ایران بازگو
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ ایران بازگو
آرشیو وبلاگ
      ایران بازگو (بازگو کننده گلچینی ازاخبار ومقالات سیاسی ،فرهنگی روز ایران و جهان)
آمریکا بازیگردان اصلی بحران سوریه نویسنده: ایران بازگو - ۱۳٩۱/۱٠/٢٩

درگیریهای نظامی در سوریه همچنان ادامه دارد. نبردها در شهر حلب هنوز یکطرفه نشده با آن که ارتش سویه موفق شده است مانع از اجرای طرح سیطره نظامی مخالفان بر این شهر شود. نزدیکی حلب به مرزهای ترکیه و حمایت لجستیکی سخاوتمندانه ترکیه! از مخالفان که صدها غیر سوری ( متشکل از نیروهای القاعده ، سلفی ها و تکفیری ها ) تحت عنوان جهاد علیه دولت سوریه را در خود جای داده است تا کنون مانع از عقب نشینی کامل مخالفان مسلح از این شهر شده است. سقوط حلب یکی از بزرگترین آرزوهای حامیان مخالفان مسلح سوریه است. آمریکا ، اروپا، ترکیه و دولت های عربی مخالف نظام سوریه خواستار یکسره شدن تکلیف شهر حلب هستند تا آمال و آرزوهای آنها در تشکیل منطقه حائل و سپس تشکیل دولت انتقالی در سرزمین سوریه شکل گیرد.


ترکیه و جنگ سرد
آنچه امروز تحت عنوان جنگ سرد در خاورمیانه بر سر زبان ها افتاده است از همین سوریه آغاز شده است. در یک طرف روسیه و چین و قدرت منطقه ای ایران و نیروهای جبهه مقاومت در خاورمیانه قرار دارند و در طرف دیگر آمریکا و متحدانش که به شدت نگران طولانی شدن روند سقوط نظام سیاسی در دمشق هستند روندی که ممکن است هیچگاه تحقق پیدا نکند و این موضوع می تواند کابوسی برای غرب و هم پیمانانش باشد. اما در این میان کابوس های ترکیه از دیگر کشورهای مخالف نظام سوریه عمیق تر است ، ترکیه نگران اوضاع مرزهایش با سوریه است و این با شدت یافتن درگیری ها در مرزهای کرد نشین سوریه با ترکیه بیشتر می شود جایی که نظام سیاسی دمشق با یک نوع توافق سیاسی و نظامی موفق شد کردهای این کشور را با خود همراه و آنها را متوجه نبرد با ترکیه کند.این در حالی است که بسیاری از علوی های ترکیه معتقدند ورود دولت اردوغان روی خط سقوط دولت سوریه متاثر از نگاه طایفی و مذهبی دولت ترکیه است و این یعنی اتهام ترک ها به تشویق درگیری های طایفی در خاورمیانه است. اگر این دیدگاه در افکار عمومی ترکیه قوت بگیرد مشکلی بزرگ برای ترکیه در برابربیش از 22 میلیون علوی ترک در این کشور ایجاد می کند. از سوی دیگر تلاش بی وقفه دولت اردوغان برای ایجاد منطقه حائل در درون خاک سوریه عملا این کشور را در برابر رویارویی نظامی با ارتش سوریه قرار می دهد امری که احزاب مخالف دولت اردوغان در ترکیه به شدت با آن مخالفند و معتقدند که ترکیه پس از مواضع اخیر دولت حاکم در برابر سوریه ، ارتش دو کشور را در برابر هم قرار داده و امنیت ملی ترکیه به خطر افتاده است. این امر مخالفت های سیاسی علیه اردوغان و حزب عدالت وی را افزایش داده و موج نارضایتی از سیاست خارجی ترکیه را در داخل کشور و پارلمان شدت بخشیده است . ترکیه در جریان تحولات یکساله اخیر ارتباط زمینی مناسب خود با لبنان،اردن ، مصر و سعودی را از دست داده است و گفته می شود ده ها هزار کامیون از صدها شرکت اقتصادی، بازرگانی و کارخانجات تولیدی و صنعتی از کار بازمانده و آسیب جدی به آنها وارد شده است. اگر فرض بر این باشد که این بحران دامن ترکیه در روابطش با ایران را نیز بگیرد آنگاه ترکیه با بحرانی اقتصادی روبرو می شود که جمع کردن آن برای دولت اردوغان بسیار سخت خواهد بود به خصوص آنکه پس از دست دادن بازار سوریه و سپس در صورتی که ایران را هم از دست بدهد، بعید است راه و بازارعراق نیز برای ترکیه باز بماند.

غرب و سوریه:گلوله به جای گفتگو

طرح های سرنگونی دولت بشار اسد اکنون از قالب یک یا دو طرح گذشته است و وی ظرف یکسال و نیم اخیر ده ها طرح براندازی را پشت سر گذاشته است که بدون استثناء هر یک از آنها حمایت های آمریکا و متحدانش در خاورمیانه را به همراه داشته است. این درحالی است که غرب به رهبری امریکا پس از پایان بخشیدن به ماموریت کوفی عنان و  ناظران سازمان ملل متحد در سوریه و عدم تمدید آن در شورای امنیت،حل بحران در حوزه لابی گفتگو های سیاسی در بحران سوریه را کاملا رها و متوجه لابی جنگ داخلی علیه نظام سوریه کرده است به همین دلیل است که هیچ طرح سیاسی تا کنون نتوانسته برای حل بحران سوریه به عنوان یک راه حل موثر خودنمایی کند. سخت ترین آزمون دولت سوریه زمانی بود که مقر شورای امنیت ملی این کشور در دمشق منفجر و چهار عنصر برجسته نظام سوریه که نقشی اساسی در کنترل و مهار بحران داشتند، کشته شدند و هم زمان با آن بیش از شش هزار نیروی مسلح مخالف از سه نقطه به دمشق حمله کردند اما این عملیات در کمتر از دو روز با ترفندهای دولت و ارتش سوریه با شکست مواجه شد. پس از این شکست، نیروهای شبه نظامی مخالف نظام سوریه با تکیه بر طرح های کارشناسی کارشناسان نظامی آمریکا، انگلیس و ترکیه به سوی حلب روی آوردند تا از این شهر نقطه آغازین دولت انتقالی و سرنگونی نظام سوریه را کلید بزنند و به همین دلیل است تا ارتش سوریه  تکلیف مرزهای مشترک خود با ترکیه را روشن نکند بعید است حمله سراسری خود علیه مخالفان را سازماندهی کند ، زیرا حمایت های لجستیکی ترکیه از نیروهای مخالف از این نقاط هیچ حد و مرزی ندارد و شاید همین امر سبب شده است تا موج درگیری ها در روستاهای مرزی داخل خاک سوریه در نزدیکی مرز ترکیه شدت گرفته است.

از اعتراض های خیابانی تا نبرد مسلحانه
سرعت انتقال اعتراضات خیابانی در برخی شهرهای سوریه به حرکت های مسلحانه سازمان دهی شده این باور را یقین بخشیده است که دولت دمکرات آمریکا از روز نخست شکل گیری این اعتراضات هیچ اراده ایی برای توافق سیاسی بین مخالفین و نظام سوریه نداشته بلکه تلاش داشته است تا با سرعت غیر قابل باوری این جنبش اعتراضی را به سوی حرکت های مسلحانه سوق دهد  . از سوی دیگر امریکا هرگز خواستار استیلای سریع مخالفان نظام سوری بر دمشق نبوده بلکه با گسترش موج خشونت گرایی در این کشور امیدوار بوده است تا با آغاز جنگ فراگیر داخلی در این کشور، پرونده ارتش سوریه به شکل کامل و برای همیشه بسته شود، همان سناریویی که یکبار درعراق و یکبار در لیبی آن را تجربه کرده است. به اعتقاد آمریکا ادامه حیات ارتش کنونی سوریه تهدیدی برای امنیت اسرائیل و آمریکا در خاورمیانه تلقی می شود و پیش از تعیین تکلیف حاکمیت سیاسی کنونی و یا آینده سوریه ، تکلیف این ارتش باید یکسره شود زیرا بر خلاف ارتش های مصر و تونس، آمریکا هیچگونه سیطره  و اشرافی  بر ارتش سوریه ندارد. آمریکا از همین زاویه است که چشم خود را به هولناکترین اعمال تروریستی که توسط مخالفان در شهرهای مختلف سوریه به اجراء در می آید بسته است تا در سایه گسترش خشونت، پروژه سقوط ارتش سوریه در یک جنگ داخلی رقم بخورد.اما سوریه نیز دست آمریکا را خوانده است و با راه انداختن ارتش مردمی که از میان نیروهای داوطلب و شهروندان عادی انتخاب می شوند، بخش مهمی از عملیات داخل شهرها را به همین نیروها سپرده تا از تحلیل رفتن قدرت ارتش در یک دوره بلند مدت و فرسایشی جلوگیری کند و از قضا این طرح دولت سوریه در دمشق با نتیجه مثبت همراه بود و موفق شد با همین سیاست جلوی سقوط دمشق را گرفته و بخش های مهمی از شهر حلب را آزاد کند.

ویژگی های منحصر بفرد حرکت مخالفان
اگر به روند شکل گیری تظاهرات خیابانی دربخشی از شهرهای سوریه نگاه کنیم و شرایط کنونی این اعتراضات را با آن دوران مقایسه کنیم آنگاه به خوبی روشن می شود که چرا این حرکت به سرعت به فاز نظامی منتقل و حمایت مطلق غرب و هم پیمانانش را در منطقه به دست آورد:

1-    تنها حرکت اعتراضی در پنجاه سال اخیر در کشورهای عربی است که در کمتر از یکسال بیشترین حمایت های سیاسی بین المللی را به دست آورده است.

2-    اولین حرکت سیاسی در جهان است که درکوتاه ترین زمان ممکن از حرکت های اعتراضی مثل تظاهرات به فاز نبردهای مسلحانه انتقال یافت.

3-    اولین حرکت سیاسی در جهان است که ارتقاء سطح کیفی آن از مبارزه مسلحانه اولیه به مبارزه مسلحانه تشکیلاتی و پیشرفته ( استفاده از جنگ افزارهای پیشرفته و مدرن) در طی کمتر از شش ماه صورت گرفت.

4-    اولین حرکت اعتراضی سیاسی است که از نظر مالی در آغاز و تبدیل سریع از سیاسی به نظامی با هیچ مشکلی مواجه نشده است.

5-     سرعت کسب مشروعیت این حرکت ( در قالب شورای ملی سوریه ) در مقایسه با جنبش هایی چون جنبش ملی فلسطین ( که از دهه شصت قرن گذشته اعلام وجود کرد ) و دیگر جنبش های عربی به هیچ وجه قابل قیاس نیست و اگر قیاس کنیم مثل سرعت خرگوش در مقابل سرعت لاک پشت است.

6-    اولین حرکت اعتراضی با فراگیری حمایت بین المللی است که هنوز رهبری واحد ندارد.

7-    به جز روسیه و چین ، تمام قدرت های جهانی موثر در سیاست و تصمیم های بی المللی به شکل قاطع از این جنبش، حمایت مالی و تسلیحاتی می کنند.

8-    اولین حرکتی در جهان عرب است که  مورد حمایت اسرائیل قرار گرفته است.

9-    اولین حرکت سیاسی عربی است که مورد حمایت مستقیم دولت ترکیه از نظر لجستیکی ، سیاسی ، امنیتی و نظامی قرار گرفته است. به رغم همه ادعاهای دولت ترکیه در حمایت از مردم فلسطین و غزه، اما این دولت یکهزارم این حمایت ها را از حماس یا جهاد اسلامی یا دیگر گروهای مقاومت فلسطین نکرد.

10-    اولین حرکت سیاسی عربی است که صداهای تکفیری ها و سلفی ها در آن از همان آغاز بسیار پرطنین و پرقدرت بوده و در هر نقطه از این کشور که توانسته اند هنرنمایی های مخصوص به خود از جمله قتل های فجیع ، اعدام های دستجمعی ، جنگ های طایفه ای را دراین کشور به نمایش گذاشته اند.

همه این ها نشان می دهد آنچه به نام جنبش ملی و یا ارتش آزاد و یا شورای ملی سوریه نام گرفته است هرگز یک جنبش مستقل نیست بلکه به وسیله ای برای قدرت های بزرگ همچون آمریکا و انگلیس برای سیطره بر منطقه و تامین امنیت اسرائیل تبدیل شده اند. آمریکا در گذشته با سوریه به عنوان یکی از بازیگران اصلی خاورمیانه رفتار می کرد اما امروز کشور سوریه را به میدان بازی تبدیل کرده است به همین دلیل بسیاری از کارشناسان معتقدند که مرحله اول جنگ آمریکا با ایران در خاورمیانه آغاز شده است و مرحله دوم آغاز جنگ علیه ایران،تحمیل جنگ جدید به لبنان در قالب درگیری های طایفه ای و مذهبی است که آتش و شراره آن را نیروهای سلفی و تکفیری خواهند زد که در طول یکسال اخیر با کمک های مالی برخی  کشورهای ثروتمند عربی و حمایت سیاسی 14 مارس لبنان و سکوت امنیتی آمریکا و فرانسه در لبنان انباشته شده اند تا جبهه ای جدید علیه مقاومت اسلامی در لبنان ایجاد کنند.    

سناریوی ورود فلسطینی ها به بحران همگام با طرح سقوط دمشق
بر خلاف بسیاری از کارشناسانی که تصور می کنند طرح اشغال و سقوط دمشق پس از انفجار در مقر شورای امنیتی ملی سوریه و کشته شدن چهار شخصیت مهم سوری در این انفجار، تنها به قصد سقوط سریع نظام بشار اسد و حاکمیت مطلق مخالفان بر سوریه طراحی شده است، نویسنده معتقد است که یکی از اهداف اصلی و مهم این طرح نظامی انتقال درگیری های مسلحانه به اردوگاه های فلسطینی به خصوص یرموک در دمشق بوده است، چرا که آمریکایی ها بی میل نیستند تا سوریه را به سومالی خاورمیانه تبدیل کنند تا در قالب سیاست های " هرج و مرج های هوشمندانه " سیاست های خود را بر نظام سوریه و ارتش این کشور تحمیل کنند.

طرح سقوط دمشق از طرح سقوط لیبی کپی گرفته شده بود.درطرابلس لیبی و در حالی که نظام قذافی هنوز بر پایتخت مسلط بود، نیروی دریایی فرانسه 300 تن از نیروهای شبه نظامی لیبیایی ( به همراهی تنی چند از نیروهای کماندویی ناتو) را در طرابلس پیاده کرد. آنها موفق شدند با تبلیغات و جنگ رسانه ایی بی حد و حصر، فرار سربازان و جدایی افسران ارتش لیبی در طرابلس را جا بیاندازند تا زمینه های سقوط این شهر فراهم شود.

این طرح در دمشق با اجرایی مشابه از سه نقطه آغاز شد که اردوگاه یرموک با استقرار حدود 350 هزار فلسطینی در مرکز عملیات قرار داشت. این عملیات از مرکز فرماندهی آدانا در ترکیه در شمال غربی سوریه در حاشیه دریای مدیترانه اداره می شد.

عملیات دمشق از سه محور آغاز شد . اولی در حی المیدان در وسط شهر دمشق که قابلیت انتشار نیروها تا بازار حمیدیه و میدان المرجه در وسط دمشق را داشت و موفقیت دراین منطقه امکان حرکت به سوی پارلمان  و قصر ریاست جمهوری در مالکی را فراهم می کرد. حی المیدان در نزدیکی اردوگاه یرموک قراردارد.

دومین مکان برای آغاز عملیات فرودگاه بین المللی دمشق و جاده آن نظر به اهمیت تبلیغاتی آن بود که تا اردوگاه یرموک امتداد می یافت.

سومین محور عملیاتی منطقه التضامن بود که بین اتوبان فرودگاه دمشق و اتوبان بین المللی درعا قرار گرفته است و منتهی به اردوگاه یرموک می شود . هر سه محور عملیاتی در کنار هم قرار گرفته اند.
پیش از آن ، ارتش موسوم به آزاد سوریه در فراخوانی از فلسطین های مقیم سوریه و به خصوص دمشق در اردوگاه یرموک خواسته بود تا به حمایت از مردم سوریه و علیه نظام سیاسی سوریه  بشار اسد بپیوندند. برخی تحرکات جریان های سلفی در میان فلسطینی این شائبه را ایجاد کرده بود که اردوگاه های فلسطینی درنهایت به شکلی وارد درگیری های سوریه خواهند شد. از سوی دیگر شبه نظامیان مسلح سوری با تکیه بر موقعیت جغرافیایی اردوگاه یرموک امیدوار بودند تا در صورت شکست عملیات اشغال و سقوط دمشق ؛ نیروهای شبه نظامی مخالف به عقبه اردوگاه یرموک تکیه و ضمن فرار به این اردوگاه از حمایت لجستیک و یا درمانی آن استفاده کنند ، تصوری که در جریان  شکست عملیات دمشق رنگ واقعیت به خود گرفت که نتیجه آن وقوع درگیری های مسلحانه در این اردوگاه و کشته شدن 21 فلسطینی و زخمی شدن ده ها تن بود. این برنامه نشان داد که انتخاب موقعیت های عملیات دمشق به منظور درگیر کردن فلسطنیی ها در درگیریهای نظامی سوریه بسیار هوشمندانه از سوی کارشناسان نظامی آمریکا طراحی شده بود ، تجربه ایی که در دهه هفتاد قرن گذشته صورت گرفت و جنگ داخلی لبنان که در یک طرف آن فلسطینی ها قرار داشتند ، 17 سال ادامه یافت و آثار آن تا کنون بر پیکره مقاومت فلسطین در منطقه باقی مانده است.

در سوریه 12 اردوگاه فلسطینی وجود دارد که از جمله آنها درعا ، جرمانا ، خان دنون و لاذقیه است که بین 5000 تا 10000 نفر پناهنده دارند . حماه ، حمص ، خان الشیخ ، نیرب ، قبرالست ، سبینه و عین التل که بین 10000 تا 20000 پناهنده دارد از جمله مراکز دیگری در سوریه است که فلسطینی ها را درخود جای داه است اما بزرگترین آن اردوگاه یرموک در 8 کیلومتری دمشق است که در دل دمشق قرار گرفته است و حدود 360 هزار پناهنده فلسطنینی جمعیت دارد و مساحتش 210 هکتار است. این اردوگاه با مناطقی چون حی التضامن ، الحجرالاسود و حی المیدان که مرکز درگیری های مسلحانه اخیر در دمشق بوده است، هم مرز است و به همین دلیل امکان انتقال درگیری ها به آن بسیار آسان بوده است . رابطه فامیلی بسیاری از خانواده های دمشقی با خانواده های فلسطینی ساکن یرموک ، ارتباط عمیق تری بین سوری های ساکن دمشق و فلسطینی ها ایجاد کرده است.

دخالت بسیاری از شخصیت ها و احزاب و سازما ن های فلسطینی در سوریه، موجب شد تا فتنه انتقال درگیری ها به اردوگاه های فلسطینی در سوریه ناکام بماند اما این طرح همچنان با علاقه خاصی از سوی آمریکایی ها و کارشناسان نظامی و امنیتی ترکیه و برخی کشورهای عربی مخالف نظام سوریه در دمشق پیگیری می شود.

سه جبهه سنگین علیه نظام سوریه
در حالی که طرح جدایی چهره های برجسته نظامی و سیاسی نظام سوریه در دستور کار آمریکا و هم پیمانانش قرار دارد اما عدم استقبال از آنها پس از جدایی نشان می دهد که مخالفان دولت بشار اسد به طرح فروپاشی روانی نظام سوریه علاقه ای وافر دارند. تمام چهره های مهم نظامی و سیاسی  که تا کنون از نظام سوریه جدا شده اند چند روزی دست مایه شبکه های تلویزیونی ماهواره ای و مطبوعاتی مخالف سوریه بوده اند و دیگر از آنها هیچ خبری منتشر نشده است . براساس اطلاعات دقیق بسیاری از کارشناسان، تشکیلات امنیتی انگلیسی ها در این برنامه نقش اساسی را ایفاء می کنند و با توجه به شناخت آنها از بافت های سیاسی ، مذهبی ، دینی و طایفه ای منطقه خاورمیانه، آنها هستند که جنگ روانی گسترده علیه سوریه را هدایت می کنند. همین اطلاعات و شواهد نشان می دهد که آنچه تحت عنوان بروز تقابل های طایفی – مذهبی ( شیعه و سنی ) در خاورمیانه و به خصوص سوریه ( و نیز ) و تهدیدهای مذهبی تکفیری ها و سلفی های سنی علیه دیگر مذاهب اسلامی و از جمله شیعه شدت گرفته است تحت اداره مستقیم انگلیس است و مغز متفکر آن همان پیر فرتوت لندن است که دست دراز و دامنه داری در بروز جنگ های مذهبی از شبه قاره هند تا خاورمیانه دارد.

بر همین اساس آنچه از حملات مداوم غرب به رهبری آمریکا علیه دولت سوریه در طی یکسال اخیر شاهد بوده ایم می توان گفت اکنون سه جبهه بسیار سنگین علیه دولت سوریه گشوده شده است که آمریکا و انگلیسی ها در آن نقشی برجسته ایفاء می کنند:

جبهه نظامی: آموزش نظامی نیروهای مخالف سوریه توسط آمریکایی ها و انگلیسی ها درترکیه و آشنا نمودن شبه نظامیان سوری و غیر سوری با جنگ الکترونیک با توجه به تجربه آنها در عراق در کنار تجهیز آنها به ادوات جدید نظامی در جنگ های خیابانی و شهری، جبهه ای سنگین علیه ارتش سوریه گشوده شده است. هدف اصلی از این اقدام فرو پاشی ارتش سوریه در داخل بدون درگیری های منطقه ای توسط شبه نظامیان سوری و غیر سوری است.

جبهه مخابراتی و الکترونیک: ارائه تکنولوژی لازم به شبه نظامیان مخالفان نظام سوریه  توسط آمریکا و انگلیس ، چتر حفاظتی ماهواره های آمریکا برای مسلحین ، استفاده از امکانات الکترونیک و مخابراتی اردن ( با توجه به حاکمیت انگلیسی ها در آن ) و ترکیه، عملا کفه نبردهای مسلحانه در داخل سوریه را تغییر داده است و باعث شده است تا شبه نظامیان در داخل شهر حلب مقاومت بیشتری از خود در برابر یورش های ارتش سوریه نشان دهند.

جبهه جنگ روانی و تبلیغاتی: تمامی دستگاه های رسانه ای غرب و کشورهای عربی هم پیمان آمریکا در خاورمیانه، جبهه جنگ روانی یکطرفه ای را علیه سوریه ایجاد کرده اند که نظام سیاسی سوریه هرگز به تنهایی توانایی مقابله با آنها را در همان اندازه ندارد. قطع کردن شبکه های سوری بر روی ماهواره های غربی و عربی، دست دولت بشار اسد برای مقابله با این جنگ روانی را به شدت کوتاه کرده است. در این جبهه هر روزه با پخش برنامه های مختلف ضمن دستور به نافرمانی های نظامی در شهرها و روستاهای سوریه، دعوت به جدایی شخصیت های سیاسی ، نظامی، بازرگانان و هنرمندان به منظور فروپاشی داخلی نظام صورت می گیرد و برخی از رهبران سلفی و تکفیری های سوریه، آنها را به هجوم مسلحانه به این  و آن روستا و برخی از شهرها تحت عنوان مبارزه علیه دیگر مذاهب و از جمله شیعه دعوت می کنند.

یکی از مهمترین اهداف این جنگ روانی ارتش سوریه است .ارتش سوریه اکنون حدود 17 ماه درگیر نوعی از جنگ های مسلحانه داخلی است .همه طرف های غربی هم پیمان و حامی اسرائیل هزینه های زیادی کرده اند تا این ارتش را از درون متلاشی کنند . ارتش های مصر و تونس در جریان اعتراضات مردمی این دو کشور با هدایت آمریکا وارد در گیری ها  نشدند و طبق سیاست آمریکایی ها همچنان در دولت های جدید پس از جنبش های مردمی و به قدرت رسیدن اخوان المسلمین همچنان با تکیه بر نقش قدیمی شان در این کشورها حفظ شده اند. در آن سو به دلیل عدم تسلط آمریکا بر ارتش لیبی، این ارتش با دخالت نظامی مستقیم آمریکا و ناتو به کلی نابود شد . اما در جریان ناآرامی های یمین ارتش این کشور به دو شق تقسیم شد و بخش مهمی از توانایی خود را از دست داد این همه در حالی است که ارتش سوریه همچنان بدون آسیب جدی از نظر ساختاری یکدست باقی مانده است و این نشان می دهد ارکان اصلی ارتش تا کنون با نظام سیاسی سوریه هستند و دفاع از آن را پذیرفته و به عهده گرفته اند.

آمریکا ، امنیت اسرائیل و تجزیه خاورمیانه
یکی از آثار مهم جنگ در سوریه احتمال شکل گیری طرح تجزیه خاورمیانه است و این همان چیزی است که بسیاری از کارشناسان خاورمیانه از آن به عنوان طرح سایکس بیگو جدید یاد می کنند.

دانی ایالون معاون وزیر خارجه اسرائیل چندی پیش در سایه تحولات نظامی سوریه اظهار امیدواری کرده بود که این کشور و لبنان  به چند منطقه کوچکتر در حد استان تجزیه شوند و مناطقی با حاکمیت های مستقل بر اساس طایفه های مذهبی ( علوی ها ، شیعیان ؛ سنی ها ، دروزی ها ، مسیحی ها ، کردها )  به وجود آید. به اعتقاد ایالون تشکیل چنین حاکمیت هایی ضمن تضعیف کشورهای مخالف اسرائیل، امکان شکل گیری هم پیمان های جدید اسرائیل در خاورمیانه را نیز فراهم می کند.
سخن دانی ایالون هم بی دلیل نبود. برهان غلیون رئیس سابق شورای ملی سوریه در گفتگو با روزنامه وال استریت ژورنال در تاریخ 2/12/2011 گفت:سوریه پس از بشار اسد اگر توسط مخالفین وی اداره شود روابط خود را به شکل کامل با حزب الله و همه جنبش های مقاومت قطع و به عامل صلحی در منطقه تبدیل خواهد شد . اشاره غلیون دراین موضع صلح با اسرائیل است . این اقدام غلیون به مثابه تقدیم استوارنامه اش به آمریکایی ها بود تا دوره دوم ریاست وی بر شورای ملی سوریه تمدید شود که البته چنین هم شد.

همچنین ملک عبدالله پادشاه اردن چندی پیش در یک اظهار نظری اعلام کرد که او پیش بینی می کند که در صورت شکست دولت سوریه در دمشق و سرنگونی این نظام، نیروهای وفادار به او به مناطق ساحلی سوریه که تحت حاکمیت اکثریت علوی است، روی خواهند آورد و یک دولت علوی را در این منطقه تشکیل می دهند.

اعلام شیخ سالم الرافعی یکی از علمای اهل سنت طرابلس در خطبه های نماز عید فطر اخیر و برخی دیگر از علمای سلفی این شهر از جمله شیخ عمر بکری ( که اکثریت اهل سنت دارد) مبنی بر لزوم تشکیل شورای نظامی اهل سنت لبنان، نگرانی های عمیقی در لبنان پدید آورد. ادعای وی که در جهت مقابله با نظام سوریه و حزب الله به میان آمده بود نشان داد که روحیه گرایش به برخوردهای طایفی از سوی برخی جریان های سیاسی مشکوک در لبنان ، سوریه و منطقه خاورمیانه رو به افزایش است، روحیه ای که موج خوشحالی را در اردوگاه اسرائیل مبنی بر تشکل حاکمیت های سیاسی طایفی در خاورمیانه ایجاد کرده است.

در این بین مواضع اخیر مسعود بارزانی در منطقه خودمختار کردستان عراق که دولت مرکزی عراق را تهدید به استفتاء در خصوص جدایی کامل این منطقه از عراق کرده بود بیش از هر چیز دیگری جلب توجه می کند. این موضع زمانی اعلام شد که خودمختاری کردستان عراق از استقرار نیروهای ارتش این کشور در مرزهای مشترک با سوریه جلوگیری نمود و با استفاده از نیروهای پیشمرگ کرد، ارتش مرکزی این کشور را به رویارویی تهدید نمود. اکنون هر کس از کردستان عراق بازدید کند می داند که آنها مجلس ، دولت ، ارتش ، اطلاعات و امنیت ، فروش نفت مستقل از دولت مرکزی و درنتیجه اقتصاد مستقل ، مرزهای مستقل، ویزای مستقل و... دارند ، آنها فقط منتظر نشانه ها و چراغ سبز غربی ها و آمریکایی ها هستند تا در قالب یک اراده سیاسی کردی اعلام استقلال کنند ، جرقه هایی که مسعود بارزانی چندی پیش علیه نخست وزیر عراق نوری المالکی زد. آنها حتی بدون هماهنگی با دولت مرکزی از مخالفین سوریه حمایت می کنند تا چراغ سبز آمریکایی ها و اروپایی ها را برای جدایی از عراق زودتر بگیرند.

اجرای چنین نقشه ای در عراق عملا باعث خواهد شد تا روند جدید حرکت های طایفه ای در عراق که از مدت ها پیش آمریکا به دنبال آن بود بار دیگر تشدید شده و سایه تقسیم عراق به سه منطقه کردی نشین، سنی نشین و شیعه نشین  بر سر این کشور سنگینی کند.

همه این عوامل نشان می دهد که آمریکا با تکیه بر سیاست "هرج و مرج هوشمندانه" تلاش دارد تا نقشه های جغرافیایی جدید در خاورمیانه ترسیم کند.

آمریکا و هرج و مرج هوشمند
آمریکا که معتقد به ناآرامی های خلاق وهدفمند است از تئوری تشکیل دولت های تجزیه شده  در خاورمیانه حمایت میکند تا در کنار اختلاف های جدید طایفی - مذهبی و مرزی، اختلافات با اسرائیل به حداقل ممکن کاهش پیدا کرده و در برخی دولت های نوظهور و جدید، منجر به هم پیمانی با اسرائیل شود. به بیانی دیگر آمریکا در نقشه و اندیشه سیاسی جدید خاورمیانه به دنبال این است که وقتی اقلیت های خاورمیانه می توانند برای خود صاحب دولتی مستقل باشند پس چرا این حق از اسرائیل گرفته می شود. این بخش خطرناکترین بخش اندیشه های آمریکایی در خاورمیانه جدید است.

تجربه سودان و جدا سازی جنوب آن تحت عنوان یک دولت مسیحی که اکنون با اسرائیل ائتلاف کرده است بارقه امید امریکا برای نمونه سازی در خاورمیانه است و بر این باور است که اگر امکان تجزیه سودان به عنوان یک کشور اسلامی و تشکیل یک دولت مسیحی در جنوب آن وجود دارد پس چرا چنین تجربه ای در خاورمیانه تکرار نشود ؟ این شرایط اکنون با توجه به تحولات اخیر لیبی و تلاش برای جدا سازی غرب از شرق آن ( مناطق نفت خیز لیبی ) در ذهن آمریکایی ها و ناتو قوت گرفته است و بعید نیست در آینده ای نزدیک تحت عنوان بازگشت آرامش به این کشور چنین معادله ای به اولویت های سیاست خارجی آمریکا در شمال آفریقا تبدیل شود، جایی که روسیه همه نقاط نفوذ خود را از دست داده و تلاش دارد تا این تجربه تلخ در خاورمیانه و به شکل خاص در سوریه تکرار نشود. 

از همین دریچه است که آمریکا، سوریه را  رمز مهم تقسیم جدید خاورمیانه می داند که بر لبنان ، فلسطین ، روند صلح خاورمیانه، امنیت اسرائیل و تعیین موازنه های قدرت در این منطقه تاثیر مستقیم می گذارد که پیش در آمد آن نابودی کامل ارتش سوریه است.

دخالت نظامی و تجربه لیبی
تجربه لیبی برای آمریکایی ها و پیمان ناتو این تصور را ایجاد نموده است که آنها می توانند از دریچه اقدام نظامی مستقیم در سوریه تحت عنوان ایجاد مناطق امن برای شهروندان سوری! و یا ایجاد منطقه حائل ، برخوردی ویرانگر همچون لیبی در سوریه ایجاد و ضمن سرنگونی نظام نگرانی خود را از ناحیه ارتش سوریه برطرف کنند. در لیبی اعتراضات مردمی توسط آمریکا و اروپا مصادره شد و "بهار موسوم به بهار ناتو" ایجاد نمود تا راه سیطره مطلق غرب بر ذخائر نفتی این کشور فراهم شود، ذخائری که اکنون همچون غنائم سایکس بیگو این بار بین آمریکا،انگلیس،فرانسه و ایتالیا تقسیم شده است و دیگر فرقی نمی کند که این کشور مستقل و یکپارچه باقی بماند و یا آنکه شرق و غرب آن تقسیم شود.  

قصه دخالت آمریکا در تحولات سیاسی سوریه و تبدیل مطالبات و اعتراضات سیاسی به جنگی تمام عیار در داخل این کشور حتی موجب شده است تا صدای اعتراض مخالفان نظام سوریه را نیز در بیاورد . هیثم المناع رئیس هیات هماهنگی ملی نیروهای تغییر در خارج از سوریه  دخالت خارجی ها را آشکار و مخرب برای نیروهای مخالف نظام می داند. وی حتی مدعی شد که شدت دخالت های خارجی آن قدر وسیع است که نظام سیاسی سوریه مدعی اس به حفاظت از کشور در برابر دخالت های خارجی مشغول است.

آمریکا و ایجاد منطقه حائل در خاک سوریه
بر خلاف ادعاهای فرانسه، این کشور هیچگونه نقش استراتژیک در حل بحران سوریه ندارد. پاریس به واسطه رابطه تاریخی اش با سوریه می توانست از دایره قیمومیت آمریکا در سیاست خارجی خارج شده و نقشی موثرتر ایفاء کند اما این کشور هر چه اکنون اجراء می کند زیر چتر آمریکا است و فاقد تاثیر اساسی در بحران سوریه است و نقشی بیشتر از بنزین پاشیدن بر بحران سوریه ندارد. فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه اخیرا مدعی شده است که به بهانه امکان استفاده سلاح های شیمیایی توسط ارتش سوریه، مقدمات لازم برای دخالت نظامی خارجی در سوریه فراهم شده است و پس از این ادعا بر ایجاد منطقه حائل و تحت نظارت و اشراف سازمان ملل در سوریه تاکید کرد. این ادعای رئیس جمهور فرانسه یک ادعای غیر واقعی و حتی در حد نظریه کارشناسی نیز اعتبار ندارد و نشان می دهد که آنها خیلی از اصل موضوع فاصله دارند و در حقیقت بیانگر آن است که آنها توجیه کننده سیاست های آمریکا و دنباله روی بی چون و چرای او در خاورمیانه و به خصوص سوریه هستند. البته فرانسوی ها  هنگامی که خواستار دخالت نظامی در سوریه می شوند معنایی جز این را اراده نمی کنند که هدف آنها متناسب با هدف نهایی آمریکا فروپاشی کامل ارتش سوریه پیش از هر گونه راه حلی در این کشور است.از سوی دیگر آنها به دنبال ایجاد منطقه حائل در سوریه هستند تا دولتی موقت که مورد حمایت بین المللی قرار گیرد در این منطقه ایجاد و سپس طرح ایجاد ارتشی مستقل برای این دولت را پایه گذاری کنند و کلیه حقوق قانونی یک دولت از جمله سفارتخانه ها، حضور در محافل بین المللی همچون سازمان ملل و دیگر حقوق بین الملل را به آن واگذار کنند. اما کارگزاران سیاست خارجی فرانسه از این امر غافلند که معنای چنین اقدامی همان جنگ فراگیر خارجی علیه سوریه است. آنها دنبال بهانه ای هستند تا با حملات سراسری به این کشور تمامی قدرت های هوایی ( بالگردها و هواپیماها ) ، موشکی ، نیروی زمینی ، پایگاه های ذخایر نظامی ، پادگان های مهم و همه آنچه که در قاموس آمریکایی ها مناطق نظامی مهم تلقی می شود در ضربات هوایی و موشکی منهدم کنند تا خیال خود را از اضمحلال کامل ارتش سوریه آسوده کنند. آمریکایی ها آنقدر به ارتش سوریه بدبین هستند که حتی حاضر نیستند این ارتش به دست مخالفان نظام سوریه ( با فرض به قدرت رسیدنشان) برسد از همین رو پیش از هر راه حلی نابودی این ارتش را هدف قرار داده اند.

اما داستان به همین نقطه در سوریه ختم نخواهد شد زیرا اگر امریکایی ها و هم پیمانانش قدرت تحمیل جنگی فرسایشی را در منطقه دارند هزینه های این جنگ فرسایشی فقط متوجه سوریه و حامیانش نیست بلکه آمریکا نیز به همراه همه همراهان خود باید هزینه این روند فرسایشی را بپردازند و همین جا است که این سوال پیش می آید که آیا آمریکا با هدف نابودی قدرت نظامی سوریه می تواند همه طرف های درگیر را در جنگی فرسایشی همراه خود داشته باشد؟ آیا آمریکا تا کی می تواند با هدف تامین امنیت اسرائیل در خاورمیانه از تحقق طرحی سیاسی مرضی الطرفین در بحران سوریه جلوگیری کند؟

تحولات سیاسی و نظامی کنونی سوریه ودرگیری های داخلی آن تا مرحله وصول به یک راه حل سیاسی به مثابه چاله ای شیطانی است که اداره مطلق آن دست آمریکایی ها است، چاله ای که در آن اندیشه جنگ طایفه ای و داخلی در سوریه و لبنان، تشدید حضور شبه نظامیان سلفی و تکفیری در آن به منظور مقابله با مقاومت اسلامی توسط آمریکایی ها تدارک دیده شده است. و دست آخر این که آمریکایی ها هیچگونه خیر و برکتی برای شهروندان خاورمیانه نمی خواهند ، آنها از سال 1975 تا کنون جز جنگ و خونریزی برای خاورمیانه چیز دیگری به ارمغان نیاورده اند و امروز نیز در حالی که  دست بالای آنها در همه جنگ های خاورمیانه دیده می شود به دروغ منادی آزادی و دمکراسی در خاورمیانه و سوریه هستند.

علی منتظری ـ بیروت ـ دوم سپتامبر ۲۰۱۲

  نظرات ()
مطالب اخیر مقتدی صدر در عربستان به دنبال چیست؟ چالش‌های بارزانی برای استقلال اقلیم؛ بارور کردن ابرها دوای درد بی آبی و خشکسالی ایران می شود؟ «مفهوم قدرت و جایگاه آن در تئوری روابط بین الملل» نقش و جایگاه امارات عربی متحده در تحولات یمن آیا جنوب عربستان تجزیه خواهد شد؟ + تصاویر تجزیه سوریه عملا کلید خورده است 30 ویژگی کره جنوبی از نظر سریع القلم پنج سلاح روسی که چینی ها بایـد از آن بترسنـد+تصویـر ترس اعراب از ایران بوی حسادت می‌دهد
کلمات کلیدی وبلاگ ایران (۱۳۱) سوریه (٦٥) ترکیه (٥۸) امریکا (٥٢) خاورمیانه (٤٧) بحران سوریه (۳٩) سیاست خارجی (۳٥) عراق (۳۳) عربستان (٢٩) مقالات جغرافیای سیاسی (٢٥) داعش (٢٤) یمن (٢٢) ژئوپلتیک (٢٢) تحولات یمن (۱٩) مصر (۱۸) روسیه (۱۸) سیاست خارجی ایران (۱٧) اوباما (۱۳) تحولات جهان عرب (۱۳) تحولات سوریه (۱۳) قطر (۱٢) بیداری اسلامی (۱٢) کردها (۱۱) روابط بین الملل (۱٠) اردوغان (۱٠) القاعده (۱٠) سیاست (۱٠) امنیت (۱٠) انرژی (۱٠) صادرات گاز (۱٠) حوثی ها (۱٠) چین - امریکا (٩) چین (٩) قدرت نرم (٩) توافق هسته ای (۸) سیاست خارجی امریکا (۸) سلفی گری (۸) تحریم (۸) دیپلماسی (۸) جهان عرب (۸) پرونده هسته ای (٧) اعراب (٧) پاکستان (٧) لبنان (٧) نفت (٧) افغانستان (٧) عربستان سعودی (٧) اتحادیه اروپا (٧) اسلام گرایی (٧) خلیج فارس (٦) گاز (٦) اسرائیل (٦) انتخابات (٦) آفریقا (٦) تروریسم (٦) جهانی شدن (٦) اخوان المسلمین (٦) روابط ایران ترکیه (٦) انتخابات‌ (٦) خاورمیانه اسلامی (٦) آسیای مرکزی (٦) تاریخچه داعش (٦) داعش عراق (٥) داعش سوریه (٥) بندر چابهار (٥) شیعیان یمن (٥) سیاست خارجی ترکیه (٥) بهار عربی (٥) ایران عراق (٥) ایران امریکا (٥) خاورمیانه بزرگ (٥) انتخابات شورا (٥) رژیم های بین المللی (٥) امنیت ملی (٥) استراتژی (٥) جغرافیا (٥) وهابیت (٥) اروپا (٥) رسانه (٥) حزب الله (٥) دیپلماسی عمومی (٥) کردستان (٥) جنگ نرم (٥) کردستان عراق (٥) هژمونی (٤) نوری مالکی (٤) علویان (٤) شمال آفریقا (٤) مذاکرات هسته ای (٤) مرز (٤) بشار اسد (٤) انقلاب اسلامی (٤) حزب الله لبنان (٤) امارات متحده عربی (٤) اردن (٤) فلسطین (٤) بلوچستان (٤) امارات (٤) جغرافیای سیاسی (٤) اوکراین (٤) سیاست خارجی قطر (٤) علویان ترکیه (٤) کردهای سوریه (٤) گاز ایران (٤) جبهه النصره (٤) ارتش آزاد سوریه (٤) قفقاز جنوبی (٤) رقابت ایران و عربستان (٤) تبلیغات انتخابات (٤) ژئواستراتژیک (٤) نظام بین الملل (٤) افراط گرایی (٤) داعش در عراق (٤) چین اقتصاد (۳) ساختار یمن (۳) بحران عراق (۳) حوثی های یمن (۳) سیاست خارجی روسیه (۳) فدرالیزم (۳) شیوه تبلیغات انتخاباتی (۳) ژئوپلتیک گاز (۳) هدف مندی یارانه ها (۳) ژئوپلتیک ایران (۳) مدیریت بحران (۳) استراتژی ایران در عراق (۳) انقلاب های عربی (۳) چاپ تبلیغات انتخابات (۳) خاورمیانه جدید (۳) علویان سوریه (۳) حافظ نیا (۳) قطر شبکه الجزیره (۳) همکاری بین المللی (۳) یارانه (۳) خزر (۳) دموکراسی (۳) طالبان (۳) آذربایجان (۳) فرهنگ (۳) ترانزیت (۳) منافع ملی (۳) انتخابات ریاست جمهوری (۳) تحریم های بین المللی (۳) جهان اسلام (۳) شورای امنیت (۳) قفقاز (۳) خط لوله صلح (۳) حسن البنا (۳) ایران عربستان (۳) انتخابات ایران (۳) 11سپتامبر (۳) ژئواستراتژی (۳) حقوق بین الملل (۳) کریمه (٢) تبارشناسی (٢) موادمخدر (٢) بحران آب (٢) تحریم اقتصادی (٢) نفت وگاز (٢) سازه انگاری (٢) منطقه گرایی (٢) اسد (٢) شیعیان عربستان (٢) هارتلند (٢) ایران هراسی (٢) مدل مفهومی (٢) شورای همکاری خلیج فارس (٢) رئیس جمهور آمریکا (٢) حزب عدالت و توسعه (٢) بارزانی (٢) ایران هسته ای (٢) احمدی نژاد (٢) اسلام سیاسی (٢) جمهوری آذربایجان (٢) تهدید نرم (٢) پوتین (٢) غرب (٢) اسلام (٢) آمریکا (٢) لیبی (٢) مازندران (٢) حق وتو (٢) مذاکره (٢) کویت (٢) بی بی سی (٢) جمهوری اسلامی ایران (٢) آلمان (٢) روحانی (٢) سازمان ملل (٢) ارتباطات (٢) جهان سوم (٢) هویت فرهنگی (٢) بحران (٢) هویت ملی (٢) موسویان (٢) قومیت (٢) شیعیان عراق (٢) چالش های ترکیه (٢) راهبرد ترکیه در سوریه (٢) ترکیه سوریه (٢) امریکا خاورمیانه (٢) انتخابات امریکا (٢) لبنان و بحران سوریه (٢) ساختار شورای امنیت (٢) سیاست بین الملل (٢) محمد مرسی (٢) عراق جدید (٢) کردستان سوریه (٢) رشد اسلام گرایی (٢) ایران سوریه (٢) قدرت ملی (٢) تاریخ یارانه (٢) رقابت ایران و ترکیه (٢) امنیت جمهوری اسلامی ایران (٢) موضوع هسته ای ایران (٢) ترکیه وبحران سوریه (٢) آگهی انتخاباتی (٢) مشاوره تبلیغات انتخابات (٢) القاعده آفریقا (٢) چاپ آگهی انتخاباتی (٢) چاپ تراکت انتخابات (٢) انتخابات ترکیه (٢) روابط با عراق (٢) روابط ایران و ترکیه (٢) نظریه های روابط بین الملل (٢) مشاوره انتخاباتی (٢) انقلابات عربی (٢) ترکیه خاورمیانه (٢) پیمان کمپ دیوید (٢) مرزهای ایران (٢) بازار انرژی (٢) موازنه قدرت (٢) ترورریسم (٢) انر}ى هسته ای (٢) رژزیم حقوقی (٢) مقاومت و حزب الله (٢) انقلاب تونس (٢) انقلاب مصر (٢) خاورمیانه جدید (٢) علی عبدالله صالح (٢) تحولات خاورمیانه (٢) تحولات مصر (٢) ایران مصر (٢) تحریم سیاسی (٢) اسلام رادیکال (٢) رادیکالیسم اسلامی در آفریقا (٢) جایگاه قطر (٢) ترورریسم سوری (٢) اقتصاد امارات (٢) سیاست خارجی عربستان (٢) کریدور شمال- جنوب (٢) طرح توسعه شرق (٢) توسعه شرق (٢) یرنامه چهارم توسعه (٢) حکومت اقلیم کردستان (٢) ساختار قومی یمن (٢) شیعیان زیدی (٢) دولت اسلامی عراق و شام (٢) سیاست خارجی چین (٢) ایران ترکیه سوریه (٢) عبدربه منصور هادی (٢) الگوی امنیتی (٢) سلفی گری وهابی (٢) مقالات ژئوپلیتیک (٢) مقالات ژئوپلتیک (٢) گروه سلفی خراسان (٢) گروه خراسان (٢) گروه تکفیری خراسان (٢) ژنوم ژئوپلیتیک (٢) بحران یمن (٢) روابط افغانستان -پاکستان (٢) منابع گازی (٢) تبارشناسی تروریسم (٢) هیدروپلیتیک آب (٢) کنکره امریکا (٢) رودخانه مرزی (٢) داعش افغانستان (٢) دیپلماسی آبی (٢) روابط ایران روسیه (٢) الرمادی (۱) مدیریت سیاسی فضا (۱) منظقه آزاد چابهار (۱) مدل اندرسون، (۱) روابط ایران و عمان (۱) کد ژئوپلیتیک (۱) ژئوپلتیک نفت (۱) روابط ایران -اروپا (۱) عبدالرضا فرجی راد (۱) آثار توافق هسته ای بر خاورمیانه (۱) سلاح های روسی (۱) روابط روسیه چین (۱) نقش امارات در یمن (۱) باور سازی ابرها (۱) انتخایات ترکیه (۱) اسلام گرایان ترکیه (۱) نوار مرزی ایران ترکیه (۱) مسائل مرزی (۱) تجزیه استانهاس سنی عراق (۱) تحول ژئوپلیتیک (۱) ساختار ژئوپلیتیکی جهان (۱) جغرافیای سیاسی (۱) نظریه‌های ژئوپلیتیک (۱) داعش در آسیای مرکزی (۱) دولت آشتی ملی افغانستان (۱) سیاست خارجی پاکستان (۱) دموکرات ها (۱) عربستان یمن (۱) ژئواستراتژیک ایران (۱) حسن بهشتی پور (۱) تحریم های علیه ایران (۱) نیچروان بارزانی (۱) استخدام کارشناس ارشد علوم سیاسی (۱) دعوت به همکاری روابط بین الملل (۱) استخدام کارشناس ارشد روابط بین الملل (۱) استخدام ارشد روابط بین الملل (۱) افغانستان ایران (۱) سیاست خارجی افغانستان (۱) ژئوپلیتیک آب (۱) نقش ایران عربستان در یمن (۱) قدرت ملی ایران (۱) دالان شمال جنوب (۱) ژئوپلتیک بلوچستان (۱) فیمینسیم (۱) هیدرو پلیتیک (۱) مختاری،حسین (۱) عبدی،عطاءالله (۱) داعش آفریقا (۱) جریان های افراطی (۱) روابط عربستان اسرائیل (۱) تفاهم لوزان (۱) پارلمان ترکیه (۱) ارتش های جهان (۱) روسیهر (۱) گروه تروریستی خراسان (۱) ایرانیان در قزاقستان (۱) شیعیان قزاقستان (۱) آذری های قزاقستان (۱) نونس (۱) نقشه سوریه (۱) نقشه نبرد در سوریه (۱) جبهه‌های جنگ در سوریه (۱) انرژی هسته ای (۱) تروریسم سلفی- تکفیری (۱) تروریسم سلفی (۱) احزاب آذربایجان (۱) جنبش مقاومت (۱) آگهی جذب فوق لیسانس علوم سیاسی (۱) اقتصاد قطر (۱) داعش در سوریه (۱) بندربن سلطان (۱) دیپلماسی شهری (۱) اسه آن (۱) نگاه به شرق (۱) ابوبکر البغدادی (۱) کارکرد گرایی (۱) حامیان داعش (۱) تحولات عراق (۱) موصل (۱) اقتصاد یمن (۱) یمن در نگاه استراتژیک عربستان (۱) زیدی های یمن (۱) جغرافیای یمن (۱) واقعیت داعش (۱) کردهای عراق (۱) آینده کردها (۱) الحوثی ها (۱) انتخابات‌ سوریه (۱) ساختار قومی (۱) کردهای ایران (۱) انرژى هسته ای (۱) ژئوپلیتیک عراق (۱) ساختار سیاسی عمان (۱) اقتصاد عمان (۱) نفت کردستان (۱) ترکیه داعش (۱) رابطه ترکیه با داعش (۱) جنگ آب (۱) مناطق جدایی طلب اروپا (۱) جدایی طلبی (۱) کوبانی (۱) تقابل ترکیه-عربستان (۱) اختلاف ترکیه عربستان (۱) رقابت ترکیه عربستان (۱) سقوط صنعا (۱) ترانزیت گاز (۱) انصارالله (۱) موقعیت اقتصادی یمن (۱) جایگاه منطقه ای یمن (۱) روابط آمریکا روسیه (۱) تروریسم رسانه ای (۱) ریشه های بحران سوریه (۱) دوران جنگ سرد (۱) یکجانبه گرایی (۱) چندجانبه گرایی (۱) مفهوم منطقه گرایی (۱) معاهده شنگن (۱) نظریه های انقلاب (۱) انقلاب های عربی (۱) نظریه های جغرافیای سیاسی (۱) نظریه های ژئوپولیتیک (۱) منابع کنکور دکتری علوم جغرافیا ی سیاسی (۱) هارتلند جدید (۱) بهار عربی، (۱) گروه های معارض سوریه (۱) حزب سلفی نور (۱) حزب النهضه (۱) ژئواستراتژی جهانی (۱) مکیندر (۱) امنیت سیاسی (۱) روابط جهانی (۱) توافق ایران و 1+5 (۱) عمق استراتژیک (۱) عمق استراتژیک ایران (۱) روسیه سوریه (۱) سلفی گری تکفیری (۱) وهابیت تکفیری (۱) تحولات اقتصادی امارات (۱) تحریم نفتی (۱) چالش های صادرات گاز (۱) سیاست خارجی دولت نهم ودهم (۱) جبهه اسلامی سوریه (۱) اتحادیه اروپایی (۱) روند صلح (۱) فلسطین، اسرائیل (۱) روندصلح خاورمیانه (۱) جغرافیای خاورمیانه (۱) تاریخ خاورمیانه جدید (۱) مازی (۱) شیعیان مالزی (۱) بلوچستان آزاد (۱) مدل مفهومی بحران سوریه (۱) تجزیه سوریه (۱) محمد جواد ظریف (۱) مذاکرات سازش (۱) یاران رئیس جمهور (۱) گروه های ذینفوذ (۱) همگرایی، واگرایی (۱) منارعات قومی (۱) ارتش آزاد مصر (۱) بوکوحرام (۱) توسعه ملی (۱) سیاستهای امنیتی (۱) جنگ تمدنها (۱) احزاب عراق (۱) دموکراسی در عراق (۱) تحریم اقتصادی (۱) نقش اردن در سوریه (۱) اعتراضات ترکیه (۱) اسلام گرایی آفریقا (۱) امنیت ایران (۱) انتخابات تبلیغات (۱) شیوه های تبلیغات (۱) تحریم های بین النللی (۱) تحریم های بکجانبه (۱) امنیت، (۱) قفقاز شمالی (۱) روابط ایران و پاکستان (۱) انتخابات پارلمانی المان (۱) حزب سبز آلمان (۱) انقلاب یمن (۱) موج بیداری (۱) آل خلیفه (۱) قذاقی (۱) مقتدا صدر (۱) تهاجم رسانه ای (۱) قدرت سخت (۱) سونامی بیداری اسلامی (۱) جان کری (۱) مدیریت سیاسی (۱) مورگان شوستر (۱) جنبش صهیونیسم (۱) اویغورها (۱) مرزهای ایران و عراق (۱) شبکه های فارسی زبان (۱) نظریه دولت (۱) سیر تکوین دولت درایران (۱) مفهوم دولت (۱) تحول حکومت در ایران (۱) تحولات عربستان (۱) دکتر سمیعی (۱) اقوام -قومیت (۱) الیاس واحدی (۱) نظریه های ژئوپلتیک (۱) عوامل ژئوپلتیک (۱) راتزل (۱) ایران-امریکا (۱) روسیه-چین (۱) جهانی شدن فرهنگ (۱) مجتهدزاده (۱) پور پویان رضا (۱) منابع دکترای جغرافیای سیاسی (۱) ژئوپلتیک انتقادی (۱) ژئوپلتیک فراگیر (۱) ایران- روسیه (۱) جوزف نای (۱) سفیر انگلیس (۱) نهضت ملی نفت (۱) جغرافیای انتخابات (۱) ارتش روسیه (۱) امپریالیسم خبری (۱) مقالات رسانه و اینترنت (۱) ‍ژئورسانه ژئومدیا (۱) حزب الله و رفتار رسانه ای (۱) منابع ارشد جغرافیای سیاسی (۱) مبانی جغرافیا (۱) متون تخصصی جغرافیا (۱) ژئوپلتیک دوره تولد (۱) ژئوپلتیک دوره احیا (۱) ژئوپلتیک دوره افول (۱) ژئوپلتیک دوره شکوفایی (۱) ژئواستراتژِی خلیج فارس (۱) عزت اله عزتی (۱) پایگاه دریای ام الغنم (۱) پایگاه هوایی ظهران (۱) پایگاه دریایی جفیر (۱) پایگاه دریایی خضب (۱) منابع ارشد ژئوپلتیک (۱) موازنه نرم (۱) انتخابات 2012آمریکا (۱) سیاست های روسیه (۱) رئیس جمهور روسیه (۱) سیاست های روسیه سیه (۱) رسانه های یهودی (۱) اامپریاالیسم رسانه ای (۱) شبکه ماهواره (۱) الکوثی (۱) هادی تی وی (۱) شبکه جهانی اهل بیت (۱) تاریخچه بی بی سی (۱) کارمندان بی بی سی فارسی (۱) رسانه نوین (۱) رسانه های ارتباطی (۱) آثار ماهواه (۱) رسانه فارسی (۱) ایران، (۱) جهان تک قطبی (۱) خاورمیانه رمیانه (۱) کردستان ترکیه (۱) توازن قدرت (۱) تجزیه عربستان (۱) سید قطب (۱) مناقشه اعراب و اسرائیل (۱) جنبش اخوان المسلمین (۱) اخوان المسلمین آفریقا (۱) جمال عبداناصر (۱) فرار عروس قذافی (۱) همسر قذافی (۱) اویغورها باما (۱) تحولات مصر لات مصر (۱) آینده مصر (۱) ترکیه اسرائیل (۱) سیاست خاورمیانه ترکیه (۱) اهداف ترکیه (۱) اختلافات مرزی (۱) احزابرسیاسی ایران (۱) ناپایداری احزاب (۱) قدرت نظامی (۱) اخوان المسلمین سوریه (۱) نظر سنجی انتخاباتی (۱) ترکیه سیاست خارجی (۱) اعتراضات سوریه (۱) ترکیه و اعراب (۱) روابط ایران و عراق (۱) مطالعات منطقه ای (۱) ایران و عربستان (۱) انقلاب سوریه (۱) خلیج‌فارس (۱) قدرت نرم ایران (۱) اربیل (۱) انقلابات عربی و ترکیه (۱) چاپ بنر انتخابات (۱) بروشورهای انتخابات (۱) تبیلغات انتخابات (۱) چاپ آگهی (۱) طراحی آگهی انتخابات (۱) گرو های تندرو (۱) جایگاه انتخابات در ایران (۱) چاپ تبلیغات انتخاباتی (۱) چاپ انتخابات (۱) تبلیغات انتخابات مجلس (۱) تبلیغات در انتخابات (۱) شیوه های انتخاباتی (۱) تبلیغات انتخابات رسانه (۱) چاپ آگهی انتخابات (۱) هزینه تبلیغات انتخابات (۱) ایران ترکیه (۱) جریان مقاومت (۱) جبهه مقاومت (۱) ایران اعراب (۱) العراقیه (۱) کشور عمان (۱) قراردادگاز ایران پاکستان (۱) روابط فرهنگی (۱) واردات گاز ترکمنستان (۱) رقابت ایران و مصر (۱) رقایت امریکا روسیه (۱) شورای اطلاعات ملی آمریکا (۱) محمئد (۱) استراتژی ایران (۱) تغییر نظام سوریه (۱) عراق کردستان (۱) بغداد اربیل (۱) ایران ترکبه (۱) ایران ترکیه جهان عرب (۱) مشارکت‌ سیاسی‌ (۱) رای‌ و رای‌دادن‌ (۱) تبلیغات‌ انتخاباتی‌ (۱) یارانه ها در جهان سوم (۱) تاریخچه هدف مندی یارانه ها (۱) فتح اله گولن (۱) انقلاب اسلامی ایران (۱) داود اوغلو (۱) تئوری جیمزروزنا (۱) تجمیع انتخابات (۱) مشاکرت سیاسی (۱) اسلام گرایی ترکیه (۱) اهل تسنن عراق (۱) جنبش مصر (۱) انقلاب مصز (۱) تحولات لبنان (۱) شیعیان کویت (۱) انتخابات گویت (۱) بحرانهای قومی عراق (۱) ترکیه عراق (۱) میادین نفت و گاز (۱) تحدید حدود مرز (۱) خطوط مرزی (۱) چاک هاگل (۱) عهدنامه 1975 (۱) مرزایران عراق (۱) مناقشات مرزی (۱) مرزهای غربی ایران (۱) مرز عراق (۱) ترکان سین کیانگ (۱) استراتژی امریکا (۱) [ جریان های ملی گرا (۱) تحولات ایران (۱) بازیگران تحولات سوریه (۱) مخالفان آل سعود (۱) سقوط بشار اسد (۱) تاثیر ماهواره بر جوانان (۱) هژمون (۱) ارتش آزاد (۱) پیروزی اوباما (۱) ارتش عراق (۱) استراتژی چیست (۱) تاثیرات شبکه های ماهواره ای (۱) نقش مخرب شبکه های خارجی (۱) مرزهای دریایی ایران (۱) مرزهای ایران در خلیج فارس (۱) مرزهای ایران و کویت (۱) آثار بحران سوریه (۱) پیامدهای بحران سوریه (۱) فلسفه جغرافیا (۱) مسعود بارزانی (۱) موازنه منطقه ای (۱) جلال طالبانی (۱) عدالت و توسعه (۱) جنبش اسلامی (۱) صادرات نفت (۱) کردهای ترکیه (۱) سیاست ترکیه (۱) جمهوری خواهان (۱) ارتش امریکا (۱) روابط ایران و عربستان (۱) امنیت منطقه ای (۱) اصلاح شورای امنیت (۱) استراتژی امنیت (۱) انتخابات کویت (۱) پیامدهای انتخابات کویت (۱) امریکا خلیج فارس (۱) امریکا سیاست خارجی (۱) پارس جنوبی (۱) سیاست خارجی پاکستان (۱) ایران پاکستان (۱) قطر سیاست (۱) روابط خارجی قطر (۱) قطز خاورمیانه (۱) امریکا قطر (۱) پیامدهای سقوط بشار اسد (۱) سقوط اسد (۱) سقوط سوریه (۱) امنیت اسرائیل (۱) اهداف ترکیه در سوریه (۱) تئوری های روابط بین الملل (۱) رژیم های سیاسی (۱) جامعه شتاسی سیاسی (۱) تئوری های بین الملل (۱) حمیرا مشیر زاده (۱) تاریخ سوریه (۱) اقتصاد سوریه (۱) جغرافیای سوریه (۱) تحولات عربی (۱) رقابت ایران ترکیه (۱) خشکسالی (۱) نظریه (۱) ناتو (۱) جزایر سه گانه (۱) تنش زدائی (۱) دریای خزر (۱) ترکمن (۱) جغرافیای سیاسی خاورمیانه (۱) چشم انداز (۱) سکولار (۱) هیرمند (۱) تجارت آزاد (۱) قالیباف (۱) اقتصاد ایران (۱) اسلام هراسی (۱) اوپک (۱) مشارکت سیاسی (۱) ظریف (۱) شما (۱) باکو (۱) انگلستان (۱) حاکمیت (۱) سکولاریسم (۱) استراتژیک (۱) احزاب (۱) ژئوپلیتیک (۱) جرج بوش (۱) هویت (۱) تشیع (۱) تبلیغات انتخاباتی (۱) توسعه اقتصادی (۱) ارمنستان (۱) حماس (۱) بریتانیا (۱) روابط خارجی (۱) توسعه پایدار (۱) بحرین (۱) مشارکت مردمی (۱) صهیونیسم (۱) اکونومیست (۱) قانون انتخابات (۱) سوخت هسته ای (۱) مدودف (۱) کلینتون (۱) قدرت (۱) جان مک کین (۱) گردشگری (۱) رهبری (۱) توریسم (۱) هیلاری کلینتون (۱) مصدق (۱) بغداد (۱) توسعه (۱) هند (۱) بوش (۱) قزاقستان (۱) دولت (۱) مبارک (۱) سرزمین (۱) موشک (۱) مدیریت (۱) ونزوئلا (۱) مقاومت (۱) ماهواره (۱) انتخابات مجلس (۱) آب (۱) شیعیان (۱) دبی (۱) انتفاضه (۱) آذری (۱) سلام (۱) دانش (۱) علم (۱) انقلاب ایران (۱) ملی گرایی (۱) ترکمنستان (۱) عمان (۱) اومانیسم (۱) کره جنوبی (۱) آتاتورک (۱) انتخابات آمریکا (۱) علوم سیاسی (۱) ریگی (۱) هوگو چاوز (۱) گرجستان (۱) هرمنوتیک (۱) رژیم صهیونیستی (۱) منافع (۱) بی بی سی فارسی (۱) راه آهن (۱) بین الملل (۱) تاریخ اسلام (۱) مشترک المنافع (۱) رئیس جمهور (۱) چاوز (۱) واقع گرایی (۱) فرانسیس بیکن (۱) ابوموسی (۱) قیمت نفت (۱) آسیای مرکزی و قفقاز (۱) رضاشاه (۱) ایران گردی (۱) پارس جنوبی (۱) فیس بوک (۱) صدای امریکا (۱) جنگ روانی (۱) آل سعود (۱) فعالیت هسته ای (۱) ژئوپولیتیک (۱) کشف حجاب (۱) موساد (۱) رژیم حقوقی (۱) اسامه بن لادن (۱) جنگ سرد (۱) کرکوک (۱) زیباکلام (۱) قدرت نظامی ایران (۱) برخورد تمدنها (۱) سیدجمال الدین (۱) علاوی (۱) منطقه آزاد ارس (۱) جنگ یمن (۱) حسین بشیریه (۱) موقعیت ایران (۱) فرصت چالش (۱) حوادث زاهدان (۱) استراتژِی (۱) هانتیگتون (۱) مرز امنیت (۱) گزارش سازمان ملل (۱) نجران (۱) چرخه سوخت هسته ای (۱) نظم نوین جهانی (۱) مصطفی کمال آتاتورک (۱) هویت قومی (۱) شیعه ستیزی (۱) صعده (۱) تنب بزرگ (۱) ترانزیت کالا (۱) امارات متحده (۱) نظریه تربیتی (۱) مناقشه (۱) ارتش چین (۱) پیروزی در انتخابات (۱) امنیت انرژی (۱) برنامه هسته ای ایران (۱) رود ارس (۱) دولت یازدهم (۱) الشباب (۱) گرهاردشرودر (۱) الهام علی اف (۱) سیاست داخلی (۱) هانتینگتون (۱) سازمان های بین المللی (۱) بنیادگرایی (۱) سلاح شیمیایی (۱) لویی جرگه (۱) مفهوم قدرت (۱) موتلفه اسلامی (۱) المنار (۱) توییتر (۱) تقسیمات کشوری (۱) ژئواکونومی (۱) شنگن (۱) سرحد (۱) جنگ رسانه (۱)
دوستان من تنهایی خورشید بررسی استراتژیک دانش سیاست و روابط بین الملل دیپلماسی ایرانی فرارو عصرایران مرکز تحقیقات استراتژیک مرکز مطالعات وزارت امورخارجه مرکز مطالعات تاریخ معاصر مرکز مطالعات تاریخ معاصر مرکز مطالعات استراتژیک آریا پرتال زیگور طراح قالب