ایران بازگو
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ ایران بازگو
آرشیو وبلاگ
      ایران بازگو (بازگو کننده گلچینی ازاخبار ومقالات سیاسی ،فرهنگی روز ایران و جهان)
همکاری امنیتی قطر و آمریکا نویسنده: ایران بازگو - ۱۳٩۱/٩/٢٠

نقش سیاسی کشورها در خاورمیانه با سرعت قابل توجهی تغییر پیدا می‌کند. در دهه 1970 ایران، نقشی محوری در سیاست خارجی و امنیتی خلیج‌فارس ایفا می‌کرد. سیاست دو ستونی نیکسون را باید عامل اصلی محوریت‌یابی ایران در فضای ژئوپلتیکی خاورمیانه دانست. سیاست جهانی با جلوه‌هایی از هویت، قدرت، نظامی‌گری و منابع انرژی، پیوند یافته است. چنین عناصر و مؤلفه‌هایی بر شکل‌بندی قدرت و تحولات خاورمیانه تأثیرگذار بوده است. اهمیت کشورهایی مانند لیبی در شمال آفریقا و قطر در حوزه جنوبی خلیج‌فارس را باید براساس منابع انرژی آنان مورد ارزیابی قرار داد. انرژی می‌تواند نقش مؤثری در تقویت نظام‌های سیاسی اقتدارگرا ایفا کند، به همان‌گونه‌ای که انرژی را باید در زمره عوامل اصلی مداخله‌گرایی امنیتی و ژئوپلتیکی قدرت‌های بزرگ در خاورمیانه و خلیج‌فارس دانست. کشورهایی همانند قطر به دلیل منابع اقتصادی و همکاری امنیتی با قدرت‌های بزرگ، احساس می‌کنند که می‌توانند نقش مؤثری در سیاست منطقه‌ای ایفا کنند.


نقش سیاسی کشورها در خاورمیانه با سرعت قابل توجهی تغییر پیدا می‌کند. در دهه 1970 ایران، نقشی محوری در سیاست خارجی و امنیتی خلیج‌فارس ایفا می‌کرد. سیاست دو ستونی نیکسون را باید عامل اصلی محوریت‌یابی ایران در فضای ژئوپلتیکی خاورمیانه دانست. سیاست جهانی با جلوه‌هایی از هویت، قدرت، نظامی‌گری و منابع انرژی، پیوند یافته است. چنین عناصر و مؤلفه‌هایی بر شکل‌بندی قدرت و تحولات خاورمیانه تأثیرگذار بوده است. اهمیت کشورهایی مانند لیبی در شمال آفریقا و قطر در حوزه جنوبی خلیج‌فارس را باید براساس منابع انرژی آنان مورد ارزیابی قرار داد. انرژی می‌تواند نقش مؤثری در تقویت نظام‌های سیاسی اقتدارگرا ایفا کند، به همان‌گونه‌ای که انرژی را باید در زمره عوامل اصلی مداخله‌گرایی امنیتی و ژئوپلتیکی قدرت‌های بزرگ در خاورمیانه و خلیج‌فارس دانست. کشورهایی همانند قطر به دلیل منابع اقتصادی و همکاری امنیتی با قدرت‌های بزرگ، احساس می‌کنند که می‌توانند نقش مؤثری در سیاست منطقه‌ای ایفا کنند.

ویکرد مبتنی بر ایفای نقش سیاسی به‌عنوان قدرت منطقه‌ای را برخی از رهبران اقتدارگرای خاورمیانه داشته‌اند. سرنوشت افرادی همانند محمدرضا شاه در دهه 1970، صدام حسین در دهه 1980 و مبارک در دهه 1990 بر اساس چنین نشانه‌هایی رقم خورده است. در شرایط موجود، هیچ‌یک از دیکتاتوری‌های یاد شده حیات سیاسی ندارند.
جلوه‌های جدیدی از معادله قدرت در حال شکل‌گیری است. افول نظام‌های سیاسی اقتدارگرا، زمینه‌های ظهور بازیگران جدید در محیط امنیت منطقه‌ای خاورمیانه و خلیج‌فارس را اجتناب‌ناپذیر می‌سازد.
فرایندی که نشان می‌دهد که قطر به گونه‌ای تدریجی موقعیت سیاسی خود را در خاورمیانه تثبیت می‌کند. چنین احساسی همواره نتایج تراژیکی برای بازیگران منطقه‌ای به بار می‌آورد. امنیت و قدرت در شرایط متحول خاورمیانه می‌تواند زمینه‌های لازم را برای کودتای نظامی، جنگ‌های منطقه‌ای، براندازی نظام‌های سیاسی و زایش بازیگران جدید در سیاست منطقه‌ای خاورمیانه، فراهم آورد. تمامی موارد یادشده نشان می‌دهد که هیچ چیز بهتر از خطوط لوله نفت و گاز نمی‌تواند منعکس‌کننده جلوه‌هایی از ثبات، بی‌ثباتی، پیش‌بینی‌پذیری و پیش‌بینی‌ناپذیری حوادث خاورمیانه را منعکس سازد.
روابط سیاسی کشورهای خاورمیانه با یکدیگر و با ایالات متحده، تحت تأثیر نشانه‌هایی از معادله انرژی و قدرت در سیاست بین‌الملل قرار می‌گیرد. کشورهایی که خود را درگیر ایفای چنین نقشی در سیاست منطقه‌ای می‌کنند، عموما با جلوه‌هایی از بی‌ثباتی، تهدید و ناپایداری معادله سیاست روبه‌رو می‌شوند. رهبران سیاسی قطر، احساس می‌کنند که جایگاه منطقه‌ای آنان افزایش یافته است. واقعیت‌های رفتاری خاورمیانه چنین احساسی را به وجود می‌آورد. شکل‌گیری این احساس، تحت تأثیر معادله الحاق و همراهی با سیاست‌های امنیتی آمریکا در خاورمیانه است.

 بهره‌گیری از الگوی الحاق در برابر کشور تهدیدکننده
شکل دیگری از رفتار و واکنش در برخورد با تهدیدات منطقه‌ای و بین‌المللی وجود دارد. این امر در شرایطی شکل می‌گیرد که بازیگر تهدیدشونده، تمایلی به رویارویی و مقابله با بازیگر تهدیدکننده ندارد.
در این شرایط به جای موازنه‌سازی درصدد برمی‌آید تا از الگوی الحاق استفاده کند. الحاق به منزله شکلی از رفتار سیاسی و بین‌المللی محسوب می‌شود که واحدهای سیاسی در فضای تهدید از آن استفاده می‌کنند. به طور مثال وقتی موج قیام‌های اسلامی خاورمیانه در سال 2011 شکل گرفت، برخی از کشورها که در معرض تهدید ناشی از قیام اجتماعی بودند، خود را با موج‌های دموکراتیک هماهنگ کردند. در این ارتباط کشورهای قطر، اردن، یمن و بحرین درصدد برآمدند تا رویکرد سیاسی خود را با موج قیام اجتماعی و اسلامی مردم خاورمیانه هماهنگ کنند.
شکل‌گیری فرایند همکاری امنیتی با قدرت‌های بزرگ به منزله هماهنگ‌سازی کشورهای منطقه‌ای با اهداف سیاسی کشور تهدیدکننده تلقی می‌شود. این امر در ادبیات روابط ین‌الملل به عنوان «الحاق» تلقی می‌شود. بهره‌گیری از الگوی الحاق، مربوط به شرایطی است که بازیگران سیاسی تلاش می‌کنند موقعیت خود را در فضای منطقه‌ای و بین‌المللی حفظ کنند. به طور مثال کشورهای یمن جنوبی و اردن در سال 1990 خود را با سیاست‌های منطقه‌ای عراق هماهنگ کردند.
چنین فرایندی به منزله بهره‌گیری از الگوی الحاق در روند توازن منطقه‌ای محسوب می‌شود. در سال‌های اولیه دهه 1990 کشورهای عربستان، سوریه و مصر تلاش کردند تا از الگوی موازنه تهدید استفاده کنند.
 جمهوری اسلامی ایران نیز در برابر تحولات منطقه‌ای و بحران ناشی از اشغال نظامی کویت توسط عراق و پیامدهای آن که در سال‌های 1991-1990 انجام گرفت، از الگوی موازنه قدرت بهره گرفت.  نظریه‌پردازانی همانند استفان والت بر این اعتقادند که به‌کارگیری سیاست الحاق در فرایندهای جابه‌جایی قدرت منطقه‌ای، نتایج پرمخاطره‌ای را ایجاد می‌کند؛ آینده‌ای که در انتظار کشورهایی همانند عربستان و قطر است؛ کشورهایی که از سیاست سد بندی و مقابله در برابر واحدهای تشکیل‌دهنده محور مقاومت استفاده می‌کنند.
به این ترتیب پاسخ دیگری که توسط کشورها می‌تواند در مقابله با تهدید در پیش گرفته شود، ملحق شدن به کشور مهاجم است. این الگو در بسیاری از مواقع برای کشورها مخاطرات امنیتی به وجود می‌آورد. گروه‌های منتقد، بهره‌گیری از این الگوی رفتاری را به‌عنوان «سیاست سازش» تلقی می‌کنند. به طور مثال کشورهای انگلیس و فرانسه در سال 1938 و در رابطه با حادثه اشغال منطقه سودت توسط نیروهای نظامی آلمان از الگوی الحاق بهره گرفتند. آنان ترجیح دادند تا مقابله با آلمان را به تأخیر اندازند. به همین دلیل بود که در کنفرانس مونیخ، الحاق منطقه سودت به آلمان را مورد پذیرش قرار دادند.

 نشانه‌های سیاست الحاق قطر
 با ائتلاف آمریکامحور
دولت‌های عرب خلیج‌فارس؛ یعنی کشورهای عربستان سعودی، کویت، بحرین، قطر، امارات متحده عربی و عمان از سال 1981 در شورای همکاری خلیج‌‌فارس (GCC) گردهم آمدند. آنان مشارکت استراتژیک ضعیف در واکنش به قدرت‌یابی ایران و حمایت از عراق در روند جنگ با ایران را در دستور کار قرار دادند. این امر نماد برهم زدن توازن قدرت در حوزه منطقه‌ای خلیج‌فارس توسط عربستان و آمریکا محسوب می‌شد.
قدرت‌های بزرگ در فضای عدم توازن، نیروی مداخله‌گر محسوب می‌شوند. از سوی دیگر، آنان از قابلیت لازم برای ائتلاف جهت برهم زدن توازن قدرت در حوزه‌های مختلف جغرافیایی برخوردارند. همکاری کشورهای یادشده با ایالات متحده را می‌توان در قالب ابتکار استانبول سال 2004 یا سازوکارهای دیگری دانست که در فرایند امنیت منطقه‌ای شکل گرفته است. عربستان به دلیل موقعیت ژئوپلتیکی و قطر به لحاظ منابع اقتصادی در سیاست امنیتی آمریکا از جایگاه ویژه‌ای برخوردار شده‌اند. آنان تلاش می‌کنند تا نقش خود را در قالب سیاست الحاق، به گونه مؤثری ایفا کنند.
نشانه‌های زیادی وجود دارد که بیانگر چگونگی و ضرورت تعامل بازیگران منطقه‌ای در ائتلاف با قدرت‌های بزرگ هستند. به طور کلی قدرت‌های بزرگ در برخورد با فرایندهای عدم توازن منطقه‌ای، واکنش نشان می‌دهند. آنان انتظار دارند بازیگران منطقه‌ای از سیاست امنیتی آنان حمایت به عمل آورند. نشانه آن را می‌توان در ارتباط با قطع‌نامه 687 مورد ملاحظه قرار داد. این قطع‌نامه علیه عراق شکل گرفت. در سال 1990 قدرت‌های بزرگ به مقابله با عراق مبادرت کردند.
جنگ ژانویه 1991 با عنوان عملیات توفان صحرا برای تحقق عدم توازن در حوزه منطقه‌ای شکل گرفته است. کشورهای عربستان، سوریه و مصر به‌عنوان اصلی‌ترین حامیان آمریکا در عملیات توفان صحرا، علیه عراق ایفای نقش کردند. صدام حسین نیز در دهه 1980 به‌عنوان بازیگر منطقه‌ای متحد آمریکا، علیه ایران به جنگ نیابتی مبادرت کرد. تمام کشورهایی که در فضای سیاست الحاق، قرار می‌گیرند، سوژه امنیتی آینده قدرت‌های مداخله‌گر، تلقی می‌شوند.
کشورهایی که آینده امنیتی آنان، تحت تأثیر موج‌های عدم موازنه در محیط منطقه‌ای قرار می‌گیرد. سیاست الحاق، عامل اصلی شکل‌گیری عدم موازنه در قدرت بازیگران منطقه‌ای بوده و به این ترتیب، زمینه برای حذف بازیگران مؤثر منطقه‌ای به وجود می‌آید.
کشور قطر تلاش دارد تا به‌عنوان یکی از بازیگران ائتلاف منطقه‌ای با آمریکا ایفای نقش کند؛ کشوری که به غیر از منابع نفت و ذخایر گاز هیچ اندوخته دیگری برای ایفای نقش سیاسی در محیط منطقه‌ای ندارد.
در نشست استانبول، طرحی به تصویب رسید که «ابتکار همکاری‌های استانبول» خوانده می‌شود و بر پایه آن، بر سر همکاری‌های آموزشی و نیز همکاری در زمینه‌های گوناگون از برخورد با تروریسم گرفته تا شفافیت بودجه و تصمیم‌گیری در کارهای دفاعی، توافق شد. در این طرح، مشارکت با کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌فارس نیز پیشنهاد شده است. کویت، بحرین، قطر و امارات عربی متحده به این ابتکار پیوسته‌اند و عربستان و عمان پیوستن به آن را بررسی می‌کنند، گویا عربستان نیز به این ابتکار پیوسته است. در سال‌های 2007 به بعد، عربستان سعودی نقش مؤثر و تعیین‌کننده‌ای در شکل‌بندی‌های امنیت منطقه خاورمیانه و خلیج‌فارس ایفا کرده است.
برجسته‌ترین توافق‌ها در چارچوب ابتکار استانبول، مقابله با گروه‌های تروریستی بین‌المللی، مبارزه با گسترش جنگ‌افزارهای ویژه نابودی گروهی، داد و ستد غیرقانونی جنگ‌افزار و نیز همکاری در عملیات صلح ناتو را دربر می‌گیرد. همانند آنچه ناتو به کشورهای شریک در گفت‌وگوهای مدیترانه پیشنهاد کرده، ابتکار استانبول نیز زمینه‌هایی برای اصلاحات در بودجه و طرح‌های دفاعی کشورهای منطقه، ایجاد کرده است. این‌گونه اقدامات با هدف ایجاد انگیزه برای کشورهای حوزه خلیج‌فارس انجام گرفته‌اند. از دیگر مواردی که در دستور کار سازمان‌های در حال ظهور قرار دارد، آموزش نظامی، تبادل اطلاعات، برگزاری رزمایش‌های مشترک، مبارزه با قاچاق مواد مخدر و همکاری در زمینه جرائم بین‌المللی است.
در چارچوب همکاری‌های سازمانی بین پیمان آتلانتیک شمالی و کشورهای شورای همکاری خلیج‌فارس با پیوستن کشورهای حوزه خلیج‌فارس (و نیز پاکستان، افغانستان، اردن و رژیم صهیونیستی) به‌عنوان ناظر در ناتو موافقت شد. برای نظارت بر فرایند دگرگونی در ساختار دفاعی کشورهای خاورمیانه‌ای خواهان پیوستن به ناتو، در نشست‌های استانبول و ریگا  (2006) مقرر شد دفترهایی به نام «دفتر نمایندگی منطقه‌ای» در این کشورها برپا شود.در سپتامبر سال 2007 گزارشگر مجمع پارلمانی ناتو در گزارشی با عنوان «ناتو و امنیت خلیج‌فارس» پیشنهاد کرد ماده‌ای به ابتکار صلح استانبول افزوده شود که بر پایه آن، کشورهای عضو این برنامه، همانند اعضای «ابتکار مشارکت برای صلح» بتوانند با احساس هرگونه تهدید امنیتی با ناتو مشورت کنند.
همچنین در نشست مشترک ناتو و شورای همکاری خلیج‌فارس که در قطر برگزار شد، در زمینه تبادل اطلاعات و آموزش‌های نظامی و عملیات ضدتروریستی، توافق‌هایی به دست آمد. تحولات سیاسی و امنیتی در منطقه خاورمیانه منجر به ارتقای نقش منطقه‌ای قطر شده است. قطر را می‌توان یکی از بازیگرانی دانست که در فرایند همکاری با ناتو از انگیزه سیاسی و امنیتی بالایی برخوردار است. شکل‌بندی‌های امنیتی و بی‌ثباتی‌های منطقه‌ای در خاورمیانه منجر به شکل‌گیری ادراکی شد که این منطقه به گونه مؤثر و همه‌جانبه‌ای مورد توجه اعضای ناتو قرار گرفته است. در این رابطه، اجلاس ناتو در بحرین در 24 آوریل سال 2008 را می‌توان به‌عنوان محور اصلی شکل‌بندی‌های همکاری‌جویانه ناتو با کشورهای خاورمیانه و خلیج‌فارس مورد توجه قرار داد.
اجلاسیه ناتو در بحرین را می‌توان یکی از نقاط عطف تاریخی در گسترش همکاری‌های امنیتی در حوزه منطقه‌ای دانست. در اجلاسیه بحرین توافق‌هایی برای مبادله اطلاعات و همکاری‌های امنیتی مطرح شد. توافقات جدید را می‌توان بخشی از ضرورت گسترش ناتو از اروپا به حوزه خاورمیانه و خلیج‌فارس دانست. در اجلاسیه بحرین، توافقات لازم برای مشارکت عملیاتی اعضای ناتو و به‌ویژه اعضای اروپایی ناتو برای برقراری پیوندهای نزدیک‌تر با کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس انجام گرفت.
سابقه همکاری ناتو با برخی کشورهای حوزه خلیج‌فارس، به ابتکار اجلاس استانبول بازمی‌گردد که در 28 و 29 ژوئن سال 2004 برگزار شد. در این اجلاس، به‌ویژه در مورد نحوه کمک به آموزش نیروهای عراقی، توافقاتی به دست آمد. از میان کشورهای شورای همکاری خلیج‌فارس، بحرین، کویت، امارات متحده عربی و قطر در اجلاس استانبول با ناتو توافقاتی را به امضا رساندند اما عمان و عربستان از الحاق به این توافق‌ها خودداری کردند.

  نظرات ()
مطالب اخیر مقتدی صدر در عربستان به دنبال چیست؟ چالش‌های بارزانی برای استقلال اقلیم؛ بارور کردن ابرها دوای درد بی آبی و خشکسالی ایران می شود؟ «مفهوم قدرت و جایگاه آن در تئوری روابط بین الملل» نقش و جایگاه امارات عربی متحده در تحولات یمن آیا جنوب عربستان تجزیه خواهد شد؟ + تصاویر تجزیه سوریه عملا کلید خورده است 30 ویژگی کره جنوبی از نظر سریع القلم پنج سلاح روسی که چینی ها بایـد از آن بترسنـد+تصویـر ترس اعراب از ایران بوی حسادت می‌دهد
کلمات کلیدی وبلاگ ایران (۱۳۱) سوریه (٦٥) ترکیه (٥۸) امریکا (٥٢) خاورمیانه (٤٧) بحران سوریه (۳٩) سیاست خارجی (۳٥) عراق (۳۳) عربستان (٢٩) مقالات جغرافیای سیاسی (٢٥) داعش (٢٤) یمن (٢٢) ژئوپلتیک (٢٢) تحولات یمن (۱٩) مصر (۱۸) روسیه (۱۸) سیاست خارجی ایران (۱٧) اوباما (۱۳) تحولات جهان عرب (۱۳) تحولات سوریه (۱۳) قطر (۱٢) بیداری اسلامی (۱٢) کردها (۱۱) روابط بین الملل (۱٠) اردوغان (۱٠) القاعده (۱٠) سیاست (۱٠) امنیت (۱٠) انرژی (۱٠) صادرات گاز (۱٠) حوثی ها (۱٠) چین - امریکا (٩) چین (٩) قدرت نرم (٩) توافق هسته ای (۸) سیاست خارجی امریکا (۸) سلفی گری (۸) تحریم (۸) دیپلماسی (۸) جهان عرب (۸) پرونده هسته ای (٧) اعراب (٧) پاکستان (٧) لبنان (٧) نفت (٧) افغانستان (٧) عربستان سعودی (٧) اتحادیه اروپا (٧) اسلام گرایی (٧) خلیج فارس (٦) گاز (٦) اسرائیل (٦) انتخابات (٦) آفریقا (٦) تروریسم (٦) جهانی شدن (٦) اخوان المسلمین (٦) روابط ایران ترکیه (٦) انتخابات‌ (٦) خاورمیانه اسلامی (٦) آسیای مرکزی (٦) تاریخچه داعش (٦) داعش عراق (٥) داعش سوریه (٥) بندر چابهار (٥) شیعیان یمن (٥) سیاست خارجی ترکیه (٥) بهار عربی (٥) ایران عراق (٥) ایران امریکا (٥) خاورمیانه بزرگ (٥) انتخابات شورا (٥) رژیم های بین المللی (٥) امنیت ملی (٥) استراتژی (٥) جغرافیا (٥) وهابیت (٥) اروپا (٥) رسانه (٥) حزب الله (٥) دیپلماسی عمومی (٥) کردستان (٥) جنگ نرم (٥) کردستان عراق (٥) هژمونی (٤) نوری مالکی (٤) علویان (٤) شمال آفریقا (٤) مذاکرات هسته ای (٤) مرز (٤) بشار اسد (٤) انقلاب اسلامی (٤) حزب الله لبنان (٤) امارات متحده عربی (٤) اردن (٤) فلسطین (٤) بلوچستان (٤) امارات (٤) جغرافیای سیاسی (٤) اوکراین (٤) سیاست خارجی قطر (٤) علویان ترکیه (٤) کردهای سوریه (٤) گاز ایران (٤) جبهه النصره (٤) ارتش آزاد سوریه (٤) قفقاز جنوبی (٤) رقابت ایران و عربستان (٤) تبلیغات انتخابات (٤) ژئواستراتژیک (٤) نظام بین الملل (٤) افراط گرایی (٤) داعش در عراق (٤) چین اقتصاد (۳) ساختار یمن (۳) بحران عراق (۳) حوثی های یمن (۳) سیاست خارجی روسیه (۳) فدرالیزم (۳) شیوه تبلیغات انتخاباتی (۳) ژئوپلتیک گاز (۳) هدف مندی یارانه ها (۳) ژئوپلتیک ایران (۳) مدیریت بحران (۳) استراتژی ایران در عراق (۳) انقلاب های عربی (۳) چاپ تبلیغات انتخابات (۳) خاورمیانه جدید (۳) علویان سوریه (۳) حافظ نیا (۳) قطر شبکه الجزیره (۳) همکاری بین المللی (۳) یارانه (۳) خزر (۳) دموکراسی (۳) طالبان (۳) آذربایجان (۳) فرهنگ (۳) ترانزیت (۳) منافع ملی (۳) انتخابات ریاست جمهوری (۳) تحریم های بین المللی (۳) جهان اسلام (۳) شورای امنیت (۳) قفقاز (۳) خط لوله صلح (۳) حسن البنا (۳) ایران عربستان (۳) انتخابات ایران (۳) 11سپتامبر (۳) ژئواستراتژی (۳) حقوق بین الملل (۳) کریمه (٢) تبارشناسی (٢) موادمخدر (٢) بحران آب (٢) تحریم اقتصادی (٢) نفت وگاز (٢) سازه انگاری (٢) منطقه گرایی (٢) اسد (٢) شیعیان عربستان (٢) هارتلند (٢) ایران هراسی (٢) مدل مفهومی (٢) شورای همکاری خلیج فارس (٢) رئیس جمهور آمریکا (٢) حزب عدالت و توسعه (٢) بارزانی (٢) ایران هسته ای (٢) احمدی نژاد (٢) اسلام سیاسی (٢) جمهوری آذربایجان (٢) تهدید نرم (٢) پوتین (٢) غرب (٢) اسلام (٢) آمریکا (٢) لیبی (٢) مازندران (٢) حق وتو (٢) مذاکره (٢) کویت (٢) بی بی سی (٢) جمهوری اسلامی ایران (٢) آلمان (٢) روحانی (٢) سازمان ملل (٢) ارتباطات (٢) جهان سوم (٢) هویت فرهنگی (٢) بحران (٢) هویت ملی (٢) موسویان (٢) قومیت (٢) شیعیان عراق (٢) چالش های ترکیه (٢) راهبرد ترکیه در سوریه (٢) ترکیه سوریه (٢) امریکا خاورمیانه (٢) انتخابات امریکا (٢) لبنان و بحران سوریه (٢) ساختار شورای امنیت (٢) سیاست بین الملل (٢) محمد مرسی (٢) عراق جدید (٢) کردستان سوریه (٢) رشد اسلام گرایی (٢) ایران سوریه (٢) قدرت ملی (٢) تاریخ یارانه (٢) رقابت ایران و ترکیه (٢) امنیت جمهوری اسلامی ایران (٢) موضوع هسته ای ایران (٢) ترکیه وبحران سوریه (٢) آگهی انتخاباتی (٢) مشاوره تبلیغات انتخابات (٢) القاعده آفریقا (٢) چاپ آگهی انتخاباتی (٢) چاپ تراکت انتخابات (٢) انتخابات ترکیه (٢) روابط با عراق (٢) روابط ایران و ترکیه (٢) نظریه های روابط بین الملل (٢) مشاوره انتخاباتی (٢) انقلابات عربی (٢) ترکیه خاورمیانه (٢) پیمان کمپ دیوید (٢) مرزهای ایران (٢) بازار انرژی (٢) موازنه قدرت (٢) ترورریسم (٢) انر}ى هسته ای (٢) رژزیم حقوقی (٢) مقاومت و حزب الله (٢) انقلاب تونس (٢) انقلاب مصر (٢) خاورمیانه جدید (٢) علی عبدالله صالح (٢) تحولات خاورمیانه (٢) تحولات مصر (٢) ایران مصر (٢) تحریم سیاسی (٢) اسلام رادیکال (٢) رادیکالیسم اسلامی در آفریقا (٢) جایگاه قطر (٢) ترورریسم سوری (٢) اقتصاد امارات (٢) سیاست خارجی عربستان (٢) کریدور شمال- جنوب (٢) طرح توسعه شرق (٢) توسعه شرق (٢) یرنامه چهارم توسعه (٢) حکومت اقلیم کردستان (٢) ساختار قومی یمن (٢) شیعیان زیدی (٢) دولت اسلامی عراق و شام (٢) سیاست خارجی چین (٢) ایران ترکیه سوریه (٢) عبدربه منصور هادی (٢) الگوی امنیتی (٢) سلفی گری وهابی (٢) مقالات ژئوپلیتیک (٢) مقالات ژئوپلتیک (٢) گروه سلفی خراسان (٢) گروه خراسان (٢) گروه تکفیری خراسان (٢) ژنوم ژئوپلیتیک (٢) بحران یمن (٢) روابط افغانستان -پاکستان (٢) منابع گازی (٢) تبارشناسی تروریسم (٢) هیدروپلیتیک آب (٢) کنکره امریکا (٢) رودخانه مرزی (٢) داعش افغانستان (٢) دیپلماسی آبی (٢) روابط ایران روسیه (٢) الرمادی (۱) مدیریت سیاسی فضا (۱) منظقه آزاد چابهار (۱) مدل اندرسون، (۱) روابط ایران و عمان (۱) کد ژئوپلیتیک (۱) ژئوپلتیک نفت (۱) روابط ایران -اروپا (۱) عبدالرضا فرجی راد (۱) آثار توافق هسته ای بر خاورمیانه (۱) سلاح های روسی (۱) روابط روسیه چین (۱) نقش امارات در یمن (۱) باور سازی ابرها (۱) انتخایات ترکیه (۱) اسلام گرایان ترکیه (۱) نوار مرزی ایران ترکیه (۱) مسائل مرزی (۱) تجزیه استانهاس سنی عراق (۱) تحول ژئوپلیتیک (۱) ساختار ژئوپلیتیکی جهان (۱) جغرافیای سیاسی (۱) نظریه‌های ژئوپلیتیک (۱) داعش در آسیای مرکزی (۱) دولت آشتی ملی افغانستان (۱) سیاست خارجی پاکستان (۱) دموکرات ها (۱) عربستان یمن (۱) ژئواستراتژیک ایران (۱) حسن بهشتی پور (۱) تحریم های علیه ایران (۱) نیچروان بارزانی (۱) استخدام کارشناس ارشد علوم سیاسی (۱) دعوت به همکاری روابط بین الملل (۱) استخدام کارشناس ارشد روابط بین الملل (۱) استخدام ارشد روابط بین الملل (۱) افغانستان ایران (۱) سیاست خارجی افغانستان (۱) ژئوپلیتیک آب (۱) نقش ایران عربستان در یمن (۱) قدرت ملی ایران (۱) دالان شمال جنوب (۱) ژئوپلتیک بلوچستان (۱) فیمینسیم (۱) هیدرو پلیتیک (۱) مختاری،حسین (۱) عبدی،عطاءالله (۱) داعش آفریقا (۱) جریان های افراطی (۱) روابط عربستان اسرائیل (۱) تفاهم لوزان (۱) پارلمان ترکیه (۱) ارتش های جهان (۱) روسیهر (۱) گروه تروریستی خراسان (۱) ایرانیان در قزاقستان (۱) شیعیان قزاقستان (۱) آذری های قزاقستان (۱) نونس (۱) نقشه سوریه (۱) نقشه نبرد در سوریه (۱) جبهه‌های جنگ در سوریه (۱) انرژی هسته ای (۱) تروریسم سلفی- تکفیری (۱) تروریسم سلفی (۱) احزاب آذربایجان (۱) جنبش مقاومت (۱) آگهی جذب فوق لیسانس علوم سیاسی (۱) اقتصاد قطر (۱) داعش در سوریه (۱) بندربن سلطان (۱) دیپلماسی شهری (۱) اسه آن (۱) نگاه به شرق (۱) ابوبکر البغدادی (۱) کارکرد گرایی (۱) حامیان داعش (۱) تحولات عراق (۱) موصل (۱) اقتصاد یمن (۱) یمن در نگاه استراتژیک عربستان (۱) زیدی های یمن (۱) جغرافیای یمن (۱) واقعیت داعش (۱) کردهای عراق (۱) آینده کردها (۱) الحوثی ها (۱) انتخابات‌ سوریه (۱) ساختار قومی (۱) کردهای ایران (۱) انرژى هسته ای (۱) ژئوپلیتیک عراق (۱) ساختار سیاسی عمان (۱) اقتصاد عمان (۱) نفت کردستان (۱) ترکیه داعش (۱) رابطه ترکیه با داعش (۱) جنگ آب (۱) مناطق جدایی طلب اروپا (۱) جدایی طلبی (۱) کوبانی (۱) تقابل ترکیه-عربستان (۱) اختلاف ترکیه عربستان (۱) رقابت ترکیه عربستان (۱) سقوط صنعا (۱) ترانزیت گاز (۱) انصارالله (۱) موقعیت اقتصادی یمن (۱) جایگاه منطقه ای یمن (۱) روابط آمریکا روسیه (۱) تروریسم رسانه ای (۱) ریشه های بحران سوریه (۱) دوران جنگ سرد (۱) یکجانبه گرایی (۱) چندجانبه گرایی (۱) مفهوم منطقه گرایی (۱) معاهده شنگن (۱) نظریه های انقلاب (۱) انقلاب های عربی (۱) نظریه های جغرافیای سیاسی (۱) نظریه های ژئوپولیتیک (۱) منابع کنکور دکتری علوم جغرافیا ی سیاسی (۱) هارتلند جدید (۱) بهار عربی، (۱) گروه های معارض سوریه (۱) حزب سلفی نور (۱) حزب النهضه (۱) ژئواستراتژی جهانی (۱) مکیندر (۱) امنیت سیاسی (۱) روابط جهانی (۱) توافق ایران و 1+5 (۱) عمق استراتژیک (۱) عمق استراتژیک ایران (۱) روسیه سوریه (۱) سلفی گری تکفیری (۱) وهابیت تکفیری (۱) تحولات اقتصادی امارات (۱) تحریم نفتی (۱) چالش های صادرات گاز (۱) سیاست خارجی دولت نهم ودهم (۱) جبهه اسلامی سوریه (۱) اتحادیه اروپایی (۱) روند صلح (۱) فلسطین، اسرائیل (۱) روندصلح خاورمیانه (۱) جغرافیای خاورمیانه (۱) تاریخ خاورمیانه جدید (۱) مازی (۱) شیعیان مالزی (۱) بلوچستان آزاد (۱) مدل مفهومی بحران سوریه (۱) تجزیه سوریه (۱) محمد جواد ظریف (۱) مذاکرات سازش (۱) یاران رئیس جمهور (۱) گروه های ذینفوذ (۱) همگرایی، واگرایی (۱) منارعات قومی (۱) ارتش آزاد مصر (۱) بوکوحرام (۱) توسعه ملی (۱) سیاستهای امنیتی (۱) جنگ تمدنها (۱) احزاب عراق (۱) دموکراسی در عراق (۱) تحریم اقتصادی (۱) نقش اردن در سوریه (۱) اعتراضات ترکیه (۱) اسلام گرایی آفریقا (۱) امنیت ایران (۱) انتخابات تبلیغات (۱) شیوه های تبلیغات (۱) تحریم های بین النللی (۱) تحریم های بکجانبه (۱) امنیت، (۱) قفقاز شمالی (۱) روابط ایران و پاکستان (۱) انتخابات پارلمانی المان (۱) حزب سبز آلمان (۱) انقلاب یمن (۱) موج بیداری (۱) آل خلیفه (۱) قذاقی (۱) مقتدا صدر (۱) تهاجم رسانه ای (۱) قدرت سخت (۱) سونامی بیداری اسلامی (۱) جان کری (۱) مدیریت سیاسی (۱) مورگان شوستر (۱) جنبش صهیونیسم (۱) اویغورها (۱) مرزهای ایران و عراق (۱) شبکه های فارسی زبان (۱) نظریه دولت (۱) سیر تکوین دولت درایران (۱) مفهوم دولت (۱) تحول حکومت در ایران (۱) تحولات عربستان (۱) دکتر سمیعی (۱) اقوام -قومیت (۱) الیاس واحدی (۱) نظریه های ژئوپلتیک (۱) عوامل ژئوپلتیک (۱) راتزل (۱) ایران-امریکا (۱) روسیه-چین (۱) جهانی شدن فرهنگ (۱) مجتهدزاده (۱) پور پویان رضا (۱) منابع دکترای جغرافیای سیاسی (۱) ژئوپلتیک انتقادی (۱) ژئوپلتیک فراگیر (۱) ایران- روسیه (۱) جوزف نای (۱) سفیر انگلیس (۱) نهضت ملی نفت (۱) جغرافیای انتخابات (۱) ارتش روسیه (۱) امپریالیسم خبری (۱) مقالات رسانه و اینترنت (۱) ‍ژئورسانه ژئومدیا (۱) حزب الله و رفتار رسانه ای (۱) منابع ارشد جغرافیای سیاسی (۱) مبانی جغرافیا (۱) متون تخصصی جغرافیا (۱) ژئوپلتیک دوره تولد (۱) ژئوپلتیک دوره احیا (۱) ژئوپلتیک دوره افول (۱) ژئوپلتیک دوره شکوفایی (۱) ژئواستراتژِی خلیج فارس (۱) عزت اله عزتی (۱) پایگاه دریای ام الغنم (۱) پایگاه هوایی ظهران (۱) پایگاه دریایی جفیر (۱) پایگاه دریایی خضب (۱) منابع ارشد ژئوپلتیک (۱) موازنه نرم (۱) انتخابات 2012آمریکا (۱) سیاست های روسیه (۱) رئیس جمهور روسیه (۱) سیاست های روسیه سیه (۱) رسانه های یهودی (۱) اامپریاالیسم رسانه ای (۱) شبکه ماهواره (۱) الکوثی (۱) هادی تی وی (۱) شبکه جهانی اهل بیت (۱) تاریخچه بی بی سی (۱) کارمندان بی بی سی فارسی (۱) رسانه نوین (۱) رسانه های ارتباطی (۱) آثار ماهواه (۱) رسانه فارسی (۱) ایران، (۱) جهان تک قطبی (۱) خاورمیانه رمیانه (۱) کردستان ترکیه (۱) توازن قدرت (۱) تجزیه عربستان (۱) سید قطب (۱) مناقشه اعراب و اسرائیل (۱) جنبش اخوان المسلمین (۱) اخوان المسلمین آفریقا (۱) جمال عبداناصر (۱) فرار عروس قذافی (۱) همسر قذافی (۱) اویغورها باما (۱) تحولات مصر لات مصر (۱) آینده مصر (۱) ترکیه اسرائیل (۱) سیاست خاورمیانه ترکیه (۱) اهداف ترکیه (۱) اختلافات مرزی (۱) احزابرسیاسی ایران (۱) ناپایداری احزاب (۱) قدرت نظامی (۱) اخوان المسلمین سوریه (۱) نظر سنجی انتخاباتی (۱) ترکیه سیاست خارجی (۱) اعتراضات سوریه (۱) ترکیه و اعراب (۱) روابط ایران و عراق (۱) مطالعات منطقه ای (۱) ایران و عربستان (۱) انقلاب سوریه (۱) خلیج‌فارس (۱) قدرت نرم ایران (۱) اربیل (۱) انقلابات عربی و ترکیه (۱) چاپ بنر انتخابات (۱) بروشورهای انتخابات (۱) تبیلغات انتخابات (۱) چاپ آگهی (۱) طراحی آگهی انتخابات (۱) گرو های تندرو (۱) جایگاه انتخابات در ایران (۱) چاپ تبلیغات انتخاباتی (۱) چاپ انتخابات (۱) تبلیغات انتخابات مجلس (۱) تبلیغات در انتخابات (۱) شیوه های انتخاباتی (۱) تبلیغات انتخابات رسانه (۱) چاپ آگهی انتخابات (۱) هزینه تبلیغات انتخابات (۱) ایران ترکیه (۱) جریان مقاومت (۱) جبهه مقاومت (۱) ایران اعراب (۱) العراقیه (۱) کشور عمان (۱) قراردادگاز ایران پاکستان (۱) روابط فرهنگی (۱) واردات گاز ترکمنستان (۱) رقابت ایران و مصر (۱) رقایت امریکا روسیه (۱) شورای اطلاعات ملی آمریکا (۱) محمئد (۱) استراتژی ایران (۱) تغییر نظام سوریه (۱) عراق کردستان (۱) بغداد اربیل (۱) ایران ترکبه (۱) ایران ترکیه جهان عرب (۱) مشارکت‌ سیاسی‌ (۱) رای‌ و رای‌دادن‌ (۱) تبلیغات‌ انتخاباتی‌ (۱) یارانه ها در جهان سوم (۱) تاریخچه هدف مندی یارانه ها (۱) فتح اله گولن (۱) انقلاب اسلامی ایران (۱) داود اوغلو (۱) تئوری جیمزروزنا (۱) تجمیع انتخابات (۱) مشاکرت سیاسی (۱) اسلام گرایی ترکیه (۱) اهل تسنن عراق (۱) جنبش مصر (۱) انقلاب مصز (۱) تحولات لبنان (۱) شیعیان کویت (۱) انتخابات گویت (۱) بحرانهای قومی عراق (۱) ترکیه عراق (۱) میادین نفت و گاز (۱) تحدید حدود مرز (۱) خطوط مرزی (۱) چاک هاگل (۱) عهدنامه 1975 (۱) مرزایران عراق (۱) مناقشات مرزی (۱) مرزهای غربی ایران (۱) مرز عراق (۱) ترکان سین کیانگ (۱) استراتژی امریکا (۱) [ جریان های ملی گرا (۱) تحولات ایران (۱) بازیگران تحولات سوریه (۱) مخالفان آل سعود (۱) سقوط بشار اسد (۱) تاثیر ماهواره بر جوانان (۱) هژمون (۱) ارتش آزاد (۱) پیروزی اوباما (۱) ارتش عراق (۱) استراتژی چیست (۱) تاثیرات شبکه های ماهواره ای (۱) نقش مخرب شبکه های خارجی (۱) مرزهای دریایی ایران (۱) مرزهای ایران در خلیج فارس (۱) مرزهای ایران و کویت (۱) آثار بحران سوریه (۱) پیامدهای بحران سوریه (۱) فلسفه جغرافیا (۱) مسعود بارزانی (۱) موازنه منطقه ای (۱) جلال طالبانی (۱) عدالت و توسعه (۱) جنبش اسلامی (۱) صادرات نفت (۱) کردهای ترکیه (۱) سیاست ترکیه (۱) جمهوری خواهان (۱) ارتش امریکا (۱) روابط ایران و عربستان (۱) امنیت منطقه ای (۱) اصلاح شورای امنیت (۱) استراتژی امنیت (۱) انتخابات کویت (۱) پیامدهای انتخابات کویت (۱) امریکا خلیج فارس (۱) امریکا سیاست خارجی (۱) پارس جنوبی (۱) سیاست خارجی پاکستان (۱) ایران پاکستان (۱) قطر سیاست (۱) روابط خارجی قطر (۱) قطز خاورمیانه (۱) امریکا قطر (۱) پیامدهای سقوط بشار اسد (۱) سقوط اسد (۱) سقوط سوریه (۱) امنیت اسرائیل (۱) اهداف ترکیه در سوریه (۱) تئوری های روابط بین الملل (۱) رژیم های سیاسی (۱) جامعه شتاسی سیاسی (۱) تئوری های بین الملل (۱) حمیرا مشیر زاده (۱) تاریخ سوریه (۱) اقتصاد سوریه (۱) جغرافیای سوریه (۱) تحولات عربی (۱) رقابت ایران ترکیه (۱) خشکسالی (۱) نظریه (۱) ناتو (۱) جزایر سه گانه (۱) تنش زدائی (۱) دریای خزر (۱) ترکمن (۱) جغرافیای سیاسی خاورمیانه (۱) چشم انداز (۱) سکولار (۱) هیرمند (۱) تجارت آزاد (۱) قالیباف (۱) اقتصاد ایران (۱) اسلام هراسی (۱) اوپک (۱) مشارکت سیاسی (۱) ظریف (۱) شما (۱) باکو (۱) انگلستان (۱) حاکمیت (۱) سکولاریسم (۱) استراتژیک (۱) احزاب (۱) ژئوپلیتیک (۱) جرج بوش (۱) هویت (۱) تشیع (۱) تبلیغات انتخاباتی (۱) توسعه اقتصادی (۱) ارمنستان (۱) حماس (۱) بریتانیا (۱) روابط خارجی (۱) توسعه پایدار (۱) بحرین (۱) مشارکت مردمی (۱) صهیونیسم (۱) اکونومیست (۱) قانون انتخابات (۱) سوخت هسته ای (۱) مدودف (۱) کلینتون (۱) قدرت (۱) جان مک کین (۱) گردشگری (۱) رهبری (۱) توریسم (۱) هیلاری کلینتون (۱) مصدق (۱) بغداد (۱) توسعه (۱) هند (۱) بوش (۱) قزاقستان (۱) دولت (۱) مبارک (۱) سرزمین (۱) موشک (۱) مدیریت (۱) ونزوئلا (۱) مقاومت (۱) ماهواره (۱) انتخابات مجلس (۱) آب (۱) شیعیان (۱) دبی (۱) انتفاضه (۱) آذری (۱) سلام (۱) دانش (۱) علم (۱) انقلاب ایران (۱) ملی گرایی (۱) ترکمنستان (۱) عمان (۱) اومانیسم (۱) کره جنوبی (۱) آتاتورک (۱) انتخابات آمریکا (۱) علوم سیاسی (۱) ریگی (۱) هوگو چاوز (۱) گرجستان (۱) هرمنوتیک (۱) رژیم صهیونیستی (۱) منافع (۱) بی بی سی فارسی (۱) راه آهن (۱) بین الملل (۱) تاریخ اسلام (۱) مشترک المنافع (۱) رئیس جمهور (۱) چاوز (۱) واقع گرایی (۱) فرانسیس بیکن (۱) ابوموسی (۱) قیمت نفت (۱) آسیای مرکزی و قفقاز (۱) رضاشاه (۱) ایران گردی (۱) پارس جنوبی (۱) فیس بوک (۱) صدای امریکا (۱) جنگ روانی (۱) آل سعود (۱) فعالیت هسته ای (۱) ژئوپولیتیک (۱) کشف حجاب (۱) موساد (۱) رژیم حقوقی (۱) اسامه بن لادن (۱) جنگ سرد (۱) کرکوک (۱) زیباکلام (۱) قدرت نظامی ایران (۱) برخورد تمدنها (۱) سیدجمال الدین (۱) علاوی (۱) منطقه آزاد ارس (۱) جنگ یمن (۱) حسین بشیریه (۱) موقعیت ایران (۱) فرصت چالش (۱) حوادث زاهدان (۱) استراتژِی (۱) هانتیگتون (۱) مرز امنیت (۱) گزارش سازمان ملل (۱) نجران (۱) چرخه سوخت هسته ای (۱) نظم نوین جهانی (۱) مصطفی کمال آتاتورک (۱) هویت قومی (۱) شیعه ستیزی (۱) صعده (۱) تنب بزرگ (۱) ترانزیت کالا (۱) امارات متحده (۱) نظریه تربیتی (۱) مناقشه (۱) ارتش چین (۱) پیروزی در انتخابات (۱) امنیت انرژی (۱) برنامه هسته ای ایران (۱) رود ارس (۱) دولت یازدهم (۱) الشباب (۱) گرهاردشرودر (۱) الهام علی اف (۱) سیاست داخلی (۱) هانتینگتون (۱) سازمان های بین المللی (۱) بنیادگرایی (۱) سلاح شیمیایی (۱) لویی جرگه (۱) مفهوم قدرت (۱) موتلفه اسلامی (۱) المنار (۱) توییتر (۱) تقسیمات کشوری (۱) ژئواکونومی (۱) شنگن (۱) سرحد (۱) جنگ رسانه (۱)
دوستان من تنهایی خورشید بررسی استراتژیک دانش سیاست و روابط بین الملل دیپلماسی ایرانی فرارو عصرایران مرکز تحقیقات استراتژیک مرکز مطالعات وزارت امورخارجه مرکز مطالعات تاریخ معاصر مرکز مطالعات تاریخ معاصر مرکز مطالعات استراتژیک آریا پرتال زیگور طراح قالب