ایران بازگو
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ ایران بازگو
آرشیو وبلاگ
      ایران بازگو (بازگو کننده گلچینی ازاخبار و پژوهش های سیاسی و ژئوپلتیکی روز ایران و جهان)
ریشه‌های حمایت آمریکا از بنیادگرایی وهابیون نویسنده: ایران بازگو - ۱۳٩۱/۱٠/٦

اکثر قربانیان وهابیون شهروندان غربی نیستند بلکه افرادی هستند که از نظر نخبگان آمریکا تهدیدی برای منافع اقتصادی و ژئوپلیتیک آن ها محسوب می شوند. بسیاری از قربانیان، مسلمانان و سنی های متعادل یا شیعیان هستند.وبگاه «گلوبال ریسرچ» در مقاله ای می نویسد: همکاری آمریکا و بریتانیا در گسترش وهابیت در عربستان نقش مهمی را ایفا کرده است. بریتانیا و آمریکا ابتدا برای استفاده از نفت عربستان و سوءاستفاده از آن در مقابل دشمنان شان به این کشور نزدیک شدند و بعد بر اساس منافع مشترک دیگری چون مبارزه با کمونیسم.

* قربانیان وهابیون افراطی کسانی هستند که منافع آمریکا را تهدید می کنند

اتحاد بین آمریکا و رژیم پادشاهی عربستان سعودی به گسترش ایدئولوژی اسلام بنیادگرای سنی در تمام جهان کمک می کند. اکثر این قربانیان شهروند کشورهای غربی نیستند بلکه افرادی از کشورهایی هستند که از نظر نخبگان آمریکا تهدیدی برای منافع اقتصادی و ژئوپلتیک آن ها محسوب می شوند. بسیاری از قربانیان افراطی ها (بیشتر به آن ها وهابیون یا سلفی ها گفته می شود) در واقع مسلمان (اغلب با پیشینه ای از گرایش سیاسی چپ گرای سکولار یا ملی گرایی)، سنی های متعادل یا شیعیان مسلمان هستند. مقاله حاضر به تاریخچه بنیادگرایی وهابی و نمونه هایی از افغانستان دهه ۸۰، همچنین موقعیت کنونی در سوریه اشاره دارد. هر دوی این مثال ها نشان دهنده مسئولیت آمریکا در قبال از بین بردن جوامع پیشرفته از لحاظ اجتماعی و سکولار در جهان اسلام و کشورهای دیگر است.
آغاز وهابیت

* چه دلیلی باعث موضع وحشیانه وهابیون نسبت به شیعیان می شود؟

ایدئولوژی وهابیت به دلایلی چند، منافع آمریکا را تأمین می کند. درک سنتی و قدیمی پیروان آن از جامعه باعث می شود که هرگونه تغییری در جهت پیشرفت های اجتماعی را رد کنند. بنابراین آن ها به خوبی برای این که جنبش های جامعه گرایی، سکولار یا ملی گرایی را از سر راه بردارند، آمادگی دارند؛ چرا که سیاست استقلال طلبانه این جنبش ها تهدیدی برای برنامه ژئوپلتیک آمریکا محسوب می شود. گرچه قطعاً وهابیت نماینده اکثریت مسلمانان سنی محسوب نمی شود، مسلمانان وهابی افراطی هستند که باعث می شود موضع خشنی را نسبت به اسلام شیعیان داشته باشند.

* چه کشورهایی در منطقه هم پیمانان اصلی آمریکا هستند؟

بعد از اشغال عراق در سال ۲۰۰۳ که باعث سقوط رژیم ملی گرای سکولار صدام حسین شد، تأثیر ایران –کشوری با حاکمیت شیعه- بر این کشور بیشتر و باعث شد که تغییر مشخصی در قدرت به نفع مسلمانان شیعه در این منطقه ایجاد شود. به همین دلیل حضور شیعیان بیشتر و قدرتمندتر شد و آمریکا فعالیت هایی را در خاورمیانه در سال های اخیر آغاز کرده است که تقریباً همیشه منحصراً و مستقیماً علیه منافع شیعیان بوده است. آزادی تظاهرات شیعیان محروم در عراق، بحرین، یمن یا لبنان خلاف اراده آمریکا بوده است که هم پیمانان اصلی اش در منطقه (بعد از اسرائیل) را رژیم های سرکوبگر و گروه های تروریستی تشکیل می دهند.

در مورد سوریه، رئیس جمهور این کشور بشار اسد (یکی از متحدان ایران) و جامعه سوریان سکولار خصوصاً تنفرشان از افراطیان را اظهار می کنند. این واقعیت که اسد به اقلیت علوی تعلق دارد (گروهی افسانه ای و مذهبی و شاخه ای از اسلام شیعه) باعث می شود که او خشکه مقدسان وهابی را قبول نداشته باشد.

* بشار اسد از جمله علویان و مخالف وهابیون است

به تصویر کشیدن سوریه به عنوان کشوری که تحت حاکمیت علویان است قطعاً درست است. همان طور که «مهدی داریوش ناظم الرعایا» خاطرنشان کرد، در میان مقامات عالی رتبه سوریه که در حمله ای تروریستی در ۱۸ جولای ۲۰۱۲ کشته شدند، سنی ها و مسیحیانی هم در میان علوی ها می توان یافت.

*وهابیت اواسط قرن هجدهم پایه گذاری شد

بنابراین لازم است که پیشینه این دشمنان سکولاریسم، جامعه چندمذهبی و سیر تکامل آن را بررسی کنیم. وهابیون شامل شاخه ای از خشکه مقدسان اسلام سنی هستند و وهابیت، اواسط قرن هیجدهم، توسط «محمد ابن عبدالوهاب» متکلمی که برای جهاد و «تزکیه» اسلام تبلیغ می کرد، پایه گذاری شد. یکی از افرادی که الهام بخشش بود، «احمدبن حنبل» (۷۸۰-۸۵۵) بود که هرگونه مباحثه بین نخبگان را که باعث ایجاد اختلاف بین کلام خدا و تفسیر آن شود مردود می دانست.

* بی احترامی به شهرهای مقدس شیعیان از اعمال وهابیان تازه به حکومت رسیده بود

اگر «وهاب» با «محمدبن سعود» امیر «الدرعیه» و فرمانروای اولین کشور سعودی در ۱۷۴۴ پیمانی نمی بستند، امکان داشت او و عقایدش به تاریخ بپیوندند و فراموش شوند.

به گفته «رابرت دریفوس»، پیمان سعودی-وهابی: آغاز مبارزه ای برای کشتار و غارت در تمام عربستان بود، سپس در عسیر در جنوب عربستان و بخش هایی از یمن، و بالاخره در ریاض و حجاز. در سال ۱۸۰۲، به شهر مقدس شیعیان کربلا، واقع در عراق کنونی، حمله کردند و بیشتر جمعیت شهر را کشتند، حرم بنیان گذار مذهب شیعه را ویران کردند و اموال، سلاح ها، لباس، فرش، طلا، نقره و نسخه های گران قیمتی از قرآن را به غارت بردند.

* حتی مسیحیت و یهود هم باعث خدشه دار شدن اسلام خالص تشخیص داده شدند

(با تعریف آنان) به منظور حفظ ایمان «خالص»، تأثیرات فلسفه یونان، مسیحیت و یهودیت باید از بین می رفتند. نخبگان، هنرمندان، دانشمندان و فرمانروایان یکی بعد از دیگری دشمنانی اعلام می شدند که حق زنده ماندن نداشتند.

* چرا «آل سعود» کهن ترین شیوه زندگی را برگزید؟

این روند ادامه داشت بدون این که ذکری از این موضوع به میان بیاید که آموزه های اسلام و عقاید جاری در آن داشت به صورتی تعصب گرایانه دنبال می شد؛ در واقع، جنگ جویان وهابی برای ترویج قدیمی ترین شیوه زندگی که در فرهنگ عرب یافت می شد، می جنگیدند. در نیمه دوم قرن نوزدهم، امپراتوری بریتانیا خاندان «آل سعود» را هم پیمانانی بالقوه و مفید در تلاش برای کسب نفوذ در خاورمیانه یافت.

* بریتانیا کمک بزرگی به حکومت «آل سعود» کرد

ریاض را سلاطین «عثمانی» در ۱۸۱۸ اشغال کردند. «آل سعود» در ۱۸۲۳ دوباره قدرت را به دست گرفت ولی منطقه زیر نفوذش فقط به مرکز عربستان سعودی یعنی منطقه مرکزی «نجد» محدود شده بود که به دومین کشور سعودی موسوم است. در ۱۸۹۹، بریتانیا به «آل سعود» کمک کرد تا پایگاهی را در کشور تحت الحمایه شان «کویت» تأسیس کنند تا دوباره «ریاض» را فتح کنند، آن هم در زمانی که سلسله «الرشید» که طرفدار عثمانیان بود در آن جا حکومت می کرد.

* بریتانیا عربستان و خلیج فارس را کانالی برای اتصال هند به سوئز می دانست

در اصل، انگیزه بریتانیای کبیر برای کسب نفوذ در خاورمیانه از این دیدشان نشأت می گرفت که عربستان و خلیج فارس «کانالی است که از طریق آن هند به سوئز وصل می شود، یعنی دو پشتیبان امپراتوری اش.» منابع عظیم نفتی در دهه ۱۹۳۰ کشف شدند.

* اولین کشوری که عربستان را به رسمیت شناخت بریتانیا بود

بریتانیای کبیر اولین کشوری بود که عربستان سعودی جدید را به عنوان کشوری مستقل به رسمیت شناخت، کشوری که مرزهای کنونی اش را در ۱۹۳۲ تعیین کرد. «پیمان دوستی و درک متقابل بین حکومت پادشاهی بریتانیا و سلطان عربستان پیش از آن در سال ۱۹۲۷ امضا شده بود. الحاق اماکن مقدس مکه و مدینه به این حکومت پادشاهی که در سال ۱۹۲۴ از طریق فتح نظامی آن ها انجام شد قطعاً به تثبیت هرچه بیشتر حکومت مستبد «آل سعود» در جهان اسلام کمک کرد.

* آمریکایی ها از وهابیت حمایت می کردند چون در مقابل مخالفان برنامه های آن ها قد علم می کرد

منافع آمریکا در عربستان سعودی با رشد بالایی در همان دوران روبرو شد و معاهده ای با شرکت ملی نفت استاندارد عربستان کالیفرنیا در ۱۹۳۲ بسته شد. این اولین توافق نامه ای بود که برای همکاری با شرکت نفتی غربی بسته می شد. در سال ها و دهه های پس از آن، درآمد روبه افزایش صنعت نفت عربستان را قادر به تأسیس نهادهای مذهبی در سراسر جهان و تبلیغ برداشتی افراطی از اسلام کرد. سیل دلارهای نفتی برای برگزیدگان سعودی اهمیت ویژه ای داشت زیرا آن ها شیوه زندگی تجملاتی را برگزیده بودند و هم زمان پیمانشان را با بنیان وهابیت حفظ کرده بودند. آن ها همچنین روابط شان به مقامات آمریکا را که هم به نفت سعودی و هم به اسلام تندرو روی خوش نشان می دادند، حفظ کردند، البته در صورتی از این دو حمایت می کردند که در مقابل کسانی بایستد که مخالف پیشرفت برنامه ژئوپولتیکی آمریکا بودند.

به گفته «آلکس آلکسیوف»، کارشناس «ضدتروریستی» آمریکایی، «کمک های خارجی» که پادشاهان بر روی آن سرمایه گذاری می کردند عظیم و زیاد بود (گرچه او دخالت آمریکا در ترویج وهابیان تروریست را خاطرنشان نمی کند):

* کمک های خارجی به عربستان مشتمل بر ارقام نجومی است

بین سال های ۱۹۷۵ و ۱۹۸۷، عربستان سعودی اقرار کرد که ۴۸ میلیارد به طور کلی، یا ۴ میلیارد دلار در سال از «کمک های توسعه خارجی» خرج کرده است، رقمی که تا پایان سال ۲۰۰۲ رشدی معادل ۷۰ میلیارد دلار داشت (۲۸۱ میلیارد ریال سعودی). گزارش شده است که این ارقام برای کمک به عربستان سعودی بوده است و تقریباً به طور قطعی شامل کمک های خصوصی نمی شود که صندوق های خیرخواهانه تحت کنترل دولت توزیع می کردند. چنین ارقام حیرت آوری به روشنی با ۵ میلیون دلاری که در حساب های بانکی تروریست ها است که عربستان ادعا می کند که از زمان حادثه یازده سپتامبر بلوکه کرده در تضاد است.

* روابط آمریکا-عربستان بر اساس منافع مشترک انرژی و مبارزه با کمونیسم بوده

گزارشی که دفتر محاسبات دولت آمریکا در سپتامبر ۲۰۰۹ منتشر کرد به سابقه تاریخی روابط آمریکا-عربستان سعودی اشاره می کند:

روابط آمریکا-عربستان سعودی زمینه تاریخی طولانی مدتی دارد. دولت آمریکا و عربستان سعودی از زمان بنیان گذاری عربستان سعودی جدید و در تمام طول مدت جنگ سرد، روابطی بر اساس منافع مشترک داشتند و این منافع عبارت بود از تولید انرژی و مبارزه با کمونیستم. مثلاً، هم عربستان سعودی و هم آمریکا از حامیان اصلی مبارزه مجاهدین افغانستان علیه تهاجم شوروی در سال ۱۹۷۹ شدند.آن ایدئولوژی قدیمی که عربستان حامی اش بود، انگیزه ای شد برای هزاران جوان آشفته ذهن تا طی دهه ۱۹۸۰ در پاکستان آموزش هایی ببینند و از آنجا برای کشتن روس ها به افغانستان گسیل شوند.

* به عقیده آمریکا پایان یافتن جنگ سرد مهم تر از ظهور طالبان بود

زبیگنیف برژینسکی مشاور سابق امنیت ملی رئیس جمهور وقت، کارتر و استراتژیست ژئوپلتیکی، در مصاحبه مشهوری از سال ۱۹۹۸، آشکارا پذیرفت که هدف پنهان ورود آمریکا به جنگ بین نیروهای شوروی و مجاهدین افغانستان (۱۹۸۸-۱۹۷۹) این بود که «آمریکا جنگ ویتنامش را به اتحاد جماهیر شوروی دهد». او همچنین پذیرفت که حمایت مخفیانه آمریکا از مبارزان اسلامی در افغانستان شش ماه پیش از تجاوز شوروی به خاک افغانستان آغاز شده بود تا به این وسیله افغانستان را تله ای برای شوروی کنند که در نهایت به سقوطش بینجامد. با توجه به گفته های آقای برژینسکی، لازم نیست از هیچ کدام از این کرده ها پشیمان باشیم، حتی از اینکه آمریکا با اسلام افراط گرا متحد شد: «چه چیزی برای تاریخ دنیا بیشترین اهمیت را دارد؟ طالبان، یا سقوط امپراتوری شوروی؟ چند مسلمان برآشفته یا آزادی اروپای مرکزی و انتهای جنگ سرد؟»

* آموزش مجاهدین با کمک پاکستان و حمایت مالی عربستان صورت می گرفت

علاوه بر این، رژیم پیشین پاکستان تحت رهبری ژنرال «ضیاءالحق» که برنامه سیاسی اش «اسلامی کردن» کشور بود، در زمینه آموزش مبارزان اسلامی، از متحدان اصلی آمریکا به شمار می رفت. این آموزش ها با همکاری نزدیک سازمان سیا و سازمان اطلاعات پاکستان (آی اس آی) صورت می گرفت. تعلیمات ایدئولوژیکی کسانی که قرار بود علیه شوروی بجنگند نیز در مدرسه های مذهبی پاکستان، مدارس اسلام وهابی رادیکال)، صورت می گرفت و بودجه مالی آن را نیز عربستان سعودی تأمین می کرد. مقامات آمریکایی حمایت خود از مجاهدین را با تغییر نام آنها به مبارزان آزادی توجیه می کردند، اما متحدان اسلامی شان اصراری بر این امر نداشتند و برنامه هایی که برای افغانستان داشتند را آشکارتر بروز می دادند. نمونه آن نیز اظهارات رئیس وقت سازمان اطلاعات پاکستان «اختر عبدالرحمان شاهد» بود که به شکلی کاملاً غیردیپلماتیک گفته بود: «کابل باید در آتش بسوزد! کابل باید در آتش بسوزد!»

* آمریکا به هدفش رسید و افغانستان نگون بخت شد

برژینسکی به هدف خود رسید اما سرنوشت افغانستان دیگر برای همگان آشکار است: چندین دهه جنگ داخلی، خشونت و وحشی گری، بی سوادی، بدترین تجاوز ممکن به حقوق زنان، فقر و خشونت های فرقه ای شدید. آلودگی هایی که در نتیجه اورانیوم مصرف شده ایجاد شد که دیگر گفتن ندارد، کمپین بمباران آمریکا از اکتبر سال ۲۰۰۱ که باعث افزایش سریع در نرخ سرطان و مرگ و میر مردم شد.

آمریکا و عربستان سعودی علیه سوریه سکولار

* مداخله آمریکا در بحران سوریه به قصد منزوی کردن ایران و ضربه زدن به روسیه است

بسیاری از سناریوهای دیگری که تروریسم تحت حمایت سازمان سیا/عربستان پشت آن بود نیز در سال های پس از سقوط شوروی (مثلاً در چچن، بوسنی، لیبی و غیره) به وقوع پیوست. اخیراً نیز جامعه چندقومی و چندفرقه ای سوریه مورد تهاجم همین نیروها و همچنین رژیم های ارتجاعی شورای همکاری خلیج فارس و ترکیه قرار گرفته است. در اینجا نیز مانند جنگ افغانستان، مداخله آمریکا در بحران سوریه به قصد منزوی کردن ایران و با هدف ضربه زدن به روسیه صورت گرفته است. افراط گرایان وهابی نیز همین هدف را دنبال می کنند، همچنان که پدرانشان در قرن هجدهم کردند و با تمامی اشکال اسلام به مبارزه پرداختند.

* وهابیون افراطی به دلیل مخالفت با آراء مفتی اعظم سوریه او را کشتند

آیا به همین دلیل بود که شورشیان کوچک ترین پسر بلندپایه ترین مقام اسلامی سوریه، مفتی اعظم «احمد بدرالدین حسون» را کشتند؟ در واقع، موضع مفتی اعظم با افراط گرایی شدید وهابیت سازگاری نبود و این تضاد در مصاحبه سال گذشته با «اشپیگل» هم آشکارا نشان داده شد: «من خودم را مفتی اعظم همه ۲۳ میلیون سوری،و نه همه مسلمانان می دانم، اما من مفتی مسیحیان و حتی ملحدان نیز هستم. من مرد گفتگو هستم. کسی چه می داند، شاید روزی کسی که منکر وجود خداست استدلال هایی بیاورد که از استدلال های من بهتر باشد و من هم دست از اعتقادم بکشم. اگر هم به موضع سیاسی مخالفان حکومت علاقه مند شوم، به آن ها خواهم پیوست.

* بسیاری از سوری ها به دلیل مرگ پسر مفتی اعظم داغدار شدند

مضاف بر این، بد نیست به چند رویدادی اشاره کنیم که در روزی که این مصاحبه صورت می گرفت، اتفاق افتاد: «غروب، مفتی اعظم ملاقات های دیگری داشت؛ ملاقات هایی داشت با خانواده های مسیحی و مسلمان که برای تسلیت گفتن به او آمده بودند. شب که شد، باید بار دیگر همسرش را دلداری می داد که به دلیل مرگ «سریه» به شدت داغدار بود. او کوچک ترین پسر از پنج پسر این خانواده بود، و تنها پسری که هنوز در خانه و با آن ها زندگی می کرد. هم کلاسی های «سریه»، چهار هفته پس از مرگ او، سر قبرش شب زنده داری داشتند و دعا می خواندند. آرامگاه این مرد جوان در حیاط مسجدی ساده است. شیخ حسون هر روز به این مکان مغموم سر می زند.»

* عربستان فرهنگ بمب گذاری انتحاری را در سوریه تقویت می کند

البته این تصویر هیچ سنخیتی با تصویری که رسانه های غربی از اسلام گرایان بنیادگرا به نمایش می گذارد ندارد. عربستان سعودی این فرهنگ را تقویت هم می کند و می توان از فیلم ویدئویی زننده ای که در وبگاه یوتیوب گذاشته شده هم همین نتیجه را گرفت. این فیلم موحش، پدری را در جده نشان می دهد که پسرش را می فروشد تا او را به عنوان بمب گذار انتحاری به سوریه ببرند. حتی اگر بخواهیم اعتبار و حقیقی بودن این فیلم را زیر سؤال ببریم هم باز نمی توانیم بمب گذاری های انتحاری سوریه را انکار کنیم.

نتیجه گیری

* اسلام گرایان افراطی ابزار دست امپریالیست های آمریکایی قرار می گیرند

مطمئناً دین اسلام به اندازه دین مسیحیت یا یهودیت دنیا را تهدید نمی کند. با این حال، برخی سرمایه داران افراطی هستند که از مذهب استفاده و سوءاستفاده می کنند تا تنفر خود از مخالفان را توجیه کنند و اقدامات مستبدانه آنها را باید تحت عنوان اقدامات فاشیستی طبقه بندی کرد. تلاش های آنها برای تخریب منطق، پیشرفت و آرمان های انسانی باعث می شود بهترین ابزار در دست احزاب امپریالیستی جنگ طلب در دولت آمریکا شوند تا به اهداف خود برای تغییر رژیم در کشورها برسند و برنامه های استعماری خود را پیاده کنند.

 
گلوبال ریسرچ
منبع:
  نظرات ()
مطالب اخیر گردشگران ایرانی ترکیه را ساختند، اما... مناقشه در دریای چین جنوبی انحصار مذاکرات به برجام اشتباه بود به حاشیه راندن ایران از تحولات سوریه آیا "چین" رهبر آینده جهان است؟! سیری در انتخابات مجلس و تقسیمات سیاسی شهرستان ملکان از مشروطه تا کنون 5 تهدید راهبردی ژئوپلیتیک انرژی ایران اردوغان به این 3 دلیل این روزها به شدت ضدایران شده است 5 دلیل سفر ناگهانی و اعلام نشده وزیر خارجه عربستان به عراق بررسی اهمیت ژئواکونومیک و ژئوپلیتیک طرح اتصال دریای کاسپین به آب های جنوب
کلمات کلیدی وبلاگ ایران (۱٧٢) ترکیه (۸۳) سوریه (٧٥) امریکا (٦٥) خاورمیانه (٦۳) عربستان (٥٧) بحران سوریه (٤٧) داعش (٤٤) روسیه (٤٢) عراق (٤٢) سیاست خارجی (۳٦) ژئوپلتیک (۳٠) سیاست خارجی ایران (٢٩) مقالات جغرافیای سیاسی (٢٩) یمن (٢٥) مصر (٢٢) چین (٢٠) تحولات یمن (۱٩) اردوغان (۱۸) اوباما (۱٧) سیاست خارجی عربستان (۱٧) پاکستان (۱٦) سیاست خارجی ترکیه (۱٦) تحولات سوریه (۱٤) افغانستان (۱٤) کردها (۱٤) ایران عربستان (۱٤) کردستان عراق (۱٤) روابط بین الملل (۱۳) امنیت (۱۳) قطر (۱۳) القاعده (۱۳) صادرات گاز (۱۳) تحولات جهان عرب (۱۳) رقابت ایران و عربستان (۱٢) نفت (۱٢) عربستان سعودی (۱٢) بیداری اسلامی (۱٢) توافق هسته ای (۱۱) اتحادیه اروپا (۱۱) دیپلماسی (۱۱) ژئوپلیتیک (۱۱) انرژی (۱۱) سیاست (۱٠) تحریم (۱٠) سیاست خارجی امریکا (۱٠) روابط ایران ترکیه (۱٠) حوثی ها (۱٠) عبدالرضا فرجی راد (۱٠) ایران امریکا (٩) چین - امریکا (٩) قدرت نرم (٩) اعراب (٩) تروریسم (۸) سلفی گری (۸) هند (۸) جهانی شدن (۸) جمهوری آذربایجان (۸) کردستان (۸) اسلام گرایی (۸) آسیای مرکزی (۸) جهان عرب (۸) حکومت اقلیم کردستان (۸) هیدروپلیتیک آب (۸) سیاست خارجی روسیه (۸) روابط ایران روسیه (٧) بندر چابهار (٧) خلیج فارس (٧) آذربایجان (٧) گاز (٧) اروپا (٧) لبنان (٧) انتخابات (٧) پرونده هسته ای (٧) استراتژی (٦) آفریقا (٦) اسرائیل (٦) پوتین (٦) وهابیت (٦) جغرافیای سیاسی (٦) اخوان المسلمین (٦) بارزانی (٦) بحران آب (٦) نظام بین الملل (٦) ایران عراق (٦) بهار عربی (٦) قفقاز جنوبی (٦) تاریخچه داعش (٦) داعش عراق (٦) داعش سوریه (٦) سیاست خارجی چین (٦) انتخابات‌ (٦) خاورمیانه اسلامی (٦) گاز ایران (٦) خاورمیانه بزرگ (٥) انتخابات شورا (٥) بحران عراق (٥) مقالات ژئوپلیتیک (٥) روابط روسیه ترکیه (٥) سیاست خارجی هند (٥) رژیم های بین المللی (٥) تبلیغات انتخابات (٥) ژئوپلتیک ایران (٥) نظم نوین جهانی (٥) شیعیان یمن (٥) انتخابات ایران (٥) جنگ نرم (٥) دیپلماسی عمومی (٥) خط لوله صلح (٥) امنیت ملی (٥) ترانزیت (٥) حزب الله لبنان (٥) حزب الله (٥) فلسطین (٥) رسانه (٥) جغرافیا (٥) بلوچستان (٤) روابط خارجی (٤) اوکراین (٤) ارمنستان (٤) اسلام (٤) امارات (٤) طالبان (٤) انقلاب اسلامی (٤) تحریم های بین المللی (٤) منافع ملی (٤) امارات متحده عربی (٤) مرز (٤) اردن (٤) جهان اسلام (٤) بحران (٤) اقتصاد سیاسی (٤) بشار اسد (٤) حقوق بین الملل (٤) هژمونی (٤) مذاکرات هسته ای (٤) علویان (٤) شمال آفریقا (٤) نوری مالکی (٤) ژئواستراتژیک (٤) ایران مصر (٤) کردهای سوریه (٤) حافظ نیا (٤) سیاست خارجی قطر (٤) ارتش آزاد سوریه (٤) نظریه های روابط بین الملل (٤) مشاوره انتخاباتی (٤) ایران چین (٤) علویان ترکیه (٤) افراط گرایی (٤) ژئوپلیتیک آب (٤) دیپلماسی آبی (٤) نظم جدید جهانی (٤) جنگ آب (٤) داعش در عراق (٤) ایران سوریه (٤) جبهه النصره (٤) ژئوپلتیک گاز (٤) فدرالیزم (۳) شیوه تبلیغات انتخاباتی (۳) چاپ تبلیغات انتخابات (۳) خاورمیانه جدید (۳) چین اقتصاد (۳) ساختار یمن (۳) حوثی های یمن (۳) مقالات ژئوپلتیک (۳) روابط افغانستان -پاکستان (۳) ژنوم ژئوپلیتیک (۳) رودخانه مرزی (۳) روابط ترکیه عراق (۳) رقابت های ژئوپلیتیکی و (۳) رقابت نفتی (۳) روابط ایران و عمان (۳) برجام (۳) کریدور شمال جنوب (۳) دریای جنوبی چین (۳) ایران هند (۳) مدیریت بحران (۳) انتخابات ترکیه (۳) انقلاب های عربی (۳) استراتژی ایران در عراق (۳) روابط ایران و عربستان (۳) ژئواکونومیک (۳) شهرستان ملکان (۳) قطر شبکه الجزیره (۳) انتخابات امریکا (۳) سیاست خارجی پاکستان (۳) همکاری بین المللی (۳) راهبرد ترکیه در سوریه (۳) علویان سوریه (۳) هدف مندی یارانه ها (۳) ایران هراسی (۳) شیعیان عربستان (۳) حسن البنا (۳) ترامپ (۳) 11سپتامبر (۳) ژئواستراتژی (۳) شورای همکاری خلیج فارس (۳) بریتانیا (۳) ملکان (۳) ترکمنستان (۳) عمان (۳) قره باغ (۳) شورای امنیت (۳) قفقاز (۳) انتخابات ریاست جمهوری (۳) دموکراسی (۳) کلینتون (۳) فرهنگ (۳) یارانه (۳) ظریف (۳) موسویان (۳) خزر (۳) ژاپن (۳) توریسم (٢) روحانی (٢) سنگاپور (٢) تبلیغات انتخاباتی (٢) سازمان ملل (٢) فرانسه (٢) ارتباطات (٢) قومیت (٢) هویت ملی (٢) ناتو (٢) مقام معظم رهبری (٢) حماس (٢) جهان سوم (٢) اوپک (٢) غرب (٢) آذری (٢) آمریکا (٢) لیبی (٢) مازندران (٢) بی بی سی (٢) جمهوری اسلامی ایران (٢) قزاقستان (٢) آلمان (٢) گردشگری (٢) حق وتو (٢) مذاکره (٢) کویت (٢) اسلام سیاسی (٢) گرجستان (٢) احمدی نژاد (٢) ایران هسته ای (٢) قیمت نفت (٢) تهدید نرم (٢) تنش زدائی (٢) دریای خزر (٢) هویت فرهنگی (٢) واقع گرایی (٢) حزب عدالت و توسعه (٢) کنفدراسیون (٢) رئیس جمهور آمریکا (٢) کریمه (٢) نفت وگاز (٢) بازدارندگی (٢) تحریم اقتصادی (٢) سازه انگاری (٢) منطقه گرایی (٢) موادمخدر (٢) فدرالیسم (٢) تبارشناسی (٢) هانتینگتون (٢) اسد (٢) مدل مفهومی (٢) منطقه آزاد ارس (٢) برخورد تمدنها (٢) عزت اله عزتی (٢) رژزیم حقوقی (٢) هارتلند (٢) موقعیت ایران (٢) استراتژِی (٢) انر}ى هسته ای (٢) انقلاب تونس (٢) انقلاب مصر (٢) خاورمیانه جدید (٢) علی عبدالله صالح (٢) تحولات خاورمیانه (٢) تحولات مصر (٢) ترورریسم (٢) ملک سلمان (٢) مقاومت و حزب الله (٢) موازنه قدرت (٢) رشد اسلام گرایی (٢) ایران ترکیه سوریه (٢) ایران ترکبه (٢) رقابت ایران و ترکیه (٢) ترکیه سوریه (٢) ساختار شورای امنیت (٢) امریکا خاورمیانه (٢) چالش های ترکیه (٢) تئوری های روابط بین الملل (٢) صادرات نفت (٢) سیاست بین الملل (٢) لبنان و بحران سوریه (٢) مرزهای دریایی ایران (٢) عراق جدید (٢) کردستان سوریه (٢) محمد مرسی (٢) امنیت منطقه ای (٢) شیعیان عراق (٢) جغرافیای ملکان (٢) روابط ایران و ترکیه (٢) کردهای ترکیه (٢) انقلابات عربی (٢) ترکیه خاورمیانه (٢) روابط با عراق (٢) مرزهای ایران (٢) بازار انرژی (٢) پیمان کمپ دیوید (٢) جزایر چین جنوبی (٢) روابط هند و پاکستان (٢) سدسازی ترکیه (٢) خط لوله تاپی (٢) گروه تکفیری خراسان (٢) پسا تحریم (٢) کد ژئوپلیتیک (٢) داعش افغانستان (٢) روابط ایران امریکا (٢) دولت سازی (٢) ملت سازی (٢) القاعده یمن (٢) پسابرجام (٢) جغرافیای سیاسی (٢) افغانستان ایران (٢) هیدرو پلیتیک (٢) گروه سلفی خراسان (٢) گروه خراسان (٢) یرنامه چهارم توسعه (٢) ترکیه داعش (٢) تبارشناسی تروریسم (٢) کریدور شمال- جنوب (٢) طرح توسعه شرق (٢) توسعه شرق (٢) منابع گازی (٢) بحران یمن (٢) جریان های افراطی (٢) کنکره امریکا (٢) ساختار قومی یمن (٢) شیعیان زیدی (٢) ساختار سیاسی عمان (٢) تروریسم سلفی (٢) الگوی امنیتی (٢) سلفی گری وهابی (٢) امنیت جمهوری اسلامی ایران (٢) موضوع هسته ای ایران (٢) رقایت امریکا روسیه (٢) تاریخ یارانه (٢) ترکیه وبحران سوریه (٢) بازیگران تحولات سوریه (٢) تحدید حدود مرز (٢) چاپ آگهی انتخاباتی (٢) چاپ تراکت انتخابات (٢) آگهی انتخاباتی (٢) مشاوره تبلیغات انتخابات (٢) داود اوغلو (٢) سیاست خارجی روسیه (٢) کشور عمان (٢) قدرت ملی (٢) ایران اعراب (٢) القاعده آفریقا (٢) گرو های تندرو (٢) عبدربه منصور هادی (٢) دولت اسلامی عراق و شام (٢) اقتصاد امارات (٢) ترورریسم سوری (٢) تجزیه سوریه (٢) تحریم سیاسی (٢) جایگاه قطر (٢) اسلام رادیکال (٢) رادیکالیسم اسلامی در آفریقا (٢) اس 300 (۱) امنیت ایران (۱) نقش اردن در سوریه (۱) ماهیت اقتصاد سیاسی بین‌الملل (۱) اعتراضات ترکیه (۱) اسلام گرایی آفریقا (۱) تحریم های بین النللی (۱) تحریم های بکجانبه (۱) امنیت، (۱) قفقاز شمالی (۱) روابط ایران و پاکستان (۱) انتخابات پارلمانی المان (۱) حزب سبز آلمان (۱) محمد جواد ظریف (۱) مذاکرات سازش (۱) یاران رئیس جمهور (۱) گروه های ذینفوذ (۱) همگرایی، واگرایی (۱) منارعات قومی (۱) ارتش آزاد مصر (۱) بوکوحرام (۱) توسعه ملی (۱) سیاستهای امنیتی (۱) جنگ تمدنها (۱) احزاب عراق (۱) دموکراسی در عراق (۱) تحریم اقتصادی (۱) امنیت سیاسی (۱) جوک قومیتی (۱) روابط جهانی (۱) توافق ایران و 1+5 (۱) عمق استراتژیک (۱) عمق استراتژیک ایران (۱) روسیه سوریه (۱) انتخابات تبلیغات (۱) شیوه های تبلیغات (۱) سلفی گری تکفیری (۱) وهابیت تکفیری (۱) تحولات اقتصادی امارات (۱) تحریم نفتی (۱) چالش های صادرات گاز (۱) سیاست خارجی دولت نهم ودهم (۱) جبهه اسلامی سوریه (۱) اتحادیه اروپایی (۱) روند صلح (۱) فلسطین، اسرائیل (۱) روندصلح خاورمیانه (۱) جغرافیای خاورمیانه (۱) تاریخ خاورمیانه جدید (۱) مازی (۱) شیعیان مالزی (۱) بلوچستان آزاد (۱) شورای روابط خارجی اروپا (۱) مدل مفهومی بحران سوریه (۱) اقتصاد ترکیه (۱) العراقیه (۱) تئوری جیمزروزنا (۱) قراردادگاز ایران پاکستان (۱) روابط فرهنگی (۱) واردات گاز ترکمنستان (۱) رقابت ایران و مصر (۱) جایگاه انتخابات در ایران (۱) چاپ تبلیغات انتخاباتی (۱) چاپ انتخابات (۱) چاپ بنر انتخابات (۱) بروشورهای انتخابات (۱) تبیلغات انتخابات (۱) چاپ آگهی (۱) طراحی آگهی انتخابات (۱) تبلیغات انتخابات مجلس (۱) تبلیغات در انتخابات (۱) شیوه های انتخاباتی (۱) غلامحسن حیدری (۱) تبلیغات انتخابات رسانه (۱) چاپ آگهی انتخابات (۱) هزینه تبلیغات انتخابات (۱) خطوط مرزی (۱) چاک هاگل (۱) عهدنامه 1975 (۱) مرزایران عراق (۱) مناقشات مرزی (۱) مرزهای غربی ایران (۱) مرز عراق (۱) ترکان سین کیانگ (۱) استراتژی امریکا (۱) [ جریان های ملی گرا (۱) تحولات ایران (۱) مخالفان آل سعود (۱) تجمیع انتخابات (۱) مشاکرت سیاسی (۱) مشارکت‌ سیاسی‌ (۱) رای‌ و رای‌دادن‌ (۱) تبلیغات‌ انتخاباتی‌ (۱) ایران ترکیه (۱) جریان مقاومت (۱) جبهه مقاومت (۱) یارانه ها در جهان سوم (۱) تاریخچه هدف مندی یارانه ها (۱) فتح اله گولن (۱) انقلاب اسلامی ایران (۱) شورای اطلاعات ملی آمریکا (۱) محمئد (۱) استراتژی ایران (۱) تغییر نظام سوریه (۱) ایرانیان در قزاقستان (۱) شیعیان قزاقستان (۱) آذری های قزاقستان (۱) نونس (۱) نقشه سوریه (۱) نقشه نبرد در سوریه (۱) جبهه‌های جنگ در سوریه (۱) انرژی هسته ای (۱) تروریسم سلفی- تکفیری (۱) احزاب آذربایجان (۱) جنبش مقاومت (۱) شمال عراق (۱) آگهی جذب فوق لیسانس علوم سیاسی (۱) اقتصاد قطر (۱) بندربن سلطان (۱) دیپلماسی شهری (۱) اسه آن (۱) نگاه به شرق (۱) تروریسم رسانه ای (۱) ریشه های بحران سوریه (۱) دوران جنگ سرد (۱) یکجانبه گرایی (۱) چندجانبه گرایی (۱) مفهوم منطقه گرایی (۱) معاهده شنگن (۱) نظریه های انقلاب (۱) انقلاب های عربی (۱) نظریه های جغرافیای سیاسی (۱) نظریه های ژئوپولیتیک (۱) منابع کنکور دکتری علوم جغرافیا ی سیاسی (۱) هارتلند جدید (۱) بهار عربی، (۱) گروه های معارض سوریه (۱) حزب سلفی نور (۱) حزب النهضه (۱) ژئواستراتژی جهانی (۱) مکیندر (۱) اقتصاد عمان (۱) نفت کردستان (۱) ژئوپلیتیک عراق (۱) ساختار قومی (۱) کردهای ایران (۱) انرژى هسته ای (۱) مناطق جدایی طلب اروپا (۱) جدایی طلبی (۱) کوبانی (۱) تقابل ترکیه-عربستان (۱) اختلاف ترکیه عربستان (۱) رقابت ترکیه عربستان (۱) سقوط صنعا (۱) زیدی های یمن (۱) جغرافیای یمن (۱) واقعیت داعش (۱) کردهای عراق (۱) آینده کردها (۱) الحوثی ها (۱) انتخابات‌ سوریه (۱) ابوبکر البغدادی (۱) کارکرد گرایی (۱) داعش در سوریه (۱) حامیان داعش (۱) موصل (۱) اقتصاد یمن (۱) یمن در نگاه استراتژیک عربستان (۱) حسن بهشتی پور (۱) تحریم های علیه ایران (۱) نیچروان بارزانی (۱) استخدام کارشناس ارشد علوم سیاسی (۱) دعوت به همکاری روابط بین الملل (۱) استخدام کارشناس ارشد روابط بین الملل (۱) استخدام ارشد روابط بین الملل (۱) روابط عربستان اسرائیل (۱) تفاهم لوزان (۱) داعش آفریقا (۱) مدیریت سیاسی فضا (۱) منظقه آزاد چابهار (۱) قدرت ملی ایران (۱) دالان شمال جنوب (۱) ژئوپلتیک بلوچستان (۱) فیمینسیم (۱) ترانزیت گاز (۱) نقش ایران عربستان در یمن (۱) رابطه ترکیه با داعش (۱) انصارالله (۱) موقعیت اقتصادی یمن (۱) جایگاه منطقه ای یمن (۱) روابط آمریکا روسیه (۱) ایران ژاپن (۱) گروه تروریستی خراسان (۱) مختاری،حسین (۱) عبدی،عطاءالله (۱) سیاست خارجی افغانستان (۱) الرمادی (۱) پارلمان ترکیه (۱) ارتش های جهان (۱) روسیهر (۱) نظریه‌های ژئوپلیتیک (۱) داعش در آسیای مرکزی (۱) دولت آشتی ملی افغانستان (۱) سیاست خارجی پاکستان (۱) دموکرات ها (۱) عربستان یمن (۱) ژئواستراتژیک ایران (۱) انتخایات ترکیه (۱) اسلام گرایان ترکیه (۱) محمد ابن عبدالوهاب (۱) نوار مرزی ایران ترکیه (۱) مسائل مرزی (۱) تجزیه استانهاس سنی عراق (۱) تحول ژئوپلیتیک (۱) ساختار ژئوپلیتیکی جهان (۱) ضدژئوپلیتیک (۱) ژئوپلیتیک مقاومت (۱) سایکس-پیکو (۱) کیومرث یزدان پناه (۱) نوروپلیتیک (۱) بحران خاورمیانه (۱) روابط پاکستان افغانستان (۱) تحولات سیاسی ترکیه (۱) پایگاه هوایی روسیه (۱) شی جین‌پینگ (۱) سیاست خارجی فرانسه (۱) اختلاف مصر و عربستان (۱) مصر عربستان (۱) اقلیت های قومی ترکیه (۱) اقلیت های زبانی ترکیه (۱) اقلیت های دینی ترکیه (۱) جریان های وهابی (۱) الگوهای اسلام گرایی (۱) نظریه های روابط بین الملل ریه های (۱) بازدارندگی استراتژیک (۱) مدل های دولت-ملت (۱) دولت-ملت سازی (۱) رهیافت اسلامی ایرانی (۱) روابط چین بریتانیا (۱) دولت-ملت (۱) دولت -ملت سازی (۱) عربستان روسیه (۱) بازاریابی انتخابات (۱) کمپین انتخاباتی (۱) برنامه‌ریزی تبلیغاتی (۱) اهداف روسیه در سوریه (۱) مناطق آزاد ترکیه (۱) ژئوپلتیک مقاومت اسلامی (۱) بنیان‌های ژئواستراتژیک (۱) آثار توافق هسته ای بر خاورمیانه (۱) سلاح های روسی (۱) روابط روسیه چین (۱) نقش امارات در یمن (۱) جنبش گوران (۱) مدل اندرسون، (۱) روابط ایران -اروپا (۱) ژئوپلتیک نفت (۱) کریدورهای ترانزیتی (۱) بندرچابهار (۱) کریدورهای بین المللی (۱) کریدورشرق- غرب (۱) موقعیت ترانزیتی ایران (۱) داعش در پاکستان (۱) کشورهای دو سه دولتی (۱) انتخابات مجلس (۱) 13نوامبر پاریس (۱) انفجارهای پاریس (۱) حمله داعش به پاریس (۱) حملات تروریستی پاریس (۱) راهبرد نظامی ژاپن (۱) اهمیت هیدروپلیتیکی ایران (۱) روابط ترکیه عربستان (۱) روابط اعراب ترکیه (۱) روابط ترکیه با اعراب (۱) ژئوپلتیک اروپا (۱) روسیه اوکراین (۱) اندیشه سیاسی اهل سنت (۱) خلافت از دیدگاه اهل سنت (۱) مبانی اندیشه سیاسی (۱) بازارهای منطقه ای گاز (۱) قتصاد سیاسی بین الملل (۱) نو واقع گرایی (۱) رسول حاج احمدی (۱) حسین اژدر (۱) فدراسیون و کنفدراسیون (۱) ژئوپلیتیک فضای مجازی (۱) روسیه آذربایجان (۱) راهبرد ژئوپلتیک (۱) ژئوپلیتیک انرژی (۱) تقسیملت سیاسی ملکان (۱) هژمونی چین (۱) جایگاه جهانی چین (۱) جایگاه منطقه ای ایران (۱) دریای چین جنوبی (۱) روابط هند وعربستان (۱) روابط عربستان وهند (۱) بحران کشمیر (۱) هند کشمیر (۱) پاکستان کشمیر (۱) جنگ ترکیبی (۱) استراتژِی آناکوندا (۱) جنگ هیبریدی (۱) ایران پاکستان (۱) سیاست خارجی مصر (۱) روابط ایران و هند (۱) طرح انتقال آب به دریاچه ارومیه (۱) تونل انتقال آب به دریاچه ارومیه (۱) سیاست خارجی ژاپن (۱) تاریخ ملکان (۱) دجله و فرات (۱) حق آبه (۱) شهر ملکان (۱) اکولوژی سیاسی (۱) جغرافیای سیاسی شهر (۱) آبراه خزر روسیه (۱) منازعات دریایی (۱) اختلافات دریایی (۱) اقلیم در ژئوپلتیک (۱) ژئوپلیتیک خاورمیانه (۱) قانون مناطق دریایی (۱) گوادر (۱) صلح کردها (۱) پیمان شانگهای (۱) تاثیر خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (۱) سیاست خارجه ایران و عراق (۱) سیاست خارجی عراق (۱) اقوام عراق (۱) بازارنفت (۱) روابط عربستان امریکا (۱) سیاست خارجی قزاقستان (۱) چین -افغانستان (۱) روسیه اتحادیه اروپا (۱) هند پاکستان (۱) جهان تک قطبی (۱) جنبش صهیونیسم (۱) خاورمیانه رمیانه (۱) کردستان ترکیه (۱) توازن قدرت (۱) انقلابات عربی و ترکیه (۱) انقلاب سوریه (۱) جنگ اطلاعاتی (۱) خلیج‌فارس (۱) قدرت نرم ایران (۱) اربیل (۱) روابط ایران و عراق (۱) مطالعات منطقه ای (۱) ایران و عربستان (۱) ترکیه اسرائیل (۱) سیاست خاورمیانه ترکیه (۱) اهداف ترکیه (۱) اعتراضات سوریه (۱) ترکیه و اعراب (۱) ترکیه سیاست خارجی (۱) اختلافات مرزی (۱) احزابرسیاسی ایران (۱) ناپایداری احزاب (۱) قدرت نظامی (۱) انتقال آب (۱) جنگ نفتی (۱) نظر سنجی انتخاباتی (۱) اخوان المسلمین سوریه (۱) سیاست ترکیه (۱) گردشگری ترکیه (۱) نظام بین المللی (۱) جمهوری خواهان (۱) ارتش امریکا (۱) فلسفه جغرافیا (۱) مسعود بارزانی (۱) موازنه منطقه ای (۱) جلال طالبانی (۱) عدالت و توسعه (۱) جنبش اسلامی (۱) نظم منطقه ای (۱) سقوط بشار اسد (۱) محورمقاومت (۱) تاثیر ماهواره بر جوانان (۱) هژمون (۱) ارتش آزاد (۱) پیروزی اوباما (۱) ارتش عراق (۱) مرزهای ایران در خلیج فارس (۱) مرزهای ایران و کویت (۱) آثار بحران سوریه (۱) پیامدهای بحران سوریه (۱) ژئوکالچر (۱) استراتژی چیست (۱) تاثیرات شبکه های ماهواره ای (۱) نقش مخرب شبکه های خارجی (۱) انتخابات کویت (۱) پیامدهای انتخابات کویت (۱) امریکا خلیج فارس (۱) امریکا سیاست خارجی (۱) پارس جنوبی (۱) ایران پاکستان (۱) قطر سیاست (۱) روابط خارجی قطر (۱) قطز خاورمیانه (۱) امریکا قطر (۱) رژیم های سیاسی (۱) جامعه شتاسی سیاسی (۱) تئوری های بین الملل (۱) حمیرا مشیر زاده (۱) تاریخ سوریه (۱) اقتصاد سوریه (۱) جغرافیای سوریه (۱) تحولات عربی (۱) رقابت ایران ترکیه (۱) اصلاح شورای امنیت (۱) استراتژی امنیت (۱) پیامدهای سقوط بشار اسد (۱) سقوط اسد (۱) سقوط سوریه (۱) عراق کردستان (۱) بغداد اربیل (۱) ایران ترکیه جهان عرب (۱) امنیت اسرائیل (۱) اهداف ترکیه در سوریه (۱) اسلام گرایی ترکیه (۱) اهل تسنن عراق (۱) جنبش مصر (۱) انقلاب مصز (۱) تحولات لبنان (۱) شیعیان کویت (۱) انتخابات گویت (۱) بحرانهای قومی عراق (۱) ترکیه عراق (۱) میادین نفت و گاز (۱) موازنه نرم (۱) انتخابات 2012آمریکا (۱) سیاست های روسیه (۱) رئیس جمهور روسیه (۱) سیاست های روسیه سیه (۱) رسانه های یهودی (۱) اامپریاالیسم رسانه ای (۱) شبکه ماهواره (۱) الکوثی (۱) هادی تی وی (۱) شبکه جهانی اهل بیت (۱) تاریخچه بی بی سی (۱) کارمندان بی بی سی فارسی (۱) رسانه نوین (۱) رسانه های ارتباطی (۱) آثار ماهواه (۱) رسانه فارسی (۱) ایران، (۱) انقلاب یمن (۱) موج بیداری (۱) آل خلیفه (۱) قذاقی (۱) تهاجم رسانه ای (۱) قدرت سخت (۱) سونامی بیداری اسلامی (۱) ریزگردها (۱) تجزیه عربستان (۱) سید قطب (۱) مناقشه اعراب و اسرائیل (۱) جنبش اخوان المسلمین (۱) اخوان المسلمین آفریقا (۱) جمال عبداناصر (۱) فرار عروس قذافی (۱) همسر قذافی (۱) اویغورها باما (۱) تحولات مصر لات مصر (۱) آینده مصر (۱) ترک ها (۱) جان کری (۱) مدیریت سیاسی (۱) ساختارگرایی (۱) مورگان شوستر (۱) امپریالیسم خبری (۱) مقالات رسانه و اینترنت (۱) ‍ژئورسانه ژئومدیا (۱) حزب الله و رفتار رسانه ای (۱) ایران- روسیه (۱) جوزف نای (۱) سفیر انگلیس (۱) نهضت ملی نفت (۱) جغرافیای انتخابات (۱) ارتش روسیه (۱) میادین مشترک (۱) برساخت گرایی (۱) اویغورها (۱) مرزهای ایران و عراق (۱) شبکه های فارسی زبان (۱) نظریه دولت (۱) سیر تکوین دولت درایران (۱) مفهوم دولت (۱) تحول حکومت در ایران (۱) تحولات عربستان (۱) ایران-امریکا (۱) روسیه-چین (۱) فرصت چالش (۱) حوادث زاهدان (۱) دکتر سمیعی (۱) اقوام -قومیت (۱) الیاس واحدی (۱) نظریه های ژئوپلتیک (۱) عوامل ژئوپلتیک (۱) راتزل (۱) پایگاه دریای ام الغنم (۱) پایگاه هوایی ظهران (۱) پایگاه دریایی جفیر (۱) پایگاه دریایی خضب (۱) منابع ارشد ژئوپلتیک (۱) مجتهدزاده (۱) پور پویان رضا (۱) منابع دکترای جغرافیای سیاسی (۱) ژئوپلتیک انتقادی (۱) ژئوپلتیک فراگیر (۱) منابع ارشد جغرافیای سیاسی (۱) مبانی جغرافیا (۱) متون تخصصی جغرافیا (۱) ژئوپلتیک دوره تولد (۱) ژئوپلتیک دوره احیا (۱) ژئوپلتیک دوره افول (۱) ژئوپلتیک دوره شکوفایی (۱) ژئواستراتژِی خلیج فارس (۱) سیدجمال الدین (۱) ایران اروپا (۱) علاوی (۱) هانتیگتون (۱) مرز امنیت (۱) گزارش سازمان ملل (۱) جنگ یمن (۱) حسین بشیریه (۱) قدرت نظامی ایران (۱) نجران (۱) چرخه سوخت هسته ای (۱) جهانی شدن فرهنگ (۱) الوین تافلر (۱) مصطفی کمال آتاتورک (۱) هویت قومی (۱) شیعه ستیزی (۱) صعده (۱) جنگ داخلی (۱) تنب بزرگ (۱) ترانزیت کالا (۱) پراگماتیسم (۱) امارات متحده (۱) نظریه تربیتی (۱) مناقشه (۱) ارتش چین (۱) سازمان های بین المللی (۱) جنگ رسانه (۱) بنیادگرایی (۱) سلاح شیمیایی (۱) لویی جرگه (۱) مفهوم قدرت (۱) سیاست داخلی (۱) دولت یازدهم (۱) الشباب (۱) آذری ها (۱) بیابان زایی (۱) گرهاردشرودر (۱) الهام علی اف (۱) نواندیشی دینی (۱) برنامه هسته ای ایران (۱) پیروزی در انتخابات (۱) امنیت انرژی (۱) رود ارس (۱) احسان شریعتی (۱) موتلفه اسلامی (۱) المنار (۱) توییتر (۱) تقسیمات کشوری (۱) ژئواکونومی (۱) شنگن (۱) چابهار (۱) سرحد (۱) جهانی سازی (۱) موساد (۱) رژیم حقوقی (۱) فعالیت هسته ای (۱) ژئوپولیتیک (۱) جنگ سرد (۱) فرانسیس بیکن (۱) آلاسکا (۱) کشمیر (۱) ابوموسی (۱) اسامه بن لادن (۱) زیباکلام (۱) اقتصاد جهانی (۱) ترکمن (۱) جغرافیای سیاسی خاورمیانه (۱) چشم انداز (۱) ملی گرایی (۱) آینده پژوهی (۱) مشترک المنافع (۱) اومانیسم (۱) کره جنوبی (۱) آتاتورک (۱) انتخابات آمریکا (۱) فدراسیون (۱) علوم سیاسی (۱) احمد بن حنبل (۱) ریگی (۱) هوگو چاوز (۱) آسیای مرکزی و قفقاز (۱) رضاشاه (۱) چاوز (۱) ایران گردی (۱) راه آهن (۱) بین الملل (۱) پ ک ک (۱) پارس جنوبی (۱) فیس بوک (۱) صدای امریکا (۱) جنگ روانی (۱) آل سعود (۱) تاریخ اسلام (۱) هرمنوتیک (۱) هاشمی رفسنجانی (۱) رئیس جمهور (۱) رژیم صهیونیستی (۱) منافع (۱) بی بی سی فارسی (۱) جان مک کین (۱) ابن تیمیه (۱) دریاچه ارومیه (۱) رهبری (۱) هیلاری کلینتون (۱) ارتش (۱) مصدق (۱) بغداد (۱) دولت (۱) حج (۱) مبارک (۱) سرزمین (۱) توسعه (۱) موشک (۱) مدیریت (۱) ونزوئلا (۱) مقاومت (۱) دبی (۱) شریعتی (۱) بوش (۱) سلام (۱) انتفاضه (۱) شیعیان (۱) دانش (۱) علم (۱) انقلاب ایران (۱) ماهواره (۱) انتخابات مجلس (۱) مشارکت سیاسی (۱) قالیباف (۱) اقتصاد ایران (۱) عبدالله شهبازی (۱) اسلام هراسی (۱) سکولار (۱) هیرمند (۱) تجارت آزاد (۱) جزایر سه گانه (۱) منازعه (۱) نظریه (۱) شما (۱) باکو (۱) انگلستان (۱) حاکمیت (۱) سکولاریسم (۱) استراتژیک (۱) توسعه پایدار (۱) بحرین (۱) حمل و نقل (۱) مشارکت مردمی (۱) صهیونیسم (۱) اکونومیست (۱) قانون انتخابات (۱) سوخت هسته ای (۱) ویلیام جیمز (۱) تنگه هرمز (۱) توسعه اقتصادی (۱) تشیع (۱) احزاب (۱) هویت (۱)
دوستان من اسلام تایمز العالم الوقت انتخاب انجمن ژئوپلیتیک ایران انجمن علوم سیاسی اندیشکده روابط بین الملل ایراس ایران بالکان بولتن پرس تی وی پژوهشکده مطالعات راهبردی تابناک ترکیه TRT خبر آنلاین خبرگزاری آران نیوز خبرگزاری ایرنا خبرگزاری ایسنا خبرگزاری ترند خبرگزاری تسنیم خبرگزاری فارس خبرگزاری مشرق دفتر مطالعات سیاسی وزارت امور خارجه دیپلماسی ایرانی روز نو ژئوپلیتیک ایرانی عصرایران فرارو فصلنامه مطالعات راهبردی کرد پرس مرکز بین المللی مطالعات صلح مرکز تحقیقات استراتژیک مرکز مطالعات استراتژیک آریا مرکز مطالعات تاریخ معاصر مرکز مطالعات سیاستگذاری عمومی مرکز مطالعات وزارت امورخارجه مطالعات قفقاز موسسه مطالعات آمریکای شمالی موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی پرتال زیگور طراح قالب