ایران بازگو
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ ایران بازگو
آرشیو وبلاگ
      ایران بازگو (بازگو کننده گلچینی ازاخبار و پژوهش های سیاسی و ژئوپلتیکی روز ایران و جهان)
تغییر برنامه آمریکا از حمله نظامی علیه ایران به براندازی نرم نویسنده: ایران بازگو - ۱۳٩٠/٦/۸

مجله آمریکایی "فارن پالیسی ژورنال" در گزارشی به قلم "ادموند برگر" می‌نویسد: افراد و گروه‌هایی چون "جورج سوروس"، "برژینسکی"، و بنیاد ملی دموکراسی به دنبال این هستند که نقشه امپریالیسم پنهان زیر نقاب توسعه دموکراسی را برای آمریکا پیاده کنند. جامعه باز مد نظر آن‌ها بر اساس برتری کاپیتالیستی آمریکا بنا شده است.

* "جان مک‌کین" ایران را نیز مانند عراق تهدیدی جدی برای منافع آمریکا می‌شمارد

در ژوئن سال 2010، "جان مک‌کین" نامزد جمهوری‌خواه پیشین انتخابات ریاست جمهوری، سخنرانی مهیجی در جلسه بنیاد ملی دموکراسی ایراد کرد و در آن "ماهیت رژیم ایران" را "تهدیدی جدی‌تر برای صلح و آزادی در جهان ما" دانست. "مک‌کین" آنچه را که خود راه‌حل این بحران می‌دانست به این شکل توضیح داد که: "به باور من تنها راه‌حل این است که تغییری در رژیم ایران حاصل شود، تغییری صلح‌آمیز، که به انتخاب خود مردم ایران و رهبری آن‌ها صورت گرفته باشد، تا به این شکل بتوان تغییراتی را که ما به دنبال آن هستیم ایجاد کنیم".


دیدگاه‌های منفی "مک‌کین" نسبت به کشور اسلامی ایران بر کسی پوشیده نیست. او در یکی از سخنرانی‌های خود طی کمپین انتخاباتی سال 2008 نیز به شوخی یکی از اشعار معروف در آمریکا را با به "بمب، بمب ایران" تغییر داد. پیش از آن نیز نامش ذیل اظهاراتی بود که یکی از پروژه‌های نومحافظه‌کاران، به نام "پروژه قرن آمریکای جدید" منتشر ساخت؛ این پروژه متعلق به گروهی جنگ‌طلب بود که به دلیل لابی‌های بی‌رحمانه‌شان برای براندازی صدام حسین مشهورند. این پروژه، در گزارشی با عنوان "بازسازی نیروهای پدافندی آمریکا"، افکاری که برای ایران در سر داشتند را نشان داد: در بلندمدت، مشخص می‌شود که ایران نیز به اندازه عراق تهدیدی برای منافع آمریکا در خلیج به شمار می‌رود؛ و با توجه به منافع پایدار آمریکا در منطقه، حتی در صورتی که روابط ایران و آمریکا بهبود یابد، باز هم آموزش نیروهای تهاجمی در منطقه برای راهبرد امنیتی آمریکا ضروری است.

* مؤسسه بین‌المللی جمهوری‌خواهان، به ریاست مک‌کین، ارتباط فراوانی با افراد و گروه‌های مخالف رژیم ایران دارد

"مک‌کین"، در باقی اوقاتی که مشغول مبارزات انتخاباتی یا مسخره کردن ترانه‌های عامه‌ پسند نیست، سرپرستی نهاد محافظه‌کاران، "مؤسسه بین‌المللی جمهوری‌خواهان" در بنیاد ملی دموکراسی، را به عهده دارد. روشن است که "مؤسسه بین‌المللی جمهوری‌خواهان" ارتباط فراوانی با افراد و گروه‌های مخالف رژیم ایران دارد. "ویلیام نوجی"، نماینده مؤسسه که، دقیقاً پیش از آغاز انقلاب نارنجی، برای نظارت بر انتخابات سال 2004 در اکراین فرستاده شده بود، دبیر کل و مسئول امور مالی بنیاد دموکراسی در ایران است. "دیوید ام. دنهی"، "کارشناس دموکراسی" از این مؤسسه، برای ریاست "دفتر امور ایرانیان" در دولت بوش، انتخاب شد. با اینکه اطلاعات اندکی از این برنامه در دست است، به نظر می‌رسد که با درخواست سال 2006 "کاندولیزا رایس" از کنگره در ارتباط بوده باشد؛ "رایس" از کنگره درخواست 75 میلیون دلار برای "توسعه آزادی و حقوق بشر در ایران" کرده بود.

* مک‌کین علی‌رغم دشمنی با ایران خود را سیاستمداری میانه‌رو نشان می‌دهد

اما "مک‌کین" علیرغم مقامی که در "مؤسسه بین‌المللی جمهوری‌خواهان" دارد و تعهد آشکارش به تغییر چهره ایران، می‌کوشد خودش را سیاستمداری میانه‌رو جا بزند. او در تبلیغات سال 2008 خود نقل‌قول‌هایی از "تئودور روزولت"، پایه‌گذار حزب پیشرو، آورده بود، و هفت سال پیش از آن نیز "مؤسسه اصلاحات" را شکل داد که "سازمانی فراحزبی، غیرانتفاعی و آموزشی" بود که تنها وقف مسائل تفرقه‌انداز چون مهاجرت، اصلاحات اقتصادی، و تأمین هزینه مالی کمپین‌های انتخاباتی شده بود. با اینکه وقتی این مؤسسه سرمایه‌ای از جانب گروه بین‌المللی آمریکا جذب کرد بسیاری از آن انتقاد کردند، کمک 50 هزار دلاری بنیاد جامعه باز به این مؤسسه را بسیاری از رسانه‌ها نادیده گرفتند.

- "جامعه باز" و روش آمریکایی

* جامعه باز جامعه‌ای با شفافیت سیاسی و بر پایه آزادی مدنی و حقوق بشر و مخالف جوامع بسته قدیم است

اما این "جامعه باز"، نظریه پشت پرده‌ای سوروس و بنیادش چیست؟ سوروس این نام را از نوشته‌های "کارل پوپر"، فیلسوف مشهور انگلیسی و استاد دانشگاه اقتصاد لندن گرفته است. از نظر "پوپر"، جامعه باز جامعه‌ای بود که شفافیت سیاسی داشته باشد و بر پایه آزادی مدنی و حقوق بشر ساخته شده باشد. این جامعه، نوع تکامل یافته جوامع سنتی بسته قدیم است؛ "پوپر" این جوامع بسته قدیم را مشابه فرهنگ‌هایی می‌داند که مبتنی بر اداره اشتراکی بوده و ساختارشان بر اساس تفکر جادویی یا قومی شکل گرفته است (طبق گفته‌های "پوپر"، "مارکسیست‌های وقیح" چسبیده بودند به این "تئوری توطئه" که این سیستم کاپیتالیستی است که کارگران را عامدانه فقیر نگه می‌دارد).

* نظریات "میلتون فریدمن" مدل اقتصادی غالب آمریکاست که می‌کوشد آن را تحت لوای "توسعه دموکراسی"، به نقاط مختلف دنیا صادر کند

"پوپر" همچنین راه خود را کاملاً در راستای نوع تفکر متفکران جدید نظریه بازار آزاد در روزگار خود می‌دانست. در سال 1974، "پوپر"، همراه با متفکرانی چون "والتر لیپمن"، "فردریش هایک"، "لودویگ فون میزس"، و "میلتون فریدمن"، "جامعه مونت پلرین" را پایه‌گذاری کرد؛ هدفی که برای این سازمان عنوان شده بود حمله متقابل به "استیلای ملت و برنامه‌ریزی مارکسیستی یا کینزی در حال گسترش در تمام جهان" بود. همین یک نظریه عواقبی باورنکردنی به همراه داشت: به نظر می‌رسد که نظریات "میلتون فریدمن" هنجار مسلط و مدل اقتصادی غالبی است که آمریکا به آن چسبیده و در نتیجه می‌کوشد آن را هر طور که شده، در لفافه "توسعه دموکراسی"، به نقاط مختلف دنیا صادر کند. اما جدای از این مسئله، برخی از اعضای "جامعه مونت پلرین" می‌توانند بر کل فلسفه پشت پرده مجموعه بنیاد ملی دموکراسی/بنیاد جامعه باز پرتوافشانی کنند.

* با ترکیب "جامعه باز" "پوپر" و "سوروس" با نظریه طبقه متخصص "لیپمن" است که به شیوه حقیقی آمریکای پیشرفته دست می‌یابیم

"سوروس" و وزارت امور خارجه آمریکا در پی آرمان "پوپر" برای رسیدن به "جامعه باز" هستند - انقلاب‌های رنگین، با طرح او مبنی بر بیرون راندن رهبران به وسیله انقلاب‌های آرام و صلح‌آمیز سازگاری کامل دارد - اما آرمان "پوپر" را با نظریات عضو دیگر "مونت پلرین"، "والتر لیپمن" شدت بخشیده‌اند. این "لیپمن"، "رهبر معنوی روزنامه‌نگاری آمریکا" بود که نوشت "دموکراسی مهم‌تر از آن است که آن را به افکار عمومی واگذار کنیم." راه‌حل "لیپمن" برای این مشکل این بود که نخبگانی روشنفکر، اداره امور توده‌ها را به دست بگیرند و بر سر حل مشکلات و تناقضات سیستم دموکراتیک به توافق برسند. بر اساس این نظریه، دموکراسی خود نوعی بازی است که در آن نیازمند سلسله مراتبی برای مدیریت و رهبری افکار عمومی در جهت رسیدن به مصلحت عامه مردم هستیم. تازه با ترکیب "جامعه باز" "پوپر" و "سوروس" با نظریه طبقه متخصص "لیپمن" است که به روش کار حقیقی آمریکای پیشرفته دست می‌یابیم. جامعه باز نوعی دموکراسی است که بر پایه کاپیتالیسم بنا شده، اما برای اینکه به ماهیت فرضی این دموکراسی برسیم، باید آن را از بالا اعمال کنیم تا کارکردش تضمین شود. آمریکا که تشنه برتری در بازار است، خودش را در قامت نخبه روشنفکر "لیپمن" تجسم می‌کند، و در نتیجه حق خود می‌شمارد که نعمت "دموکراسی" را به کشورهای دیگر عطا کند. خود "سوروس" بر لزوم اعمال قدرت از بالا در تحقق دیدگاه "پوپر" صحه می‌گذارد و می‌نویسد "اصول جامعه باز به شیوه‌ای تحسین‌برانگیز در بیانیه استقلال آمریکا عنوان شده است. اما بیانیه استقلال می‌گوید" از نظر ما، این حقایق فی‌نفسه روشن و آشکار است "در حالی که اصول جامعه باز، اصلاً فی‌نفسه آشکار نیست؛ این اصول را باید با استدلال‌های متقن تثبیت کرد".

* بوش و سوروس هر دو طرفدار تغییر رژیم کشورهای دیگر با حمایت آمریکا هستند، اما بر سر روش کار اختلاف دارند

این چارچوب بیانگر چارچوب نظری "سوروس" برای مخالفت با بوش نیز هست. "سوروس" مخالفت با سیاست‌های خارجی ویرانگر دولت بوش را "کانون مرکزی" زندگی‌اش ساخت و آن را "بحث مرگ و زندگی" خواند. اما روشن است که "سوروس" هیچ مشکلی با دخالت در امور کشورهای دیگر ندارد. او دست در دست وزارت امور خارجه بوش، در گرجستان و اکراین کار کرد. 100 میلیون دلار هم در "گروه کارلایل" سرمایه‌گذاری کرد، که یک شرکت سرمایه‌گذاری جهانی است و به دلیل پیوندهای عمیقی که با پیمانکاران وزارت دفاع، ذی‌نفعان جنگ، و دولت بوش دارد "مجتمع نظامی ـ صنعتی" نامیده می‌شود. نقطه مشترک تفکرات بوش و سوروس این است که هر دو طرفدار تغییر رژیم کشورهای دیگر با حمایت آمریکا هستند تا بتوانند اقتصاد آن کشور را مدرنیزه کنند؛ اما بر سر فرایند دستیابی به این هدف اساساً اختلاف نظر دارند. ریشه‌های اعتقادی بوش در کمپ نومحافظه‌کاران است که مروج نظریه "صلح از طریق قدرت" هستند و از قدرت نظامی آمریکا استفاده می‌کنند تا موقعیتش به عنوان ابرقدرت جهان را تضمین کنند. سوروس و بخش اعظم کارشناسان وزارت امور خارجه، بلاهت این نوع تفکر را آشکارا مشاهده می‌کنند، زیرا شکی نیست که طرف مقابل این شیوه را پس می‌زند و در بلندمدت آسیب زیادی متوجه آمریکا خواهد بود. از نظر سوروس و شرکای او در بنیاد بین‌المللی دموکراسی، آزادی‌های موهوم جامعه باز، مسیری به مراتب عمل‌گرایانه‌تر از شیوه نومحافظه‌کاران است، شیوه‌ای که در آن تعهد پایدار نومحافظه‌کاران، دنیایی با جنگ‌های بی‌پایان می‌سازد که آمریکا در آن نقش پلیس بین‌المللی را داشته باشد.

* بوش با عملیات نظامی داخل ایران مخالفت کرد و از سیا خواست براندازی با شیوه‌های نرم را آغاز کنند

نمی‌توان گفت که این دو جناح با هم سازگاری ندارند و حضور یکی به معنی غیاب حتمی دیگری است، چون در بسیاری موارد با هم اشتراک و هم‌پوشانی دارند. همان‌طور که در بالا نیز آمد، بنیاد جامعه باز به "مک‌کین" پول داده بود و او نیز پول را صرف "پروژه قرن آمریکای جدید" کرده بود. علاوه بر "مک‌کین"، تعداد دیگری از مدیران بنیاد ملی دموکراسی نیز نامشان را ذیل نامه‌ها و اظهارات "پروژه قرن آمریکای جدید" زده بودند؛ از جمله این افراد می‌توان به "جین کیرک‌پاتریک"، "فرانسیس فوکویاما"، و "وین وبر" اشاره کرد. هفده عضو "پروژه قرن آمریکای جدید" مناصب کلیدی کابینه جرج بوش را اشغال کردند و افکار جنگ‌طلبانه‌ای را که در طول دهه 1990 به کناری رانده شده بود، دوباره قوت بخشیدند. بوش نیز که منافع شیوه‌های بنیاد ملی دموکراسی را به چشم دیده بود، بودجه این سازمان را پس از سال 2001، 150 درصد افزایش داد. شاید بوش بیش از آن‌چه سوروس تصور می‌کرد به آرمان‌های جامعه باز تعلق خاطر داشت؛ هر چه باشد، وقتی که بوش با پافشاری‌های "دیک چنی"، معاون رئیس جمهور، مبنی بر عملیات نظامی داخل ایران مخالفت کرد، شکافی بزرگ در دولتش به وجود آمد. رئیس جمهور به جای عملیات نظامی به سازمان سیا فرمان داد که با استفاده از روش‌های "نرم" باعث عدم ثبات این کشور شوند.

- ایران همچنان معمایی لاینحل برای آمریکا و اسرائیل است

* اسرائیل می‌کوشد سیاست خارجی آمریکا را به سمت رویارویی مستقیم با ایران بکشاند

مسئله ایران است که کمک می‌کند تفاوت‌های عقیدتی عمیق در کشمکش قدرت‌های مسلط در آمریکا را بهتر بررسی کنیم. اهداف نومحافظه‌کاران، پیوندی نزدیک با منافع لابی طرفدار اسرائیل دارد و تعداد زیادی از متفکرانشان زمان زیادی را با مراکز مهم صهیونیستی چون "نهاد یهودی امنیت ملی" و "اندیشکده واشنگتن برای سیاست خاور نزدیک" می‌گذرانند. سیاست‌گذاران اسرائیلی مخالفت آشکاری با قدرت ایران دارند، که پس از سقوط رژیم در عراق، تنها تهدید واقعی برای برتری ژئوپولیتیک اسرائیل در خاورمیانه است. بنابراین، اسرائیل می‌کوشد سیاست خارجی آمریکا را به سمت رویارویی مستقیم با ایران بکشاند. "جان میرشایمر" و "استفن والت" نیز به این موضوع اشاره کرده‌اند:
"اسرائیل و لابی صهیونیستی می‌جنگند تا مانع از آن شوند که آمریکا شیوه برخورد کنونی با ایران را برعکس سازد و به دنبال روابط دوستانه با تهران برود. آن‌ها می‌کوشند تا آمریکا سیاستی خصمانه‌تر و منفی‌تر نسبت به ایران در پیش بگیرد."

* همکاری آمریکا با اسرائیل مردم خاورمیانه را ضدآمریکایی کرده است

همکاری آمریکا با اسرائیل تأثیر گسترده‌ای بر دید جهانی نسبت به این کشور داشته است؛ مردم بیشتر کشورهای خاورمیانه به دلیل نقش آمریکا و اسرائیل در ظلم به مردم فلسطین، ضدآمریکایی هستند. مردم این کشورها در این مورد خاص با "سوروس" توافق دارند که عقایدش را در مقاله‌ای با عنوان "در باب اسرائیل، آمریکا و کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل" عنوان کرده بود. "سوروس" پیروی آمریکا از دولت اسرائیل را یک "اشتباه سیاسی بزرگ" می‌شمارد و اشاره می‌کند که راه‌حل درگیری با فلسطین این است که دسترسی ژئوپولیتیک به ایران بیشتر شود. تا وقتی که آمریکا پشتیبان آپارتاید اسرائیل باشد، ایران می‌تواند به بهای خسران آمریکا از این موقعیت به نفع خود سود برد.

* نسخه‌های جنگ‌طلبانه نومحافظه‌کارانه هم برای آمریکا و هم اسرائیل کشنده است

"زبیگنیوف برژینسکی"، وزیر امور خارجه پیشین و یکی از مدیران بنیاد ملی دموکراسی و خانه آزادی با این ارزیابی کاملاً موافق است:
این نسخه‌های تجویزی نومحافظه‌کارانه که اسرائیل هم معادلشان را دارد برای آمریکا و نهایتاً اسرائیل کشنده است. این شیوه‌ها در نهایت اکثر مردم خاورمیانه را علیه آمریکا بسیج می‌کند. درس‌هایی که از عراق گرفتیم خود گویای این امر است. اگر قرار باشد که در نهایت سیاست‌های نومحافظه‌کارانه را ادامه دهیم، آمریکا را از منطقه بیرون می‌اندازند و این به معنی آغاز سقوط اسرائیل نیز خواهد بود.

* برژینسکی نیز مانند سوروس طرفدار نقشه امپریالیسم پنهان زیر نقاب بشردوستی و توسعه دموکراسی است

"برژینسکی" که در کنار "سوروس"، از اعضای هیئت مدیره گروه بحران بین‌الملل است، گفته که در صورتی که اسرائیل بخواهد به ایران حمله هوایی بکند "باید از محدوده هوایی ما در عراق بگذرد. آیا قرار است که ما دست روی دست بگذاریم و تماشا کنیم؟" "برژینسکی" که درباره کاری که باید انجام شود خودش را گول نزده، می‌گوید: "ما باید اسرائیل را جداً از این حق محروم سازیم. فقط به حرف نمی‌شود مانع آن‌ها شد. یعنی اگر هواپیماهایشان را بالا بفرستند، ما هم با هواپیماهایمان با آن‌ها مقابله می‌کنیم. آن‌ها هم دو گزینه دارند، یا برگردند یا بمانند و با ما مقابله کنند." اگر این اظهارات، "برژینسکی" را شبیه به کبوتر صلح می‌کند، باید تأکید کنیم که اصلاً چنین نیست. همان‌طور که وابستگی‌های فراوان او به سازمان‌های مختلف نشان داده، عقاید او در راستای عقاید "سوروس" است، او نیز نظریات مربوط به ابرقدرتی آمریکا یا برتری کاپیتالیستی را کنار نگذاشت. به نظر می‌رسد که او نیز مانند "سوروس" رویکرد "جامعه باز" به سیاست خارجی را درک می‌کند؛ رویکردی که به معنی امپریالیسم پنهان زیر نقاب بشردوستی و توسعه دموکراسی است.

* استدلال "برژینسکی" این است که آمریکا با حفظ توازن قدرت در خاورمیانه و قفقاز از دسترسی به منابع طبیعی منطقه بهره می‌برد

دغدغه "برژینسکی" بیشتر توازن قدرت ژئوپولیتیکی در خاورمیانه و منطقه قفقاز است و استدلالش این است که آمریکا باید مانع قدرت گرفتن بیش از اندازه کشور یا گروهی در منطقه اوراسیا شود. آمریکا با حفظ توازن قدرت در این منطقه می‌تواند از دسترسی به منابع طبیعی منطقه بهره‌مند شود. او خاطرنشان می‌سازد که روابط آمریکا با اسرائیل کمکی به پیشبرد این هدف نمی‌کند، اما "بهبود تدریجی در روابط آمریکا-ایران" نفع به مراتب بیشتری عاید آمریکا می‌کند. به نظر می‌رسد که بنیاد جامعه باز و بنیاد ملی دموکراسی در تلاش برای نیل به این هدفند: بنیاد "سوروس" برای "شورای ایران و آمریکا (آیک)" کمک مالی فراهم می‌سازد و وزارت امور خارجه از طریق بنیاد ملی دموکراسی سرمایه شورایی با نامی مشابه به نام "شورای ملی ایرانیان آمریکا (نیاک)" را فراهم می‌سازد.

* هدف شورای ایران و آمریکا برقراری "گفتگویی پایدار و تفاهمی جامع‌تر درباره روابط ایران-آمریکا" بود

شورای "آیک" را مشاور پیشین بانک جهانی، "هوشنگ امیراحمدی"، در سال 1997 بنیان گذاشت و سیاستمداران لیبرال برجسته‌ای چون "دنیس کوسینیچ" و "سایرس ونس" را جذب هیئت مدیره خود کرد؛ هدف این شورا برقراری "گفتگویی پایدار و تفاهمی جامع‌تر درباره روابط ایران-آمریکا" بود. یکی از اعضای هیئت مدیره این شورا که باید به دقت زیر ذره‌بین قرار گیرد "توماس آر. پیکرینگ"، سفیر پیشین آمریکا و یکی از اعضای هیئت مدیره گروه بحران بین‌الملل است. "پیکرینگ" نیز مانند "برژینسکی" از اعضای هیئت مشاوره اندیشکده دو حزبی مربوط به سیاست خارجی، "مشارکت برای آمریکای امن" است. این نزدیکی به "برژینسکی" خود گویای بسیاری مسائل است، زیرا عملکرد آیک تطابق دقیقی با نظریات او درباره بهبود روابط با ایران دارد؛ در سال 2003، آیک کوشید که به تثبیت "معامله‌ای بزرگ" برای دیپلماسی بین ایران و آمریکا کمک کند، معامله‌ای که بر اساس پیشنهاد جمهوری اسلامی برای کمک به حمله به عراق بود.

* نیاک ظاهراً مخالف دخالت آمریکا در امور ایران است، اما پشتیبان مالی‌اش به مخالفان رژیم ایران نیز کمک مالی می‌کند

اقدامات ایران در ارتباط با این معامله را "تریتا پارسی"، بنیان‌گذار شورای تحت پشتیبانی بنیاد ملی دموکراسی، "شورای ملی ایرانیان آمریکا (نیاک)" فاش کرد. "پارسی" که پایان‌نامه دکترایش را تحت مشاوره استادان راهنمایش، "فرانسیس فوکویاما" و "برژینسکی"، درباره روابط ایران و اسرائیل نوشته است، نیاک را در سال 2002 با هدف افزایش "مشارکت ایرانی-آمریکایی در زندگی مدنی آمریکا" تأسیس کرد. این سازمان مداخله نظامی در ایران را محکوم کرد و این‌طور عنوان کرد که چنین عملی در نهایت هرگونه جنبش دموکراتیک را تضعیف می‌کند که از جمله اظهارات واقعاً جالب است چرا که همان بنیادی که سرمایه نیاک را تأمین می‌کند با تأمین سرمایه جریان‌های مخالف رژیم ایران در حال مداخله در امور این کشور بود.

* نومحافظه‌کاران سیاست‌های شوراهای ایران و آمریکا و برژینسکی و سوروس در مقابل رژیم ایران را پوزش‌طلبانه و آشتی‌جویانه می‌دانند

همان‌طور که انتظارش می‌رفت، مخالفت‌های نومحافظه‌کاران علیه این دو سازمان مدت‌هاست که آغاز شده است. "مرکز سیاست امنیتی" گزارشی با عنوان "تولد لابی ایران" منتشر ساخته که هر دو شورا را متهم به "پوزش‌خواهی از رژیم ایران و ترغیب نظام‌مند دولت آمریکا به در پیش گرفتن برنامه‌ای شوم با هدف مذاکرات آشتی‌طلبانه بین دو کشور" کرده است. گزارش "تولد لابی ایران" حربه تبلیغاتی درخشانی است که در آن واحد هم ایران را هم ردیف "گروه‌های جهادی" می‌کند و هم به اوباما حمله می‌کند که اجازه داده دولتش طعمه سازوکارهای کشوری اسلامی شود که مشتاقانه به دنبال سلاح هسته‌ای است. در این گزارش اشاره‌های فراوانی به بنیاد ملی دموکراسی کرده و نشان داده که این بنیاد نسبت به اقدامات لازمی که برای تضمین امنیت مردم آمریکا لازم است بی‌اهمیت بوده است. نکته جالب این گزارش این است که در معرفی نویسنده، "کلر ام. لوپز"، هیچ اشاره به این مسئله نشده که او افسر عملیاتی پیشین سازمان سیا، عضو هیئت مشاور بنیاد ضداسلامی کلاریون، یا عضوی از کمیته سیاست ایران است. کمیته سیاست ایران اعضای خود را از آژانس‌های اطلاعاتی، پیمانکاران دفاعی، مشاوران رسانه‌های جناح راستی، و اندیشکده‌های صهیونیستی می‌گیرد؛ در بسیاری از مواقع این سازمان‌ها با هم هم‌پوشانی دارند. روشن است که این سازمان دلایل بسیاری برای مخالفت با روش‌های بنیاد ملی دموکراسی، برژینسکی، و سوروس دارد.

* نقاط اشتراک نومحافظه‌کاران و گروه سوروس: تلاش برای تغییر رژیم ایران، منفعت‌طلبی تحت عنوان بشردوستی، نادیده گرفتن حق مردم ایران برای تعیین سرنوشت خود

حماقت است که اقدام به دسته‌بندی این دو گروه کنیم و نومحافظه‌کاران و مجموعه بنیاد ملی دموکراسی/بنیاد جامعه باز را در دو دسته خوب و بد قرار دهیم. همان‌طور که بارها در همین مقاله ذکر شد، این دو مجموعه مانعة‌الجمع نیستند و اغلب هم‌پوشانی دارند. دوم اینکه، هدف عنوان شده هر دو دقیقاً یکی است: تغییر رژیم در ایران و گرایش به سوی مدل غربی بنا شده بر اساس "لیبرال دموکراسی". یکی از راه عملیات نظامی مستقیم به دنبال حفظ موقعیت اسرائیل در خاورمیانه است، و دیگری می‌خواهد روشی پوشیده‌تر در پیش بگیرد و پشت واژه‌های پر لنگ و لعاب و بی‌ضرری چون "بهبود روابط"، "همکاری مدنی"، و "اقتدار به واسطه دموکراسی" پنهان شود. هر دو در لفافه نازک "بشردوستی" فعالیت می‌کنند. هر دو می‌دانند که ایران همچنان معمایی اساسی در سیاست خارجی آمریکا است و این کشور، که ذخایر نفتی فراوان و صنعت ملی شده در اختیار دارد، هسته ژئوپولیتیک مهمی در خاورمیانه است. هر دو این واقعیت را نادیده می‌گیرند که مردم ایران نیز شایسته حق حاکمیت بر کشورشان، حق اعتراض برای سرنوشتشان، و حق تعیین موقعیتشان در دنیا هستند. دخالت آمریکا در امور ایران از دهه 1950 بذر نفرت خفته‌ای را پاشید که آتش آن در انقلاب سال 1979 از زیر خاکستر بیرون آمد و رژیم فعلی را بر سر قدرت گذاشت. شاید بهتر باشد ما از این درس‌ها چیزی بیاموزیم

  نظرات ()
مطالب اخیر گردشگران ایرانی ترکیه را ساختند، اما... مناقشه در دریای چین جنوبی انحصار مذاکرات به برجام اشتباه بود به حاشیه راندن ایران از تحولات سوریه آیا "چین" رهبر آینده جهان است؟! سیری در انتخابات مجلس و تقسیمات سیاسی شهرستان ملکان از مشروطه تا کنون 5 تهدید راهبردی ژئوپلیتیک انرژی ایران اردوغان به این 3 دلیل این روزها به شدت ضدایران شده است 5 دلیل سفر ناگهانی و اعلام نشده وزیر خارجه عربستان به عراق بررسی اهمیت ژئواکونومیک و ژئوپلیتیک طرح اتصال دریای کاسپین به آب های جنوب
کلمات کلیدی وبلاگ ایران (۱٧٢) ترکیه (۸۳) سوریه (٧٥) امریکا (٦٥) خاورمیانه (٦۳) عربستان (٥٧) بحران سوریه (٤٧) داعش (٤٤) روسیه (٤٢) عراق (٤٢) سیاست خارجی (۳٦) ژئوپلتیک (۳٠) سیاست خارجی ایران (٢٩) مقالات جغرافیای سیاسی (٢٩) یمن (٢٥) مصر (٢٢) چین (٢٠) تحولات یمن (۱٩) اردوغان (۱۸) اوباما (۱٧) سیاست خارجی عربستان (۱٧) پاکستان (۱٦) سیاست خارجی ترکیه (۱٦) تحولات سوریه (۱٤) افغانستان (۱٤) کردها (۱٤) ایران عربستان (۱٤) کردستان عراق (۱٤) روابط بین الملل (۱۳) امنیت (۱۳) قطر (۱۳) القاعده (۱۳) صادرات گاز (۱۳) تحولات جهان عرب (۱۳) رقابت ایران و عربستان (۱٢) نفت (۱٢) عربستان سعودی (۱٢) بیداری اسلامی (۱٢) توافق هسته ای (۱۱) اتحادیه اروپا (۱۱) دیپلماسی (۱۱) ژئوپلیتیک (۱۱) انرژی (۱۱) سیاست (۱٠) تحریم (۱٠) سیاست خارجی امریکا (۱٠) روابط ایران ترکیه (۱٠) حوثی ها (۱٠) عبدالرضا فرجی راد (۱٠) ایران امریکا (٩) چین - امریکا (٩) قدرت نرم (٩) اعراب (٩) تروریسم (۸) سلفی گری (۸) هند (۸) جهانی شدن (۸) جمهوری آذربایجان (۸) کردستان (۸) اسلام گرایی (۸) آسیای مرکزی (۸) جهان عرب (۸) حکومت اقلیم کردستان (۸) هیدروپلیتیک آب (۸) سیاست خارجی روسیه (۸) روابط ایران روسیه (٧) بندر چابهار (٧) خلیج فارس (٧) آذربایجان (٧) گاز (٧) اروپا (٧) لبنان (٧) انتخابات (٧) پرونده هسته ای (٧) استراتژی (٦) آفریقا (٦) اسرائیل (٦) پوتین (٦) وهابیت (٦) جغرافیای سیاسی (٦) اخوان المسلمین (٦) بارزانی (٦) بحران آب (٦) نظام بین الملل (٦) ایران عراق (٦) بهار عربی (٦) قفقاز جنوبی (٦) تاریخچه داعش (٦) داعش عراق (٦) داعش سوریه (٦) سیاست خارجی چین (٦) انتخابات‌ (٦) خاورمیانه اسلامی (٦) گاز ایران (٦) خاورمیانه بزرگ (٥) انتخابات شورا (٥) بحران عراق (٥) مقالات ژئوپلیتیک (٥) روابط روسیه ترکیه (٥) سیاست خارجی هند (٥) رژیم های بین المللی (٥) تبلیغات انتخابات (٥) ژئوپلتیک ایران (٥) نظم نوین جهانی (٥) شیعیان یمن (٥) انتخابات ایران (٥) جنگ نرم (٥) دیپلماسی عمومی (٥) خط لوله صلح (٥) امنیت ملی (٥) ترانزیت (٥) حزب الله لبنان (٥) حزب الله (٥) فلسطین (٥) رسانه (٥) جغرافیا (٥) بلوچستان (٤) روابط خارجی (٤) اوکراین (٤) ارمنستان (٤) اسلام (٤) امارات (٤) طالبان (٤) انقلاب اسلامی (٤) تحریم های بین المللی (٤) منافع ملی (٤) امارات متحده عربی (٤) مرز (٤) اردن (٤) جهان اسلام (٤) بحران (٤) اقتصاد سیاسی (٤) بشار اسد (٤) حقوق بین الملل (٤) هژمونی (٤) مذاکرات هسته ای (٤) علویان (٤) شمال آفریقا (٤) نوری مالکی (٤) ژئواستراتژیک (٤) ایران مصر (٤) کردهای سوریه (٤) حافظ نیا (٤) سیاست خارجی قطر (٤) ارتش آزاد سوریه (٤) نظریه های روابط بین الملل (٤) مشاوره انتخاباتی (٤) ایران چین (٤) علویان ترکیه (٤) افراط گرایی (٤) ژئوپلیتیک آب (٤) دیپلماسی آبی (٤) نظم جدید جهانی (٤) جنگ آب (٤) داعش در عراق (٤) ایران سوریه (٤) جبهه النصره (٤) ژئوپلتیک گاز (٤) فدرالیزم (۳) شیوه تبلیغات انتخاباتی (۳) چاپ تبلیغات انتخابات (۳) خاورمیانه جدید (۳) چین اقتصاد (۳) ساختار یمن (۳) حوثی های یمن (۳) مقالات ژئوپلتیک (۳) روابط افغانستان -پاکستان (۳) ژنوم ژئوپلیتیک (۳) رودخانه مرزی (۳) روابط ترکیه عراق (۳) رقابت های ژئوپلیتیکی و (۳) رقابت نفتی (۳) روابط ایران و عمان (۳) برجام (۳) کریدور شمال جنوب (۳) دریای جنوبی چین (۳) ایران هند (۳) مدیریت بحران (۳) انتخابات ترکیه (۳) انقلاب های عربی (۳) استراتژی ایران در عراق (۳) روابط ایران و عربستان (۳) ژئواکونومیک (۳) شهرستان ملکان (۳) قطر شبکه الجزیره (۳) انتخابات امریکا (۳) سیاست خارجی پاکستان (۳) همکاری بین المللی (۳) راهبرد ترکیه در سوریه (۳) علویان سوریه (۳) هدف مندی یارانه ها (۳) ایران هراسی (۳) شیعیان عربستان (۳) حسن البنا (۳) ترامپ (۳) 11سپتامبر (۳) ژئواستراتژی (۳) شورای همکاری خلیج فارس (۳) بریتانیا (۳) ملکان (۳) ترکمنستان (۳) عمان (۳) قره باغ (۳) شورای امنیت (۳) قفقاز (۳) انتخابات ریاست جمهوری (۳) دموکراسی (۳) کلینتون (۳) فرهنگ (۳) یارانه (۳) ظریف (۳) موسویان (۳) خزر (۳) ژاپن (۳) توریسم (٢) روحانی (٢) سنگاپور (٢) تبلیغات انتخاباتی (٢) سازمان ملل (٢) فرانسه (٢) ارتباطات (٢) قومیت (٢) هویت ملی (٢) ناتو (٢) مقام معظم رهبری (٢) حماس (٢) جهان سوم (٢) اوپک (٢) غرب (٢) آذری (٢) آمریکا (٢) لیبی (٢) مازندران (٢) بی بی سی (٢) جمهوری اسلامی ایران (٢) قزاقستان (٢) آلمان (٢) گردشگری (٢) حق وتو (٢) مذاکره (٢) کویت (٢) اسلام سیاسی (٢) گرجستان (٢) احمدی نژاد (٢) ایران هسته ای (٢) قیمت نفت (٢) تهدید نرم (٢) تنش زدائی (٢) دریای خزر (٢) هویت فرهنگی (٢) واقع گرایی (٢) حزب عدالت و توسعه (٢) کنفدراسیون (٢) رئیس جمهور آمریکا (٢) کریمه (٢) نفت وگاز (٢) بازدارندگی (٢) تحریم اقتصادی (٢) سازه انگاری (٢) منطقه گرایی (٢) موادمخدر (٢) فدرالیسم (٢) تبارشناسی (٢) هانتینگتون (٢) اسد (٢) مدل مفهومی (٢) منطقه آزاد ارس (٢) برخورد تمدنها (٢) عزت اله عزتی (٢) رژزیم حقوقی (٢) هارتلند (٢) موقعیت ایران (٢) استراتژِی (٢) انر}ى هسته ای (٢) انقلاب تونس (٢) انقلاب مصر (٢) خاورمیانه جدید (٢) علی عبدالله صالح (٢) تحولات خاورمیانه (٢) تحولات مصر (٢) ترورریسم (٢) ملک سلمان (٢) مقاومت و حزب الله (٢) موازنه قدرت (٢) رشد اسلام گرایی (٢) ایران ترکیه سوریه (٢) ایران ترکبه (٢) رقابت ایران و ترکیه (٢) ترکیه سوریه (٢) ساختار شورای امنیت (٢) امریکا خاورمیانه (٢) چالش های ترکیه (٢) تئوری های روابط بین الملل (٢) صادرات نفت (٢) سیاست بین الملل (٢) لبنان و بحران سوریه (٢) مرزهای دریایی ایران (٢) عراق جدید (٢) کردستان سوریه (٢) محمد مرسی (٢) امنیت منطقه ای (٢) شیعیان عراق (٢) جغرافیای ملکان (٢) روابط ایران و ترکیه (٢) کردهای ترکیه (٢) انقلابات عربی (٢) ترکیه خاورمیانه (٢) روابط با عراق (٢) مرزهای ایران (٢) بازار انرژی (٢) پیمان کمپ دیوید (٢) جزایر چین جنوبی (٢) روابط هند و پاکستان (٢) سدسازی ترکیه (٢) خط لوله تاپی (٢) گروه تکفیری خراسان (٢) پسا تحریم (٢) کد ژئوپلیتیک (٢) داعش افغانستان (٢) روابط ایران امریکا (٢) دولت سازی (٢) ملت سازی (٢) القاعده یمن (٢) پسابرجام (٢) جغرافیای سیاسی (٢) افغانستان ایران (٢) هیدرو پلیتیک (٢) گروه سلفی خراسان (٢) گروه خراسان (٢) یرنامه چهارم توسعه (٢) ترکیه داعش (٢) تبارشناسی تروریسم (٢) کریدور شمال- جنوب (٢) طرح توسعه شرق (٢) توسعه شرق (٢) منابع گازی (٢) بحران یمن (٢) جریان های افراطی (٢) کنکره امریکا (٢) ساختار قومی یمن (٢) شیعیان زیدی (٢) ساختار سیاسی عمان (٢) تروریسم سلفی (٢) الگوی امنیتی (٢) سلفی گری وهابی (٢) امنیت جمهوری اسلامی ایران (٢) موضوع هسته ای ایران (٢) رقایت امریکا روسیه (٢) تاریخ یارانه (٢) ترکیه وبحران سوریه (٢) بازیگران تحولات سوریه (٢) تحدید حدود مرز (٢) چاپ آگهی انتخاباتی (٢) چاپ تراکت انتخابات (٢) آگهی انتخاباتی (٢) مشاوره تبلیغات انتخابات (٢) داود اوغلو (٢) سیاست خارجی روسیه (٢) کشور عمان (٢) قدرت ملی (٢) ایران اعراب (٢) القاعده آفریقا (٢) گرو های تندرو (٢) عبدربه منصور هادی (٢) دولت اسلامی عراق و شام (٢) اقتصاد امارات (٢) ترورریسم سوری (٢) تجزیه سوریه (٢) تحریم سیاسی (٢) جایگاه قطر (٢) اسلام رادیکال (٢) رادیکالیسم اسلامی در آفریقا (٢) اس 300 (۱) امنیت ایران (۱) نقش اردن در سوریه (۱) ماهیت اقتصاد سیاسی بین‌الملل (۱) اعتراضات ترکیه (۱) اسلام گرایی آفریقا (۱) تحریم های بین النللی (۱) تحریم های بکجانبه (۱) امنیت، (۱) قفقاز شمالی (۱) روابط ایران و پاکستان (۱) انتخابات پارلمانی المان (۱) حزب سبز آلمان (۱) محمد جواد ظریف (۱) مذاکرات سازش (۱) یاران رئیس جمهور (۱) گروه های ذینفوذ (۱) همگرایی، واگرایی (۱) منارعات قومی (۱) ارتش آزاد مصر (۱) بوکوحرام (۱) توسعه ملی (۱) سیاستهای امنیتی (۱) جنگ تمدنها (۱) احزاب عراق (۱) دموکراسی در عراق (۱) تحریم اقتصادی (۱) امنیت سیاسی (۱) جوک قومیتی (۱) روابط جهانی (۱) توافق ایران و 1+5 (۱) عمق استراتژیک (۱) عمق استراتژیک ایران (۱) روسیه سوریه (۱) انتخابات تبلیغات (۱) شیوه های تبلیغات (۱) سلفی گری تکفیری (۱) وهابیت تکفیری (۱) تحولات اقتصادی امارات (۱) تحریم نفتی (۱) چالش های صادرات گاز (۱) سیاست خارجی دولت نهم ودهم (۱) جبهه اسلامی سوریه (۱) اتحادیه اروپایی (۱) روند صلح (۱) فلسطین، اسرائیل (۱) روندصلح خاورمیانه (۱) جغرافیای خاورمیانه (۱) تاریخ خاورمیانه جدید (۱) مازی (۱) شیعیان مالزی (۱) بلوچستان آزاد (۱) شورای روابط خارجی اروپا (۱) مدل مفهومی بحران سوریه (۱) اقتصاد ترکیه (۱) العراقیه (۱) تئوری جیمزروزنا (۱) قراردادگاز ایران پاکستان (۱) روابط فرهنگی (۱) واردات گاز ترکمنستان (۱) رقابت ایران و مصر (۱) جایگاه انتخابات در ایران (۱) چاپ تبلیغات انتخاباتی (۱) چاپ انتخابات (۱) چاپ بنر انتخابات (۱) بروشورهای انتخابات (۱) تبیلغات انتخابات (۱) چاپ آگهی (۱) طراحی آگهی انتخابات (۱) تبلیغات انتخابات مجلس (۱) تبلیغات در انتخابات (۱) شیوه های انتخاباتی (۱) غلامحسن حیدری (۱) تبلیغات انتخابات رسانه (۱) چاپ آگهی انتخابات (۱) هزینه تبلیغات انتخابات (۱) خطوط مرزی (۱) چاک هاگل (۱) عهدنامه 1975 (۱) مرزایران عراق (۱) مناقشات مرزی (۱) مرزهای غربی ایران (۱) مرز عراق (۱) ترکان سین کیانگ (۱) استراتژی امریکا (۱) [ جریان های ملی گرا (۱) تحولات ایران (۱) مخالفان آل سعود (۱) تجمیع انتخابات (۱) مشاکرت سیاسی (۱) مشارکت‌ سیاسی‌ (۱) رای‌ و رای‌دادن‌ (۱) تبلیغات‌ انتخاباتی‌ (۱) ایران ترکیه (۱) جریان مقاومت (۱) جبهه مقاومت (۱) یارانه ها در جهان سوم (۱) تاریخچه هدف مندی یارانه ها (۱) فتح اله گولن (۱) انقلاب اسلامی ایران (۱) شورای اطلاعات ملی آمریکا (۱) محمئد (۱) استراتژی ایران (۱) تغییر نظام سوریه (۱) ایرانیان در قزاقستان (۱) شیعیان قزاقستان (۱) آذری های قزاقستان (۱) نونس (۱) نقشه سوریه (۱) نقشه نبرد در سوریه (۱) جبهه‌های جنگ در سوریه (۱) انرژی هسته ای (۱) تروریسم سلفی- تکفیری (۱) احزاب آذربایجان (۱) جنبش مقاومت (۱) شمال عراق (۱) آگهی جذب فوق لیسانس علوم سیاسی (۱) اقتصاد قطر (۱) بندربن سلطان (۱) دیپلماسی شهری (۱) اسه آن (۱) نگاه به شرق (۱) تروریسم رسانه ای (۱) ریشه های بحران سوریه (۱) دوران جنگ سرد (۱) یکجانبه گرایی (۱) چندجانبه گرایی (۱) مفهوم منطقه گرایی (۱) معاهده شنگن (۱) نظریه های انقلاب (۱) انقلاب های عربی (۱) نظریه های جغرافیای سیاسی (۱) نظریه های ژئوپولیتیک (۱) منابع کنکور دکتری علوم جغرافیا ی سیاسی (۱) هارتلند جدید (۱) بهار عربی، (۱) گروه های معارض سوریه (۱) حزب سلفی نور (۱) حزب النهضه (۱) ژئواستراتژی جهانی (۱) مکیندر (۱) اقتصاد عمان (۱) نفت کردستان (۱) ژئوپلیتیک عراق (۱) ساختار قومی (۱) کردهای ایران (۱) انرژى هسته ای (۱) مناطق جدایی طلب اروپا (۱) جدایی طلبی (۱) کوبانی (۱) تقابل ترکیه-عربستان (۱) اختلاف ترکیه عربستان (۱) رقابت ترکیه عربستان (۱) سقوط صنعا (۱) زیدی های یمن (۱) جغرافیای یمن (۱) واقعیت داعش (۱) کردهای عراق (۱) آینده کردها (۱) الحوثی ها (۱) انتخابات‌ سوریه (۱) ابوبکر البغدادی (۱) کارکرد گرایی (۱) داعش در سوریه (۱) حامیان داعش (۱) موصل (۱) اقتصاد یمن (۱) یمن در نگاه استراتژیک عربستان (۱) حسن بهشتی پور (۱) تحریم های علیه ایران (۱) نیچروان بارزانی (۱) استخدام کارشناس ارشد علوم سیاسی (۱) دعوت به همکاری روابط بین الملل (۱) استخدام کارشناس ارشد روابط بین الملل (۱) استخدام ارشد روابط بین الملل (۱) روابط عربستان اسرائیل (۱) تفاهم لوزان (۱) داعش آفریقا (۱) مدیریت سیاسی فضا (۱) منظقه آزاد چابهار (۱) قدرت ملی ایران (۱) دالان شمال جنوب (۱) ژئوپلتیک بلوچستان (۱) فیمینسیم (۱) ترانزیت گاز (۱) نقش ایران عربستان در یمن (۱) رابطه ترکیه با داعش (۱) انصارالله (۱) موقعیت اقتصادی یمن (۱) جایگاه منطقه ای یمن (۱) روابط آمریکا روسیه (۱) ایران ژاپن (۱) گروه تروریستی خراسان (۱) مختاری،حسین (۱) عبدی،عطاءالله (۱) سیاست خارجی افغانستان (۱) الرمادی (۱) پارلمان ترکیه (۱) ارتش های جهان (۱) روسیهر (۱) نظریه‌های ژئوپلیتیک (۱) داعش در آسیای مرکزی (۱) دولت آشتی ملی افغانستان (۱) سیاست خارجی پاکستان (۱) دموکرات ها (۱) عربستان یمن (۱) ژئواستراتژیک ایران (۱) انتخایات ترکیه (۱) اسلام گرایان ترکیه (۱) محمد ابن عبدالوهاب (۱) نوار مرزی ایران ترکیه (۱) مسائل مرزی (۱) تجزیه استانهاس سنی عراق (۱) تحول ژئوپلیتیک (۱) ساختار ژئوپلیتیکی جهان (۱) ضدژئوپلیتیک (۱) ژئوپلیتیک مقاومت (۱) سایکس-پیکو (۱) کیومرث یزدان پناه (۱) نوروپلیتیک (۱) بحران خاورمیانه (۱) روابط پاکستان افغانستان (۱) تحولات سیاسی ترکیه (۱) پایگاه هوایی روسیه (۱) شی جین‌پینگ (۱) سیاست خارجی فرانسه (۱) اختلاف مصر و عربستان (۱) مصر عربستان (۱) اقلیت های قومی ترکیه (۱) اقلیت های زبانی ترکیه (۱) اقلیت های دینی ترکیه (۱) جریان های وهابی (۱) الگوهای اسلام گرایی (۱) نظریه های روابط بین الملل ریه های (۱) بازدارندگی استراتژیک (۱) مدل های دولت-ملت (۱) دولت-ملت سازی (۱) رهیافت اسلامی ایرانی (۱) روابط چین بریتانیا (۱) دولت-ملت (۱) دولت -ملت سازی (۱) عربستان روسیه (۱) بازاریابی انتخابات (۱) کمپین انتخاباتی (۱) برنامه‌ریزی تبلیغاتی (۱) اهداف روسیه در سوریه (۱) مناطق آزاد ترکیه (۱) ژئوپلتیک مقاومت اسلامی (۱) بنیان‌های ژئواستراتژیک (۱) آثار توافق هسته ای بر خاورمیانه (۱) سلاح های روسی (۱) روابط روسیه چین (۱) نقش امارات در یمن (۱) جنبش گوران (۱) مدل اندرسون، (۱) روابط ایران -اروپا (۱) ژئوپلتیک نفت (۱) کریدورهای ترانزیتی (۱) بندرچابهار (۱) کریدورهای بین المللی (۱) کریدورشرق- غرب (۱) موقعیت ترانزیتی ایران (۱) داعش در پاکستان (۱) کشورهای دو سه دولتی (۱) انتخابات مجلس (۱) 13نوامبر پاریس (۱) انفجارهای پاریس (۱) حمله داعش به پاریس (۱) حملات تروریستی پاریس (۱) راهبرد نظامی ژاپن (۱) اهمیت هیدروپلیتیکی ایران (۱) روابط ترکیه عربستان (۱) روابط اعراب ترکیه (۱) روابط ترکیه با اعراب (۱) ژئوپلتیک اروپا (۱) روسیه اوکراین (۱) اندیشه سیاسی اهل سنت (۱) خلافت از دیدگاه اهل سنت (۱) مبانی اندیشه سیاسی (۱) بازارهای منطقه ای گاز (۱) قتصاد سیاسی بین الملل (۱) نو واقع گرایی (۱) رسول حاج احمدی (۱) حسین اژدر (۱) فدراسیون و کنفدراسیون (۱) ژئوپلیتیک فضای مجازی (۱) روسیه آذربایجان (۱) راهبرد ژئوپلتیک (۱) ژئوپلیتیک انرژی (۱) تقسیملت سیاسی ملکان (۱) هژمونی چین (۱) جایگاه جهانی چین (۱) جایگاه منطقه ای ایران (۱) دریای چین جنوبی (۱) روابط هند وعربستان (۱) روابط عربستان وهند (۱) بحران کشمیر (۱) هند کشمیر (۱) پاکستان کشمیر (۱) جنگ ترکیبی (۱) استراتژِی آناکوندا (۱) جنگ هیبریدی (۱) ایران پاکستان (۱) سیاست خارجی مصر (۱) روابط ایران و هند (۱) طرح انتقال آب به دریاچه ارومیه (۱) تونل انتقال آب به دریاچه ارومیه (۱) سیاست خارجی ژاپن (۱) تاریخ ملکان (۱) دجله و فرات (۱) حق آبه (۱) شهر ملکان (۱) اکولوژی سیاسی (۱) جغرافیای سیاسی شهر (۱) آبراه خزر روسیه (۱) منازعات دریایی (۱) اختلافات دریایی (۱) اقلیم در ژئوپلتیک (۱) ژئوپلیتیک خاورمیانه (۱) قانون مناطق دریایی (۱) گوادر (۱) صلح کردها (۱) پیمان شانگهای (۱) تاثیر خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (۱) سیاست خارجه ایران و عراق (۱) سیاست خارجی عراق (۱) اقوام عراق (۱) بازارنفت (۱) روابط عربستان امریکا (۱) سیاست خارجی قزاقستان (۱) چین -افغانستان (۱) روسیه اتحادیه اروپا (۱) هند پاکستان (۱) جهان تک قطبی (۱) جنبش صهیونیسم (۱) خاورمیانه رمیانه (۱) کردستان ترکیه (۱) توازن قدرت (۱) انقلابات عربی و ترکیه (۱) انقلاب سوریه (۱) جنگ اطلاعاتی (۱) خلیج‌فارس (۱) قدرت نرم ایران (۱) اربیل (۱) روابط ایران و عراق (۱) مطالعات منطقه ای (۱) ایران و عربستان (۱) ترکیه اسرائیل (۱) سیاست خاورمیانه ترکیه (۱) اهداف ترکیه (۱) اعتراضات سوریه (۱) ترکیه و اعراب (۱) ترکیه سیاست خارجی (۱) اختلافات مرزی (۱) احزابرسیاسی ایران (۱) ناپایداری احزاب (۱) قدرت نظامی (۱) انتقال آب (۱) جنگ نفتی (۱) نظر سنجی انتخاباتی (۱) اخوان المسلمین سوریه (۱) سیاست ترکیه (۱) گردشگری ترکیه (۱) نظام بین المللی (۱) جمهوری خواهان (۱) ارتش امریکا (۱) فلسفه جغرافیا (۱) مسعود بارزانی (۱) موازنه منطقه ای (۱) جلال طالبانی (۱) عدالت و توسعه (۱) جنبش اسلامی (۱) نظم منطقه ای (۱) سقوط بشار اسد (۱) محورمقاومت (۱) تاثیر ماهواره بر جوانان (۱) هژمون (۱) ارتش آزاد (۱) پیروزی اوباما (۱) ارتش عراق (۱) مرزهای ایران در خلیج فارس (۱) مرزهای ایران و کویت (۱) آثار بحران سوریه (۱) پیامدهای بحران سوریه (۱) ژئوکالچر (۱) استراتژی چیست (۱) تاثیرات شبکه های ماهواره ای (۱) نقش مخرب شبکه های خارجی (۱) انتخابات کویت (۱) پیامدهای انتخابات کویت (۱) امریکا خلیج فارس (۱) امریکا سیاست خارجی (۱) پارس جنوبی (۱) ایران پاکستان (۱) قطر سیاست (۱) روابط خارجی قطر (۱) قطز خاورمیانه (۱) امریکا قطر (۱) رژیم های سیاسی (۱) جامعه شتاسی سیاسی (۱) تئوری های بین الملل (۱) حمیرا مشیر زاده (۱) تاریخ سوریه (۱) اقتصاد سوریه (۱) جغرافیای سوریه (۱) تحولات عربی (۱) رقابت ایران ترکیه (۱) اصلاح شورای امنیت (۱) استراتژی امنیت (۱) پیامدهای سقوط بشار اسد (۱) سقوط اسد (۱) سقوط سوریه (۱) عراق کردستان (۱) بغداد اربیل (۱) ایران ترکیه جهان عرب (۱) امنیت اسرائیل (۱) اهداف ترکیه در سوریه (۱) اسلام گرایی ترکیه (۱) اهل تسنن عراق (۱) جنبش مصر (۱) انقلاب مصز (۱) تحولات لبنان (۱) شیعیان کویت (۱) انتخابات گویت (۱) بحرانهای قومی عراق (۱) ترکیه عراق (۱) میادین نفت و گاز (۱) موازنه نرم (۱) انتخابات 2012آمریکا (۱) سیاست های روسیه (۱) رئیس جمهور روسیه (۱) سیاست های روسیه سیه (۱) رسانه های یهودی (۱) اامپریاالیسم رسانه ای (۱) شبکه ماهواره (۱) الکوثی (۱) هادی تی وی (۱) شبکه جهانی اهل بیت (۱) تاریخچه بی بی سی (۱) کارمندان بی بی سی فارسی (۱) رسانه نوین (۱) رسانه های ارتباطی (۱) آثار ماهواه (۱) رسانه فارسی (۱) ایران، (۱) انقلاب یمن (۱) موج بیداری (۱) آل خلیفه (۱) قذاقی (۱) تهاجم رسانه ای (۱) قدرت سخت (۱) سونامی بیداری اسلامی (۱) ریزگردها (۱) تجزیه عربستان (۱) سید قطب (۱) مناقشه اعراب و اسرائیل (۱) جنبش اخوان المسلمین (۱) اخوان المسلمین آفریقا (۱) جمال عبداناصر (۱) فرار عروس قذافی (۱) همسر قذافی (۱) اویغورها باما (۱) تحولات مصر لات مصر (۱) آینده مصر (۱) ترک ها (۱) جان کری (۱) مدیریت سیاسی (۱) ساختارگرایی (۱) مورگان شوستر (۱) امپریالیسم خبری (۱) مقالات رسانه و اینترنت (۱) ‍ژئورسانه ژئومدیا (۱) حزب الله و رفتار رسانه ای (۱) ایران- روسیه (۱) جوزف نای (۱) سفیر انگلیس (۱) نهضت ملی نفت (۱) جغرافیای انتخابات (۱) ارتش روسیه (۱) میادین مشترک (۱) برساخت گرایی (۱) اویغورها (۱) مرزهای ایران و عراق (۱) شبکه های فارسی زبان (۱) نظریه دولت (۱) سیر تکوین دولت درایران (۱) مفهوم دولت (۱) تحول حکومت در ایران (۱) تحولات عربستان (۱) ایران-امریکا (۱) روسیه-چین (۱) فرصت چالش (۱) حوادث زاهدان (۱) دکتر سمیعی (۱) اقوام -قومیت (۱) الیاس واحدی (۱) نظریه های ژئوپلتیک (۱) عوامل ژئوپلتیک (۱) راتزل (۱) پایگاه دریای ام الغنم (۱) پایگاه هوایی ظهران (۱) پایگاه دریایی جفیر (۱) پایگاه دریایی خضب (۱) منابع ارشد ژئوپلتیک (۱) مجتهدزاده (۱) پور پویان رضا (۱) منابع دکترای جغرافیای سیاسی (۱) ژئوپلتیک انتقادی (۱) ژئوپلتیک فراگیر (۱) منابع ارشد جغرافیای سیاسی (۱) مبانی جغرافیا (۱) متون تخصصی جغرافیا (۱) ژئوپلتیک دوره تولد (۱) ژئوپلتیک دوره احیا (۱) ژئوپلتیک دوره افول (۱) ژئوپلتیک دوره شکوفایی (۱) ژئواستراتژِی خلیج فارس (۱) سیدجمال الدین (۱) ایران اروپا (۱) علاوی (۱) هانتیگتون (۱) مرز امنیت (۱) گزارش سازمان ملل (۱) جنگ یمن (۱) حسین بشیریه (۱) قدرت نظامی ایران (۱) نجران (۱) چرخه سوخت هسته ای (۱) جهانی شدن فرهنگ (۱) الوین تافلر (۱) مصطفی کمال آتاتورک (۱) هویت قومی (۱) شیعه ستیزی (۱) صعده (۱) جنگ داخلی (۱) تنب بزرگ (۱) ترانزیت کالا (۱) پراگماتیسم (۱) امارات متحده (۱) نظریه تربیتی (۱) مناقشه (۱) ارتش چین (۱) سازمان های بین المللی (۱) جنگ رسانه (۱) بنیادگرایی (۱) سلاح شیمیایی (۱) لویی جرگه (۱) مفهوم قدرت (۱) سیاست داخلی (۱) دولت یازدهم (۱) الشباب (۱) آذری ها (۱) بیابان زایی (۱) گرهاردشرودر (۱) الهام علی اف (۱) نواندیشی دینی (۱) برنامه هسته ای ایران (۱) پیروزی در انتخابات (۱) امنیت انرژی (۱) رود ارس (۱) احسان شریعتی (۱) موتلفه اسلامی (۱) المنار (۱) توییتر (۱) تقسیمات کشوری (۱) ژئواکونومی (۱) شنگن (۱) چابهار (۱) سرحد (۱) جهانی سازی (۱) موساد (۱) رژیم حقوقی (۱) فعالیت هسته ای (۱) ژئوپولیتیک (۱) جنگ سرد (۱) فرانسیس بیکن (۱) آلاسکا (۱) کشمیر (۱) ابوموسی (۱) اسامه بن لادن (۱) زیباکلام (۱) اقتصاد جهانی (۱) ترکمن (۱) جغرافیای سیاسی خاورمیانه (۱) چشم انداز (۱) ملی گرایی (۱) آینده پژوهی (۱) مشترک المنافع (۱) اومانیسم (۱) کره جنوبی (۱) آتاتورک (۱) انتخابات آمریکا (۱) فدراسیون (۱) علوم سیاسی (۱) احمد بن حنبل (۱) ریگی (۱) هوگو چاوز (۱) آسیای مرکزی و قفقاز (۱) رضاشاه (۱) چاوز (۱) ایران گردی (۱) راه آهن (۱) بین الملل (۱) پ ک ک (۱) پارس جنوبی (۱) فیس بوک (۱) صدای امریکا (۱) جنگ روانی (۱) آل سعود (۱) تاریخ اسلام (۱) هرمنوتیک (۱) هاشمی رفسنجانی (۱) رئیس جمهور (۱) رژیم صهیونیستی (۱) منافع (۱) بی بی سی فارسی (۱) جان مک کین (۱) ابن تیمیه (۱) دریاچه ارومیه (۱) رهبری (۱) هیلاری کلینتون (۱) ارتش (۱) مصدق (۱) بغداد (۱) دولت (۱) حج (۱) مبارک (۱) سرزمین (۱) توسعه (۱) موشک (۱) مدیریت (۱) ونزوئلا (۱) مقاومت (۱) دبی (۱) شریعتی (۱) بوش (۱) سلام (۱) انتفاضه (۱) شیعیان (۱) دانش (۱) علم (۱) انقلاب ایران (۱) ماهواره (۱) انتخابات مجلس (۱) مشارکت سیاسی (۱) قالیباف (۱) اقتصاد ایران (۱) عبدالله شهبازی (۱) اسلام هراسی (۱) سکولار (۱) هیرمند (۱) تجارت آزاد (۱) جزایر سه گانه (۱) منازعه (۱) نظریه (۱) شما (۱) باکو (۱) انگلستان (۱) حاکمیت (۱) سکولاریسم (۱) استراتژیک (۱) توسعه پایدار (۱) بحرین (۱) حمل و نقل (۱) مشارکت مردمی (۱) صهیونیسم (۱) اکونومیست (۱) قانون انتخابات (۱) سوخت هسته ای (۱) ویلیام جیمز (۱) تنگه هرمز (۱) توسعه اقتصادی (۱) تشیع (۱) احزاب (۱) هویت (۱)
دوستان من اسلام تایمز العالم الوقت انتخاب انجمن ژئوپلیتیک ایران انجمن علوم سیاسی اندیشکده روابط بین الملل ایراس ایران بالکان بولتن پرس تی وی پژوهشکده مطالعات راهبردی تابناک ترکیه TRT خبر آنلاین خبرگزاری آران نیوز خبرگزاری ایرنا خبرگزاری ایسنا خبرگزاری ترند خبرگزاری تسنیم خبرگزاری فارس خبرگزاری مشرق دفتر مطالعات سیاسی وزارت امور خارجه دیپلماسی ایرانی روز نو ژئوپلیتیک ایرانی عصرایران فرارو فصلنامه مطالعات راهبردی کرد پرس مرکز بین المللی مطالعات صلح مرکز تحقیقات استراتژیک مرکز مطالعات استراتژیک آریا مرکز مطالعات تاریخ معاصر مرکز مطالعات سیاستگذاری عمومی مرکز مطالعات وزارت امورخارجه مطالعات قفقاز موسسه مطالعات آمریکای شمالی موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی پرتال زیگور طراح قالب