ایران بازگو
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ ایران بازگو
آرشیو وبلاگ
      ایران بازگو (بازگو کننده گلچینی ازاخبار و پژوهش های سیاسی و ژئوپلتیکی روز ایران و جهان)
عوامل قدرت یابی ترکیه در منطقه خاورمیانه نویسنده: ایران بازگو - ۱۳٩۱/٩/٢۸

ترکیه از زمان تأسیس خود در سال ۱۹۲۳ در اثر فروپاشی امپراطوری عثمانی هیچ گاه به اندازه امروز قدرتمند و تأثیرگذار نبوده است. تا همین اواخر و تا پایان جنگ سرد، ترکیه در چشم اعراب منطقه به عنوان آلت دست و عروسک خیمه شب بازی غرب و آمریکا دیده می شد. اما جایگاه امروزین ترکیه در این منطقه طوری است که حتی گاهی اوقات این اعراب، آنرا به عنوان الگویی برای خود می بینند. در پی وقوع انقلابات اخیر در منطقه، ترکیه همراه با ایران بار دیگر در صدر توجه ها به عنوان الگویی برای این کشورها قرار گرفته اند. در این مجال در پی آن هستیم که به بررسی دلایل این تحول چشم گیر و قدرت یابی منطقه ای ترکیه بپردازیم که توانسته است بر اساس آن شأن یک بازیگر بین المللی تأثیرگذار را پیدا کند.


تحلیل رخداد:

ترکیه کشوری است اوراسیایی که هر چند قسمت اعظم آن در آسیا قرار دارد اما همیشه در پی این بوده است که به اروپا بپوندد و جزئی از آن باشد. این کشور هر چند در مجموعه ی منطقه ای خاورمیانه قرار می گرفت اما توجهی به این منطقه استراتژیک نداشت. چرا که آن را عمدتاً منطقه بحران خیزی می دانست و تمام تلاشش این بود که خود را وارد گرداب این منازعات نکند. البته اگر قصد بازیگری در منطقه را هم داشت توان این کار را نداشت چرا که اعراب عمدتاً دید خوبی نسبت به ترکیه نداشتند و آن را دست نشانده غرب و آمریکا در منطقه می دانستند. اما اکنون ترکیه کشوری شده است که ریاست سازمان کنفرانس اسلامی در اختیار آن است، رئیس جمهور آن، عبدا… گل، یکی از کاندیداهای محتمل برای جانشینی کوفی عنان بود، درپارلمان اروپا نقش مهمی به عهده گرفته است، عضو غیردائم شورای امنیت سازمان ملل است، عضو گروه G20 است، نقش میانجیگری در منازعاتی که غربیها در آن مانده اند را پیدا کرده است، در اغلب مسائل منطقه ای مورد مشورت قرار می گیرد،‌ و عامل مهم دیگر اینکه به شریک تجاری مهمی برای کشورهای منطقه تبدیل شده است. انقلاب های اخیر در منطقه باعث شده است خیلی از تحلیل گران بر این اعتقاد باشند که این تحولات به قدرت یابی هر چه بیشتر ترکیه در منطقه و نظام بین الملل منجر خواهد شد و حتی برخی ها از آن به عنوان ابرقدرت در حال ظهور یاد می کنند[i]. به سبب اهمیت موضوع و با درنظر گرفتن منافع ایران در منطقه، بررسی عوامل قدرت یابی منطقه ای ترکیه اجتناب ناپذیر می گردد. بنابراین در این مطالعه قصد داریم هر چند مختصر، به دلایل و چرایی قدرت یابی ترکیه در منطقه خاورمیانه بپردازیم. برای تحلیل بهتر، این فاکتورها ذیل ۳ عنوان مورد بررسی قرار می گیرند.۱- عوامل سیستمیک؛ ۲- عوامل منطقه ای و ۳- عوامل داخلی.

1- عوامل سیستمیک:

از منظر هر چارچوب نظری و یا تحلیلی که بخواهیم بررسی کنیم، نقش و شکل نظام بین الملل و قدرتهای بزرگ آن نظام بر رفتار و سیاست خارجی بازیگران نظام تأثیر قابل توجهی دارد. این امر مورد قبول اکثر نظریه پردازان حوزه روابط بین الملل از نحله های فکری رئالیستی، لیبرالیستی یا جریانهای بازاندیشگرا است. بر اساس نظریه رئالیسم نئوکلاسیک، که در تلاش است پیوندی بین سطوح تحلیلی خرد و کلان ایجاد کند،‌ عوامل سیستمیک همراه با عوامل منطقه ای و داخلی بر سیاست خارجی کشورها تأثیرگذار هستند. از این منظر، ساختار نظام بین الملل شرایط محدود کننده رفتار را با خود به همراه دارد و بازیگرانی قادرند در این چارچوب نقش آفرینی کنند که دارای منابع ملی زیادی باشند.

1-1 سیاست خارجی آمریکا در منطقه:

چگونگی ساختار نظام بین الملل پس از دوران دو قطبی و جنگ سرد مورد نزاع و اختلاف نظر اندیشمندان این حوزه است اما ورای این اختلاف نظرها در خصوص صورت بندی قدرت در آن، قابل انکار نیست که آمریکا نه هژمون ولی قدرت برتر و مسلط آن بوده است. عمده منافع آمریکا در منطقه، امنیت جریان صدور انرژی و تأمین امنیت اسرائیل است. این کشور بعد از ۱۱ سپتامبر به دلایل و عناوین مختلف به منطقه لشکرکشی کرد و در باتلاق افغانستان و عراق خود را گرفتار دید. سپس سیاست ارتقای دموکراسی(Democracy Promotion) را خواست اجرا کند. طرح خاورمیانه بزرگ و … هم جواب ندارد و در نتیجه این سیاستها، در انتخابات دموکراتیک فلسطین و عراق، گروه هایی به قدرت رسیدند که مطلوب آمریکا نبود. این سیاستها دو نتیجه برای آمریکا در پی داشت: اول اینکه گرفتاری در جنگ های فرسایشی عراق و افغانستان آن را از فکر مداخلات بیشتر در کشورهای منطقه بازداشت و ثانیاً طرح تحمیل دموکراسی از بالا و به وسیله زور چندان جواب نداد. نتیجه این امر برای سیاست خارجی ترکیه از این قرار بود:

الف) به تناسب ضعف و درماندگی آمریکا در منطقه،‌ فضای بیشتری برای بازیگری ترکیه باز شد. ترکیه هنوز هم از متحدان عمده آمریکا در منطقه است و آمریکا این فرصت را برای ترکیه بوجود آورد که

: ب) بتواند الگوی نظام دموکراتیک خود (به تعبیر آمریکا) را برای کشورهای منطقه ارائه بکند. با توجه به نتایج نامطلوب انتخابات دموکراتیک در منطقه، آمریکا متوجه شد که با نظام هایی نظیر نظام سکولار حاکم در ترکیه بهتر می تواند کنار آید تا حکومت های اسلامی مثل حکومت ایران .در این اثتا، موج تبلیغات ضد ایرانی و به اصطلاح، ایران هراسی هم به نوبه خود تأثیرگذار بوده و عامل موثر دیگری در بازیگری منطقه ای ترکیه به شمار می رود.

2-1: بحران اقتصادی بحران کم سابقه در اقتصاد جهانی باعث شد که کشورها در پی کاستن از بودجه نظامی و تعهدات برون مرزی خود باشند که نظیر آن را در برنامه برخی از کشورها برای خروج نیروهای خود از افغانستان و عراق می بینیم. خود آمریکا هم با یکی از بدترین بحرانها روبروست و بنابراین قدرت مانور خود را در منطقه بیش از پیش از دست داده است. بدین ترتیب در فضای ضعف و عدم تمایل دیگر بازیگران برای نقش آفرینی در منطقه، سیاستگذاران ترک به خوبی توانستند از این فرصت به بهترین نحو استفاده کرده و خود را به کشورهای منطقه نزدیک کنند. این عوامل در کنار عوامل دیگری که در ادامه به آنها پرداخته خواهد شد باعث شد ترکیه جایگاه مناسبی در بین کشورهای منطقه پیدا کند.

۲- عوامل منطقه ای:

مناطق به عنوان زیر سیستم های نظام بین الملل بسته به قدرت و منابع یک کشور،‌ وجود و تعداد قدرت های بزرگ و ذی نفع در آن منطقه، دوری و نزدیکی به قدرتهای بزرگ، جایگاه ژئوپلیتیکی کشور، دسترسی به آبهای آزاد و …. محدودیت ها و فرصت هایی را برای کشورها برای دنبال کردن سیاست خارجی خود به وجود می آورد. هر چه کشوری دارای قدرت و منابع بیشتری باشد بالتبع دارای محدودیت های کمتر و فرصت های بیشتر خواهد بود و بالعکس.

به لحاظ ژئوپلیتیکی ترکیه دارای جایگاه بسیار مهمی است و قاره ها و تمدن های مختلف را به هم مرتبط می سازد، از چند طرف به آبهای مهم بین المللی اشراف دارد، مسیر ترانزیتی بسیار مناسبی را در اختیار دارد ، در نزدیکی منابع عظیم نفت و گاز در منطقه قرار دارد و ….. .

اما عامل مهمی که قبلاً برای بازیگری ترکیه در منطقه بسیار محدودیت آفرین بود وجود قدرتهای بزرگ عربی نظیر مصر و عربستان سعودی بود. هر کدام از این کشورها که داعیه رهبری جهان عرب را هم یدک می کشیدند ترکیه را به چشم یک بازیگر خارج از گود می دیدند و اجازه خود نمایی به آن نمی دادند. شعله ور شدن ناسیونالیسم عربی مخصوصاً از دوره جمال عبدالناصر در مصر به این دیدگاه دامن می زد و ترکیه را به عنوان پادگفتمانی برای خود تعریف و آن را به حاشیه رانده بود. اما از بین رفتن قدرت رهبری مصر در جهان عرب بعد از سازش با رژیم صهیونیستی از شدت و حدت این تنازع کاست. عربستان سعودی هم که در این سالها با انواع مختلفی از مشکلات سیاسی داخلی و خارجی روبرو بوده است قادر به بسیج منابع برای رهبری و ایجاد جبهه متحد اعراب برای ممانعت از ظهور بازیگران جدید منطقه ای نبوده است. بخصوص اینکه بعد از انقلاب اسلامی ایران عمده توجه این کشور به سوی خصومت و مقابله با قدرت یابی ایران در منطقه متمرکز بوده است. بنابراین، با ایجاد جبهه دیگری به نام ایران در منطقه،‌ فضا برای تنفس ترکیه فراهم شد و این کشور با درایت سیاستمداران خود توانسته است به طرز مناسبی از فرصت های بوجود آمده بیشترین بهره برداری را انجام دهند و خود را از حاشیه به مرکز سیاست در خاورمیانه برساند. طوری که امروزه گفتمان ترکیه در منطقه نه تنها در حاشیه نیست بلکه از چنان استقبالی نیز بهره مند شده است که حتی برخی از تسلط این گفتمان بر منطقه سخن رانده اند.

3- عوامل داخلی:

در بحث های پیش گفته اشاره شد که عوامل ساختاری نظام بین المللی و منطقه بر روند موفقیت و یا ناکامی سیاستهای یک کشور در نظام بین الملل تأثیر بسزایی دارند اما اگر عوامل داخلی به طرز مناسبی بسیج و رهبری نشود،‌ حتی در صورت وجود شرایط بین المللی و منطقه ای مناسب، دستاوردی نخواهد داشت. بنابراین در بررسی عوامل قدرت یابی ترکیه در منطقه باید با حساسیت زیاد به عوامل داخلی این کشور هم دقت کرد. ساختار داخلی ترکیه در دهه های اخیر روندی در حال تغییر به خود گرفته است و شاهد دگردیسی های مهمی در این کشور بوده ایم. به دلیل تعدد این عوامل، در اینجا صرفاً به صورت گزیده به برخی از عوامل مهم می پردازیم. بدیهی است که بررسی دقیق تر این عوامل در حوصله این بررسی محدود نمی گنجد و مستلزم تحقیقی مجزا و مبسوط تر است.

۱-۳: قدرت یابی حزب اسلام گرا در ترکیه:

بعد از تشکیل ترکیه امروزین در سال ۱۹۲۳، ‌سیستم سیاسی سکولاریسم و لائیسیته بر ترکیه حاکم بوده است و طرفداران ایده های کمال آتاتورک در مرکز گفتمان قرار داشتند و گفتمان اسلام گرایی محلی از اعراب نداشت. به تدریج از دهه های ۶۰، تحت رهبری افرادی چون سیاستمدار فقید نجم الدین اربکان، احزاب اسلام گرا به دنبال تشکل گروهی بودند که هر بار توسط ارتش متلاشی می شد. اما حزب عدالت و توسعه به رهبری کسانی چون اردوغان و گل که برخاسته از مکتب اسلام گرایی اربکان بودند توانست در ۲۰۰۳ میلادی در ترکیه با اتخاذ سیاستی هوشمندانه و برای حساس نکردن ارتش با پذیرش سکولاریسم به قدرت برسد و بعد از آن در حرکت های تاکتیکی خود بتواند از نفوذ ارتش در سیاست بکاهد که نمونه آن را در همه پرسی شهریور گذشته ملاحظه کردیم.

2-3: سازش پذیری اسلام و دموکراسی:

ایجاد اصلاحات سیاسی در ترکیه، قوت گرفتن جامعه مدنی، ارتقاء آزادی های مدنی، افزایش آزادی مطبوعات، تغییر در روابط ارتش و دولت و ….. موجب شد که این ایده در اذهان شکل بگیرد که اسلام گرایی و دموکراسی خواهی لزوماً در مقابل یکدیگر قرار ندارند و امکان جمع آنها با کمی جرح و تعدیل وجود دارد.

3-3: افزایش قدرت نرم ترکیه:

قدرت نرم را جوزف نای متشکل از جاذبه های فرهنگی، ارزشهای حاکم بر آن جامعه و سیاست خارجی آن کشور تعریف میکند. ترکیه به لحاظ جاذبه های فرهنگی مخصوصاً جاذبه های توریستی بسیار موفق عمل کرده است و گفته می شود این کشور به اندازه یک کشور نفت خیز، از توریسم کسب درآمد می کند. احترام به آزادی های فردی، آزادی عقیده و انجام اصلاحات مدنی و در حوزه سیاست خارجی و دنبال کردن سیاست عدم تنش با همسایگان از جاذبه هایی بوده است که بر قدرت نرم ترکیه در منطقه افزوده است.در این زمینه شاهد آن هستیم ترکیه گام های مهمی برای حل اختلافات دیرینه خود با همسایگان خود نظیر ارمنستان و یونان برداشته است.

۴-۳: مخالفت شدید با سیاستهای اسرائیل و حمایت از مردم فلسطین:

اعتراض شدید اردوغان به رئیس جمهور اسرائیل در اجلاس جهانی اقتصاد در داووس سوئیس و ترک جلسه توسط وی خاطره ای است که کمتر به فراموشی سپرده خواهد شد. این حرکت اردوغان او را تبدیل به قهرمان ملی ترکیه کرد و در بازگشت او به کشورش استقبال بی سابقه ای از وی به عمل آمد. این موضوع محدود به داخل ترکیه نبود و اعراب نیز این حرکت را تحسین کردند و وی به زودی به یکی از محبوبترین سیاستمداران در بین اعراب تبدیل شد. پیش از این تصور می شد ترکیه مهره آمریکا در منطقه است و استقلال سیاسی ندارد اما این اقدام فرضیه فوق را باطل کرد. به دنبال آن، حمایت های ترکیه از فلسطینیان، ارسال کاروان آزادی به غزه در تلاش برای رفع محاصره آن، کشته شدن ۹ تبعه ترکیه در حمله کماندوهای رژیم صهیونیستی و درگیری های لفظی دو طرف و کاهش روابط سیاسی، اعلام آمادگی اردوغان برای راهی شدن به غزه و تهدید وزیر جنگ رژیم صهیونیستی به غرق کردن کشتی وی از دلایل دیگر افزایش قدرت نرم و محبوبیت ترکیه در منطقه است.

۵-۳ سیاست میانجیگرانه:

احمد داووداوغلو وزیر خارجه ترکیه اعلام داشته است ترکیه باید به مرکز بین المللی برای میانجیگری و حل و فصل اختلافات تبدیل شود. این سیاست هوشمندانه باعث افزایش وزن بازیگری ترکیه در معادلات بین المللی شده است. نمونه این سیاست در خصوص پرونده هسته ای ایران،‌ منازعه اعراب – اسرائیل، میانجیگری برای مذاکرات غیر مستقیم سوریه و اسرائیل، مذاکرات سوریه و مصر، ‌مسأله افغانستان، عراق، ‌بحران های آسیای مرکزی و قفقاز …. قابل مشاهده است.

۶-۳ اقتصاد محوری سیاست خارجی این کشور:

ترکیه نشان داده است در منطقه بیشتر دنبال اهداف اقتصادی و تجاری است و از دنبال کردن سیاستهای حساسیت برانگیز سیاسی و امنیتی پرهیز می کند. همین امر باعث شده است اعتماد دیگر کشورها را بتواند به خوبی جلب کند. این کشور در سال اخیر شانزدهمین اقتصاد جهان بوده است و عضو گروه G20 می باشد. داشتن اقتصاد نسبتاًّ پیشرفته در مقایسه با دیگر کشورها در منطقه باعث شده است این کشور به شریک تجاری مهمی برای آنها تبدیل شود. انعقاد ۴۸ و ۴۰ موافقتنامه تجاری با سوریه و عراق در یک هفته نشان دهنده اهمیت اقتصاد سیاسی سیاست خارجی روسیه است. ۷-۳ نقش وزیر خارجه احمد داود اغلو که در برخی محافل از وی به عنوان کیسینجر ترکیه یاد می شود نقش غیر قابل انکاری در سیاست های فعالانه این کشور در منطقه دارد. وی که استاد رشته علوم سیاسی می باشد در کتاب خود با عنوان “عمق استراتژیک” بر لزوم توجه و تمرکز ترکیه بر منطقه خاورمیانه به عنوان عمق استراتژیک این کشور تأکید کرده است. خیلی از کارشناسان حوزه سیاست خارجی ترکیه معتقدند که وی معمار اصلی سیاست خارجی این کشور و حضور پررنگ آن در منطقه بوده است. نتیجه گیری: در بررسی عوامل نقش آفرین در قدرت یابی ترکیه در منطقه ضروری است که عوامل موثر در هر سه سطح ساختاری، منطقه ای و داخلی را با هم و در کنار هم مد نظر قرار دهیم چرا که هیچ یک از آنها بدون وجود دیگری نمی تواند کارایی چندانی داشته باشد. هر چند که عوامل داخلی و اصلاحات صورت گرفته در این کشور توانسته است عوامل بین المللی و منطقه ای را هم تحت تأثیر خود قرار دهد. با وقوع انقلابات اخیر در کشورهای منطقه خیلی از صاحبنظران بر این اعتقادند که الگوی ترکیه می تواند آینده سیاسی منطقه را به نفع این کشور رقم زند اما باید گفت علیرغم نکات پیش گفته، این کشور همچنان دارای مشکلاتی نظیر مسأله کردها و رابطه قوه مجریه با ارتش و با قوه قضائیه است و همچنین برداشتهای مختلفی چون برداشتهای سکولار، مذهبی و ناسیونالیستی از الگوی ترکیه وجود دارد و نمی تواند برای همه این کشورها الگوی مناسبی باشد. بنابراین باید منتظر ماند و دید که این تحولات راه به کدامین سوی می برند.

سعید شکوهی

  نظرات ()
مطالب اخیر مناقشه در دریای چین جنوبی انحصار مذاکرات به برجام اشتباه بود به حاشیه راندن ایران از تحولات سوریه آیا "چین" رهبر آینده جهان است؟! سیری در انتخابات مجلس و تقسیمات سیاسی شهرستان ملکان از مشروطه تا کنون 5 تهدید راهبردی ژئوپلیتیک انرژی ایران اردوغان به این 3 دلیل این روزها به شدت ضدایران شده است 5 دلیل سفر ناگهانی و اعلام نشده وزیر خارجه عربستان به عراق بررسی اهمیت ژئواکونومیک و ژئوپلیتیک طرح اتصال دریای کاسپین به آب های جنوب هند و چشم انداز تهدید داعش
کلمات کلیدی وبلاگ ایران (۱٧٢) ترکیه (۸٢) سوریه (٧٥) امریکا (٦٥) خاورمیانه (٦۳) عربستان (٥٧) بحران سوریه (٤٧) داعش (٤٤) عراق (٤٢) روسیه (٤٢) سیاست خارجی (۳٦) ژئوپلتیک (۳٠) سیاست خارجی ایران (٢٩) مقالات جغرافیای سیاسی (٢٩) یمن (٢٥) مصر (٢٢) چین (٢٠) تحولات یمن (۱٩) اردوغان (۱۸) اوباما (۱٧) سیاست خارجی عربستان (۱٧) پاکستان (۱٦) سیاست خارجی ترکیه (۱٦) تحولات سوریه (۱٤) افغانستان (۱٤) کردها (۱٤) ایران عربستان (۱٤) کردستان عراق (۱٤) روابط بین الملل (۱۳) امنیت (۱۳) قطر (۱۳) القاعده (۱۳) صادرات گاز (۱۳) تحولات جهان عرب (۱۳) رقابت ایران و عربستان (۱٢) نفت (۱٢) عربستان سعودی (۱٢) بیداری اسلامی (۱٢) توافق هسته ای (۱۱) اتحادیه اروپا (۱۱) انرژی (۱۱) دیپلماسی (۱۱) ژئوپلیتیک (۱۱) سیاست (۱٠) تحریم (۱٠) سیاست خارجی امریکا (۱٠) روابط ایران ترکیه (۱٠) حوثی ها (۱٠) عبدالرضا فرجی راد (۱٠) ایران امریکا (٩) چین - امریکا (٩) قدرت نرم (٩) اعراب (٩) تروریسم (۸) سلفی گری (۸) هند (۸) جهانی شدن (۸) کردستان (۸) جمهوری آذربایجان (۸) اسلام گرایی (۸) آسیای مرکزی (۸) جهان عرب (۸) حکومت اقلیم کردستان (۸) هیدروپلیتیک آب (۸) سیاست خارجی روسیه (۸) روابط ایران روسیه (٧) بندر چابهار (٧) خلیج فارس (٧) آذربایجان (٧) گاز (٧) اروپا (٧) لبنان (٧) انتخابات (٧) پرونده هسته ای (٧) استراتژی (٦) آفریقا (٦) اسرائیل (٦) پوتین (٦) وهابیت (٦) جغرافیای سیاسی (٦) اخوان المسلمین (٦) بارزانی (٦) بحران آب (٦) نظام بین الملل (٦) انتخابات‌ (٦) ایران عراق (٦) بهار عربی (٦) قفقاز جنوبی (٦) سیاست خارجی چین (٦) داعش عراق (٦) داعش سوریه (٦) تاریخچه داعش (٦) خاورمیانه اسلامی (٦) گاز ایران (٦) خاورمیانه بزرگ (٥) انتخابات شورا (٥) بحران عراق (٥) مقالات ژئوپلیتیک (٥) روابط روسیه ترکیه (٥) سیاست خارجی هند (٥) رژیم های بین المللی (٥) تبلیغات انتخابات (٥) ژئوپلتیک ایران (٥) نظم نوین جهانی (٥) شیعیان یمن (٥) انتخابات ایران (٥) جنگ نرم (٥) دیپلماسی عمومی (٥) خط لوله صلح (٥) امنیت ملی (٥) ترانزیت (٥) حزب الله (٥) حزب الله لبنان (٥) فلسطین (٥) رسانه (٥) جغرافیا (٥) بلوچستان (٤) روابط خارجی (٤) ارمنستان (٤) اوکراین (٤) اسلام (٤) طالبان (٤) امارات (٤) منافع ملی (٤) امارات متحده عربی (٤) انقلاب اسلامی (٤) تحریم های بین المللی (٤) مرز (٤) اردن (٤) بحران (٤) جهان اسلام (٤) اقتصاد سیاسی (٤) بشار اسد (٤) حقوق بین الملل (٤) هژمونی (٤) مذاکرات هسته ای (٤) علویان (٤) شمال آفریقا (٤) نوری مالکی (٤) ژئواستراتژیک (٤) ایران مصر (٤) ارتش آزاد سوریه (٤) کردهای سوریه (٤) سیاست خارجی قطر (٤) مشاوره انتخاباتی (٤) ایران چین (٤) نظریه های روابط بین الملل (٤) علویان ترکیه (٤) حافظ نیا (٤) افراط گرایی (٤) ژئوپلیتیک آب (٤) دیپلماسی آبی (٤) داعش در عراق (٤) نظم جدید جهانی (٤) جنگ آب (٤) ایران سوریه (٤) جبهه النصره (٤) ژئوپلتیک گاز (٤) فدرالیزم (۳) شیوه تبلیغات انتخاباتی (۳) چاپ تبلیغات انتخابات (۳) خاورمیانه جدید (۳) چین اقتصاد (۳) ساختار یمن (۳) حوثی های یمن (۳) مقالات ژئوپلتیک (۳) روابط افغانستان -پاکستان (۳) ژنوم ژئوپلیتیک (۳) رودخانه مرزی (۳) روابط ترکیه عراق (۳) رقابت های ژئوپلیتیکی و (۳) رقابت نفتی (۳) روابط ایران و عمان (۳) برجام (۳) کریدور شمال جنوب (۳) دریای جنوبی چین (۳) ایران هند (۳) مدیریت بحران (۳) انتخابات ترکیه (۳) انقلاب های عربی (۳) استراتژی ایران در عراق (۳) روابط ایران و عربستان (۳) ژئواکونومیک (۳) شهرستان ملکان (۳) قطر شبکه الجزیره (۳) انتخابات امریکا (۳) سیاست خارجی پاکستان (۳) راهبرد ترکیه در سوریه (۳) همکاری بین المللی (۳) علویان سوریه (۳) هدف مندی یارانه ها (۳) ترامپ (۳) ایران هراسی (۳) حسن البنا (۳) شیعیان عربستان (۳) ژئواستراتژی (۳) شورای همکاری خلیج فارس (۳) 11سپتامبر (۳) ترکمنستان (۳) عمان (۳) قره باغ (۳) شورای امنیت (۳) قفقاز (۳) ملکان (۳) انتخابات ریاست جمهوری (۳) دموکراسی (۳) کلینتون (۳) فرهنگ (۳) خزر (۳) بریتانیا (۳) یارانه (۳) ظریف (۳) موسویان (۳) ژاپن (۳) سنگاپور (٢) روحانی (٢) سازمان ملل (٢) فرانسه (٢) ارتباطات (٢) تبلیغات انتخاباتی (٢) قومیت (٢) هویت ملی (٢) ناتو (٢) اوپک (٢) مقام معظم رهبری (٢) حماس (٢) جهان سوم (٢) غرب (٢) آذری (٢) آمریکا (٢) لیبی (٢) مازندران (٢) بی بی سی (٢) جمهوری اسلامی ایران (٢) قزاقستان (٢) حق وتو (٢) مذاکره (٢) کویت (٢) آلمان (٢) اسلام سیاسی (٢) احمدی نژاد (٢) واقع گرایی (٢) ایران هسته ای (٢) قیمت نفت (٢) گرجستان (٢) تهدید نرم (٢) تنش زدائی (٢) دریای خزر (٢) هویت فرهنگی (٢) حزب عدالت و توسعه (٢) کنفدراسیون (٢) رئیس جمهور آمریکا (٢) فدرالیسم (٢) کریمه (٢) بازدارندگی (٢) تبارشناسی (٢) هانتینگتون (٢) موادمخدر (٢) نفت وگاز (٢) تحریم اقتصادی (٢) اسد (٢) سازه انگاری (٢) منطقه گرایی (٢) منطقه آزاد ارس (٢) برخورد تمدنها (٢) مرزهای ایران (٢) مدل مفهومی (٢) عزت اله عزتی (٢) رژزیم حقوقی (٢) هارتلند (٢) موقعیت ایران (٢) استراتژِی (٢) انر}ى هسته ای (٢) انقلاب تونس (٢) انقلاب مصر (٢) خاورمیانه جدید (٢) علی عبدالله صالح (٢) تحولات خاورمیانه (٢) تحولات مصر (٢) ترورریسم (٢) ملک سلمان (٢) مقاومت و حزب الله (٢) موازنه قدرت (٢) رشد اسلام گرایی (٢) ایران ترکبه (٢) تئوری های روابط بین الملل (٢) ترکیه سوریه (٢) امریکا خاورمیانه (٢) چالش های ترکیه (٢) لبنان و بحران سوریه (٢) ساختار شورای امنیت (٢) مرزهای دریایی ایران (٢) عراق جدید (٢) کردستان سوریه (٢) محمد مرسی (٢) امنیت منطقه ای (٢) شیعیان عراق (٢) صادرات نفت (٢) سیاست بین الملل (٢) کردهای ترکیه (٢) جغرافیای ملکان (٢) روابط ایران و ترکیه (٢) انقلابات عربی (٢) ترکیه خاورمیانه (٢) روابط با عراق (٢) بازار انرژی (٢) پیمان کمپ دیوید (٢) جزایر چین جنوبی (٢) روابط هند و پاکستان (٢) سدسازی ترکیه (٢) خط لوله تاپی (٢) پسا تحریم (٢) کد ژئوپلیتیک (٢) داعش افغانستان (٢) روابط ایران امریکا (٢) دولت سازی (٢) ملت سازی (٢) القاعده یمن (٢) پسابرجام (٢) جغرافیای سیاسی (٢) دولت اسلامی عراق و شام (٢) گروه تکفیری خراسان (٢) هیدرو پلیتیک (٢) گروه سلفی خراسان (٢) گروه خراسان (٢) کریدور شمال- جنوب (٢) طرح توسعه شرق (٢) توسعه شرق (٢) منابع گازی (٢) کنکره امریکا (٢) تبارشناسی تروریسم (٢) بحران یمن (٢) جریان های افراطی (٢) افغانستان ایران (٢) ساختار قومی یمن (٢) شیعیان زیدی (٢) ساختار سیاسی عمان (٢) یرنامه چهارم توسعه (٢) ترکیه داعش (٢) سیاست خارجی روسیه (٢) عبدربه منصور هادی (٢) اقتصاد امارات (٢) تروریسم سلفی (٢) الگوی امنیتی (٢) سلفی گری وهابی (٢) امنیت جمهوری اسلامی ایران (٢) موضوع هسته ای ایران (٢) رقایت امریکا روسیه (٢) تاریخ یارانه (٢) ترکیه وبحران سوریه (٢) قدرت ملی (٢) بازیگران تحولات سوریه (٢) رقابت ایران و ترکیه (٢) تحدید حدود مرز (٢) مشاوره تبلیغات انتخابات (٢) چاپ آگهی انتخاباتی (٢) چاپ تراکت انتخابات (٢) آگهی انتخاباتی (٢) کشور عمان (٢) القاعده آفریقا (٢) گرو های تندرو (٢) ایران ترکیه سوریه (٢) داود اوغلو (٢) ایران اعراب (٢) ترورریسم سوری (٢) تجزیه سوریه (٢) تحریم سیاسی (٢) جایگاه قطر (٢) اسلام رادیکال (٢) رادیکالیسم اسلامی در آفریقا (٢) اس 300 (۱) امنیت ایران (۱) نقش اردن در سوریه (۱) ماهیت اقتصاد سیاسی بین‌الملل (۱) اعتراضات ترکیه (۱) اسلام گرایی آفریقا (۱) تحریم های بین النللی (۱) تحریم های بکجانبه (۱) امنیت، (۱) قفقاز شمالی (۱) روابط ایران و پاکستان (۱) انتخابات پارلمانی المان (۱) حزب سبز آلمان (۱) محمد جواد ظریف (۱) مذاکرات سازش (۱) یاران رئیس جمهور (۱) گروه های ذینفوذ (۱) همگرایی، واگرایی (۱) منارعات قومی (۱) ارتش آزاد مصر (۱) بوکوحرام (۱) توسعه ملی (۱) سیاستهای امنیتی (۱) جنگ تمدنها (۱) احزاب عراق (۱) دموکراسی در عراق (۱) تحریم اقتصادی (۱) تحریم نفتی (۱) چالش های صادرات گاز (۱) سیاست خارجی دولت نهم ودهم (۱) جبهه اسلامی سوریه (۱) اتحادیه اروپایی (۱) روند صلح (۱) فلسطین، اسرائیل (۱) روندصلح خاورمیانه (۱) جغرافیای خاورمیانه (۱) تاریخ خاورمیانه جدید (۱) مازی (۱) شیعیان مالزی (۱) بلوچستان آزاد (۱) شورای روابط خارجی اروپا (۱) مدل مفهومی بحران سوریه (۱) تروریسم رسانه ای (۱) ریشه های بحران سوریه (۱) دوران جنگ سرد (۱) یکجانبه گرایی (۱) چندجانبه گرایی (۱) مفهوم منطقه گرایی (۱) معاهده شنگن (۱) نظریه های انقلاب (۱) انقلاب های عربی (۱) نظریه های جغرافیای سیاسی (۱) نظریه های ژئوپولیتیک (۱) منابع کنکور دکتری علوم جغرافیا ی سیاسی (۱) هارتلند جدید (۱) بهار عربی، (۱) گروه های معارض سوریه (۱) حزب سلفی نور (۱) حزب النهضه (۱) ژئواستراتژی جهانی (۱) مکیندر (۱) العراقیه (۱) اقتصاد ترکیه (۱) قراردادگاز ایران پاکستان (۱) روابط فرهنگی (۱) واردات گاز ترکمنستان (۱) رقابت ایران و مصر (۱) چاپ انتخابات (۱) جایگاه انتخابات در ایران (۱) چاپ بنر انتخابات (۱) بروشورهای انتخابات (۱) تبیلغات انتخابات (۱) چاپ آگهی (۱) طراحی آگهی انتخابات (۱) چاپ تبلیغات انتخاباتی (۱) انتخابات تبلیغات (۱) شیوه های تبلیغات (۱) تبلیغات انتخابات مجلس (۱) تبلیغات در انتخابات (۱) شیوه های انتخاباتی (۱) غلامحسن حیدری (۱) تبلیغات انتخابات رسانه (۱) چاپ آگهی انتخابات (۱) هزینه تبلیغات انتخابات (۱) خطوط مرزی (۱) چاک هاگل (۱) عهدنامه 1975 (۱) مرزایران عراق (۱) مناقشات مرزی (۱) مرزهای غربی ایران (۱) مرز عراق (۱) ترکان سین کیانگ (۱) استراتژی امریکا (۱) [ جریان های ملی گرا (۱) تحولات ایران (۱) عراق کردستان (۱) بغداد اربیل (۱) تجمیع انتخابات (۱) مشاکرت سیاسی (۱) مخالفان آل سعود (۱) تئوری جیمزروزنا (۱) ایران ترکیه (۱) جریان مقاومت (۱) جبهه مقاومت (۱) یارانه ها در جهان سوم (۱) تاریخچه هدف مندی یارانه ها (۱) فتح اله گولن (۱) انقلاب اسلامی ایران (۱) شورای اطلاعات ملی آمریکا (۱) محمئد (۱) استراتژی ایران (۱) تغییر نظام سوریه (۱) ایرانیان در قزاقستان (۱) شیعیان قزاقستان (۱) آذری های قزاقستان (۱) نونس (۱) نقشه سوریه (۱) نقشه نبرد در سوریه (۱) جبهه‌های جنگ در سوریه (۱) انرژی هسته ای (۱) تروریسم سلفی- تکفیری (۱) احزاب آذربایجان (۱) جنبش مقاومت (۱) شمال عراق (۱) آگهی جذب فوق لیسانس علوم سیاسی (۱) اقتصاد قطر (۱) بندربن سلطان (۱) دیپلماسی شهری (۱) اسه آن (۱) نگاه به شرق (۱) امنیت سیاسی (۱) جوک قومیتی (۱) روابط جهانی (۱) توافق ایران و 1+5 (۱) عمق استراتژیک (۱) عمق استراتژیک ایران (۱) روسیه سوریه (۱) داعش در سوریه (۱) سلفی گری تکفیری (۱) وهابیت تکفیری (۱) تحولات اقتصادی امارات (۱) رابطه ترکیه با داعش (۱) اقتصاد عمان (۱) نفت کردستان (۱) ساختار قومی (۱) کردهای ایران (۱) انرژى هسته ای (۱) مناطق جدایی طلب اروپا (۱) جدایی طلبی (۱) کوبانی (۱) تقابل ترکیه-عربستان (۱) اختلاف ترکیه عربستان (۱) رقابت ترکیه عربستان (۱) سقوط صنعا (۱) زیدی های یمن (۱) جغرافیای یمن (۱) واقعیت داعش (۱) کردهای عراق (۱) آینده کردها (۱) الحوثی ها (۱) ژئوپلیتیک عراق (۱) انتخابات‌ سوریه (۱) ابوبکر البغدادی (۱) کارکرد گرایی (۱) حامیان داعش (۱) موصل (۱) اقتصاد یمن (۱) یمن در نگاه استراتژیک عربستان (۱) سیاست خارجی افغانستان (۱) روابط عربستان اسرائیل (۱) تفاهم لوزان (۱) داعش آفریقا (۱) نقش ایران عربستان در یمن (۱) حسن بهشتی پور (۱) تحریم های علیه ایران (۱) نیچروان بارزانی (۱) استخدام کارشناس ارشد علوم سیاسی (۱) دعوت به همکاری روابط بین الملل (۱) استخدام کارشناس ارشد روابط بین الملل (۱) استخدام ارشد روابط بین الملل (۱) قدرت ملی ایران (۱) دالان شمال جنوب (۱) ژئوپلتیک بلوچستان (۱) فیمینسیم (۱) مدیریت سیاسی فضا (۱) منظقه آزاد چابهار (۱) ترانزیت گاز (۱) انصارالله (۱) موقعیت اقتصادی یمن (۱) جایگاه منطقه ای یمن (۱) روابط آمریکا روسیه (۱) ایران ژاپن (۱) گروه تروریستی خراسان (۱) مختاری،حسین (۱) عبدی،عطاءالله (۱) الرمادی (۱) پارلمان ترکیه (۱) ارتش های جهان (۱) روسیهر (۱) نظریه‌های ژئوپلیتیک (۱) داعش در آسیای مرکزی (۱) دولت آشتی ملی افغانستان (۱) سیاست خارجی پاکستان (۱) دموکرات ها (۱) عربستان یمن (۱) ژئواستراتژیک ایران (۱) انتخایات ترکیه (۱) اسلام گرایان ترکیه (۱) محمد ابن عبدالوهاب (۱) نوار مرزی ایران ترکیه (۱) مسائل مرزی (۱) تجزیه استانهاس سنی عراق (۱) تحول ژئوپلیتیک (۱) ساختار ژئوپلیتیکی جهان (۱) ضدژئوپلیتیک (۱) ژئوپلیتیک مقاومت (۱) سایکس-پیکو (۱) کیومرث یزدان پناه (۱) نوروپلیتیک (۱) بحران خاورمیانه (۱) روابط پاکستان افغانستان (۱) تحولات سیاسی ترکیه (۱) پایگاه هوایی روسیه (۱) شی جین‌پینگ (۱) سیاست خارجی فرانسه (۱) اختلاف مصر و عربستان (۱) مصر عربستان (۱) اقلیت های قومی ترکیه (۱) اقلیت های زبانی ترکیه (۱) اقلیت های دینی ترکیه (۱) جریان های وهابی (۱) الگوهای اسلام گرایی (۱) نظریه های روابط بین الملل ریه های (۱) بازدارندگی استراتژیک (۱) مدل های دولت-ملت (۱) دولت-ملت سازی (۱) رهیافت اسلامی ایرانی (۱) روابط چین بریتانیا (۱) دولت-ملت (۱) دولت -ملت سازی (۱) عربستان روسیه (۱) بازاریابی انتخابات (۱) کمپین انتخاباتی (۱) برنامه‌ریزی تبلیغاتی (۱) اهداف روسیه در سوریه (۱) مناطق آزاد ترکیه (۱) ژئوپلتیک مقاومت اسلامی (۱) بنیان‌های ژئواستراتژیک (۱) آثار توافق هسته ای بر خاورمیانه (۱) سلاح های روسی (۱) روابط روسیه چین (۱) نقش امارات در یمن (۱) جنبش گوران (۱) مدل اندرسون، (۱) روابط ایران -اروپا (۱) ژئوپلتیک نفت (۱) کریدورهای ترانزیتی (۱) بندرچابهار (۱) کریدورهای بین المللی (۱) کریدورشرق- غرب (۱) موقعیت ترانزیتی ایران (۱) داعش در پاکستان (۱) کشورهای دو سه دولتی (۱) انتخابات مجلس (۱) 13نوامبر پاریس (۱) انفجارهای پاریس (۱) حمله داعش به پاریس (۱) حملات تروریستی پاریس (۱) راهبرد نظامی ژاپن (۱) اهمیت هیدروپلیتیکی ایران (۱) روابط ترکیه عربستان (۱) روابط اعراب ترکیه (۱) روابط ترکیه با اعراب (۱) ژئوپلتیک اروپا (۱) روسیه اوکراین (۱) اندیشه سیاسی اهل سنت (۱) خلافت از دیدگاه اهل سنت (۱) مبانی اندیشه سیاسی (۱) بازارهای منطقه ای گاز (۱) قتصاد سیاسی بین الملل (۱) نو واقع گرایی (۱) رسول حاج احمدی (۱) حسین اژدر (۱) فدراسیون و کنفدراسیون (۱) ژئوپلیتیک فضای مجازی (۱) روسیه آذربایجان (۱) راهبرد ژئوپلتیک (۱) ژئوپلیتیک انرژی (۱) تقسیملت سیاسی ملکان (۱) هژمونی چین (۱) جایگاه جهانی چین (۱) جایگاه منطقه ای ایران (۱) دریای چین جنوبی (۱) روابط هند وعربستان (۱) روابط عربستان وهند (۱) بحران کشمیر (۱) هند کشمیر (۱) پاکستان کشمیر (۱) جنگ ترکیبی (۱) استراتژِی آناکوندا (۱) جنگ هیبریدی (۱) ایران پاکستان (۱) سیاست خارجی مصر (۱) روابط ایران و هند (۱) طرح انتقال آب به دریاچه ارومیه (۱) تونل انتقال آب به دریاچه ارومیه (۱) سیاست خارجی ژاپن (۱) تاریخ ملکان (۱) دجله و فرات (۱) حق آبه (۱) شهر ملکان (۱) اکولوژی سیاسی (۱) جغرافیای سیاسی شهر (۱) آبراه خزر روسیه (۱) منازعات دریایی (۱) اختلافات دریایی (۱) اقلیم در ژئوپلتیک (۱) ژئوپلیتیک خاورمیانه (۱) قانون مناطق دریایی (۱) گوادر (۱) صلح کردها (۱) پیمان شانگهای (۱) تاثیر خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (۱) سیاست خارجه ایران و عراق (۱) سیاست خارجی عراق (۱) اقوام عراق (۱) بازارنفت (۱) روابط عربستان امریکا (۱) سیاست خارجی قزاقستان (۱) چین -افغانستان (۱) روسیه اتحادیه اروپا (۱) هند پاکستان (۱) جهان تک قطبی (۱) جنبش صهیونیسم (۱) خاورمیانه رمیانه (۱) کردستان ترکیه (۱) توازن قدرت (۱) انقلابات عربی و ترکیه (۱) انقلاب سوریه (۱) جنگ اطلاعاتی (۱) خلیج‌فارس (۱) قدرت نرم ایران (۱) اربیل (۱) روابط ایران و عراق (۱) مطالعات منطقه ای (۱) ایران و عربستان (۱) ترکیه اسرائیل (۱) سیاست خاورمیانه ترکیه (۱) اهداف ترکیه (۱) اعتراضات سوریه (۱) ترکیه و اعراب (۱) ترکیه سیاست خارجی (۱) اختلافات مرزی (۱) احزابرسیاسی ایران (۱) ناپایداری احزاب (۱) قدرت نظامی (۱) اخوان المسلمین سوریه (۱) انتقال آب (۱) نظر سنجی انتخاباتی (۱) سیاست ترکیه (۱) نظام بین المللی (۱) جمهوری خواهان (۱) ارتش امریکا (۱) جنگ نفتی (۱) فلسفه جغرافیا (۱) مسعود بارزانی (۱) موازنه منطقه ای (۱) جلال طالبانی (۱) عدالت و توسعه (۱) جنبش اسلامی (۱) نظم منطقه ای (۱) سقوط بشار اسد (۱) محورمقاومت (۱) تاثیر ماهواره بر جوانان (۱) هژمون (۱) ارتش آزاد (۱) پیروزی اوباما (۱) ارتش عراق (۱) مرزهای ایران در خلیج فارس (۱) مرزهای ایران و کویت (۱) آثار بحران سوریه (۱) پیامدهای بحران سوریه (۱) ژئوکالچر (۱) استراتژی چیست (۱) تاثیرات شبکه های ماهواره ای (۱) نقش مخرب شبکه های خارجی (۱) اصلاح شورای امنیت (۱) استراتژی امنیت (۱) انتخابات کویت (۱) پیامدهای انتخابات کویت (۱) امریکا خلیج فارس (۱) امریکا سیاست خارجی (۱) پارس جنوبی (۱) ایران پاکستان (۱) قطر سیاست (۱) روابط خارجی قطر (۱) قطز خاورمیانه (۱) امریکا قطر (۱) پیامدهای سقوط بشار اسد (۱) سقوط اسد (۱) سقوط سوریه (۱) رژیم های سیاسی (۱) جامعه شتاسی سیاسی (۱) تئوری های بین الملل (۱) حمیرا مشیر زاده (۱) تاریخ سوریه (۱) اقتصاد سوریه (۱) جغرافیای سوریه (۱) تحولات عربی (۱) رقابت ایران ترکیه (۱) ایران ترکیه جهان عرب (۱) امنیت اسرائیل (۱) اهداف ترکیه در سوریه (۱) مشارکت‌ سیاسی‌ (۱) رای‌ و رای‌دادن‌ (۱) تبلیغات‌ انتخاباتی‌ (۱) اسلام گرایی ترکیه (۱) اهل تسنن عراق (۱) جنبش مصر (۱) انقلاب مصز (۱) تحولات لبنان (۱) شیعیان کویت (۱) انتخابات گویت (۱) بحرانهای قومی عراق (۱) ترکیه عراق (۱) میادین نفت و گاز (۱) موازنه نرم (۱) انتخابات 2012آمریکا (۱) سیاست های روسیه (۱) رئیس جمهور روسیه (۱) سیاست های روسیه سیه (۱) رسانه های یهودی (۱) اامپریاالیسم رسانه ای (۱) شبکه ماهواره (۱) الکوثی (۱) هادی تی وی (۱) شبکه جهانی اهل بیت (۱) تاریخچه بی بی سی (۱) کارمندان بی بی سی فارسی (۱) رسانه نوین (۱) رسانه های ارتباطی (۱) آثار ماهواه (۱) رسانه فارسی (۱) ایران، (۱) انقلاب یمن (۱) موج بیداری (۱) آل خلیفه (۱) قذاقی (۱) تهاجم رسانه ای (۱) قدرت سخت (۱) سونامی بیداری اسلامی (۱) ریزگردها (۱) تجزیه عربستان (۱) سید قطب (۱) مناقشه اعراب و اسرائیل (۱) جنبش اخوان المسلمین (۱) اخوان المسلمین آفریقا (۱) جمال عبداناصر (۱) فرار عروس قذافی (۱) همسر قذافی (۱) اویغورها باما (۱) تحولات مصر لات مصر (۱) آینده مصر (۱) ترک ها (۱) جان کری (۱) مدیریت سیاسی (۱) ساختارگرایی (۱) مورگان شوستر (۱) امپریالیسم خبری (۱) مقالات رسانه و اینترنت (۱) ‍ژئورسانه ژئومدیا (۱) حزب الله و رفتار رسانه ای (۱) ایران- روسیه (۱) جوزف نای (۱) سفیر انگلیس (۱) نهضت ملی نفت (۱) جغرافیای انتخابات (۱) ارتش روسیه (۱) میادین مشترک (۱) برساخت گرایی (۱) اویغورها (۱) مرزهای ایران و عراق (۱) شبکه های فارسی زبان (۱) نظریه دولت (۱) سیر تکوین دولت درایران (۱) مفهوم دولت (۱) تحول حکومت در ایران (۱) تحولات عربستان (۱) ایران-امریکا (۱) روسیه-چین (۱) فرصت چالش (۱) حوادث زاهدان (۱) دکتر سمیعی (۱) اقوام -قومیت (۱) الیاس واحدی (۱) نظریه های ژئوپلتیک (۱) عوامل ژئوپلتیک (۱) راتزل (۱) پایگاه دریای ام الغنم (۱) پایگاه هوایی ظهران (۱) پایگاه دریایی جفیر (۱) پایگاه دریایی خضب (۱) منابع ارشد ژئوپلتیک (۱) مجتهدزاده (۱) پور پویان رضا (۱) منابع دکترای جغرافیای سیاسی (۱) ژئوپلتیک انتقادی (۱) ژئوپلتیک فراگیر (۱) منابع ارشد جغرافیای سیاسی (۱) مبانی جغرافیا (۱) متون تخصصی جغرافیا (۱) ژئوپلتیک دوره تولد (۱) ژئوپلتیک دوره احیا (۱) ژئوپلتیک دوره افول (۱) ژئوپلتیک دوره شکوفایی (۱) ژئواستراتژِی خلیج فارس (۱) قدرت نظامی ایران (۱) هانتیگتون (۱) مرز امنیت (۱) گزارش سازمان ملل (۱) سیدجمال الدین (۱) ایران اروپا (۱) علاوی (۱) جنگ یمن (۱) حسین بشیریه (۱) نجران (۱) چرخه سوخت هسته ای (۱) جهانی شدن فرهنگ (۱) الوین تافلر (۱) مصطفی کمال آتاتورک (۱) هویت قومی (۱) شیعه ستیزی (۱) صعده (۱) جنگ داخلی (۱) تنب بزرگ (۱) ترانزیت کالا (۱) پراگماتیسم (۱) امارات متحده (۱) نظریه تربیتی (۱) مناقشه (۱) ارتش چین (۱) نواندیشی دینی (۱) برنامه هسته ای ایران (۱) پیروزی در انتخابات (۱) امنیت انرژی (۱) رود ارس (۱) احسان شریعتی (۱) سیاست داخلی (۱) سازمان های بین المللی (۱) بنیادگرایی (۱) سلاح شیمیایی (۱) لویی جرگه (۱) مفهوم قدرت (۱) دولت یازدهم (۱) الشباب (۱) آذری ها (۱) بیابان زایی (۱) گرهاردشرودر (۱) الهام علی اف (۱) موتلفه اسلامی (۱) المنار (۱) توییتر (۱) تقسیمات کشوری (۱) ژئواکونومی (۱) شنگن (۱) جنگ رسانه (۱) چابهار (۱) سرحد (۱) جهانی سازی (۱) موساد (۱) رژیم حقوقی (۱) فعالیت هسته ای (۱) ژئوپولیتیک (۱) جنگ سرد (۱) فرانسیس بیکن (۱) آلاسکا (۱) کشمیر (۱) ابوموسی (۱) اسامه بن لادن (۱) زیباکلام (۱) اقتصاد جهانی (۱) ترکمن (۱) جغرافیای سیاسی خاورمیانه (۱) چشم انداز (۱) ملی گرایی (۱) مشترک المنافع (۱) هرمنوتیک (۱) فدراسیون (۱) آینده پژوهی (۱) علوم سیاسی (۱) احمد بن حنبل (۱) ریگی (۱) هوگو چاوز (۱) اومانیسم (۱) کره جنوبی (۱) آتاتورک (۱) انتخابات آمریکا (۱) آسیای مرکزی و قفقاز (۱) رضاشاه (۱) چاوز (۱) ایران گردی (۱) پ ک ک (۱) پارس جنوبی (۱) فیس بوک (۱) صدای امریکا (۱) جنگ روانی (۱) آل سعود (۱) تاریخ اسلام (۱) هاشمی رفسنجانی (۱) رئیس جمهور (۱) رژیم صهیونیستی (۱) منافع (۱) راه آهن (۱) بین الملل (۱) بی بی سی فارسی (۱) ابن تیمیه (۱) هیلاری کلینتون (۱) ارتش (۱) مصدق (۱) بغداد (۱) جان مک کین (۱) گردشگری (۱) دریاچه ارومیه (۱) رهبری (۱) دولت (۱) حج (۱) مبارک (۱) سرزمین (۱) توسعه (۱) موشک (۱) مدیریت (۱) ونزوئلا (۱) مقاومت (۱) دبی (۱) شریعتی (۱) بوش (۱) سلام (۱) انتفاضه (۱) شیعیان (۱) دانش (۱) علم (۱) انقلاب ایران (۱) ماهواره (۱) انتخابات مجلس (۱) سکولار (۱) هیرمند (۱) تجارت آزاد (۱) مشارکت سیاسی (۱) قالیباف (۱) اقتصاد ایران (۱) عبدالله شهبازی (۱) اسلام هراسی (۱) جزایر سه گانه (۱) منازعه (۱) نظریه (۱) شما (۱) باکو (۱) انگلستان (۱) حاکمیت (۱) سکولاریسم (۱) تنگه هرمز (۱) توسعه اقتصادی (۱) توسعه پایدار (۱) بحرین (۱) حمل و نقل (۱) مشارکت مردمی (۱) صهیونیسم (۱) اکونومیست (۱) قانون انتخابات (۱) سوخت هسته ای (۱) ویلیام جیمز (۱) استراتژیک (۱) احزاب (۱) تشیع (۱) توریسم (۱) هویت (۱)
دوستان من اسلام تایمز العالم الوقت انتخاب انجمن ژئوپلیتیک ایران انجمن علوم سیاسی اندیشکده روابط بین الملل ایراس ایران بالکان بولتن پرس تی وی پژوهشکده مطالعات راهبردی تابناک ترکیه TRT خبر آنلاین خبرگزاری آران نیوز خبرگزاری ایرنا خبرگزاری ایسنا خبرگزاری ترند خبرگزاری تسنیم خبرگزاری فارس خبرگزاری مشرق دفتر مطالعات سیاسی وزارت امور خارجه دیپلماسی ایرانی روز نو ژئوپلیتیک ایرانی عصرایران فرارو فصلنامه مطالعات راهبردی کرد پرس مرکز بین المللی مطالعات صلح مرکز تحقیقات استراتژیک مرکز مطالعات استراتژیک آریا مرکز مطالعات تاریخ معاصر مرکز مطالعات سیاستگذاری عمومی مرکز مطالعات وزارت امورخارجه مطالعات قفقاز موسسه مطالعات آمریکای شمالی موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی پرتال زیگور طراح قالب