) موقعیت ایران (۱) فرصت چالش (۱) حوادث زاهدان (۱) استراتژِی (۱) هانتیگتون (۱) مرز امنیت (۱) گزارش سازمان ملل (۱) نجران (۱) چرخه سوخت هسته ای (۱) نظم نوین جهانی (۱) مصطفی کمال آتاتورک (۱) هویت قومی (۱) شیعه ستیزی (۱) صعده (۱) تنب بزرگ (۱) ترانزیت کالا (۱) امارات متحده (۱) نظریه تربیتی (۱) مناقشه (۱) ارتش چین (۱) پیروزی در انتخابات (۱) امنیت انرژی (۱) برنامه هسته ای ایران (۱) رود ارس (۱) دولت یازدهم (۱) الشباب (۱) گرهاردشرودر (۱) الهام علی اف (۱) سیاست داخلی (۱) هانتینگتون (۱) سازمان های بین المللی (۱) بنیادگرایی (۱) سلاح شیمیایی (۱) لویی جرگه (۱) مفهوم قدرت (۱) موتلفه اسلامی (۱) المنار (۱) توییتر (۱) تقسیمات کشوری (۱) ژئواکونومی (۱) شنگن (۱) سرحد (۱) جنگ رسانه (۱)
دوستان من تنهایی خورشید بررسی استراتژیک دانش سیاست و روابط بین الملل دیپلماسی ایرانی فرارو عصرایران مرکز تحقیقات استراتژیک مرکز مطالعات وزارت امورخارجه مرکز مطالعات تاریخ معاصر مرکز مطالعات تاریخ معاصر مرکز مطالعات استراتژیک آریا پرتال زیگور طراح قالب